R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla'ya Dava Açıldı: Yazılım Güncellemeleri Batarya Ömrünü Kısaltıyor!

  Amerika'da ikamet eden bir grup Tesla Model S ve Model X sahibi, otomatik güncellemelerin araç bataryasının ömrünü azalttığı iddiasıyla Tesla'ya karşı dava açtı.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  14.05.2023 15:34 2126 2 dk okuma süresi
  Tesla'ya Dava Açıldı: Yazılım Güncellemeleri Batarya Ömrünü Kısaltıyor!
  Son Düzenleme:

  Kaliforniya'da bir grup Tesla Model S ve Model X sahibi, otomatik yazılım güncellemelerinin elektrikli araçlarının batarya ömrünü kısalttığını iddia ederek Elon Musk'ın şirketine dava açtı. 

  Davacılar, Tesla'nın bu güncellemelerin ve onların sonuçlarının eyalet yasalarına aykırı olduğunu ileri sürdü. Bu güncellemelerin sürüş menzilini %20'ye kadar azaltabildiği ve bazı araç sahiplerini 15.000 dolarlık ek maliyetle bataryalarını değiştirmeye mecbur bıraktığı iddia ediliyor.

  Tesla Araçlarında Otomatik Güncelleme Sorunu

  Davacılar, etkilenen Tesla araçlarının Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Suistimali Yasası kapsamında "korunan bilgisayarlar" olduğunu belirtiyor ve otomatik güncellemelerin yasa çerçevesindeki haklarını ihlal ettiğini savunuyor. 

  Araç sahiplerini temsil eden hukukçular, Tesla'nın araçlarının Wi-Fi'a bağlandığında otomatik olarak güncellemeler aldığını belirtiyorlar. Ayrıca, bazı Tesla sahiplerinin, batarya ile ilgili yazılım güncellemelerini geri almak için üçüncü şahıslara 750 dolar ödeme yaptığı davada ifade ediliyor.

  Yazılım Güncelleme Tercihleri ve Tesla Sahipleri

  Tesla sahipleri, araçlarının dokunmatik ekranındaki seçenekler menüsünden "GELİŞMİŞ" veya "STANDART" arasında seçim yaparak yazılım güncelleme tercihlerini değiştirebiliyorlar. "GELİŞMİŞ" seçeneği, mevcut olduğunda otomatik yazılım güncellemelerini etkin hale getiriyor.

  Tesla'nın Daha Önceki Tazminat Ödemesi

  Temmuz 2021'de Tesla, Model S sedanının maksimum akü voltajını geçici olarak düşürdüğü iddiasıyla ilgili bir yazılım güncellemesini çözmek için 400.000 dolarlık avukatlık ücreti ve masraflar dahil toplam 1,9 milyon dolarlık bir ödeme yapmayı kabul etmişti. Mahkeme belgelerine göre, etkilenen araç sahipleri başına 625 dolar ödeme yapılmıştı. Bu, geçici olarak düşürülen maksimum voltajın birkaç kat değerini temsil ediyor.

  Yazılım Güncellemeleri ve Batarya Ömrü

  Tesla'nın yazılım güncellemeleriyle ilgili tartışmalar, elektrikli araç teknolojisi ve batarya ömrü konusunda daha geniş bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Gelişen teknolojiye rağmen, elektrikli araç bataryalarının ömrü ve performansı hala önemli bir konu. Bir aracın bataryasının ömrünü azaltabilecek her türlü faktör, özellikle yüksek maliyetli bir yatırım olan elektrikli araç sahipleri için büyük bir endişe kaynağı olabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung, Galaxy S24 Serisindeki Kamera Sorunlarına Yazılım Güncellemesiyle Çözüm Bulacak!

  Samsung Galaxy S24 serisinin kamera performansıyla ilgili bazı sorunlar bulunuyor. Samsung, bu sorunları yeni güncelleme ile giderme taahhüdünde bulundu.

  Apple Vision Pro’nun Uygulama Mağazası Açıldı: İşte Karşınızda VisionOS App Store!

  Apple Vision Pro'nun piyasaya sürülmesine kısa bir süre kala şirketin, özel olarak tasarladığı uygulama mağazası visionOS App Store kullanıma sunuldu.

  Tesla'ya Rakip Xiaomi SU7 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Xiaomi'nin yeni elektrikli otomobili SU7, teknolojik özellikleri ve üstün performansıyla pazara giriş yapıyor. İşte özellikleri ve fiyatı!

  Android’lere Batarya Sağlığı Göstergesi Geliyor: İşte Detaylar!

  Google, Android için önemli bir yenilik getiriyor. Android telefonlar, artık kullanıcılarına detaylı batarya sağlığı bilgileri sunacak bir özelliğe kavuşuyor!

  Tesla'ya Dava Açıldı: Yazılım Güncellemeleri Batarya Ömrünü Kısaltıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et