R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ağustos Ayında En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları

  Ağustos ayında Türkiye'deki ikinci el otomobil pazarında en çok tercih edilen markalar ve modeller belli oldu. İndicata'nın detaylı veri analizi ile satış istatistikleri ve pazarın genel durumu gözler önüne serildi.

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  15.09.2023 23:59 2464 2 dk okuma süresi
  Ağustos Ayında En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları
  Son Düzenleme:

  Ağustos Ayında İkinci El Otomobil Pazarındaki Liderler

  Ağustos ayı, Türkiye'nin ikinci el online otomobil pazarında hareketli geçti. Geçtiğimiz ayın otomobil satış istatistikleri, hangi markaların ve modellerin en çok tercih edildiğini gözler önüne serdi.

  Volkswagen, Renault ve Fiat Öne Çıkıyor

  Türkiye'de ikinci el online araç pazarında geçen ayın lideri Volkswagen oldu. Model bazında baktığımızda ise en çok satılan binek otomobil Clio, hafif ticari araç kategorisinde ise Doblo oldu.

  İndicata'nın yayınladığı rapora göre, 2022'nin aynı ayına kıyasla geçen ay ikinci el online binek ve hafif ticari araç satışları yüzde 1 artarak 125.935 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışlarında otomobillerin payı yüzde 82, hafif ticari araçların payı ise yüzde 18 oldu.

  2023'ün Ocak-Ağustos dönemi verilerine baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre ilan adedinde yüzde 5, satış adetlerinde ise yüzde 13'lük bir artış görmekteyiz.

  Markalara Göre Satış Dağılımı

  İkinci el online pazarın ağustos ayındaki verilerine göre, en çok satılan otomotiv markası 16.728 adetle Volkswagen oldu. Volkswagen'i sırasıyla 15.735 adetle Renault ve 14.064 adetle Fiat takip etti. İlk 10 marka arasında Ford, BMW, Opel, Mercedes-Benz, Peugeot, Hyundai ve Toyota da yer aldı. Bu 10 marka, ağustos ayında satılan otomobillerin yüzde 76'sını oluşturdu.

  Binek Araç Pazarında Hangi Modeller Tercih Edildi?

  Ağustos ayında ikinci el online binek araç pazarında toplamda 103.717 adet satış gerçekleşti. Bu satışlarda Renault Clio 4.911 adetle başı çekerken, onu sırasıyla Passat, Egea, Megane ve Focus izledi. İlk 10 model, binek satışlarının yüzde 34,3'üne denk geldi.

  Hafif Ticari Araç Pazarının Durumu

  Ağustos'ta ikinci el online pazarda 22.218 adet hafif ticari araç satıldı. Bu satışlarda lider 3.164 adetle Fiat Doblo oldu. Doblo'yu sırasıyla Ford Transit/Tourneo Courier ve Fiat Fiorino takip etti. İlk 10 modelin toplam satışlara oranı yüzde 73,3 olarak kaydedildi.

  Satış Hızı ve Marka Tercihleri

  Türkiye otomobil pazarında satış hızı ağustos ayında ortalama 57 gün olarak belirlendi. Bu kategoride en hızlı satılan marka 48 günle Fiat olurken, en yavaş satılan marka ise 69 günlük satış süresiyle BMW oldu.

  İş zekası seti olan İndicata, Türkiye'deki ikinci el online araç pazarını detaylı bir şekilde analiz ediyor. Günlük olarak 450 binden fazla ikinci el araç datasını inceliyor. Bu analizlerde Sahibinden, Arabam, Letgo ve VavaCars gibi popüler platformların yanı sıra, OEM'lerin kurumsal siteleri ve Leaseplan, Intercity ve Otokoç gibi büyük satış platformlarından gelen veriler de değerlendiriliyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Honda'nın Yeni Elektrikli Ticari Aracı N-VAN e, Ekim'de Yollara Çıkıyor!

  Honda, Japonya pazarı için özel olarak geliştirdiği yeni elektrikli ticari aracı N-VAN e'yi 10 Ekim 2024'te satışa sunacak. Geniş iç hacmi, uzun menzili ve uygun fiyatı ile dikkat çeken N-VAN e, hem ticari hem de bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarını karş

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Galaxy Z Flip 6'nın Fiyatı Şaşırttı: Beklenenden Çok Pahalı!

  Samsung Galaxy Z Flip 6'nın fiyatı beklenenden pahalı çıktı. Yeni model, gelişmiş özellikler ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. İşte detaylar!

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Ağustos Ayında En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et