R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!

  General Motors’un yen patenti ile dokunmatik ekran üzerindeki parmak izleri kendi kendini temizleyebilecek.

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  18.02.2023 22:04 1193 2 dk okuma süresi
  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!
  Son Düzenleme:

  GM, otomobil ekranlarının kendini temizlemesini sağlayan yeni bir teknolojinin patentini aldı. Yavaş yavaş dokunmatik ekranların yerini aldığı araçlarda lekelenme sorunu büyümeye devam ederken, bu yeni ekran tasarımı kullanıcıların parmak izi sorununu ortadan kaldıracak.

  Yeni teknoloji, ekranın kendini temizlemesi için iki önemli bileşeni bir araya getiriyor: metal oksit bazlı bir görünmez fotokataliz kaplama ve ekranda yer alan mor pikseller. Fotokataliz kaplama, ultraviyole ışığa maruz kaldığında ışığı emebiliyor ve havadaki nemi kullanarak kimyasal bir reaksiyon oluşturabiliyor. Reaksiyon sırasında, organik materyallerin yanı sıra yiyeceklerin bıraktığı yağ kalıntıları ve kırıntılar çözünüyor. Reaksiyon tamamlandıktan sonra her şey kuruyup toz gibi yok oluyor.

  Mor pikseller ise, ekrandaki mavi, kırmızı ve yeşil pikseller arasına yerleştiriliyor. Morötesi ışık gibi mor pikselin da yaydığı ışık, insan gözü tarafından görülemediğinden ekranda gösterilen renklere de bir etkisi olmayacak.

  Ultraviyole ışık doğal güneş ışığından alınabilir ancak mor piksellere ihtiyaç var. GM, bu teknolojinin araçlarında kullanıp kullanmayacağına karar verebilir. Ancak bu teknolojinin gerçekten işe yararsa, akıllı telefon üreticileri tarafından lisanslanabilir ve telefon ekranlarında kullanılabilir.

  Şu anda, çoğu akıllı telefon ekranı, telefonun cam panellerinde kalan parmak izlerini azaltan oleofobik kaplamaya sahip olsa bile, rahatsız edici parmak izleri bırakmaktadır. Bu yeni teknolojinin kullanıma sunulması, telefon kullanıcılarının ekranlarındaki parmak izi sorununu ortadan kaldırabilir.

  Sonuç olarak, GM'nin yeni ekran tasarımı, dokunmatik ekranların yerini alan araçlarda lekelenme sorununu ortadan kaldırma konusunda büyük bir adım atıyor. Teknoloji, otomobil endüstrisi dışında da birçok alanda kullanılabilir ve gelecekte birçok cihazın ekranlarına entegre edilebilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!

  Microsoft, yılın sonuna doğru Cortana sesli asistanının Windows üzerindeki desteğini sonlandırıyor. Bunun yerine modern yapay zeka destekli araçlar geliyor!

  Yeni Nesil 2023 Alfa Romeo Tonale: Şıklık ve Performansın Buluştuğu Otomobil

  Alfa Romeo'nun yeni nesil SUV modeli Tonale, 2023 yılında otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Bu heyecan verici araç, kendine özgü özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Galaxy S22 Serisi İçin Yapay Zeka Destekli Fotoğraf Düzenleyicisi Geliyor!

  Samsung, fotoğraflarda problemleri giderme ve kaliteyi artırma gibi önemli işlevler sunan Galaxy Enhance-X uygulamasını Galaxy S22 serisine getiriyor.

  A101’e Tecno Spark 10 Pro ve SanDisk SSD Geliyor!

  1 Haziran'da A101'e gelecek teknoloji ürünleri arasında Tecno Sparck 10 Pro akıllı telefon, SSD sürücüler ve kablosuz kulaklıklar bulunuyor.

  Otomobil Ekranları Kendini Temizleyebilir Hale Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et