R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!

  2.el otomobil piyasasında yaşanan fahiş fiyat artışına karşı yeni düzenleme açıklanmıştı. Düzenlemeyle 0 km otomobillerin 2.el piyasasında satılabilmesi belirli şartlara bağlanmıştı. Yeni otomobillerin 2.elde satılabilmesi için 6 ay veya 6.000 km şartını tamamlaması gerekiyor. Şimdi de bu şarta uymayanlara uygulanacak ceza açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  24.08.2022 17:14 1427 2 dk okuma süresi
  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  2.el otomobil piyasasındaki fiyat artışı, 2022 yılında vatandaşın araçlara erişememesine neden oluyordu. Piyasada yaşanan bu kötü niyetli fiyat yükselişini durdurmak için Ticaret Bakanlığı’ndan müdahale gelmişti. Yılbaşından beri çeşitli düzenlemeler yapan bakanlık, son olarak satışta sınırlama getirmişti. Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle birlikte 0 km otomobiller, hemen 2.elde satılamayacak.

  Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle 0 km otomobillerin, 2.el piyasasında satılabilmesi için şartların sağlanması gerekecek. Bu şartlar ise 0 km otomobillerin 6 ay ve 6.000 km sınırını tamamlaması gerekecek.

  2. El Sektöründen Tepkiler Geldi

  2.el otomobil

  Bakanlığın düzenlemesi otomobil piyasasında tepkilere neden oldu. Özellikle düzenlemeden etkilenen firmalar tarafından mahkeme yoluna gidileceği belirtildi. Sektör paydaşlarından gelen bu tepkilere rağmen bakanlık, düzenlemede geri adım atmayı düşünmüyor.

  Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Ticaret Bakanlığı’ndan düzenleme şartlarına uymayanlara uygulanacak ceza açıklanmamıştı. Ortaya çıkan bilgilere göre söz konusu düzenlemeye uymayanlara verilecek cezada sonunda belli oldu. 6 ay ve 6.000 km koşuluna riayet etmeyenlere 8.400 TL ceza uygulanacak. İddialara göre söz konusu 8.400 TL ceza, “yetkili satıcı” için 5 kata kadar yükseltilebilecek.

  Uygulama kapsamında 0 km otomobillerin 6 ay şartını tamamlamadan devir işlemlerine noter onay veremeyecek. Ayrıca 6.000 km sınırının tespiti için “oto ekspertiz” raporu değerlendirilecek. Söz konusu uygulamalarda, sistemsel olarak bu şartların dışına çıkılamamasına neden olacak. 

  Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği 2.el koşullarına uymayanlara yönelik ceza, bazı kesimlerce az bulundu. Sektörde özellikle firmaların kar oranları göz önüne alındığında, ceza çok az kalıyor. Bu durumda uygulamaya karşı gelme konusunda caydırıcılığının olmayacağı değerlendirmelerinin yapılmasına neden oldu.

  Ticaret Bakanlığı’nın 2.el otomobil satış düzenlemesi ve cezası hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  WhatsApp Yenilikleri Devam Ediyor: Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Paylaşımı Kolaylaşacak!

  WhatsApp artık fotoğraf ve video paylaşımlarınızı varsayılan olarak yüksek kalitede yapmanıza olanak tanıyor.

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  2.El Piyasasında 6 Ay ve 6.000 KM Koşulunun Cezası Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et