R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  BMW Artık Otomobillerinde Google ve Apple Desteğini Vermeyecek!

  BMW otomobillerinde bulunan Apple ve Google desteği, yeni modellerde yer almayacak.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 10.05.2022 12:44 1242 2 dk okuma süresi
  BMW Artık Otomobillerinde Google ve Apple Desteğini Vermeyecek!
  Son Düzenleme:

  Son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi etkilerini ciddi şekilde sürdürmeye devam ediyor. Sektörde ortaya çıkan çip konusundaki tedarik problemleri, dev otomobil markalarının üretim bandında aksamalar yaşamasına neden oluyor. Dijital teknolojiyi otomobillere de taşıyarak, daha güvenli ve daha lüks konfor sunan otomobil markaları, yaşanan çip krizi nedeniyle sadece üretim hedeflerini yakalayabilmek için bazı özelliklerden taviz vermeye başladı.

  Yaşanan çip krizinden en fazla etkilenen markaların başında da BMW geliyor. Alman otomobil devi BMW, kısa bir süre önce çip krizinin oluşturduğu üretim sıkıntıları nedeniyle bazı modellerindeki dokunmatik ekranı kaldırma kararı almıştı. BMW şimdi ise bazı otomobil modellerinde Google tarafından geliştirilen “Android Auto” ve Apple tarafından geliştirilen “CarPlay” desteğini vermemeye karar verdi. Hatta Android Auto ve CarPlay desteği olmadan yeni modeller üretildi ve satışa hazır durumda bekliyor.

  BMW Otomobil sahiplerine e-posta gönderdi

  Alman otomobil devi, yaşanan sorunlar karşısında alınan yeni karara dair tüm müşterilerine e-posta ile bilgilendirme sağladı. Şirket tarafından gönderilen e-posta’ya göre üretim bandından 2022’nin Ocak ile Nisan ayları arasında çıkan bazı modellerde hem Apple CarPlay hem de Android Auto desteğinin sunulabilmesi için güncelleme gerekliliğinin mevcut.

  BMW, gönderdiğie-postada aynı zamanda da söz konusu güncelleme ihtiyacının 2022 Haziran ayı sonuna kadar sunulacağını belirtiyor. Özellikle yaşanan çip krizinin BMW otomobillerinde en az zararla atlatılabilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülüyor.

  BMW’nin çip krizi karşısında üretim bandında bulduğu bu çözümden şu ana kadar kaç araç sahibinin etkilendiği ise netlik kazanmadı. Buna karşın iddiaya göre BMW’nin bu çözümü “6P1” üretim kodu ile üretim bandından çıkarttığı araçlarda uyguluyor. Bu durumunda özellikle ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya pazarlarını etkilediği belirtiliyor. 

  BMW Artık Otomobillerinde Google ve Apple Desteğini Vermeyecek!

  Yaşanan çip krizine bu şekilde bir çözüm bulunan BMW, otomotiv sektöründe bu sorunla mücadele etmek zorunda kalan tek otomobil üreticisi değil. Özellikle Covid-19 Pandemisi nedeni ile dünya genelinde başta otomotiv üreticileri olmak üzere pek çok sektör tedarik problemiyle uğraşıyor. Sektörün önde gelen uzmanlarına göre otomotiv sektörü için çip krizinin bitmesinin ancak 2024 yılı sonlarına doğru olacak.

  Siz BMW’nin aldığı karar ve çip krizinin teknolojik gelişimdeki etkileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  Google Pixel Fold'dan Yeni Bilgiler Geldi!

  Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ilk katlanabilir telefonu ortaya çıkmaya başladı. Google'dan gelen son bilgilere göre Google Pixel Fold teknik özellikler belli oldu. İşte Google Pixel Fold özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  BMW Artık Otomobillerinde Google ve Apple Desteğini Vermeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et