R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İkincil El Otomobil Fiyatlarında Düşüş! Yeni Düzenleme Etkili Oldu!

  0 ve 2.el otomobil piyasasındaki yükseliş son dönemde tartışmalara neden oluyordu. Sektördeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek isteyen Ticaret Bakanlığı, bazı düzenlemeler duyurmuştu. O düzenlemelerden birisi olan sıfır otomobillerin 2.elde satışına ilişkin sınırlama oldu. Düzenleme duyurulduktan sonra 2.el otomobil fiyatlarında düşüş başladı. İşte 2.el otomobil pazarındaki güncel fiyat aralığı!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.08.2022 15:39 1443 3 dk okuma süresi
  İkincil El Otomobil Fiyatlarında Düşüş! Yeni Düzenleme Etkili Oldu!
  Son Düzenleme:

  Türkiye’de hem 0 km hem de 2.el otomobil piyasasında fiyat artışları fahiş seviyeye ulaştı. Global pazarda yaşanan sıkıntılar, Türkiye’de döviz kurunun da etkisiyle daha fazla hissediliyor. Otomobil pazarını olumsuz şekilde etkileyen “çip krizi”, “Pandemi” ve “Dolar/TL paritesi” fiyatlarda artışa neden olmuştu. Sıfır otomobil pazarındaki fiyat artışları doğrudan 2.el pazarını da etkilemişti. Otomobil piyasasındaki fiyat artışları karşısında Ticaret Bakanlığı, müdahale etmek durumunda kalmıştı. 

  Ticaret Bakanlığı 0 km otomobillerin 2.el pazarında satışına ilişkin bazı şartlar getirdi. Bakanlığın yeni düzenlemesiyle birlikte 0 km otomobillere “6 ay” ve “6.000 km” şartı getirildi. Bu şartlar tamamlanmadan, araçların 2.el pazarında satışına izin verilmeyecek. Ticaret Bakanlığı’nın otomobil fiyatlarını düşürmek için yaptığı bu müdahalenin piyasadaki etkileri görülmeye başlandı.

  2. El Otomobil Fiyatlarında Düşüş!

  2.el otomobil

  Bakanlığın getirdiği yeni düzenlemenin etkileri sektörde hissedilmeye başlandı. Ortaya çıkan bilgilere göre 2.el otomobil pazarında fiyatlar, satış sınırlamasının ardından düşmeye başladı. Özellikle düzenlemeden etkilenen galericiler, zararını önlemek için fiyatlarda indirime gitmeye başladı. Galerilerde, kar beklentileri daha düşük seviyeye indirildi.

  Piyasadaki fiyat şişkinliğinin temel nedenlerinden birisi olarak gösterilen stokçuluğa karşı da etkili oldu. Zira bakanlığın düzenlemeyi açıklamasıyla 18.000 2.el araç çevrimiçi araç satış platformlarında satışa sunuldu.

  Daha önce galerilerde, bayiden alınan otomobillerde “50.000 TL” ile “100.000 TL” arasında ek fark uygulanıyordu. Düzenlemenin ardından galerilerdeki farkın kapandığı, hatta bayi liste satış seviyesine kadar düştüğü görüldü.

  Değerlendirmelerde bayilerin arz probleminin çözülmesi, ikinci el otomobil pazarı fiyatlarında %20 ek düşüş sağlayacak.

  Fiat Egea’da 50.000 TL İndirim

  Fiat Egea

  Yapılan piyasa araştırmalarına göre söz konusu düzenleme otomobil fiyatlarında bariz gerilemeleri gösterdi. Pazarın popüler aracı “Fiat Egea Multijet Urban Dizel Sedan” fiyatı 50.000 TL düştü. Aracın bayi fiyatı 529.900 TL olarak açıklanmıştı. Bu fiyat şu an için galerilerde 549.000 TL’ye satışa sunuluyor. Daha önce aracın galerilerdeki fiyatı 579.000 TL’yi aşıyordu.

  Piyasadaki popüler araçlardan “Renault Clio 1.0 TCe Joy” modeli için durum daha da olumlu oldu. Zira şu an için aracın 2.el satış fiyatı, bayi fiyatına göre daha uygun. Zira araç bayilerde 485.900 TL’ye satılıyor. Ancak 2.el online otomobil satış platformlarında satış fiyatı 458.500 TL seviyesinde. 

  Güncel Otomobil Fiyatları

  Bakanlık düzenlemesinin ardından otomobil piyasalarında düşüş dikkat çekiyor. İşte Türkiye’deki otomobil pazarındaki güncel otomobil fiyatları!

  ModelBayi FiyatıOnline Satış Fiyatı
  Fiat Egea 1.3 Multijet Urban Dizel Manuel Sedan529.900 TL549.000 TL
  Renault Clio 1.0 TCe Joy Benzin Yarı Otomatik Hatcback485.900 TL458.500 TL
  Citroen C3 1.2 PureTech Shine Bussines Benzin Otomatik Hatcback537.000 TL538.000 TL
  Opel Corsa 1.2 Elegance Benzinli Otomatik Hatcback 599.900 TL598.000 TL
  Skoda Scala 1.0 TSI Comfort Benzinli Otomatik619.900 TL630.000 TL

  Sıfır ve 2.el otomobil fiyatlarındaki son durum hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yoruma veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Mavi Girl
   Mavi Girl 1 yıl önce
   Araba fiyatları düşse ne olacak vergisi,vesaire hep masraf.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  İkincil El Otomobil Fiyatlarında Düşüş! Yeni Düzenleme Etkili Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et