R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otomobil Sektöründe Yeni Zam! Sıfır Otomobillere Enerji Zammı!

  Otomotiv piyasasında yaşanan fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için bazı düzenlemeler getirildi. Düzenlemelerin sektördeki fiyatlara yansıması beklenirken, yeni bir zam haberi geldi. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarını etkiledi. Sektör yetkilileri, enerji fiyatlarındaki artışın, 0 otomobil fiyatlarına zam olarak yansıyacağını belirtti.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.09.2022 15:57 1581 2 dk okuma süresi
  Otomobil Sektöründe Yeni Zam! Sıfır Otomobillere Enerji Zammı!
  Son Düzenleme:

  Otomobil piyasasında 2022, hem Dolar/TL paritesindeki artış hem de enflasyonda yükselişiyle fiyat artışlarına sahne oldu. Otomobil fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçmek isteyen devlet, sektöre yönelik yeni düzenlemeler açıkladı. Söz konusu düzenlemelerin, sektördeki fiyatlara daha etkisi hissedilmeden yeni zam haberi geldi. Sektör yetkililerince yapılan açıklamalarda elektrik ve doğalgazda %50’yi aşan zammın otomobil fiyatlarını arttıracağı belirtildi.

  Elektrik ve doğalgaz zammı ile birlikte Türkiye’de üretim yapan otomobil firmaları, üretim maliyetlerinde artış yaşadı. Üretim maliyetlerinde yaşanan “enerji” maliyeti artışı da doğal olarak araç fiyatlarına yansıyacak.

  Otomotiv Üretiminde Enerji Maliyetleri Arttı

  Otomotiv

  Türkiye otomotiv üretiminde enerji maliyetleri 2022 yılında dev artışlar yaşadı. Yapılan açıklamalara göre otomotiv üretiminde enerji maliyetleri 2021 yılında %5 seviyesindeydi. Ancak devlet, sanayideki elektrik ve doğalgaz kullanımına ilişkin yeni zam açıkladı. Bu son zamla birlikte otomotiv üretimindeki enerji maliyetleri %5’den, %15 seviyelerine kadar çıktı. Sektör yetkilileri, söz konusu enerji maliyetlerindeki artışın otomobil fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

  Yetkililere göre enerjideki son zamların sıfır otomobil fiyatlarına en geç 1 ile 2 ay içerisinde yansıyacak. Yetkililer, ayrıca Türkiye’deki otomotiv üretiminin ithal otomobil fiyatları karşısındaki avantajını da kaybedeceğini belirtti. Çünkü son fiyat artışlarının otomotiv sektöründeki ithal ve yerli üretim arasındaki makası daha da daraltacak.

  Önceki Zamlar Absorbe Ediliyordu

  Otomotiv

  Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları tarafından da konuya ilişkin açıklamalar geldi. Son açıklama Toyota Otomotiv’den geldi. Şirketin Türkiye CEO’su “Erdoğan Şahin” tarafından yapılan açıklamada 2021’de maliyetin %5 olduğu vurgulandı. Şahin açıklamasının devamında;

  2022 yılı başı itibariyle maliyetin %10 seviyesine çıktığını belirtti. Sektör paydaşlarının enerji maliyeti yükünün absorbe edildiğini vurguladı. Bu konuda sektör içerisinde çeşitli önlemlerin uygulandığını söyledi. Son zamlarla birlikte üretim maliyetlerinin %15’e çıktığını da belirterek, bunu karşılayabilme şanslarının kalmadığını belirtti. Yine de bu konuda çeşitli çalışmalar yaptıklarını ancak araç fiyatlarına gelecek zammın önüne geçemeyeceklerini belirtti.

  Konuya ilişkin Hyundai Türkiye’den de açıklama yapıldı. Hyundai Türkiye yetkilileri, son gelen zamların sektör fiyatlarına kaçınılmaz şekilde yansıyacağını belirtti. Bunun nedeninin ise “birim maliyeti” çerçevesinde “kar” payının dikkate alınması olduğu belirtildi.

  2022 Otomotiv Üretim Raporu

  Otomotiv

  2022 yılında Türkiye’de üretilen otomotiv için “Otomotiv Sanayi Derneği(OSD)” tarafından aylık rapor açıklandı. İşte OSD tarafından açıklanan 2022 Temmuz ayı otomotiv üretim istatistiği!

  Araç Tipi2021 Temmuz2022 TemmuzDeğişim
  Otomobil36.21351.243+%41.5
  Büyük Kamyon1.8342.287+%24.7
  Küçük Kamyon246231-%6.1
  Kamyonet25.57334.966+36.7
  Otobüs505584+%15.6
  Minibüs3.6594.179+%14.2
  Midibüs137169+%23.4
  Traktör3.5022.630-%24.9
  Toplam71.66996.289+%34.4

  Türkiye’de otomotiv sektöründe fiyatların düşmesi beklenirken gelen enerji zammı gelişmesiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  macOS Sequoia Güncellemesi: İşte Safari'ye Gelecek Yenilikler!

  Apple'ın macOS Sequoia güncellemesi, Safari'ye yeni özellikler ekleyerek deneyimi geliştiriyor. Yenilikler arasında Öne Çıkanlar ve Video Görüntüleyici modları var.

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Otomobil Sektöründe Yeni Zam! Sıfır Otomobillere Enerji Zammı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et