R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı

  Tesla, eski mühendise süper bilgisayar teknolojisiyle ilgili gizli sırları çaldığı iddiasıyla dava açtı.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 08.05.2022 16:34 1164 2 dk okuma süresi
  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı
  Son Düzenleme:

  Özellikle büyük şirketler için iş ilişkilerinin yönetimi her zaman kolay olmayabilir. Eski Apple yöneticisinin bilgi sızdırması gibi yıllar içinde önemli gerçekler ve bireyler arasında birçok yasal sorun yaşandı. Son problemler ise Tesla ve eski çalışanı arasında ortaya çıktı.

  Özellikle Bloomberg ve The Verge tarafından bildirilenlere göre, Elon Musk'ın şirketi, Tesla'nın otonom sürüş için yapay zekayı "eğitmek" için kullandığı Project Dojo hakkında "gizli ve sıkı bir şekilde korunan" bilgileri çalmakla suçlanan eski mühendis Alexander Yatskov'a dava açtı.

  Daha doğrusu iddiaya göre Yatskov, Tesla'ya ait teknolojiyle ilgili bilgileri yetkisiz bir şekilde kişisel cihazlarına aktardı ve şirkete iade etmeyi reddetti.

  Tesla ve eski çalışanı arasında süper bilgisayar krizi

  Buna ek olarak Tesla, Alexander Yatskov'u kariyer yolu ve edindiği becerilerle ilgili olarak özgeçmişinde yalan söylemekle suçladı. Ocak 2022'de şirket için çalışmaya başlayan eski Tesla mühendisinin bir termik çalışan olarak işe alındığı, bu nedenle Dojo süper bilgisayarının soğutma sistemi ve ötesindeki bilgilere erişimi olduğu görülüyor. 

  Tesla ve eski çalışanı arasında süper bilgisayar krizi

  Basitçe söylemek gerekirse, Yatskov gizli bilgileri ifşa etmeme ve veri arşivleme anlaşmasına uymadı. Diğer tehlikelerin yanı sıra eski mühendis, kişisel e-postasından iş e-postasına gizli veriler gönderirdi.

  Kaynaklara göre, Yatskov kişisel cihazlarında gizli bilgiler sakladığını zaten kabul etti, bu nedenle Tesla eski mühendisini 6 Nisan 2022 tarihinden itibaren idari izne çıkardı. Bu nedenle elektrikli araç üreticisi Yatskov'dan kişisel bilgiler gibi detayları içeren cihazları getirmesini istedi. 

  Tesla bilgilerini çalan çalana!

  Raporlara göre şirket ayrıca eski mühendisi "olası kanıtları silmekle" suçladı. 2019'da Tesla, daha önce Tesla'da çalışan dört çalışanını gizli belgeleri çalmakla suçlayarak kendi kendine sürüş girişimi Zoox'a dava açmıştı.

  Dava daha sonra çözüldü ve Zoox, "Tesla'dan yeni işe aldığı bazı kişilerin" Tesla belgelerine sahip olduğunu kabul etti. Tesla'nın Otopilot sistemiyle ilgili dosyaları çalmakla suçlanan Guangzhi Cao aleyhindeki bir başka dava da devam ediyor.

  Tesla ve eski çalışanı arasındaki süper bilgisayar krizi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google ‘Incognito’ İddiaları Doğrulandı: ‘Gizli Pencere Bile Denmemeli!’

  Gizli pencere geçmişi veya formları kaydetmediği için birçok kişi tarafından kullanılsa da tam gizlilik sağlamıyor. Bilgiler sağlayıcıyla paylaşılıyor.

  Steve Jobs’ın 'İlkleri' Piyasa Getiren Bilgisayarı Açık Artırmayla Satışa Çıkarılıyor!

  Apple kurucusu Steve Jobs’ın Macintosh SE serisi bilgisayarı, 25 Ekim'de açık artırmaya çıkarılacak. Müzayede, New York’ta düzenlenecek.

  Amazon İlk Üssünü Açtı: Türkiye’de 1000’den Fazla Kişiye İstihdam Sağlanacak!

  Amazon, Türkiye'de 1000'den fazla kişiye istihdam sağlayacak. Buna göre firma, yıl içerisinde alım yapacak.

  Google Birleşik Krallıktan Kovulabilir: Dava Üstüne Dava!

  Birleşik Krallık, Google'a dava açtı. Dava Google aleyhine sonuçlanırsa Google, büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

  Tesla'nın Gizli Süper Bilgisayarı Çalındı: Eski Çalışana Dava Açtı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et