R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple SOS Özelliği Daha Fazla Ülkeye Yayılıyor!

  Apple SOS özelliği artık daha fazla ülkede kullanılabilecek. 6 ülkenin ardından bunun üzerine 6 ülke daha ekleniyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  10.03.2023 03:17 1846 3 dk okuma süresi
  Apple SOS Özelliği Daha Fazla Ülkeye Yayılıyor!
  Son Düzenleme:

  Apple, iPhone 14 serisi ile beraber SOS özelliğini tanıttı. Bu özellik, uydu iletişimin kullanarak çalışıyor. Özellikle baz istasyonlarının olmadığı alanlarda çalışıyor. Hayat kurtaran özellik, henüz kademeli bir şekilde yayılıyor. Ülkemizde yer almayan SOS, şimdiden birçok ülkede kendini gösterdi. Uydu iletişimi desteği, bundan sonraki süreçte daha fazla ülkede yer alacak.

  Apple SOS özelliği, artık 12 ülkede

  Apple, yaptığı açıklamada SOS özelliğinin 6 ülkede daha hayata geçirildiğini açıkladı. Bu ülkelerle beraber artık acil SOS özelliği, daha çok alanda kullanılabiliyor. İlk 6’sı güncel olmak üzere uydu iletişimini destekleyen ülkeler:

  • Avusturya
  • Belçika
  • Portekiz
  • Hollanda
  • İtalya
  • Lüksemburg
  • Fransa
  • İrlanda
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • İngiltere
  • Almanya
  • Kanada

  Apple SOS nedir?

  Apple SOS, acil durumda otomatik çalışan bir uygulama. Özellik, en yakın baz istasyonu ile iletişim kurarak kullanıcıların acil yardım almasını sağlıyor. Eğer baz istasyonu yoksa uydu iletişim kullanılabiliyor. Apple SOS özelliği, uydu iletişimi de destekler. Bu özellik, yalnızca otomatik değil aynı zamanda elle de kullanılabilmekte. Uydu üzerinden SOS kullanırken dış mekanda bulunulması gerekiyor.

  Apple SOS nasıl kullanılır?

  Uydu iletişimi ile SOS özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekiyor:

  1. Ayarlar uygulamasına girin.
  2. Acil SOS seçeneğine basın.
  3. “Uydu ile Acil SOS bölümünde demoyu dene” düğmesine dokunun.
  4. Bu işlemlerin ardından ekrandaki yönergeyi izleyin.

  Bir uyduyla bağlantı kurma

  Uydu destekli Acil SOS özelliği ekranındayken öncelikle uydunun bulunması gerekiyor. Ardından mesaj gönderme işleminin tamamlanması gerekmekte. Acil durum mesajı iletildiğinde karşı taraftan bilgi mesajı gelecek. Bu mesaj, bir süre sonra gelir.

  Uydu üzerinden acil servise mesaj iletme

  Bunun yanı sıra acil durum numarasını aradıktan sonra da bu ekrana ulaşılmakta. Eğer acil durum yapılamaz ise sağ alt köşede Acil SOS simgesi görünür. Bu, uydu üzerinden iletişim kurmak için geliştirildi. Bu simgeye bastıktan sonra uydunun bulunması ve acil durum mesajının gönderilmesi gerekir.

  Bu özelliği kullanmak için iOS 16.2 veya üstü bir sürüm gerektiğini belirtelim. Eğer telefonunuz güncel değil ise güncellemenizi tavsiye ederiz.

  Bilgileri acil durum kişileri ile paylaşma

  Bir yakını acil durum bireyi olarak kayıt etmek mümkün. Bunun için yapılması gereken birkaç adım bulunuyor. Öncelikle şunu belirtelim ki iOS 16.1 ve üstü bir sürüm gerekiyor. Ayrıca iMessage uygulaması üzerinden bu özellik destekleniyor.

  iMessage üzerinden birçok bilgi paylaşılır. Bu bilgiler arasında anket yanıtları, konum ve mesajlaşmalar yer alıyor. Eğer acil durum kişisi Apple harici bir cihaz kullanırsa SMS alıyor. Bu SMS ABD ve Kanada’da 767911’den geliyor. Avrupa’da ise 767112’den iletiliyor.

  Mesajda çeşitli bilgilere yer veriliyor. Bu bilgiler, kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Mesajlar, “YES” veya “NO” olarak yanıtlanmalı. “YES” olarak yanıtlanırsa daha fazla detay paylaşılıyor. Eğer “NO” mesajı atılırsa daha fazla bilgi verilmiyor. Eğer acil durum için yeterli bilgi alındıysa bu komut kullanılmalı. “RESTART” komutu ise bilgilerin paylaşılmasını sürdürür. Eğer acil durum mesajı alındıysa en yakın acil kuruluşa bilgi verilmesi gerekir.

  Tıbbi kimliği ayarlama

  Tıbbi kimlik, Apple SOS özelliği için önemli bir yer kaplıyor. Bu bilgiler sayesinde sizin için gerekli olan şeyler tespit ediliyor. Örneğin bu kimlikte kan grubu yer alıyor. Acil birim, gerekirse kan taşıyarak hayatınızı kurtarabilir. Bunun yanı sıra alerjiler gibi çeşitli bilgilere yer veriliyor.

  Tıbbi kimliği ayarlamak için aşağıdaki ayarların uygulanması gerekiyor:

  1. Sağlık uygulamasını başlatın.
  2. Özet sekmesine geçin.
  3. Profil simgesine dokunun.
  4. “Tıbbi Kimlik” seçeneğini seçin.
  5. “Düzenle” butonuna basın.
  6. “Kilitliyken Göster” seçeneğini aktif edin. Bu seçenek, kilit ekranında tıbbi kimliğe yer veriyor. Acil durumlar için oldukça önemli.
  7. “Acil Arama Sırasında Paylaş” seçeneğini de aktif hale getirin. Bu seçenek aktif edildiğinde Acil SOS aramasında bu bilgiler yayınlanır.
  8. Sonraki aşamada gerekli bilgileri doldurun.
  9. “Bitti” butonuna basıp işlemi kayıt edin.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple SOS Özelliği Daha Fazla Ülkeye Yayılıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et