R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!

  Mercedes, son yıllarda elektrikli otomobil teknolojisindeki atılımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Son olarak elektrikli G Serisi ile dikkatleri üzerine çeken Mercedes, şimdi de batarya teknolojisini değiştiriyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  18.05.2022 13:41 1738 2 dk okuma süresi
  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!
  Son Düzenleme:

  Otomotiv sektörünün güçlü markaları uzun zamandır elektrikli araba üretimi ve teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Özellikle bir elektrikli arabanın en temel bileşeni olanı “batarya” teknolojisi konusunda elektrikli otomobil üreticileri arasında ciddi bir rekabet bulunuyor. Rekabetin güçlü paydaşlarından birisi olan Mercedes Benz, sürekli sürücülere araçlarında daha uzun mesafe sunma hedefli çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirket bunun içinde yüksek enerji yoğunluğu sunan bataryalar için “Sila” firmasıyla çalışmaya başlayacak.

  Mercedes Benz’in batarya üretimi konusunda anlaşma sağladığını resmi olarak açıkladığı Sila Nanotechnologies şirketi eskiden Tesla mühendis ekibinde yer alan bir kişi tarafından kurulmuştur. Mercedes’in, batarya konusunda Sila Nanotechnologies’i tercih etmesinin önemli bir nedeni var. Batarya üretim şirketi bataryalarında anot hammadde olarak “silikon anot” kullanmayı tercih ediyor. 

  Mercedes Benz ile Sila arasında imzalanan protokol ile birlikte 2025 yılından itibaren Mercedes’in elektrikli arabalarında silikon anotlu bataryalar kullanılacak.

  Mercedes Benz G Serisi Araçlarda Silikon Anot Batarya

  Elektrikli Mercedes G Serisi

  Mercedes, anlaşma kapsamında Sila’nın bataryalarını en sevilen elektrikli araçları G Serisi’nde kullanacak. Mercedes Benz bu kararında söz konusu bataryaların yoğunluk performansının önemli bir etkisi olduğunu belirtti. Özellikle yapılan açıklamada Sila şirketinin teknoloji hücre seviyesinde “800 Wh/l” değerinden yüksek yoğunluğu ortaya çıkartarak ortalama %20 ile %40 arasında bir artış sağlamaya yardımcı olduğu belirtildi.

  Böylesine bir yoğunluk sayesinde de Mercedes Benz, elektrikli G Serisi otomobillerde fiziksel olarak büyük ve ağır batarya paketleri kullanmak zorunda kalmıyor. Daha minimal tasarımla daha fazla enerji depolayabilecek ve böylelikle de ağırlığı hafifleyen aracın daha uzun sürüş menziline sahip olması sağlanabilecek.

  Mercedes Benz ve Sila arasındaki anlaşma kapsamında silikon anot malzemelerinin üretimi ABD’nin Washington eyaletinde kurulacak %100 yenilenebilir enerji tesisinde üretilecek. İlk defa elektrikli Mercedes Benz G Serisi otomobillerde kullanılacak batarya, en erken 2025’te kullanılmaya başlanacak.

  Mercedes Benz’in elektrikli arabalarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ChatGPT, Akıllı Telefonlarda Yeni Bir Devrim Yaratıyor: İlk Entegrasyon Infinix Note 30 Serisi ile Gerçekleşiyor

  Infinix, Note 30 serisi için ChatGPT robotunu Folax dijital asistanına entegre etmeyi planlıyor. Bu adım, Infinix'in öncü bir hamle yapacağı anlamına geliyor.

  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!

  Microsoft, yılın sonuna doğru Cortana sesli asistanının Windows üzerindeki desteğini sonlandırıyor. Bunun yerine modern yapay zeka destekli araçlar geliyor!

  LG'den Yenilikçi Taşınabilir Ekran StanbyME Go: İşte Özellikleri ve Fiyatı

  LG, bir bond çanta içerisinde taşınabilen ekran modelini tanıttı. StanbyME Go isimli ekran modeli, akıllı özellikleri sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

  Stray Oyunu, Mac Cihazlarına Geliyor: Cyberpunk Temalı Ünlü Yapım Artık Mac'te

  Stray oyunu, yakın zamanda Mac bilgisayarlar için uyarlanıyor. Sevilen yapım, MacBook Air'dan Mac Studio'ya kadar tüm yeni nesil macOS'larda oynanabilecek.

  Elektrikli Mercedes G Serisi Menzilini Arttırıyor! G Serisi’ndeki Batarya Teknolojisi Yenileniyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et