R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!

  2.el otomobil piyasasında yaşanan fahiş fiyat artışına karşı yeni düzenleme açıklanmıştı. Düzenlemeyle 0 km otomobillerin 2.el piyasasında satılabilmesi belirli şartlara bağlanmıştı. Yeni otomobillerin 2.elde satılabilmesi için 6 ay veya 6.000 km şartını tamamlaması gerekiyor. Şimdi de bu şarta uymayanlara uygulanacak ceza açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 24.08.2022 17:14 1111 2 dk okuma süresi
  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  2.el otomobil piyasasındaki fiyat artışı, 2022 yılında vatandaşın araçlara erişememesine neden oluyordu. Piyasada yaşanan bu kötü niyetli fiyat yükselişini durdurmak için Ticaret Bakanlığı’ndan müdahale gelmişti. Yılbaşından beri çeşitli düzenlemeler yapan bakanlık, son olarak satışta sınırlama getirmişti. Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle birlikte 0 km otomobiller, hemen 2.elde satılamayacak.

  Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle 0 km otomobillerin, 2.el piyasasında satılabilmesi için şartların sağlanması gerekecek. Bu şartlar ise 0 km otomobillerin 6 ay ve 6.000 km sınırını tamamlaması gerekecek.

  2. El Sektöründen Tepkiler Geldi

  2.el otomobil

  Bakanlığın düzenlemesi otomobil piyasasında tepkilere neden oldu. Özellikle düzenlemeden etkilenen firmalar tarafından mahkeme yoluna gidileceği belirtildi. Sektör paydaşlarından gelen bu tepkilere rağmen bakanlık, düzenlemede geri adım atmayı düşünmüyor.

  Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Ticaret Bakanlığı’ndan düzenleme şartlarına uymayanlara uygulanacak ceza açıklanmamıştı. Ortaya çıkan bilgilere göre söz konusu düzenlemeye uymayanlara verilecek cezada sonunda belli oldu. 6 ay ve 6.000 km koşuluna riayet etmeyenlere 8.400 TL ceza uygulanacak. İddialara göre söz konusu 8.400 TL ceza, “yetkili satıcı” için 5 kata kadar yükseltilebilecek.

  Uygulama kapsamında 0 km otomobillerin 6 ay şartını tamamlamadan devir işlemlerine noter onay veremeyecek. Ayrıca 6.000 km sınırının tespiti için “oto ekspertiz” raporu değerlendirilecek. Söz konusu uygulamalarda, sistemsel olarak bu şartların dışına çıkılamamasına neden olacak. 

  Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği 2.el koşullarına uymayanlara yönelik ceza, bazı kesimlerce az bulundu. Sektörde özellikle firmaların kar oranları göz önüne alındığında, ceza çok az kalıyor. Bu durumda uygulamaya karşı gelme konusunda caydırıcılığının olmayacağı değerlendirmelerinin yapılmasına neden oldu.

  Ticaret Bakanlığı’nın 2.el otomobil satış düzenlemesi ve cezası hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bu Uygulamaları Derhal Silin! App Store ve Google Play’de Reklam Dolandırıcılığı!

  Google Play ve App Store'daki uygulamaların bazılarında dolandırıcılık saptandı. App Store'da 10, Google Play'de ise 75 dolandırıcı uygulama bulundu.

  Deadpool 3 Filminin Vizyon Tarihi Sürpriz Bir Şekilde Açıklandı! 'Wolverine' Karakterinin Filmde Yer Alacağı Yine Seyircilerle Paylaşıldı!

  Deadpool 3 filminin vizyon tarihi açıklandı. Buna göre Deadpool 3 filmi, 6 Eylül 2024 tarihinde vizyona giriyor. Filmde ayrıca Wolverine karakteri yer alacak.

  MIUI 14 Almayacak 3 Xiaomi Modeli Açıklandı! İşte Güncelleme Desteği Sonlanan Modeller!

  Xiaomi, 3 modelin daha Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi almayacağını açıkladı. İşte şimdiye kadar belli olan MIUI 14 güncellemesi alacak Xiaomi modelleri!

  Amazon’dan İkinci Prime Day Etkinliği: Ekim Ayında %80’e Varan İndirimler!

  Amazon, yaptığı açıklamayla beraber 11-12 Ekim'de ikinci defa Prime Day etkinliği düzenleyecek. Buna göre Amazon, 100 farklı ürün listeleyecek.

  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et