R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!

  Akıllı cihaz kullanıcıları için en büyük sorunlardan birisi olan kullanılmayan ve silinemeyen uygulamalar iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcıları için sorun olmayacak. Çünkü Apple artık kullanılmayan uygulamalara silmeye izin verecek. İşte silinebilecek o uygulamalar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.06.2022 14:51 1114 2 dk okuma süresi
  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  Akıllı telefonlarda kullanıcılar bazı uygulamaları silmek istediklerinde sistem tarafından silmeye izin verilmediği uyarısıyla karşılaşıyor. Bu uygulamalar genellikle “sistem uygulaması” olarak gösteriliyor ve hiç kullanılmıyor olsa bile kaldırılması/silinmesi mümkün olmuyor. Bu sorun sadece iPhone cihazlarında değil, Google tarafından sunulan Android işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanıcıları uğraştırıyor. Kullanılmamasına rağmen cihaz üzerinde yer kaplayan ve bellek harcayan bu uygulamalar iPhone cihazlarda iOS 16 ile birlikte silinebilecek.

  iPhone’larda Uzun Zamandır Silinebiliyor!

  Teknoloji devi Apple, iPhone kullanıcılarının çok uzun en fazla şikayet ettiği konulardan birisi olan “yerleşik uygulamaları” silememe sorunu aslında iOS 10 sürümüyle çözüme kavuşturmuştu. iPhone cihazlarında iOS 10 işletim sistemiyle birlikte silinemeyen bazı uygulamalar silinebilir duruma gelmişti. Ancak silinebilecek yerleşik uygulama sayısı çok azdı. Apple her yeni iOS sürümüyle birlikte silinebilecek yerleşik uygulama sayısını arttırmıştı.

  Son olarak Haziran ayı başında tanıtılan iOS 16 ile birlikte Apple iPhone kullanıcıları çok daha fazla yerleşik uygulamayı silebilme imkanına sahip oldu. iPhone cihazlarda kullanıcılar artık otomatik olarak cihazda yüklü olarak gelen 30 farklı yerleşik uygulamayı istediği zaman silebiliyor.

  Apple, iOS 15 sürümüne kadar 27 farklı sabit uygulamayı silebilme desteğini getirmişti. Haziran ayı başında açıklanan iOS 16 sürümüyle birlikte bu sayının 30’a çıktığı açıklandı. Yeni işletim sistemi sürümüyle birlikte silinme desteği getirilen uygulamaların ise “Apple Bul”, “Apple Saat” ve “Apple Sağlık” uygulamaları olduğu belirtildi. Kullanıcılar söz konusu 3 uygulamayı iPhone ana ekranından silebilecek. Buna karşın söz konusu uygulamalar iPhone “Uygulama Arşivi” kısmında durmaya devam edecek. 

  Gerekli Olduğunda Yeniden İndirilebilecek!

  iOS 16

  Apple, iPhone kullanıcılarına sunduğu uygulamaları silebilme desteğiyle birlikte iPhone özelliklerinde sınırlamaya ise gitmeyecek. Yani kullanıcıların iOS 16 sürümüyle birlikte silebildiği “Apple Bul” uygulaması silindikten sonra “iPhone’u Bul” özellik desteğinden yararlanmaya devam edilebilecek. Söz konusu uygulamanın silinmesi sadece kullanıcının “Apple Kimliği” ile bağlantısını sağladığı diğer Apple ürünlerinin konum tespitini yapma şansını kaybedecek. Ancak kullanıcılar diledikleri zaman Apple’nin sanal uygulama mağazası AppStore üzerinden silebildiği bu uygulamaları yeniden yükleyebilecek. 

  Benzer durum iPhone Saat uygulaması içinde geçerli olacak. Saat uygulaması silindiğinde iPhone’nun saati çalışacak ancak saate ek olan “Kronometre”, “Alarm” gibi özellikleri kullanılamayacak.

  Apple’nin iPhone’lar için iOS 16 sürümüyle birlikte 30’a çıkardığı yerleşik uygulama silme desteğini nasıl buldunuz? Sizce Android gibi “özgür yazılım” sistemi içinde böyle bir özellik gelmeli mi? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Twitter’da Yeni Bir Dönem Başlıyor! Twitter 2.0 Resmen Duyuruldu!

  Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, yeni bir yeniliğe imza attı. Musk, resmi olarak Twitter 2.0 dönemini duyurdu!

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et