R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı

  Tesla, eski mühendise süper bilgisayar teknolojisiyle ilgili gizli sırları çaldığı iddiasıyla dava açtı.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  08.05.2022 16:34 1392 2 dk okuma süresi
  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı
  Son Düzenleme:

  Özellikle büyük şirketler için iş ilişkilerinin yönetimi her zaman kolay olmayabilir. Eski Apple yöneticisinin bilgi sızdırması gibi yıllar içinde önemli gerçekler ve bireyler arasında birçok yasal sorun yaşandı. Son problemler ise Tesla ve eski çalışanı arasında ortaya çıktı.

  Özellikle Bloomberg ve The Verge tarafından bildirilenlere göre, Elon Musk'ın şirketi, Tesla'nın otonom sürüş için yapay zekayı "eğitmek" için kullandığı Project Dojo hakkında "gizli ve sıkı bir şekilde korunan" bilgileri çalmakla suçlanan eski mühendis Alexander Yatskov'a dava açtı.

  Daha doğrusu iddiaya göre Yatskov, Tesla'ya ait teknolojiyle ilgili bilgileri yetkisiz bir şekilde kişisel cihazlarına aktardı ve şirkete iade etmeyi reddetti.

  Tesla ve eski çalışanı arasında süper bilgisayar krizi

  Buna ek olarak Tesla, Alexander Yatskov'u kariyer yolu ve edindiği becerilerle ilgili olarak özgeçmişinde yalan söylemekle suçladı. Ocak 2022'de şirket için çalışmaya başlayan eski Tesla mühendisinin bir termik çalışan olarak işe alındığı, bu nedenle Dojo süper bilgisayarının soğutma sistemi ve ötesindeki bilgilere erişimi olduğu görülüyor. 

  Tesla ve eski çalışanı arasında süper bilgisayar krizi

  Basitçe söylemek gerekirse, Yatskov gizli bilgileri ifşa etmeme ve veri arşivleme anlaşmasına uymadı. Diğer tehlikelerin yanı sıra eski mühendis, kişisel e-postasından iş e-postasına gizli veriler gönderirdi.

  Kaynaklara göre, Yatskov kişisel cihazlarında gizli bilgiler sakladığını zaten kabul etti, bu nedenle Tesla eski mühendisini 6 Nisan 2022 tarihinden itibaren idari izne çıkardı. Bu nedenle elektrikli araç üreticisi Yatskov'dan kişisel bilgiler gibi detayları içeren cihazları getirmesini istedi. 

  Tesla bilgilerini çalan çalana!

  Raporlara göre şirket ayrıca eski mühendisi "olası kanıtları silmekle" suçladı. 2019'da Tesla, daha önce Tesla'da çalışan dört çalışanını gizli belgeleri çalmakla suçlayarak kendi kendine sürüş girişimi Zoox'a dava açmıştı.

  Dava daha sonra çözüldü ve Zoox, "Tesla'dan yeni işe aldığı bazı kişilerin" Tesla belgelerine sahip olduğunu kabul etti. Tesla'nın Otopilot sistemiyle ilgili dosyaları çalmakla suçlanan Guangzhi Cao aleyhindeki bir başka dava da devam ediyor.

  Tesla ve eski çalışanı arasındaki süper bilgisayar krizi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan iletebilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Geliştirilen Süper Bilgisayarlar Geliyor: İnsan Beyninden Tam 2000 Kat Daha Hızlı!

  Deep South isimli süper bilgisayar, insan beynini 2000 kat aşarak bilim ve teknolojiye yeni kapılar açıyor.

  Google, Chrome’un ARM Tabanlı Windows Sürümünü Kullanıma Açtı: İşte Detaylar!

  Google ve Qualcomm, ARM tabanlı Windows için Chrome'u geliştirdi, artan performans ve enerji verimliliği sunuyor.

  Oyun Bilgisayarı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Oyun bilgisayarı, yüksek teknik standartlarıyla oyunculara hitap ediyor. Oynayacağınız oyun her ne olursa olsun ister PC ister laptop’ta, oyunu en iyi şekilde deneyimlersiniz.

  Nvidia’dan Dev Hamle: 18.4 Exaflops Gücünde Yeni Süper Bilgisayarını Tanıttı!

  Nvidia'nın yeni Eos süper bilgisayarı, 18,4 exaflops gücünde yapay zeka uygulamalarını hızlandırarak teknolojiye yeni bir soluk getiriyor.

  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et