R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!

  Türkiye’de en fazla tercih edilen ticari araç modeli Doblo, artık Türkiye’de üretilmeyecek. Bursa’da bulunan Tofaş fabrikasında üretilen Doblo, artık İspanya’da üretilecek. Peki bu gelişme Doblo fiyatlarına nasıl yansıyacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.06.2022 11:07 1456 3 dk okuma süresi
  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!
  Son Düzenleme:

  2000’li yılların başından beri Türkiye dünyaca ünlü otomotiv markalarının “hafif ticari araç” sınıfındaki üretim merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak geçen yıldan beri dünyaca ünlü otomotiv markaları Türkiye’deki fabrikalarında bazı otomobil modellerinin üretimini sonlandırdı. Farklı ülkelerdeki fabrikalara taşınan bu otomobil modellerine klasikleşen Fiat Doblo modeli de katıldı. 5. nesil elektrikli Fiat Doblo artık Tofaş tarafından Bursa'da üretilmeyecek. Bunun yerine yeni üretim merkez İspanya olacak.

  23 Yıldır Türkiye’de Üretiliyordu

  Son gelişmelerin ardından Tofaş cephesinden açıklama geldi. Tofaş, 1999 yılından beri Bursa’da yer alan fabrikasında üretimini gerçekleştirdiği Fiat Doblo modelinin artık burada üretilmeyeceğini açıkladı. Açıklamada Doblo hafif ticari araç modelinin Türkiye’deki üretimi anlaşması 2023’ün Aralık ayına kadar uzatıldı. Ancak üretim süresi uzatılan Doblo modeli 4.nesil olarak belirtildi. 

  Fiat, Doblo’nun 5.nesil modelinin üretimini ise İspanya’ya taşıma kararı aldı. İspanya’da “PSA” altyapısı ile üretimi gerçekleştirilecek olan 5.Nesil Doblo hafif ticari araç modelinin ilk pazarı Avrupa olacak. Bu durumda Türkiye pazarının en çok tercih edilen otomobili konumundaki Doblo’nun elektrikli versiyonunun Türkiye’ye gelmesinin 2024 yılını bulabileceği belirtiliyor.

  Doblo’nun Ekonomik Olması Avantajı Kaybolacak

  Fiat Doblo

  Fiat tarafından elektrikli Doblo hafif ticari aracın üretiminin Türkiye yerine İspanya’ya taşınacak olması yeni modelde fiyat avantajının da kaybolmasına neden olacak. Çünkü Türkiye’de üretildiği için hem tedarik maliyetleri açısından hem de otomobillere uygulanan gümrük vergileri bulunmuyordu. Artık İspanya’da üretilecek olması da elektrikli Doblo fiyatları için kaçınılmaz bir yükselişi de getirecek.

  Tofaş, Bursa fabrikasında yıllık 450.000 araç üretim kapasitesine sahip. Söz konusu araç üretim kapasitesinin ortalama olarak yarısı “binek” araç modellerinden, kalan kısmı da “ticari sınıf” araç modellerinden oluşuyor. Elektrikli Fiat Doblo modelinin Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilmeyecek olması 4.nesil Doblo’nun da gelecek yıl sonunda üretiminin sonlandırılması, üretimin önemli seviyede düşüşüne neden olacak. Tofaş Bursa fabrikası için bu istatistikler Türkiye’deki üretimi sonlandıracak Doblo yerine başka bir hafif ticari veya ağır ticari sınıfta bir otomobil modelinin geleceği beklentisini oluşturuyor.

  Otomobil Devleri Üretim Maliyetlerini Düşürmek İstiyor

  Türkiye’de önce Ford ve ardından Fiat’tan gelen üretimi başka bir ülkeye taşıma kararlarının altında ise şirket politikaları yatıyor. Otomobil şirketleri aynı sınıftaki araçların üretim merkezlerini bir noktaya taşıyarak, “ortak üretim” uygulamasına geçmeyi hedefliyor. Böylelikle üretim maliyetlerinde önemli bir tasarruf oluşturmak isteniyor. Fiat tarafından alınan Doblo kararı da buna somut bir örnek oluşturuyor. Çünkü Fiat’ın Doblo modeli bundan böyle Peugeot Rifter, Opel Combo, Citroen Berlingo ve Toyota Proace City otomobil modelleri aynı altyapıda üretilecek.

  Sizce Fiat’ın Doblo üretimini İspanya’ya taşıdığında Türkiye’deki ticari faaliyetlerde Doblo’nun yerini hangi araç alabilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Roblox Yapay Zeka ile Oyun Yapmayı Mümkün Kılıyor

  Roblox, oyun yapımını daha kolay ve zahmetsiz hale getiren üretken yapay zeka oyun oluşturma araçlarını kullanıma sundu: Code Assist ve Material Generator.

  Opera Tarayıcınıza Yapay Zeka Gücü: ChatGPT ve Çok Daha Fazlası

  Opera ve Opera GX tarayıcılarına chatGPT yapay zeka araçlarını ekledi. Microsoft Edge ardından tarayıcısına GPT-4 sohbet robotunu entegreden ikinci tarayıcı oldu.

  Counter Strike 2 İlk Oynanış Görüntüleri ve Beta Test Tarihi Ortaya Çıktı!

  Yıllardır oyuncuların dört gözle beklediği Counter Strike 2'ye artık daha da yaklaştık. Geçen günlerde logosu değişen Counter Strike 2'nin oynanış videoları ve beta testine katılım tarihi açıklandı.

  iPhone 15 Serisi Ekranları Canlı Görüntülerle Ortaya Çıktı: İşte Yenilikçi Tasarım Detayları

  Apple iPhone 15 serisine dair bilgiler günden güne artmaya devam ediyor. iPhone 15, iPhone 15 Pro ve Pro Max ekranlarının görüntüleri ortaya çıktı işte detaylar...

  Tofaş’tan Kötü Haber! Klasikleşen O Modeli Artık Üretmeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et