R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Sıfır ve 2.el otomobil piyasasındaki fiyat artışlarına karşı yeni önlem düzenlemeleri açıklanmaya devam ediyor. Ortaya çıkan bilgilere göre yeni düzenlemeyle birlikte 0 km otomobil satın alındıktan sonra belirlenen kilometre veya süre sınırını doldurmadığı sürece 2.el piyasasında satılamayacak. İşte düzenlemeye dair detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  08.08.2022 14:53 1815 2 dk okuma süresi
  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!
  Son Düzenleme:

  Otomobil piyasası, global ekonomide yaşanan krizlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Kur artışı, yüksek enflasyon, çip krizi ve otomobil ÖTV oranlarına gelen zamlar, 0 km otomobil fiyatlarında devasa artışlara neden oldu. Sıfır otomobil piyasasındaki bu fiyat artışları, doğal olarak 2.el otomobil piyasasını da olumsuz şekilde etkiliyor. Türkiye’deki otomobil piyasalarında yaşanan bu sorunlara karşı devletten çeşitli çözüm adımları geliyor. Yapılan son düzenlemeyle birlikte satın alınan 0 km otomobillerin 2.el pazarında satışına ilişkin bir kısıtlama geleceği belirtiliyor.

  Sıfır Otomobiller 2.Eldeki Satışa Sınırlama!

  2.el araba

  Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtilen yeni otomobil piyasası düzenlemesiyle birlikte otomobil satışlarında önemli sınırlandırmalar uygulanmaya başlanacak. Söz konusu satış sınırlandırmalarını içeren düzenlemenin ise geçici olacağı belirtiliyor.

  Devlet, Türkiye’deki otomobil piyasalarında satış fiyat ve uygulamalarının yeniden olağan seyrine dönene kadar söz konusu düzenlemeyi yürürlükte tutmayı hedefliyor. Düzenlemeye uymayanlara yönelik olarak uygulanacak cezaların ise oldukça ciddi ve sert olacağı belirtiliyor.

  6 Ay Satılamayacak!

  2.el araba

  Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte 0 km araç satın alındığında 2.el piyasasında satışı için 6 ay beklenmesi gerekecek. 6 ay boyunca satış için beklemek istemeyenlere ise 5.000 kilometre yol kat etme seçeneği sunulacak. Yani 0 km otomobillerin, ikinci el pazarında satılabilmesi için ya 6 ay beklenecek ya da 5.000 km yol yapılacak.

  Düzenlemeyle uygulamaya alınacak kriterlere uygun satış yapmayan kişi ve kurumlara yönelik çok ciddi cezai işlemler uygulanacak. Bu cezaların nasıl ve ne kadar olacağına dair detaylar ise henüz belli değil.

  Söz konusu düzenlemenin “geçici” olacağı hususu ise yine netlik kazanmadı. Düzenlemenin henüz resmi olarak detaylarıyla birlikte açıklanmamış olması geçici veya kalıcı olması konusundaki bilgilerin iddialardan öteye geçememesine neden oluyor. Ancak düzenlemeye ilişkin öne çıkan ilk bilgilere göre uygulamanın “otomobil piyasasında normale dönüşü” hedeflediği için net bir sürenin en azından ilk etapta belirtilmeyeceği de öne sürülüyor.

  Devletin yeni otomobil satış düzenlemesinin sektördeki etkilerinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Meta'dan Yenilikçi Adım: Threads API'si Geliştiricilere Açılıyor

  Meta'nın Threads API'si, geliştiricilere açılıyor. Haziran'a kadar geniş kullanım, test sürecinde Sprinklr, Hootsuite gibi liderler yer alıyor.

  Samsung Galaxy S24 FE Geliyor: Teknoloji Tutkunlarını Heyecanlandıran Yeni Üye!

  Samsung Galaxy S24 FE, yenilikçi özellikleri ve güçlü performansıyla yakında teknolojiseverlerle buluşuyor.

  Oppo Watch X Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Oppo Watch X, yenilikçi özellikleri ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. 295 dolar fiyatıyla 2 Mart'ta satışa çıkacak.

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et