R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektrikli Mercedes Rekor Kırdı! Tek Şarjla 1000 km

  Mercedes'in rekor kıran EV konsepti, tek şarjla 1000 kilometrelik bir yolculuğu başarıyla tamamladı. İşte Mercedes-Benz Vision EQXX.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  14.04.2022 14:42 1122 2 dk okuma süresi
  Elektrikli Mercedes Rekor Kırdı! Tek Şarjla 1000 km
  Son Düzenleme:

  Mercedes-Benz, elektrikli konsept otomobili Vision EQXX'in tek pil şarjıyla 1000 km'yi aşan uzun menzilli testini başarıyla tamamladığını duyurdu. Bu, elektrikli bir aracın tek şarjla kat ettiği en uzun mesafe anlamına geliyor.

  Mercedes-Benz tarafından gerçekleştirilen yolculuk, Almanya'dan başladı ve İsviçre, İtalya ve son olarak Fransa'nın güneyindeki Marsilya yakınlarındaki liman kenti Cassis'e kadar birçok Avrupa şehrinde gerçekleşti. Sıcaklıklar 3 ila 18 santigrat derece arasında değişiyordu ve araç ortalama 85 km/s hızla gitti.

  Tek şarjla alınan mesafe 1000 km'nin üzerindeydi ve bu, günümüzde yollardaki çoğu EV'nin seyahat edebileceği aralığın iki katından fazla. 

  Mercedes'e göre yol sonunda Vision EQXX'in şarj durumu yüzde 15 civarındaydı ve 140 km daha gidebilirdi. Mercedes'e göre ortalama tüketim 100 km'de 8,7 kWh ile rekor kıran seviyede.

  Mercedes-Benz Vision EQXX

  Mercedes-Benz Vision EQXX'ten Üstün Başarı

  Mercedes, Vision EQXX'i ilk olarak bu yılın başlarında pil verimliliğinde bir deney olarak tanıttı. Fütüristik tasarımıyla konsept otomobil, muhtemelen Porsche Taycan, Audi E-tron GT ve Tesla Roadster gibi diğer lüks elektrikli otomobiller ile rekabet edecek.

  Gerçek menzil testi, daha önce Vision EQXX'in 100 kilometrede 10 kWh enerji tüketeceğini iddia eden Mercedes için de şaşırtıcı gibi görünüyor. Bu testler, gerçek dünya trafik koşullarının bir simülasyonuna dayanıyordu, yani gerçek koşulları altında Vision EQXX'in en iyi olduğu tahmindi.

  Alman otomotiv devi, Vision EQXX'in üstün ürün yelpazesinin "tamamen gerçekçi" olduğunu ve teknolojik ilerlemelerinin çoğunun Mercedes-Benz Modüler Mimari aracılığıyla gelecekteki üretim araçlarına entegre edileceğini söyledi.

  Mercedes'in açıklamasına göre şirket, menzil testini “mükemmel koşullarda” gerçekleştirmedi. Güzergah; çeşitli sarp, dağlık koşulların yanı sıra inşaat çalışmaları ve diğer tehlikeleri içeriyordu. Soğuk dağ havasından daha ılıman koşullara kadar geniş sıcaklık aralığı, Vision EQXX'in performansını çeşitli ayarlarda sergilemeye yardımcı oldu. 

  Tabii ki bunların sadece test olduğunu unutmamak lazım. Herhangi bir EV serisini bağımsız olarak sertifikalandırmak, ABD'deki Çevre Koruma Ajansı'nın yanı sıra Avrupa'nın Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü'ne (WLTP) bağlı olacak.

  Günümüzde piyasadaki çoğu elektrikli aracın menzili 300 ila 500 km arasındayken, bazı eski modeller bundan bile daha düşük.

  Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da R10 Forum‘da belirtebilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MediaTek Dimensity 9400’ün İlk Sonuçları Paylaşıldı: Beklentilerin Altında Kaldı!

  MediaTek Dimensity 9400, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4'üne kıyasla performans testlerinde geride kaldı.

  Xiaomi, Kendi İşlemcisini Geliştiriyor: Teknoloji Sahnesinde Yeni Bir Devrim!

  Xiaomi, ARM işbirliğiyle kendi işlemcisini geliştiriyor. Firma, maliyet tasarrufu ve pazar rekabetinde yeni bir dönem başlatıyor.

  Disney+ Türkiye Fiyatlarına Rekor Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  Disney+ Türkiye, abonelik fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. Bu zam sonucunda platformun aylık kullanım bedeli, en düşük 134,99 TL olarak belirlendi.

  Dünyanın İlk Masaüstü Yapay Zeka İş İstasyonu Çıktı: İşte Teknoloji ve Lüksün Buluşması!

  GPTShop, Nvidia destekli dünyanın ilk masaüstü yapay zeka iş istasyonunu çıkardı. İşte üst düzey performans ve lüks tasarıma sahip iş istasyonunun özellikleri!

  Elektrikli Mercedes Rekor Kırdı! Tek Şarjla 1000 km

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et