R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Activision Blizzard, Call of Duty: Vanguard’daki Karakter İçin Kostüm Tasarımını Çaldı

  Dünyanın en çok oynanan video oyun serilerinden Call of Duty ile popüler olan Activision Blizzard ile ilgili ilginç bir iddia gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilere göre şirket, Call of Duty: Vanguard oyununda yer verdiği bir karakter için “bağımsız” bir sanatçıya ait “kostüm tasarımı” çaldı. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  30.07.2022 12:34 1734 2 dk okuma süresi
  Activision Blizzard, Call of Duty: Vanguard’daki Karakter İçin Kostüm Tasarımını Çaldı
  Son Düzenleme:

  Popüler video oyun şirketi Activision Blizzard, son dönemde gündemden düşmemeye devam ediyor. Şirketin sürekli gündeme olmasının nedeniyse bu sefer oyunlarıyla değil, skandalları nedeniyle ortaya çıktı. Özellikle de 2022 yılı içerisinde Activision Blizzard’da “taciz” ve “ayrımcılık” gibi gerekçelerle kadın çalışanları tarafından çok sayıda dava açılmıştı. Bu skandal gelişmelerin ardından şirket için ortaya yine herkesi şaşırtan bir iddia ortaya atıldı.

  İddialara göre Activision Blizzard, en popüler video oyun serisi Call of Duty’in yeni oyunu için bir kostüm tasarımı hırsızlığı gerçekleştirdi. Yani şirket, “Call of Duty: Vanguard” isimli oyundaki bir karakter için kullandığı kostümü, bağımsız bir sanatçının bireysel çalışmasından çaldı. Oyun içerisinde yer alan “Floof Fury” isimli kostüm serisine ait olan “Samoye” kostümünün, iddialarda geçen söz konusu kostüm olduğu belirtildi. Öyle ki kostümün birebir olarak kopyalandığı öne sürüldü. 

  Şirketin yeni skandalı, söz konusu kostüm tasarımını yapan bağımsız tasarımcının “orijinal tasarım” örneğini “Twitter” ve “Reddit” üzerinden paylaşmasıyla gündeme geldi.

  Kullanılan Kostüm Birbirinin Aynısı

  Sosyal medya platformlarında gerçekleştirdiği paylaşımlarıyla söz konusu skandalı ortaya çıkartan ve mağdur olduğunu belirten kişi “saillin” isimli bir kullanıcı olduğu ortaya çıktı. Bağımsız tasarımcı, söz konusu olaya dair “Reddit” ve yanı sıra “Twitter” üzerinde kapsamlı ve görsellerle pekiştirilmiş paylaşımlarda bulundu. Yapılan görsel paylaşımlarda ise Activision Blizzard tarafından kullanılan “Samoye” kostümü ile bağımsız sanatçının çalışmasının benzerlikleri net şekilde görülebiliyor.

  COD Vanguard

  Sanatçı ise yaptığı paylaşımında “COD: Vanguard” oyununa geleceği duyurulan “Samoyed” isimli kostümün çalındığını ve tasarımın orijinal sahibinin kendisi olduğu öne sürdü. Söz konusu hırsızlığı, kostümün duyurulmasıyla birlikte öğrendiğini belirterek, COD serisini severek oynayan birisi olarak bu olayın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

  Sanatçı açıklamasının devamında şirket ile görüşme gerçekleştirdiğini ve kendilerinden bir açıklama yapmalarını ya da telafide bulunmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca bağımsız ve bireysel olarak çalışan bir sanatçı olarak Activision Blizzard karşısında yapabileceği çok fazla şey olmadığını ancak yine de yeniden yaşanmaması adına bir tepki göstermesi gerektiğine inandığını açıkladı.

  Olaya ilişkin sanatçının ses çıkartması doğal bir hak olsa da dev bir avukat ordusuna sahip Activision Blizzard gibi milyar Dolarlık şirketler karşısında bireysel olarak hukuki mücadele vermek pek kolay olmayacaktır. Söz konusu olayla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Music, Dinleyiciler İçin Yeni Ruh Hali Seçeneklerini Kullanıma Sundu!

  YouTube Music, dinleyicilere ruh hallerine uygun şarkılar sunan beş yeni filtreyi kullanıma sundu. Özellik, kullanıcılara özelleştirilmiş müzik deneyimi sunacak.

  Redmi Note 13 Serisi İçin Çıkış Tarihi Resmen Açıklandı!

  Xiaomi'nin Redmi Note 13 serisinin tanıtım tarihi belli oldu. Birkaç zamandır sızıntılar arasında yer bulan bu serinin lansmanı 21 Eylül'de yapılacak!

  Galaxy Ring İçin Yeni Tarih Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy Ring hakkında süregelen sızıntılarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu akıllı yüzüğün çıkışı için biraz daha sabırlı olmak gerekebilir!

  Eski iPhone'lar İçin Yeni Bir Güncelleme Yayınlandı: İşte iOS 15.7.9 Güncellemesi!

  Apple iPhone, iPad ve Mac için güvenlik sorununu gideren yeni güncelleme çıkardı. iOS 15.7.9 başta olmak üzere diğer güncellemelerin alınması tavsiye ediliyor.

  Activision Blizzard, Call of Duty: Vanguard’daki Karakter İçin Kostüm Tasarımını Çaldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et