R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  EPDK, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ni Resmi Gazete’de yayımladı. Fiyatı işletmeciler belirleyecek

  Tüm Dünya elektrikli araç kullanımına yönelmeye başlamışken bir haberde Türkiye'den geliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), şarj istasyonlarının kurulmasına ve hizmetlerinin sunulmasına yönelik ‘Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ni Resmi Gazete’de yayıml

  Yigit Aksüt Yigit Aksüt 02.04.2022 13:01 418 2 dk okuma süresi
  EPDK, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ni Resmi Gazete’de yayımladı. Fiyatı işletmeciler belirleyecek
  Son Düzenleme:

  Yüksek karbon emisyonlarından dolayı araçların çevreye verdiği zarar ve iklim değişikliklerini önlemek amacıyla tüm dünya elektrik araç kullanımının yaygınlaşması için kural ve yasalar çıkarmaya başlamış durumda. Araç üretici firmaların birçoğu artık içten yanmalı motora sahip araç üretmek yerine, tüm yatırımlarını elektrikli otomobil üretmek için harcıyor. 

  Hal böyle olunca da ülkemizde de elektrikli araçlara yönelik geliştirmeler ve yatırımlar giderek artıyor. Elon Musk’ın Türkiye’ye gelerek Tesla araçlarının Türkiye’ye geleceğini duyurmuştu geçen aylarda. Bunun yanı sıra üretimi devam eden TOGG ‘unda elektrikli olmasıyla birlikte yollarımızda pek çok elektrikli araç görebileceğiz. 

  EPDK, Resmi Gazete’de ‘Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ yayımladı

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikli araçlara enerji sağlayacak olan şarj ünitesi ve istasyonların kurulması, şarj ağı ve şarj ağına bağlı istasyonların işletilmesi ile şarj hizmetinin sunulmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek için Resmi Gazete’de ‘Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ yayımladı.

  Şirketlerin alacağı lisans kuruma özel olacak ve hiçbir şekilde devredilemeyecek. Lisansı almak isteyen kuruluş veya kişiler EPDK Başvuru Sistemi üzerinden müracaat ederek lisans sahibi olabilecekler. EPDK üzerinden alınan lisanslar en fazla 49 yıla kadar geçerli olabilecek. 

  Lisans sahipleri 5 farklı ilçede 6 ay içerisinde 50 adet şarj ünitesi açabilecek

  EPDK’nın yayımladığı yönetmeliğe göre lisans sahipleri; 6 ay içerisinde en az 5 farklı ilçede 50 adet şarj ünitesinden oluşan bir şarj ağı oluşturması gerekiyor. Bu ünitelerin en az yüzde 50’sinin DC 50 KW ve üzeri güçte (hızlı şarj) olması gerekecek.

  Şarj ünitelerinin kullanım fiyatlandırması ise birim enerji fiyatı cinsine göre kuruluşlar tarafından serbestçe belirlenebilecek. Farklı tip ve güçteki üniteler için ayrı fiyatlandırma yapabilecekleri, fiyatların dijital olarak sürekli ilan edilmesi ve tüketicilerden ek bir üyelik bedeli alınmayacağı yönetmelik maddeleri arasında yer alıyor. 

  EDPK’nın lisans başvurusu yapabilmek için kurumların asgari olarak en az  4 milyon 500 bin lira sermaye tutarına sahip olmaları gerektiğini ifade ederken, lisans alma bedelinin 300 bin lira, tadili bedelinin ise 14 bin lira olarak belirlendiği ifade edildi. 


  Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

  Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.net Forum’dan bizlerle paylaşabilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 3 ay önce
   Rekabet olursa fiyatlar düşer, fiyatları merakla bekliyoruz

  İlgili İçerikler:

  Mercedes Benz Türk’ten Aksaray’daki Kamyon Fabrikasına Yeni Şarj İstasyonu!

  Mercedes Benz Türk, ülke genelinde elektrikli otomobil teknolojisi alanında yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Şirket Aksaray'da Türkiye'nin ilk ağır vasıtalara şarj ünitesini hizmete açtı. İşte 350 kW kapasiteli elektrikli şarj üniteleri!

  Samsung Galaxy Watch 5 Fiyatı Belli Oldu! Tahmin Edilenden Daha Ucuz!

  Samsung Galaxy Watch 5 serisinin lansman tarihi ve fiyatına dair yeni bilgiler ortaya çıktı. İşte Samsung'un yeni akıllı saat serisi "Galaxy Watch 5" modelinin teknik özellikleri ve fiyatı!

  Google’nin Uygun Fiyatlı Telefonu Pixel 6a Tanıtıldı! İşte Pixel 6a Özellikleri ve Fiyatı!

  Google'nin yeni uygun fiyatlı akıllı telefonu Google Pixel 6a resmi olarak tanıtıldı. Hindistan'da gerçekleştirilen etkinlikle tanıtılan Google Pixel 6a özellikleri ve fiyatı da belli oldu. İşte uygun fiyatlı Pixel 6a teknik özellikleri!

  Fiat Egea’ya Zam Geldi: İşte Resmi Fiyat Listesi!

  Otomobil dünyasında yaşanan zamlara, Fiat Egea'da katıldı. Temmuz 2022 itibariyle birçok modele zam geldi. Fiyat listesi haberimizde..

  EPDK, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ni Resmi Gazete’de yayımladı. Fiyatı işletmeciler belirleyecek

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et