R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektrikli Araçlara Yeni ÖTV İndirimi Geliyor!

  Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir haber doğrultusunda elektrikli araçlar için ÖTV düzenlemesi yapıldı. Elektrikli araçların fiyatları ne kadar düşecek?

  Ecem Ecem 06.07.2022 18:41 1407 2 dk okuma süresi
  Elektrikli Araçlara Yeni ÖTV İndirimi Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Döviz kurunun sürekli olarak artması araç fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Otomobil piyasasında araçların fiyatı sürekli artmaya devam ediyor. Bu süreçte çevre dostu elektrikli araç fiyatları da rekor seviyeye ulaştı. Araç fiyatlarında meydana gelen ani artışı engellemek ve araç satın almak isteyen vatandaşları bir nebze olsun rahatlatmak için ÖTV düzenlemesi yapıldı. 

  Resmi Gazete’de yayınlanan yeni ÖTV düzenlemesi sonrasında elektrikli araç satışlarında genel olarak 300 bin liraya varacak indirimlerin gerçekleştirilmesi bekleniyor. ÖTV indirimi ile birlikte yeni elektrikli araçların fiyatları merak konusu oldu. 

  Elektrikli Araçlara ÖTV İndirimi Oranları Belli Oldu

  Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme sonrasında merakla beklenen ÖTV oranları belli oldu. Elektrikli araçlar için standartlar da değişti. Yeni standart 160 kW olarak açıklandı. Bu yeni standart sonrasında vergi oranlarında da bir düzenleme yapıldı. Matrahı 700 bin liranın altında olan elektrikli araçlar için ÖTV oranı yüzde 10 oldu. 

  Matrahı 700 bin liranın üzerinde olan elektrikli araçlar için belirlenen ÖTV oranı yüzde 40 olarak açıklandı. Bu süreçte motor gücüne de bakılacak. Motor gücü 160 kW üzerinde olup aynı zamanda matrah olarak 750 bin liranın altında olan araçlar için ÖTV oranı yüzde 50 olarak belirlendi. Yüzde 60 oranında ÖTV oranı ise motor gücü 160 kW üzerinde olup, matrahı da 750 bin liranın üzerinde olan elektrikli araçlar için uygulanacak. 

  Elektrikli Araçların Fiyatları Düşecek

  Yeni ÖTV düzenlemesinin ardından araç fiyatlarında birtakım değişiklikler meydana gelecek. Hyundai Kona ve MINI Cooper SE modellerinde de beklenen fiyat indiriminin gerçekleşmesi bekleniyor. 

  ÖTV indiriminin genel olarak orta segmentte yer alan araç fiyatlarını etkileyeceği düşünülüyor. Daha önce de elektrikli araçlar için ÖTV düzenlemesi yapılmıştı ancak bu düzenlemede motor gücü düşük tutulmuştu. Yerli otomobil TOGG için de satışa çıkarıldığı zaman özel bir vergilendirme sisteminin gerçekleştirileceği ifade edildi. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter’da Yeni Bir Dönem Başlıyor! Twitter 2.0 Resmen Duyuruldu!

  Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, yeni bir yeniliğe imza attı. Musk, resmi olarak Twitter 2.0 dönemini duyurdu!

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  WhatsApp Yeni Özellik Mesajı Atacak!

  WhatsApp’ın masaüstü sürümünde ortaya çıkan yeni bir özellik dikkatleri üzerine çekti. Buna göre WhatsApp, artık yeni bir özellik geldiğinde kullanıcılara mesaj gönderecek.

  Elektrikli Araçlara Yeni ÖTV İndirimi Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et