R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!

  General Motors’un yen patenti ile dokunmatik ekran üzerindeki parmak izleri kendi kendini temizleyebilecek.

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  18.02.2023 22:04 1312 2 dk okuma süresi
  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!
  Son Düzenleme:

  GM, otomobil ekranlarının kendini temizlemesini sağlayan yeni bir teknolojinin patentini aldı. Yavaş yavaş dokunmatik ekranların yerini aldığı araçlarda lekelenme sorunu büyümeye devam ederken, bu yeni ekran tasarımı kullanıcıların parmak izi sorununu ortadan kaldıracak.

  Yeni teknoloji, ekranın kendini temizlemesi için iki önemli bileşeni bir araya getiriyor: metal oksit bazlı bir görünmez fotokataliz kaplama ve ekranda yer alan mor pikseller. Fotokataliz kaplama, ultraviyole ışığa maruz kaldığında ışığı emebiliyor ve havadaki nemi kullanarak kimyasal bir reaksiyon oluşturabiliyor. Reaksiyon sırasında, organik materyallerin yanı sıra yiyeceklerin bıraktığı yağ kalıntıları ve kırıntılar çözünüyor. Reaksiyon tamamlandıktan sonra her şey kuruyup toz gibi yok oluyor.

  Mor pikseller ise, ekrandaki mavi, kırmızı ve yeşil pikseller arasına yerleştiriliyor. Morötesi ışık gibi mor pikselin da yaydığı ışık, insan gözü tarafından görülemediğinden ekranda gösterilen renklere de bir etkisi olmayacak.

  Ultraviyole ışık doğal güneş ışığından alınabilir ancak mor piksellere ihtiyaç var. GM, bu teknolojinin araçlarında kullanıp kullanmayacağına karar verebilir. Ancak bu teknolojinin gerçekten işe yararsa, akıllı telefon üreticileri tarafından lisanslanabilir ve telefon ekranlarında kullanılabilir.

  Şu anda, çoğu akıllı telefon ekranı, telefonun cam panellerinde kalan parmak izlerini azaltan oleofobik kaplamaya sahip olsa bile, rahatsız edici parmak izleri bırakmaktadır. Bu yeni teknolojinin kullanıma sunulması, telefon kullanıcılarının ekranlarındaki parmak izi sorununu ortadan kaldırabilir.

  Sonuç olarak, GM'nin yeni ekran tasarımı, dokunmatik ekranların yerini alan araçlarda lekelenme sorununu ortadan kaldırma konusunda büyük bir adım atıyor. Teknoloji, otomobil endüstrisi dışında da birçok alanda kullanılabilir ve gelecekte birçok cihazın ekranlarına entegre edilebilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  Windows’a Rakip Çıktı: Yapay Zeka Tabanlı İşletim Sistemi Geliyor!

  Lenovo, yapay zeka tabanlı yeni işletim sistemi ile Windows'a rakip oluyor. CES 2024'te duyurulan bu sistem, 2024'te piyasaya çıkacak.

  Huawei'nin Yenilikçi Hamlesi: Üç Kez Katlanabilen Telefon Geliyor!

  Huawei'nin 2024'te tanıtacağı, üç kez katlanabilen yenilikçi telefon modeli teknoloji dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor.

  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et