R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Lucid Batma Noktasına Geldi! Tesla’nın Rakibi İken Hedeflerde Küçülmeye Gidiyor

  Tesla'ya rakip olarak elektrikli araç üretimi yapan dev şirket Lucid Motors, karşılaştığı çip krizi ve lojistik problemleri nedeniyle bu yılki hedeflerinde yarı yarıya bir azaltmaya gitti!

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  07.08.2022 17:12 1374 2 dk okuma süresi
  Lucid Batma Noktasına Geldi! Tesla’nın Rakibi İken Hedeflerde Küçülmeye Gidiyor
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil üreticisi Lucid, yaşadığı tedarik zinciri ve çeşitli lojistik sorunları nedeniyle üretim hedeflerini yarıya düşürdü. Lucid, elektrikli araçlarında kullandığı “yarı iletken çip” malzemelerinin tedarik sorunları nedeniyle üretim hedeflerini bu yıl ikinci kez azalttığını açıkladı.

  Tesla'nın rakibi olarak görülen elektrikli otomobil üreticisi, şirket içerisindeki ciddi krizle uğraşıyor. Lucid, "yarı iletken çip" ve “tedarikte yaşanan problemler sebebiyle 2022'de 2.kez hedef azaltmasını gerçekleştirdi.

  Şirket içerisindeki yetkililerden yapılan açıklamaya göre yoğun bir elektrikli araç talebi var. Ancak şirket bu talepleri karşılamak için yeteri kadar tedarik ve lojistik hizmeti sağlayamıyor. Bundan dolayı da şirket ciddi bir kriz içerisinde. Bu noktada yeniden hedef azaltmaya giden Lucid, oldukça zor günler yaşıyor.

  Lucid Motors’dan Beklenmeyen Hedef Azaltma Hamlesi!

  Lucid

  Seri üretime ilk çıktığı dönemden itibaren Tesla'ya rakip bir Amerikan elektrikli otomobil üreticisi olan “Lucid Motors” ABD'nin Kaliforniya eyaletinde üretim gerçekleştiriyor. Ancak son dönemde pek çok elektrikli araç üreten şirketin yüz yüze kaldığı çip krizi ve çeşitli lojistik firmaları ile ilgili problemler bu dünyada devini de etkiledi.

  Elektrikli lüks siteden araçları ile dikkatleri üzerine çeken Lucid Motors, aynı yıl içerisinde ikinci hedef azaltma politikasını uyguladı. Adından en son Menzil rekoru kıran Lucid Air ile söz ettiren marka, yeni üretim hedeflerinde bir önceki yıla nazaran ciddi bir hedef azaltmaya gitti. Yıllık 12.000 ile 14.000 arasında yer alan üretim kapasitesine 6000 ile 7000 araca çektiklerini açıklayan şirket CEO'su ve CTO’su Peter Rawlinson, Lucid’in üretim performansının düşme nedenini tedarik zinciri ve çeşitli lojistik problemleri ile ilişkilendirdi.

  Yılın başlarında 20.000'e yakın Lucid Air modeli üretmek İstediğini söyleyen şirket yaşadığı bu problemler de dolayısıyla sayının ortalama 3'te 1'lik bir kısmını karşılayacağını ifade etti. Halihazırda 37.000'i aşkın rezervasyona sahip olduklarını aktaran şirket yetkilileri yılın her çeyreğinde beklediklerinden çok daha fazla bir taleple karşılaştıklarını, ancak 2022'nin ilk 6 aylık dönemde yalnızca 1405 araç üretebildiklerini ifade etti.

  Karşılaşılan bu durumu finansal raporlarında da belirten Lucid Motors, 2022 2. çeyrekte 97,3 milyon dolar gelir elde etse de 414 milyon dolar net zarar bildirdi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'tan Yenilik: Kilit Ekranından Engelleme Özelliği Geldi!

  WhatsApp, kilit ekranından rahatsız edici mesajları engelleme özelliği sunuyor. Güvenliği artıran bu yeni adım, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  Twitter/X Rakibi Bluesky, Tam 4 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

  Bluesky, 4 milyon kullanıcıya ulaşarak sosyal medyada yeni bir dönem başlatıyor. Kendi kurallarınızı belirleyin, özgürlüğün tadını çıkarın.

  X'ten (Twitter) Yenilikçi Adım: Android İçin Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Geldi!

  X, Android için görüntülü ve sesli arama özelliğini tanıttı. Premium aboneler için kullanılabilir bu yenilik, platformun genişleyen işlevselliğini gösteriyor.

  Steam Deck'in Rakibi Ayaneo Next Lite Resmen Tanıtıldı!

  Steam Deck'in rakibi Ayaneo Next Lite, üstün performansı ve uygun fiyatı ile taşınabilir oyun konsolları dünyasında yeni bir çığır açıyor.

  Lucid Batma Noktasına Geldi! Tesla’nın Rakibi İken Hedeflerde Küçülmeye Gidiyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et