R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  League of Legends Fps Drop Sorunu Nasıl Çözülür?

  League of Legends'da yaşanan Fps düşüşü sorununu nasıl çözebilirsiniz?

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  26.05.2023 17:45 3088 3 dk okuma süresi
  League of Legends Fps Drop Sorunu Nasıl Çözülür?
  Son Düzenleme:

  Her bir araba gibi, bilgisayarınızın da düzenli bir bakımı vardır. Eğer League of Legends'da düşük kare hızı (FPS) gibi sorunlar yaşarsanız, sistem bakımı, bilgisayarınızın performansını en verimli şekilde artırmanızı sağlar.

  Fakat unutmayın ki, aşağıda belirtilecek olan ufak değişiklikler bilgisayarınızın performansını arttıracaktır ama bunlar, bilgisayarınızın sahip olduğu limitin üstünde çalışmasına olanak sağlamayacaktır.

  1. Oyun İçi Ayarları Değiştirme

  Düşük kare hızı sorunlarının kök sebebini tespit etmek için ilk kontrol edilmesi gereken şey, oyun içi ayarlarıdır.

  1.1. Windows: Görüntü Ayarlarını Değiştirme

  Oyun içinde belirlemiş olduğunuz görüntü ayarlarının FPS üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu ayarları düşürmek, oyunun görüntü kalitesini azaltacak, fakat daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ayarları denemek ve performans ile kalite arasındaki en iyi noktayı bulmanıza yardımcı olacaktır. İlk adım olarak, görüntü ayarlarını her birini en düşüğe çekmeyi deneyin.

  1.2. Ayarlar

  • Özel Ayarlar
  • Çözünürlük: Masaüstü çözünürlüğünüzle aynı olmalıdır.
  • Karakter Kalitesi: Çok Düşük
  • Çevre Kalitesi: Çok Düşük
  • Gölgeler: Kapalı
  • Efekt Kalitesi: Çok Düşük
  • Kare Hızı Limiti: 60 FPS
  • Dikey Senkronizasyonu Bekle: Aktif olmamalı
  • Anti-Aliasing: Aktif olmamalı

  1.3. Arayüz Ayarları

  Bunun yanı sıra, bilgisayarınızın donanım yükünü azaltmak için arayüzde de bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bu ayarlara ulaşmak için ESC tuşuna basın ve ARAYÜZ sekmesine girin.

  2. Mac: Görüntü Ayarlarını Değiştirme

  Mac kullanıcıları için, görüntü ayarlarını değiştirmek aynı şekilde FPS üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Aşağıda belirttiğimiz ayarları deneyerek performans ve kalite arasındaki en iyi dengeyi bulmanız mümkündür.

  3. Isınma Etkilerini Azaltma

  Eğer oyunlar başlarda düzgün çalışıyor, fakat bir süre sonra performans düşüklüğü yaşıyorsanız, bu genellikle donanım ısınmasından kaynaklanır. Bilgisayarınız aşırı ısındığında, işlemci ve diğer bileşenler zarar görmemesi için performansını düşürür. Bu durumu engellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  3.1. Bilgisayarınızın Temiz Olmasına Özen Gösterin:

  Bilgisayarınızın içinde biriken toz, ısınmayı arttırabilir. Bir bilgisayarın içini temizlemek hassas bir iş olduğu için, bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir profesyonelden yardım almanız önerilir.

  3.2. Bilgisayarınızın Yeterli Hava Akışı Olduğundan Emin Olun:

  Bilgisayarınızın havalandırma giriş ve çıkışları engellenmemeli, soğutma fanları düzgün çalışmalıdır. Dizüstü bilgisayarınızı yatağınızın üzerine koymaktan kaçının çünkü bu, havalandırma deliklerini kapatabilir.

  3.3. Soğutucu Kullanmayı Düşünün:

  Özellikle dizüstü bilgisayarlar için, harici bir soğutucu kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu cihazlar, bilgisayarınızın altına yerleştirilir ve ekstra hava akışı sağlar.

  4. Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

  Arka planda çalışan diğer uygulamalar, işlemciniz üzerinde ekstra yük oluşturur ve oyun performansınızı düşürebilir. Bu yüzden oyun oynarken gereksiz uygulamaları kapatmanızı öneririz.

  5. Grafik Sürücülerinizi Güncelleyin

  Grafik kartı sürücülerinizi güncel tutmak, oyun performansınızı önemli ölçüde arttırabilir. Nvidia, AMD ve Intel düzenli olarak yeni sürücü güncellemeleri yayınlar ve bu güncellemeler genellikle oyun performansını iyileştirir. Bu yüzden grafik kartı sürücülerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve güncellemeniz önerilir.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Call of Duty: Black Ops 6 Açık Beta Tarihleri Belli Oldu!

  Call of Duty: Black Ops 6'nın beta tarihleri açıklandı. İşte tüm platformlarda aynı anda erişime açılacak bu heyecan verici beta süreci hakkında detaylar!

  Microsoft, Xbox 360 Sunucularını Kapatıyor: Bir Devir Kapanıyor!

  Microsoft, Xbox 360 sunucularını ve dijital mağazasını 29 Temmuz 2024'te kapatıyor. Kullanıcılar, eski oyunlarına yeni konsollardan erişebilecekler.

  Microsoft, Xbox Game Pass Abonelik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor!

  Microsoft, Xbox Game Pass abonelik ücretlerine zam yapıyor. Game Pass Ultimate, PC Game Pass ve Core için yeni fiyatlar 10 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek.

  Microsoft, OpenAI Yönetim Kurulundan Çekildi!

  Microsoft, OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan çekildi. Bu karar, şirketin yapay zeka yönetimindeki iyileşmeleri takiben alındı.

  League of Legends Fps Drop Sorunu Nasıl Çözülür?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et