R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Suzuki Alto K10 Satışa Sunuluyor! Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

  Suzuki Alto, Güney Asya pazarında yeni nesli piyasaya sürülen otomobil modelidir. Dünyanın en ucuz sıfır araçlarından biri olarak gösterilen modelin detayları belli oldu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  27.08.2022 16:50 3188 8 dk okuma süresi
  Suzuki Alto K10 Satışa Sunuluyor! Türkiye Fiyatı Belli Oldu!
  Son Düzenleme:

  Gün geçtikçe sıfır araç fiyatları artmaya devam ediyor. Bütçe dostu bir araba almak artık neredeyse olanaksız hale geldi. Otomobil piyasasındaki bu gelişmelerde, gözler uygun fiyatlı araba araştırmasına yönlendiriyor. Güney Asya’da satışa sunulan Suzuki Alto K10 da bu uygun fiyatlı arabalardan biri. İddialara göre, bu arabayı yakında Türkiye'de de görmek mümkün olacak.

  Daha yakından Suzuki Alto K10

  Hindistan’da oldukça popüler olan “Suzuki Alto”, güçlenerek piyasaya geri döndü. Aracın bir önceki sürümü ilk defa yaklaşık iki buçuk yıl önce satışa sunulmuştu. Satışa sunulduğu dönemde "43 lakh (4.300.0000 adet)" satıldı. Güçlü tasarımıyla K10 bu sayıya ulaşmada önemli bir rol oynadı. K10’un satışı, 2019'un sonlarında durdurulmuştu. Buna rağmen Alto, Hindistan'da her ay ve yıl satış listelerinde zirvedeki yerini korudu.

  Alto K10, şimdi ise iki buçuk yıl aradan sonra geri döndü. Yeni versiyonun özellikleri ise geçmiş versiyonlardan oldukça farklı. Hindistan'ın en büyük otomobil üreticisinin ürettiği Alto K10, iki versiyona sahip. Alto K10 ile, kullanıcılara hem "manuel" hem de "otomatik" seçenek sunuluyor. 

  Suzuki Alto K10 Tasarım özellikleri

  2022 Alto K10, neredeyse baştan yaratılmış bir model olarak karşımıza çıkıyor. Eski sürümlerden hemen her anlamda daha farklı bir hale getirilmiş. Tasarım olarak oldukça yenilikçi ve hoş bir tarza sahip olduğunu söylemek mümkündür. Eski sürüme göre, tasarımı daha kıvrımlı ve daha az köşeli bir yapıda tasarlandı. 

  Otomobil ilk bakışta yeni nesil Celerio’yu anımsatıyor. Ve piyasada halen satışı olan Alto 800 ile de az da olsa benzerlik gösteriyor. Alto K10’da farlar ve yeni tampon, incelendiğinde tampon kısmının renk farkı görülüyor. Temel modelde tampon gövde renginde iken, Alto K10’da tampon siyah renkte. Alto K10’da DRL bulunmuyor bunu bir eksiklik olarak görenler olacaktır.

  Kapakların ise 3 yeni renk seçeneği var: “Sizzling Red”, “Earth Gold” ve “Speedy Blue”. Eski renklerle beraber Alto K10’un toplam 6 renk seçeneği bulunuyor. Alto K10’un tasarım olarak en yakın olduğu araç Celerio olarak karşımıza çıkıyor. Eski versiyon Alto 800’e olan benzerliği çok daha az oranda.

  Alto K10’da, standart olan “13 inçlik jantlar” kullanılmış. Ancak desen olarak jant kapaklarında standart dışına çıkılmış. Jant kapaklarının petek desenli olduğu görülüyor. Gövde rengi ve kapı kollarında da durum benzer. Otomobilin tüm çeşitlerinde bu farklılık bulunmuyor. Alto K10’da, siyah ORVM'ler göze çarpıyor. Bu yenilik bazı kullanıcılar tarafından bu tuhaf karşılanmış durumda. Arka tarafta ise kombine stop lambaları yer alıyor. Genel olarak aracın görünümüne bakıldığında ise hoş bir tasarımı olduğunu söylemek mümkün. 

  Aşağıdaki tabloda 2022 model Alto K10’un rakip modeller ile boyutsal karşılaştırması yer alıyor.

  BoyutlarAlto K10Alto 800Maruti S-PressoRenault Kwid
  Uzunluk3.530 mm3.445 mm3.565 mm3.731 mm
  Genişlik1.490 mm1.490 mm1.520 mm1.579 mm
  Yükseklik1.520 mm1.475 mm1.553 - 1.567 mm1490 mm
  Dingil açıklığı2380 mm2360 mm2.380 mm2.422 mm

  Boyut karşılaştırmasına bakıldığında Alto K10, daha uzun bir dingil mesafesine sahip olan Alto 800'den fiziksel olarak daha büyük. Bu boyutlarla Alto 800'e göre, iç mekanın iyileştirildiği düşünülüyor. Daha fazla detay için daha yakından inceleme yapmak gerekecek. “S-Presso”, K10 ile karşılaştırıldığında, daha uzun, geniş ve büyük bir modeldir, ancak dingil mesafesi aynıdır.

  S-Presso, uzun boy tasarımı sayesinde kıyaslamadaki en uzun modeldir. Boyut açısından, “Kwid”, Crossover'dan ilham alan bir tasarıma sahiptir. S-presso kadar uzun olmasa da, üç Maruti'nin hepsinden daha uzun ve daha geniş olan buradaki en büyük modeldir. Dingil mesafesi de “K10” ve “S-Presso'dan” belirgin şekilde daha uzundur.

  Alto K10’un teknoloji ve iç mekanı

  Yeni Alto K10’daki özelliklerin çoğu daha önceki araçlarda görülmemiştir. Yeni Alto K10'un içinde yeni bir kabin görünümü yer alıyor. En büyüğü 7 inç olan akıllı oyun stüdyosu, bilgi-eğlence sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik markanın diğer otomobillerinde de vardı. Ancak Alto K10 modeli için yeni bir özellik.

  Bu sistem yalnız üst “VXi+ triminde” yer alıyor. Aslında, en düşük 2 versiyonda hiçbir bilgi-eğlence seçeneğine yer verilmemiş. Ekran paneli ise duyarlı, renkli görünüyor ve parlak ışıkta bile oldukça okunaklı. Bu panel hem Apple CarPlay hem de “Android Auto” ile uyumludur. Alto K10’da arka park kamerası ise yer almıyor.

  Suzuki K10

  Bir başka özellik eklemesi ise yine sadece VXi+'da direksiyonda “monte kontroller’e” yer verilmesidir. S-presso'dan alınan yeni bir gösterge paneli de var. Koltuklar arasında ve kapı ceplerinde birçok saklama yeri seçeneği bulunuyor. Araç kabinin ergonomik olduğu da göze çarpan iç mekan özelliklerinden.

  Alto K10’da “12 V şarj soketi” ve “manuel AC” ile birlikte bir “USB noktası” yer alıyor. Bu sayede birçok cihazı bağlama imkanı sağlanmış. Koltuklardaki bej vurgular tasarımı oldukça şık gösteriyor. İç mekan özelliklerinden biri de artan diz ve baş mesafesi. Özellikle ön sıradaki diz mesafesinin önceki modellere kıyasla arttırıldığı görülüyor. Bu özellikler arabanın en üst düzey VXi versiyonunda bulunuyor. Temel “STD versiyonu” ise çok daha sade bir tasarıma sahip. Klima, elektrikli cam, hidrolik direksiyon gibi temel özellikler bile standart versiyonda bulunmuyor. 

  Arka kısımdaki omuz yerleri 2 kişinin burada oturması şartıyla yeterli. 3 kişi için biraz sıkışıklık yaratabileceği görülüyor. Ancak arka koltuk oldukça rahat ve iç kısım desteği de oldukça yeterli. Bununla birlikte, arabada bulunmayan özellik elektrikli cam ve ayarlanabilir koltuk başlıkları. Bu nedenle, Alto K10'u almaya karar verirseniz, bazı özelliklerden taviz vermeniz gerekecek.

  Arka koltuklar yolcuların biraz daha yüksekte oturacağı şekilde tasarlanmış. Böylece arkada yolcular yolu daha net şekilde görüyor. K10 ayrıca dört kapıda da hoparlöre yer vermiş. Bu hoparlörler ile kabindeki ses çıkışı iyileştirilmiş. Aracın 214 litrelik bir bagaj hacmi var. Ancak üst model VXi+ dışındaki varyantların hiçbirinde bir paket tepsisi bulunmuyor.

  Suzuki K10 Motor

  Suzuki K10

  Alto K10'da eski K10’da kullanılan "K10B" motorunun yerini, yeni nesil “K10C motoru” aldı. 998 cc 3 silindirli çift jetli VVT motor, 5.500 rpm'de yaklaşık “66 bhp” ve 3.500 rpm'de 89 Nm üretiyor. Alto K10'un motoru eski modellerdekilerden çok daha hafiftir. Böylece iyi bir güç- ağırlık oranı elde edilir. Alto K10 kurulumu sayesinde, bu aracın geldiği segmente göre oldukça keyifli bir sürüş sunmakta.

  Arabada 3 kişi oturarak birtakım sürüş deneyleri gerçekleştirilmiş. Ve bu deneylerde arabanın taşıdığı ağırlığa göre motorun tepkisinin iyi olduğu gözlemlenmiş. Sürüş deneyileri, şu anda otomobilin Auto versiyonu olan AGS ile başladı. Otomobilin birçok yeni özelliği daha yüksek VXi ve VXi+ donanımlarında sunuluyor. 

  Otomatik vites değişikliklerinin gerçekleşmesi zaman alır ve biraz sabır gerektirir. Bu sebeple Alto K10 manuel vites seçeneği de sunuyor. Alto K10’da daha fazla kontrole sahip olabilmek ve vitesleri manuel olarak değiştirebilmek mümkün. Bu da otomatik moda kıyasla daha hızlı bir sürüş sağlıyor. Alto 800'ün sadece manuel seçeneği vardı. Otomatik vites isteyenler için Alto K10 ise her iki seçeneği de sunuyor.

  Suzuki K10

  Alto K10’un Alto 800'de bulunmayan bir “otomatik şanzımanı” merak uyandırıyor. Öncelikle  sürüşü başlatma ve hızlanma kesinlikle daha çabuk gerçekleşiyor. Vites değişimi için, atışlar kısa ve değişiklikler hızlı oluyor. Bu nedenle, sürücülere sağladığı deneyiminin daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Biraz karmaşık gözüken ama genel olarak iyi bir paket sunuluyor. Alto K10’daki debriyaj, şehir içi kullanımda rahatsızlık vermeyecek kadar hafif.

  Alto K10, 24,90 kmpl yakıt verimliliği sunuyor. Buradan anlaşılan diğer özellik de sağlanan yüksek yakıt verimliliği. Birçok kişi de bu arabayı bütçe dostu olduğu için satın alıyor. Yakıt tüketimindeki verimlilik, manuel veya otomatik kullanımda değişkenlik göstermiyor.

  Kılavuza bakıldığında, sertifikalı sayı 24.39 kmpl’dir. İddia edilen yakıt verimliliği, manuel şanzımanla 22.05 kmpl sunan Alto 800'den bile daha fazladır. Bu sürüşte yaklaşık 100 km gittikten sonra, aracın gösterdiği ortalama yakıt verimliliği 17,3 kmpl'dir. Bu da oldukça ciddi bir değerdir, Alto K10’un cep dostu olduğunu ortaya koyar.

  Sürüş ve taşıma

  Yeni Alto K10'daki sürüş kalitesine bakıldığında, süspansiyonun biraz daha sert olduğu hissediliyor. Ancak yüksek hızlarda tümseklerin ve dalgalanmaların daha fazla olduğunu görülüyor. Şehir içi trafikte ise sürüşte sorun yaşanmıyor. Ortalama gidip gelme hızına bakıldığında araba ortalamanın oldukça üzerinde. 

  4,50 metrelik dönüş yarıçapı, arabanın şehir içi kullanımını kolaylaştırıyor. Yol kötüleştiğinde, 134 mm'lik yüksekliği nedeniyle dikkatli olmak gerekiyor. Koltuk pozisyonuna bakıldığında da standarttan daha yüksek bir dizayna sahip. Bu da yolu daha net görmeyi sağladığı için daha keyifli bir yolculuk yaşatıyor.

  Emniyet 

  Yeni Alto K10, toplamda 15 güvenlik özelliği ile birlikte gelir. Çift Hava Yastığı, EBD'li ABS ve Ters soyma sensörleri otomobilde standart olarak sunuluyor. Otomobil, daha yüksek mukavemetli çelik kullanımıyla Maruti Suzuki otomobilleri için genel olarak iyi bir güvenlik sağlayan şirketin Heartect platformu üzerine inşa edilmiştir. Alto K10 için herhangi bir çarpışma testi puanına sahip olmasak da, markanın Ar-Ge merkezine yaptığımız son ziyaretimiz, otomobillerin otomobillerinin geçtiği sıkı çarpışma testlerini ortaya çıkardı.

  Çift Hava Yastığı, EBD'li ABS ve ters soyma sensörleri araçta standarttır.

  Fiyatlar

  Suzuki K10

  Alto K10’un popüler hale gelmesinde belki en önemli sebep fiyatlandırmasıdır. Günümüzde araç fiyatlarına bakıldığında Alto K10’un fiyatı oldukça bütçe dostu gözüküyor. Hindistan’da piyasaya sürülecek olan araç, 5.000 Dolar başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor. Modelin en pahalı versiyonu için belirlenen bedel ise sadece 7.300 Dolar. Otomobilin Türkiye'deki satış fiyatının da 200.000 TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Rakip modellere bakıldığında fiyat daha da ilginç gözüküyor. Benzer özelliklere sahip araçların ikinci el fiyatları bile bu rakamın iki katında. Alto K10’un gerçekten de Türkiye için de muazzam bir fırsat olacağı düşünülüyor.

  Aşağıdaki tabloda ise Alto K10’un rakip gösterilen modellerle fiyat kıyaslaması yer alıyor.

   Maruti Alto K10Maruti Alto 800Maruti S-PressoRenault Kwid
  Fiyat3.99 – 5.83 rupi3.39 – 4.41 rupi4.25 – 5.99 bin rupi4.64 – 5.99 bin rupi
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Burak Buylu
   Burak Buylu 1 yıl önce
   fiyatı uygun umarım vergi indirimide olur
  • Burak Buylu
   Burak Buylu 1 yıl önce
   fiyatı uygun umarım vergi indirimide olur

  İlgili İçerikler:

  EA FC 25 Geliyor: Kapak Yıldızı Jude Bellingham Olabilir!

  EA SPORTS, EA FC 25’in kapak yıldızı olarak Jude Bellingham'ı seçmeyi planlıyor. Oyun, 27 Eylül'de çıkacak ve Ultimate Edition ön siparişleri erken erişim sağlayacak.

  iQOO Yeni Kablosuz Kulaklığını Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  iQOO, uygun fiyatlı yeni kablosuz kulaklığı TWS 1i'yi tanıttı. Yüksek ses kalitesi, uzun pil ömrü ve Bluetooth 5.3 özellikleri ile dikkat çekiyor.

  Honor Choice, Yeni Akıllı Saatini Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Honor, fiyat-performans odaklı yeni akıllı saati Haylou Watch Vitality Edition'ı tanıttı. 1.95 inç AMOLED ekran, 120 spor modu ve 12 gün pil ömrü ile dikkat çekiyor.

  Samsung Galaxy Watch 7 Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

  Samsung Galaxy Watch 7 tanıtıldı! 40 mm modeli 9.999 TL, 44 mm modeli 10.999 TL. İşte yeni özellikler ve fiyat detayları!

  Suzuki Alto K10 Satışa Sunuluyor! Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et