R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Call of Duty Hilecilere Karşı Yeni Güvenlik Sistemi Getirdi

  Oyun şirketleri, oyunlarda hile yapanlara karşı yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak hilecilere karşı hile önlemeye karşı çalışma Call of Duty için geldi. İşte Call of Duty’e gelen yeni hile önlemleri!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  23.06.2022 11:42 1827 3 dk okuma süresi
  Call of Duty Hilecilere Karşı Yeni Güvenlik Sistemi Getirdi
  Son Düzenleme:

  Bilgisayar oyunları ile haşır neşir olan herkesin en büyük ortak şikayetlerinin başında hileler geliyor. Hilecilerin rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için oyun kodlarıyla oynaması, tüm oyuncular için deneyimi kötüleştiriyor. Oyunlardaki hilelere karşı sürekli yeni güvenlik önlemleri geliştirmeye devam eden oyun şirketleri, bu konuda devrim niteliğinde yeniliklere de imza atıyor. Her yeni hile önlemine karşı geliştirilen yeni bir hile sisteminin ortaya çıkması karşısında Activision, yeni bir adım atmaya karar verdi.

  Son dönemin en çok oynanan oyunları arasında yer alan PUBG, PUBG Mobile, Valorant ve Call of Duty gibi oyunların geliştiricileri, hilelere karşı yeni güvenlik sistemlerini açıklamaya başladı. Son olarak Activision, CoD:Vanguard ve CoD: Warzone versiyonlarındaki hilecilere karşı yeni bir çalışmaya başladı.

  CoD Hilecilerine Karşı Sert Önlem

  Efsanevi Call of Duty serisinin geliştiricisi Activision, özellikle “CoD:Vanguard” ve “CoD: Warzone” oyunlarında kullanıcılardan artan hile şikayetlerine karşı yeni bir güvenlik sistemi oluşturmaya başladı. Activision tarafından 2021 yılında oyundaki hilelere karşı aktif bir denetim mekanizması için “RICOCHET” isimli bir hile önleme ekibi oluşturduğunu açıklamıştı.

  Activision tarafından kurulan güvenlik ekibinin içerisinde yazılım güvenliği, veri bilimi, oyun ve sunucu uzmanları yer alıyor. Ekip tarafından geçen yıldan beri gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında CoD serisi oyunlarına yönelik “Anti-Cheat” isimli yenilikçi bir sistem geliştirildi.

  RICOCHET ekibi tarafından geliştirilen “Anti-Cheat” sistemi 2022’nin Şubat ayından bu güne dek oyunda tam 180.000 hileciyi tespit etti ve yasakladı.

  Activision’ın hile tespit ve önleme ekibi tarafından gerçekleştirilen tüm çalışmalara ilişkin kapsamlı bir değerlendirme raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda özellikle “CoD:Vanguard” ve “CoD: Warzone” sürümlerinde, oyuncuların şikayetçi oldukları hilelere karşı keskin yaptırımların uygulanmaya başlandığına vurgu yapıldı.

  CoD Hileleri Artık Daha Hızlı Tespit Ediliyor ve Yasaklanıyor

  CoD

  Ekip tarafından gerçekleştirilen çalışmaların oldukça meşakkatli olduğu belirtiliyor. Özellikle tüm çevrimiçi oyunlar için temel sorununun yeni güncellemeler olduğu belirtiliyor. Oyunların hileye karşı oluşturulan güvenlik ekipleri tarafından hilelerin sürat ile tespit edilebildiği belirtiliyor. Ancak gelen her yeni oyun güncellemesiyle birlikte yazılım korsanları tarafından söz konusu güncellemelerden gelen farklı açıkları belirleyerek, yepyeni hile yöntemlerini piyasaya sürdüğüne vurgu yapıldı. 

  Call of Duty Hasar Kalkanı Sistemi

  RICOCHET ekibinin geliştirdiği hilelere karşı en aktif önlemlerden birisi de “Hasar Kalkanı” sistemi olarak isimlendirdi. Bu sistem CoD:Vanguard ve CoD: Warzone’da hileci tarafından ateş edildiği anda aktif oluyor. Bu sayede oyunu kurallarına göre oynayan oyuncular, anında vurulduklarını anlayabilmeleri ve sonucunda da söz konusu hilecinin yerini kolayca belirleyebilmesini sağlıyor. Buna ek olarak sisteme dahil edilen “görünmezlik” özelliği bulunuyor. Bu sistem oyunda bir hileci bulunuyor ve ateş ediyorsa, o hileci oyunu kuralına göre oynayan oyuncuları göremeyecek. Oyuncular bir tür görünmezlik özelliğine kavuşmuş olacak. Ekip bu şekilde oyun içerisinde hilecilerin yaptıklarından etkilenmemesini ve oyun deneyiminin iyileştirilmesini hedefliyor.

  RICOCHET ekibi, hilecilere karşı sert yaptırımlar uyguluyor. Sadece oyundan yasaklama gibi anlık olarak mağdur olan oyuncuya bir faydası olmayan yaptırımlarla sınırlı kalmıyor. Özellikle hile yapan oyuncunun ikinci kez ateş edememesi, diğer oyuncuları görememesi ile birlikte elindeki silahın alınması da sağlanacak. Bu sayede diğer oyuncular, hilecinin yerini anında tespit edebilecek hem de silahsız olduğundan açık hedef halinde olan hile yapan rakibine üstünlük sağlayabilecek.

  Activision’un RICOCHET ekibinin hilelere karşı aldığı getirdiği yeni önlemlerin oyundaki hileleri sizce tamamen kaldırabilecek mi? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Call of Duty Hilecilere Karşı Yeni Güvenlik Sistemi Getirdi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et