R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!

  Türkiye’de en fazla tercih edilen ticari araç modeli Doblo, artık Türkiye’de üretilmeyecek. Bursa’da bulunan Tofaş fabrikasında üretilen Doblo, artık İspanya’da üretilecek. Peki bu gelişme Doblo fiyatlarına nasıl yansıyacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.06.2022 11:07 2158 3 dk okuma süresi
  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!
  Son Düzenleme:

  2000’li yılların başından beri Türkiye dünyaca ünlü otomotiv markalarının “hafif ticari araç” sınıfındaki üretim merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak geçen yıldan beri dünyaca ünlü otomotiv markaları Türkiye’deki fabrikalarında bazı otomobil modellerinin üretimini sonlandırdı. Farklı ülkelerdeki fabrikalara taşınan bu otomobil modellerine klasikleşen Fiat Doblo modeli de katıldı. 5. nesil elektrikli Fiat Doblo artık Tofaş tarafından Bursa'da üretilmeyecek. Bunun yerine yeni üretim merkez İspanya olacak.

  23 Yıldır Türkiye’de Üretiliyordu

  Son gelişmelerin ardından Tofaş cephesinden açıklama geldi. Tofaş, 1999 yılından beri Bursa’da yer alan fabrikasında üretimini gerçekleştirdiği Fiat Doblo modelinin artık burada üretilmeyeceğini açıkladı. Açıklamada Doblo hafif ticari araç modelinin Türkiye’deki üretimi anlaşması 2023’ün Aralık ayına kadar uzatıldı. Ancak üretim süresi uzatılan Doblo modeli 4.nesil olarak belirtildi. 

  Fiat, Doblo’nun 5.nesil modelinin üretimini ise İspanya’ya taşıma kararı aldı. İspanya’da “PSA” altyapısı ile üretimi gerçekleştirilecek olan 5.Nesil Doblo hafif ticari araç modelinin ilk pazarı Avrupa olacak. Bu durumda Türkiye pazarının en çok tercih edilen otomobili konumundaki Doblo’nun elektrikli versiyonunun Türkiye’ye gelmesinin 2024 yılını bulabileceği belirtiliyor.

  Doblo’nun Ekonomik Olması Avantajı Kaybolacak

  Fiat Doblo

  Fiat tarafından elektrikli Doblo hafif ticari aracın üretiminin Türkiye yerine İspanya’ya taşınacak olması yeni modelde fiyat avantajının da kaybolmasına neden olacak. Çünkü Türkiye’de üretildiği için hem tedarik maliyetleri açısından hem de otomobillere uygulanan gümrük vergileri bulunmuyordu. Artık İspanya’da üretilecek olması da elektrikli Doblo fiyatları için kaçınılmaz bir yükselişi de getirecek.

  Tofaş, Bursa fabrikasında yıllık 450.000 araç üretim kapasitesine sahip. Söz konusu araç üretim kapasitesinin ortalama olarak yarısı “binek” araç modellerinden, kalan kısmı da “ticari sınıf” araç modellerinden oluşuyor. Elektrikli Fiat Doblo modelinin Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilmeyecek olması 4.nesil Doblo’nun da gelecek yıl sonunda üretiminin sonlandırılması, üretimin önemli seviyede düşüşüne neden olacak. Tofaş Bursa fabrikası için bu istatistikler Türkiye’deki üretimi sonlandıracak Doblo yerine başka bir hafif ticari veya ağır ticari sınıfta bir otomobil modelinin geleceği beklentisini oluşturuyor.

  Otomobil Devleri Üretim Maliyetlerini Düşürmek İstiyor

  Türkiye’de önce Ford ve ardından Fiat’tan gelen üretimi başka bir ülkeye taşıma kararlarının altında ise şirket politikaları yatıyor. Otomobil şirketleri aynı sınıftaki araçların üretim merkezlerini bir noktaya taşıyarak, “ortak üretim” uygulamasına geçmeyi hedefliyor. Böylelikle üretim maliyetlerinde önemli bir tasarruf oluşturmak isteniyor. Fiat tarafından alınan Doblo kararı da buna somut bir örnek oluşturuyor. Çünkü Fiat’ın Doblo modeli bundan böyle Peugeot Rifter, Opel Combo, Citroen Berlingo ve Toyota Proace City otomobil modelleri aynı altyapıda üretilecek.

  Sizce Fiat’ın Doblo üretimini İspanya’ya taşıdığında Türkiye’deki ticari faaliyetlerde Doblo’nun yerini hangi araç alabilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et