R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Sıfır ve 2.el otomobil piyasasındaki fiyat artışlarına karşı yeni önlem düzenlemeleri açıklanmaya devam ediyor. Ortaya çıkan bilgilere göre yeni düzenlemeyle birlikte 0 km otomobil satın alındıktan sonra belirlenen kilometre veya süre sınırını doldurmadığı sürece 2.el piyasasında satılamayacak. İşte düzenlemeye dair detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 08.08.2022 14:53 1362 2 dk okuma süresi
  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!
  Son Düzenleme:

  Otomobil piyasası, global ekonomide yaşanan krizlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Kur artışı, yüksek enflasyon, çip krizi ve otomobil ÖTV oranlarına gelen zamlar, 0 km otomobil fiyatlarında devasa artışlara neden oldu. Sıfır otomobil piyasasındaki bu fiyat artışları, doğal olarak 2.el otomobil piyasasını da olumsuz şekilde etkiliyor. Türkiye’deki otomobil piyasalarında yaşanan bu sorunlara karşı devletten çeşitli çözüm adımları geliyor. Yapılan son düzenlemeyle birlikte satın alınan 0 km otomobillerin 2.el pazarında satışına ilişkin bir kısıtlama geleceği belirtiliyor.

  Sıfır Otomobiller 2.Eldeki Satışa Sınırlama!

  2.el araba

  Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtilen yeni otomobil piyasası düzenlemesiyle birlikte otomobil satışlarında önemli sınırlandırmalar uygulanmaya başlanacak. Söz konusu satış sınırlandırmalarını içeren düzenlemenin ise geçici olacağı belirtiliyor.

  Devlet, Türkiye’deki otomobil piyasalarında satış fiyat ve uygulamalarının yeniden olağan seyrine dönene kadar söz konusu düzenlemeyi yürürlükte tutmayı hedefliyor. Düzenlemeye uymayanlara yönelik olarak uygulanacak cezaların ise oldukça ciddi ve sert olacağı belirtiliyor.

  6 Ay Satılamayacak!

  2.el araba

  Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte 0 km araç satın alındığında 2.el piyasasında satışı için 6 ay beklenmesi gerekecek. 6 ay boyunca satış için beklemek istemeyenlere ise 5.000 kilometre yol kat etme seçeneği sunulacak. Yani 0 km otomobillerin, ikinci el pazarında satılabilmesi için ya 6 ay beklenecek ya da 5.000 km yol yapılacak.

  Düzenlemeyle uygulamaya alınacak kriterlere uygun satış yapmayan kişi ve kurumlara yönelik çok ciddi cezai işlemler uygulanacak. Bu cezaların nasıl ve ne kadar olacağına dair detaylar ise henüz belli değil.

  Söz konusu düzenlemenin “geçici” olacağı hususu ise yine netlik kazanmadı. Düzenlemenin henüz resmi olarak detaylarıyla birlikte açıklanmamış olması geçici veya kalıcı olması konusundaki bilgilerin iddialardan öteye geçememesine neden oluyor. Ancak düzenlemeye ilişkin öne çıkan ilk bilgilere göre uygulamanın “otomobil piyasasında normale dönüşü” hedeflediği için net bir sürenin en azından ilk etapta belirtilmeyeceği de öne sürülüyor.

  Devletin yeni otomobil satış düzenlemesinin sektördeki etkilerinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobil Satışlarında Eylül 2022 Sayıları Şok Etti!

  Eylül ayı sıfır otomobil satış rakamları açıklandı. Buna göre sıfır otomobil satışlarında geçen yıla oranla %6,7'lik daralma yaşandı.

  En Hızlı Android Telefonlar Belli Oldu: İşte En Hızlı 10 Android Model!

  AnTuTu, 2022 yılı Eylül ayının en hızlı Android telefon modellerini açıkladı. Buna göre ilk sırayı Asus ROG 6 Dimensity Supreme Edition aldı.

  Vivo Y52 5G Duyuruldu! İşte Vivo Y52 5G Özellikleri ve Fiyatı!

  Vivo, yeni giriş seviyesi cihazı "Vivo Y52 5G" tanıtımını gerçekleştirdi. İşte markanın yeni giriş seviyesi akıllı telefonu Vivo Y52 5G özellikleri ve fiyatı!

  Tesla Üretim ve Satışta Kırdığı Rekorları Rakamlarla Açıkladı!

  Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, 2022'de yeni rekorlar kırdı. Buna göre firma, yeni yılda dünyanın en çok otomobil satan markası olmak istiyor.

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et