R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Citroen’in Elektrikli Modeli e-C4 Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobil Oldu

  Fransız otomobil üreticisi Citroen’in ürettiği e-C4 modeli ülkemizde satışa sunuldu. Araç lansman fiyatı ile model, ülkemizdeki en ucuz elektrikli otomobil oldu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  17.10.2022 14:04 1910 3 dk okuma süresi
  Citroen’in Elektrikli Modeli e-C4 Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobil Oldu
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil sektörünün gelişmesi ile ülkemizdeki model sayılarında da artışlar oluyor. Tüm otomobil üreticileri, kendilerine ait elektrikli modelleri üretebilmek adına çalışmalar yapıyorlar. Citroen de bu kapsamda elektrikli otomobillerini piyasaya sunmuştu.

  Dünyada şu an en fazla elektrikli araç satan marka, Tesla markası. Markanın sahibi ise adını sıkça duyuran Elon Musk. Farklı konularla gündeme gelen CEO, elektrikli otomobiller ile ilgili de açıklamalarda bulunmuştu. Elon Musk, 2023 senesinde en çok satılan araba modelinin elektrikli olacağını iddia etti. Bu iddialardan sonra elektrikli otomobil sektörüne duyulan ilgi kat kat arttı. Musk’a göre 2023 senesinde en çok satılacak otomobil modeli Tesla Y olacak. 

  Adım adım elektrikli otomobillere geçiş yapılıyor

  Birçok enerji firması, elektrikli otomobillerin şarj edilebilmesi için özel istasyonlar tasarlıyorlar. Dev firmaların bu noktada yaptıkları yatırımlar ise devasa boyutlara ulaştı. Bu denli büyük yatırımların yapılmasının ardında ise tabii ki de geçerli bir sebep var. 

  Enerji kaynaklarının her geçen gün tükenmesi ile birlikte firmalar harekete geçtiler. Karbon ayak izinin azaltılabilmesi adına bundan sonra fosil yakıt tüketiminin ciddi oranda azaltılması gerekiyor. Bu sebeple geleceğin elektrikli araçlar üzerine inşa edilmesi kararı alındı. Bu karar doğrultusunda ise standart otomobillerin yerini elektrikli modeller almaya başladı. 

  Citroen Türkiye’deki en ucuz elektrikli model ile market lideri olacağa benziyor!

  Citroen markası da elektrikli otomobil noktasında çalışmalar yapan büyük üreticiler arasında yer almakta. Citroen ailesinde yer alan modellerin tamamı, teker teker elektrikli hale getirilmeye çalışılıyor. Markaya ait klasikleşmiş modellerden biri olan C4 de bu değişimlerden etkilendi. Modelin tamamen elektrikli olan versiyonu bir süredir yurtdışında satışa sunulmakta idi. 

  Citroen e-C4, tamamen elektrikli versiyonu ile artık ülkemizde de satışta. Türkiye lansman fiyatı açıklanan model, elektrikli araçlar arasında ülkemizdeki en ucuz model oldu.

  Citroen C4 Türkiye fiyatı 

  Otomobil gazeteciliği yapan Emre Özpeynirci’nin resmi Twitter hesabından bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımında Özpeynirci, Citroen e-C4 Türkiye lansman fiyatını takipçilerine duyurdu. Özpeynirci, Citroen e-C4 Türkiye lansman fiyatını 786.000 TL olarak paylaştı. 

  Bu modelden önce ülkemizde yer alan en ucuz elektrikli otomobil, Renault Zoe idi. Renault Zoe en ucuz elektrikli otomobil unvanını Citroen e-C4’e kaptırdı. Renault Zoe piyasa fiyatı ise 809.000 TL olarak piyasada yer almakta. 

  Emre Özpeynirci, açıklamalarına fiyatlarda artış beklediğini de ekledi. Bu fiyatın lansmana özel bir fiyat olduğu ve yakın zamanda artacağı belirtildi. Özpeynirci’ye göre kısa süre içerisinde Citroen e-C4 fiyatı 1 milyonun üzerine çıkacak. 

  Citroen e-C4 özellikleri

  Citroen markasının klasikleşmiş modelleri arasında C4 de yer almaktaydı. Bu klasik modelin elektrikli hale çevrilmesi ile piyasaya Citroen e-C4 sunuldu. Bu model ise tam bir teknoloji harikası olarak müşterileri büyüledi. Elektrikli otomobillere bakıldığında genel olarak sedan ya da hatchback modeller görülür. e-C4 ise crossover görünümü ile sektöre renk getirdi.

  Aracın iç dekorasyonunda ise oldukça şık dokunuşlar yapılmış. Keskin hatlara sahip bir multimedya ekranı da yine müşterilerin beğendiği özellikler arasında. Citroen e-C4’ün sürüş menzili 350 km olarak ölçüldü. Yapılan testlerde ise normal sürüş modunda 260 km sürüş menzili ölçümü yapıldı. Bu menzil ekonomik modda ise 360 km’lere kadar çıkabilmekte. Araca ait diğer teknik özelliklerin yer aldığı tablo aşağıda verilmiştir:

  Batarya50 kWh (kullanılabilir 45 kWh)
  Maksimum hız150 km/s
  0-1009.7 saniye
  Toplam güç100 kW
  Tork260 Nm
  ÇekişÖnden Çekişti
  ŞarjDuvar şarjı ile 7 saat 15 dakika-hızlı şarj ile 26 dakika
  MenzilOrtalama 350 km
  Euro NCAP5 üzerinden 4 yıldız
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy S25'in Pil Kapasitesi Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25'in 4.000mAh pil kapasitesi ile geleceği ortaya çıktı. Bu durum, artış bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Citroen’in Elektrikli Modeli e-C4 Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobil Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et