R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 14 Pro İle Her Zaman Açık Ekran Özelliği Geldi! Peki Bu Özellik Pil Tüketimini Nasıl Etkileyecek?

  Apple’ın lansmanından önce bir sızıntı daha yaşandı. iPhone 14 Pro'nun her zaman açık ekran özelliği ile geleceği iddiası ortaya atıldı. Buna göre, bildirimlerin, her zaman açık ekranın bir parçası olması mümkün.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  09.09.2022 16:26 3151 6 dk okuma süresi
  iPhone 14 Pro İle Her Zaman Açık Ekran Özelliği Geldi! Peki Bu Özellik Pil Tüketimini Nasıl Etkileyecek?
  Son Düzenleme:

  Apple lansmanından önce MacRumors, iPhone 14 Pro serisinin her zaman açık ekran özelliği hakkında bilgiler vermişti. iPhone 14 Pro ve Pro Max'te yer alan özelliğe dair ayrıntıları ve görüntüleri de yayınlamıştı. 7 Eylül’de gerçekleşen Apple lansmanında bu iddialar doğrulandı.

  iPhone 14 hakkındaki sızıntılar doğru çıktı! 

  Apple'ın gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde iPhone 14 Pro serisi modelleri tanıtıldı. Pro modellerin her zaman açık bir ekrana sahip olduğu resmi olarak açıklandı. Apple için bir ilk olan her zaman açık ekran hakkında çok az şey biliniyordu. Ancak lansman öncesindeki sızıntılar da özelliğin nasıl olacağına dair bir fikir vermişti. Geçtiğimiz günlerde Apple lansmanında sızıntıları doğrular nitelikte açıklamalarda bulundu.

  MacRumors, yakın zamanda, iPhone 14 Pro çentiğinin muhtemelen tamamen ortadan kalktığını da iddia etmişti. Ayrıca tek bir uzun hap şeklinde kesikle değiştirileceğini aktarmıştı. Kullanıcılarla buluşturulan yeni serinin gerçekten de bu özelliklerle geldiği görüldü.

  WWDC 2022'de Apple, iOS 16 ile kilit ekranında büyük bir değişim yapıldığını açıklamıştı. 7 Eylül’deki lansmanda da kilit ekran değişiklikleri kullanıcılara aktarıldı.  iOS’un yeni sürümünde birçok farklı Widget ve yazı tipi yer alıyor. Ve renk ve yerleşim özelleştirmesi imkanı sunuluyor. Pro modellerinde "görünür ve OLED yanmasını önlemek için kullanıcı tarafından fark edilmeyecek şekilde belirli aralıklarla açılıp kapanacak" widget var.. Bu özellik her zaman açık ekran ile bağlantılı.

  Her zaman açık ekranın özellikleri

  Apple, iPhone 14 Pro modellerde, daha düşük yenileme hızına sahip yeni OLED ekran teknolojisini kullanıyor. Bu sayede Pro model iPhone'larda her zaman açık ekran yer alıyor. "iPhone 13 Pro" ve ‌"iPhone 13 Pro‌ Max" 120 Hz'ye kadar değişken yenileme hızını destekliyordu.  2021 iPhone'ları ise sadece 10 Hz'e kadar düşebiliyor. ‌"iPhone 14 Pro" modellerde ise, OLED panellerin 1 Hz'e kadar inebildiği söylendi.

  Iphone 14 Pro cihazlarda sunulan her zaman açık ekran özelliği Android cihazlarda kullanılana benzer özellikte. Bildirimler, ekranın altından birer birer geliyor. Bildirimler 10 saniye boyunca ekranda kalıyor. Ekran açıldığında, bildirimler de canlanıyor ve yığın halinde ekranda beliriyor.

  Apple iOS 16 duyurusunda, bildirimlerin duvar kağıdının ortası yerine alttan geleceğini zaten söylemişti. Yeni telefon serisini tanıttığı lansmanda da bunu tekrar doğruladı. Pro modellerde, ekranın alt kısmında okunmamış bildirimleri gösterecek bir bildirim sayacı sunuldu.

  Her zaman açık ekranın nasıl çalışacağı da merak ediliyordu. Ana kilit ekranı duvar kağıdının arka planının karartılarak ön plana çıkartılıyor, Kilit ekran öğelerinin birçoğu artık her zaman açık ekranda gözükecek.

  Her zaman açık ekran ile  tamamen aydınlatılmış kilitli ekran benzer olarak yapılandırılmış. İkisi de aynı duvar kağıdına, renk seçeneklerine, yazı tiplerine ve widget'lara sahip. Yani temelde aynı duvar kağıdını paylaşmak zorunda kalınacak. Ana kilit ekran widget'ları, ekran kilitlendiğinde de görünüyor. Ayrıca temel görsel öğelerini, kullanıcıların özelleştirilebileceği aktarıldı.

  Her zaman açık olan ekranla ilgili sorunları gidermek için iOS 16 güncellemeleri kullanılacak. Şirket her zaman açık ekran deneyimini başarıyla tamamlamış durumda. Bu süreçte Apple Watch dahil olmak üzere farklı ekiplerden yazılım mühendisleri işbirliği halinde çalıştı.

  Çentiğin çıkarılması ve tek bir birleşik kesik, iPhone 14 Pro'ya durum simgeleri için daha fazla alan sağlıyor. Apple'ın durum çubuğunun biraz değiştiği görüldü. Artık hücresel sinyal göstergesi, iOS 16 ile pil yüzdesini de içeriyor.  Pil simgesi için daha fazla alan bırakılmış ve oyuğun soluna doğru hareket ettirilmiş.

  Lansmanda açıklanan fiyat listesine göre, iPhone 14 Pro ve Pro Max standart modellerden 200 $ daha pahalı. Pro telefonlar, temel iPhone 14 modeline göre önemli yükseltmelere sahip. Apple, telefon serisiyle birlikte, “Apple Watch Series 8” ve Apple AirPods Pro 2’yi de piyasaya sürdü. Önümüzdeki günlerde, iPhone 14 serisi hakkında incelemeler arttıkça daha da fazla bilgi sahibi olacağız.

  iOS 16'nın kilit ekranı, iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekranı ile doğrudan etkileşim halinde. Her zaman açık ekran bildirimler, derinlik efekti ve duvar kağıdı renkleriyle entegrasyon sunuyor.

  ‌iPhone 14 Pro‌'nun durum çubuğunun da değiştiği görülüyor. Ekranın üst kısmındaki kullanılabilir alan miktarı arttırılmış. Hücresel sinyal göstergesi sola gelecek ve tam genişlikte pil durum çubuğu yeniden kullanılmış. Cihaz kilitliyken de ekran ve bildirim merkezinin görüntülenmesi mümkün hale gelmiş.

  Peki tüm bu yenilikler pil tüketimini nasıl etkileyecek?

  iPhone 14 Pro modellerde, diğer modellere kıyasla fiziksel olarak daha büyük piller yer alıyor. Bunun her zaman açık bir ekranın artan güç tüketimini karşılayacağı düşünülüyor.. 

  Power On haber bülteninde Gurman, yeni ‌iPhone 14 Pro‌ ve ‌iPhone 14 Pro‌ Max'in daha büyük pillere sahip olmasını beklediğini açıklamıştı. Bu sebeple cihazların da diğer modellere göre biraz daha büyük görüneceğini söylemişti. Lansmanda verilen bilgilere göre Gurman’ın iddiaları doğru çıktı. Pro modeller, standart iPhone 14’lere göre daha büyük pillere sahip. Daha uzun pil ömrü kullanıcıların her zaman ihtiyaç duydukları bir özelliktir. Ancak bu değişikliğin asıl nedeni Pro modellerde yer alan her zaman açık bir ekran özelliği.

  ‌iPhone 14 Pro modellerde OLED panellerin 1 Hz'e kadar inebildiği söyleniyor. Bu sayede de her zaman ekran açıkken pil ömründen tasarruf edileceği bekleniyor. Daha yeni OLED ekran nedeniyle, her zaman açık ekran özelliği sadece iPhone 14 Pro’ya özgü bir özellik. Ve ne yazık ki bazılarının umduğu gibi bir yazılım güncellemesiyle eski modellere gelemeyecek.

  Daha düşük yenileme hızının sağladığı enerji tasarrufuna ek olarak, pil ömrü kaybı da önlenecek gibi. iPhone 14 Pro’da yer alan daha büyük piller, kullanıcılar için oldukça faydalı gözüküyor. Tüm bu değişiklikler, Pro modellere güç vermesi beklenen A16 Bionic çipte güç verimliliği iyileştirmeleriyle beraber geldi.

  Apple lansmanı ve yeni fiyatlar

  Apple, 7 Eylül’de gerçekleştirdiği lansmanda 4 farklı iPhone modelini tanıttı. Bunlar da iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max

  Apple ayrıca lansmanda Apple Watch Series 8'i  ve daha hızlı performansa sahip bir Apple Watch SE'yi tanıttı. Tamamen yeni, dayanıklı Apple Watch Pro da tanıtımı gerçekleştirilen ürünlerden. İkinci nesil AirPods Pro da etkinlik sırasında duyuruldu. 

  iPhone 14 modellerinin fiyatlarıyla ilgili de ortaya birçok iddia atılmıştı. Lansmanla birlikte kesin fiyatlar da kullanıcılara duyuruldu. İşte iPhone 14 serisinin fiyatlarının şu şekilde:

  Model

  Fiyatı

  iPhone 14799 dolar
  iPhone 14 Max 899 dolar
  iPhone 14 Pro 999 dolar
  iPhone 14 Pro Max 1099 dolar

  Bilindiği üzere ne yazık ki ülkemizde iPhone fiyatları vergi eklemeleri ve kur farkından dolayı oldukça daha pahalı. Apple’ın ülkemiz için açıkladığı fiyat listesi ise aşağıdaki gibi:

   128 GB256 GB512 GB1 TB
  iPhone 1430.999 TL33.599 TL38.899 TL-
  iPhone 14 Plus34.999 TL37.599 TL42.899 TL-
  iPhone 14 Pro 39.999 TL42.599 TL47.899 TL53.199 TL
  iPhone 14 Pro Max43.999 TL46.599 TL51.899 TL57.199 TL
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka, Prostat Kanserini Tespit Etti: Doktorları Geride Bıraktı!

  Yapay zeka, MR taramalarında prostat kanserini tespit etmede radyologlardan daha başarılı çıktı. Bu gelişme, gereksiz biyopsileri azaltarak iş yükünü hafifletecek.

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  Macaristan-İsviçre Maçı Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

  Avrupa Şampiyonası EURO 2024, Almanya-İskoçya maçı ile resmen başladı. Bugün A Grubu'nda Macaristan, İsviçre ile karşılaşacak. Macaristan-İsviçre maçı hakkında tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

  WhatsApp’a Kanal Analizleri Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, kanal sahiplerine kitle ve içerik performansı hakkında detaylı veriler sunacak yeni analiz özelliğini test ediyor.

  iPhone 14 Pro İle Her Zaman Açık Ekran Özelliği Geldi! Peki Bu Özellik Pil Tüketimini Nasıl Etkileyecek?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et