R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!

  Akıllı cihaz kullanıcıları için en büyük sorunlardan birisi olan kullanılmayan ve silinemeyen uygulamalar iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcıları için sorun olmayacak. Çünkü Apple artık kullanılmayan uygulamalara silmeye izin verecek. İşte silinebilecek o uygulamalar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.06.2022 14:51 1337 2 dk okuma süresi
  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  Akıllı telefonlarda kullanıcılar bazı uygulamaları silmek istediklerinde sistem tarafından silmeye izin verilmediği uyarısıyla karşılaşıyor. Bu uygulamalar genellikle “sistem uygulaması” olarak gösteriliyor ve hiç kullanılmıyor olsa bile kaldırılması/silinmesi mümkün olmuyor. Bu sorun sadece iPhone cihazlarında değil, Google tarafından sunulan Android işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanıcıları uğraştırıyor. Kullanılmamasına rağmen cihaz üzerinde yer kaplayan ve bellek harcayan bu uygulamalar iPhone cihazlarda iOS 16 ile birlikte silinebilecek.

  iPhone’larda Uzun Zamandır Silinebiliyor!

  Teknoloji devi Apple, iPhone kullanıcılarının çok uzun en fazla şikayet ettiği konulardan birisi olan “yerleşik uygulamaları” silememe sorunu aslında iOS 10 sürümüyle çözüme kavuşturmuştu. iPhone cihazlarında iOS 10 işletim sistemiyle birlikte silinemeyen bazı uygulamalar silinebilir duruma gelmişti. Ancak silinebilecek yerleşik uygulama sayısı çok azdı. Apple her yeni iOS sürümüyle birlikte silinebilecek yerleşik uygulama sayısını arttırmıştı.

  Son olarak Haziran ayı başında tanıtılan iOS 16 ile birlikte Apple iPhone kullanıcıları çok daha fazla yerleşik uygulamayı silebilme imkanına sahip oldu. iPhone cihazlarda kullanıcılar artık otomatik olarak cihazda yüklü olarak gelen 30 farklı yerleşik uygulamayı istediği zaman silebiliyor.

  Apple, iOS 15 sürümüne kadar 27 farklı sabit uygulamayı silebilme desteğini getirmişti. Haziran ayı başında açıklanan iOS 16 sürümüyle birlikte bu sayının 30’a çıktığı açıklandı. Yeni işletim sistemi sürümüyle birlikte silinme desteği getirilen uygulamaların ise “Apple Bul”, “Apple Saat” ve “Apple Sağlık” uygulamaları olduğu belirtildi. Kullanıcılar söz konusu 3 uygulamayı iPhone ana ekranından silebilecek. Buna karşın söz konusu uygulamalar iPhone “Uygulama Arşivi” kısmında durmaya devam edecek. 

  Gerekli Olduğunda Yeniden İndirilebilecek!

  iOS 16

  Apple, iPhone kullanıcılarına sunduğu uygulamaları silebilme desteğiyle birlikte iPhone özelliklerinde sınırlamaya ise gitmeyecek. Yani kullanıcıların iOS 16 sürümüyle birlikte silebildiği “Apple Bul” uygulaması silindikten sonra “iPhone’u Bul” özellik desteğinden yararlanmaya devam edilebilecek. Söz konusu uygulamanın silinmesi sadece kullanıcının “Apple Kimliği” ile bağlantısını sağladığı diğer Apple ürünlerinin konum tespitini yapma şansını kaybedecek. Ancak kullanıcılar diledikleri zaman Apple’nin sanal uygulama mağazası AppStore üzerinden silebildiği bu uygulamaları yeniden yükleyebilecek. 

  Benzer durum iPhone Saat uygulaması içinde geçerli olacak. Saat uygulaması silindiğinde iPhone’nun saati çalışacak ancak saate ek olan “Kronometre”, “Alarm” gibi özellikleri kullanılamayacak.

  Apple’nin iPhone’lar için iOS 16 sürümüyle birlikte 30’a çıkardığı yerleşik uygulama silme desteğini nasıl buldunuz? Sizce Android gibi “özgür yazılım” sistemi içinde böyle bir özellik gelmeli mi? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra, Fotoğrafçılıkta Yeni Bir Çığır Açacak: İşte İlk Kamera Örnekleri!

  Xiaomi 14 Ultra, üstün kamera özellikleri ve güçlü performansıyla MWC 2024'te teknoloji dünyasını sarsmaya hazırlanıyor.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  iPhone Kullanıcılarını Sevindiren Yeni iOS 16 Özelliği Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et