R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!

  Mercedes, son yıllarda elektrikli otomobil teknolojisindeki atılımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Son olarak elektrikli G Serisi ile dikkatleri üzerine çeken Mercedes, şimdi de batarya teknolojisini değiştiriyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  18.05.2022 13:41 2275 2 dk okuma süresi
  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!
  Son Düzenleme:

  Otomotiv sektörünün güçlü markaları uzun zamandır elektrikli araba üretimi ve teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Özellikle bir elektrikli arabanın en temel bileşeni olanı “batarya” teknolojisi konusunda elektrikli otomobil üreticileri arasında ciddi bir rekabet bulunuyor. Rekabetin güçlü paydaşlarından birisi olan Mercedes Benz, sürekli sürücülere araçlarında daha uzun mesafe sunma hedefli çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirket bunun içinde yüksek enerji yoğunluğu sunan bataryalar için “Sila” firmasıyla çalışmaya başlayacak.

  Mercedes Benz’in batarya üretimi konusunda anlaşma sağladığını resmi olarak açıkladığı Sila Nanotechnologies şirketi eskiden Tesla mühendis ekibinde yer alan bir kişi tarafından kurulmuştur. Mercedes’in, batarya konusunda Sila Nanotechnologies’i tercih etmesinin önemli bir nedeni var. Batarya üretim şirketi bataryalarında anot hammadde olarak “silikon anot” kullanmayı tercih ediyor. 

  Mercedes Benz ile Sila arasında imzalanan protokol ile birlikte 2025 yılından itibaren Mercedes’in elektrikli arabalarında silikon anotlu bataryalar kullanılacak.

  Mercedes Benz G Serisi Araçlarda Silikon Anot Batarya

  Elektrikli Mercedes G Serisi

  Mercedes, anlaşma kapsamında Sila’nın bataryalarını en sevilen elektrikli araçları G Serisi’nde kullanacak. Mercedes Benz bu kararında söz konusu bataryaların yoğunluk performansının önemli bir etkisi olduğunu belirtti. Özellikle yapılan açıklamada Sila şirketinin teknoloji hücre seviyesinde “800 Wh/l” değerinden yüksek yoğunluğu ortaya çıkartarak ortalama %20 ile %40 arasında bir artış sağlamaya yardımcı olduğu belirtildi.

  Böylesine bir yoğunluk sayesinde de Mercedes Benz, elektrikli G Serisi otomobillerde fiziksel olarak büyük ve ağır batarya paketleri kullanmak zorunda kalmıyor. Daha minimal tasarımla daha fazla enerji depolayabilecek ve böylelikle de ağırlığı hafifleyen aracın daha uzun sürüş menziline sahip olması sağlanabilecek.

  Mercedes Benz ve Sila arasındaki anlaşma kapsamında silikon anot malzemelerinin üretimi ABD’nin Washington eyaletinde kurulacak %100 yenilenebilir enerji tesisinde üretilecek. İlk defa elektrikli Mercedes Benz G Serisi otomobillerde kullanılacak batarya, en erken 2025’te kullanılmaya başlanacak.

  Mercedes Benz’in elektrikli arabalarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  X Platformunda Canlı Yayın Açmak İçin Premium Abonelik Gerekecek

  X platformunda canlı yayın açmak artık Premium abonelik gerektirecek. Elon Musk yönetimindeki bu değişiklik, kullanıcılar arasında tartışmalara yol açıyor.

  Windows 11’de Başlat Menüsü Değişiyor: Telefon Bildirimleri ve Pil Durumu Göstergesi Geliyor!

  Windows 11'in yeni özelliğiyle, Android telefon bildirimleri ve pil durumu doğrudan Başlat menüsünden görüntülenebilecek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlanacak.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et