R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ford, Elektrikli Araçların Menzilini Yükseltmek için Çalışmalar Yürütüyor!

  Ford elektrikli araçlar hakkında yaptığı bir araştırmayı yayınladı. Buna göre bazı değişiklikler ile beraber araçların menzili %13’e kadar artıyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  24.02.2023 20:21 1272 2 dk okuma süresi
  Ford, Elektrikli Araçların Menzilini Yükseltmek için Çalışmalar Yürütüyor!
  Son Düzenleme:

  Ford, dünyaca ünlü bir otomobil markası. Henry Ford tarafından kurulan şirket, kapitalizme karşı gelmesiyle dikkat çekiyordu. Ford, günümüzde de önemli yatırımlar yapmakta. Bunlardan birisi de araştırma yatırımları. Son yapılan araştırma ve deneylerde enerji tüketiminin %13’e kadar düşebileceği ortaya çıktı.

  Ford, elektrikli araçların menzilini arttırmak için yeni yollar deniyor

  Ford, özellikle ticari araçlar için önemli bir adım attı. Bildiğiniz üzere ticari elektrikli araçlar, sıklıkla yolculuk düzenliyor. Bu yolculuklar sırasında sıcaklıktan da faydalanılması gerekebilir. Özellikle kış aylarında aracın sıcak olması adına içeriye sıcak hava verilir. İçeriye verilen bu sıcak hava ile ortam ısınmaya başlar. Özellikle yük taşımacılığı yapan ticari araçlarda kapı sıklıkla kapanıp açılmalıdır. Bu gibi durumlar, içerideki sıcaklık dengesini etkileyen bir durum. Bunun önüne geçilmesi adına firma, yeni bir deney uyguladı.

  Ford elektrikli araçlar için uyguladığı testin sonucunda bunu insanlarla paylaştı. Uygulanan testte araca sıcak hava verilmedi. Bunun yerine bazı ısıtmalı alanlar tercih edildi. Bunlar arasında kol dayama haznesi, panel ve güneşlik gibi yerler yer alıyor. Yani özellikle sürücünün temas ettiği noktalara ısıtma sistemi eklendi. Bunun amacı, sürücünün kendi ısısını da kullanmayı sağlamak.

  Uygulanan testin sonucunda enerji tüketiminin %13’e kadar düştüğü gözlemlendi. Yani aracın menzilinin %13’e kadar arttığı görüldü. Bu durum, 1.000 kilometrede 130 kilometre ek menzil demek. Yani aracın 1.130 kilometreye kadar sürülebilmesi anlamına geliyor. %13, elektrikli araçlar için önemli bir fark olmakta.

  Bu deneyde dikkat çeken bir diğer detay ısının daha iyi korunması. Normal şartlarda sıcak hava verildiğinde bu ısı, kapılar açıkken hemen çıkar. Isıtmalı yüzeyler sayesinde ısı dengesi daha iyi korunuyor. Bu da arabanın içinin daha sıcak olmasına vesile oluyor. Özellikle soğuk havalar, bataryaların hızlı tükendiği zamanlar. Bu yöntem ile beraber bataryaların daha verimli kullanılmasının önü açılıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OpenAI Çalışmalara Başladı: ChatGPT’yi Okullara Getirmeye Çalışıyor!

  ChatGPT'nin piyasaya sürüldüğü ilk günlerde, birçok endişeyi de gündeme getirmişti. Ancak OpenAI, bu sohbet robotunu okullara getirmek için çalışmalara başladı!

  EVRY'nin Yeni Elektrikli Araç Serisi VERY: Mobilizasyonun Yeni Çağını Başlatıyor!

  EVRY'nin son teknolojiyle donattığı VERY, 4 farklı segmentte elektrikli araçlar sunuyor. Otonom sürüş, modüler tasarım ve yüksek performansla geliyor.

  BHA 1838

  Çin Merkezli Elektrikli Otomobil Yudo Türkiye'ye Geliyor: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Çinli elektrikli otomobil Yudo, yenilikçi tasarımı ve yüksek teknolojik özellikleri ile Türkiye pazarına geliyor. İşte fiyatı ve özellikleri!

  Xiaomi'nin Elektrikli Otomobiline Ait Yeni Fotoğraflar Sızdırıldı!

  Xiaomi, otomobil piyasasına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Teknoloji devinin ilk elektrikli sedan modeline ait olan yeni fotoğraflar sızdırıldı.

  Ford, Elektrikli Araçların Menzilini Yükseltmek için Çalışmalar Yürütüyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et