R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Android Telefonlarda Zararlı Yazılım Tehdidi: Milyonlarca Cihaz Etkileniyor!

  Güvenlik şirketi Trend Micro, araştırmasıyla, özellikle bütçe dostu Android telefonların malware yüklü olarak piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı. Rapor, bu tespitin detaylarını da içeriyor. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  14.05.2023 14:29 1409 1 dk okuma süresi
  Android Telefonlarda Zararlı Yazılım Tehdidi: Milyonlarca Cihaz Etkileniyor!
  Son Düzenleme:

  Siber güvenlik alanında öne çıkan Trend Micro'nun araştırmacıları, milyonlarca Android cihazın kullanıcı eline geçmeden önce kötü niyetli yazılımlarla donatıldığını ortaya çıkardı. 

  Bu durum, çoğunlukla ekonomik seviyedeki akıllı telefonları etkilerken, akıllı saatler, akıllı televizyonlar ve diğer cihazları da içeriyor. Analizler, problemin kökeninin, OEM'ler arasındaki kıyasıya rekabetten doğduğunu işaret ediyor.

  Otomatik Yüklenen Zararlı Eklentiler!

  Araştırmalar, Android işletim sistemine sahip cihazların, kullanıcıların rızası olmadan ekstra eklentilerle birlikte geldiğini gösteriyor. Üreticilerin tasarladığı kullanıcı arayüzleri, zararlı yazılımlar ve çeşitli eklentiler içeriyor. 

  Bu eklentilerden bazıları daha geniş bir iş modelinin parçası olarak karşımıza çıkar ve dark web forumlarından ana akım sosyal medya platformlarına, bloglara kadar birçok yerde satılıyor.

  Eklentilerin Tehlikeli Amaçları

  Bu eklentiler, cihazlardaki hassas bilgileri çalmak, SMS mesajlarına erişmek, sosyal medya hesaplarını ele geçirmek ve reklam tıklama hileleri yapmak için kullanılıyor. Dahası, bu eklentiler çok kısa bir sürede, yaklaşık beş dakika içinde cihazın tam kontrolünü ele geçirebiliyor.

  Trend Micro, bu tedarik zinciri saldırısından yaklaşık dokuz milyon cihazın etkilendiğini bildiriyor. Araştırmacılar, hangi şirketlerin sorumlu olduğunu belirtmezken, raporda Çin'in adı birkaç kez geçiyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Müjdeyi Verdi: Chromebook'ların Yazılım Desteği 10 Yıla Çıkıyor!

  Google, Chromebook'ların yazılım desteğini 10 yıla çıkararak kullanıcılarına daha uzun süreli bir deneyim sunuyor.

  Apple, Kendi Yapay Zekasını Geliştirmeye Devam Ediyor: Günde Milyonlarca Dolar Harcıyor!

  Apple'ın yapay zekaya günlük maddi kaynak ayırdığı ve şirketin geliştirdiği Ajax adlı dil modelinin ChatGPT'ye göre daha ileri kapasitede olduğu belirtiliyor.

  Google, Android’in Yeni Logosunu Tanıttı!

  Google, Android için yenilediği logoyu tanıttı. Ayrıca 'At a Glance asistan widget' gibi uygulama ve hizmetleri bir araya getiren bir güncelleme paketi geliyor.

  Android’lere Yeni Kilit Açma Özelliği Geliyor: Watch Unlock

  Google, Android'ler için yeni kilit açma fonksiyonu geliştiriyor. Watch Unlock isimli bu özellik, akıllı saat ve telefonları uyumlu bir şekilde entegre edecek.

  Android Telefonlarda Zararlı Yazılım Tehdidi: Milyonlarca Cihaz Etkileniyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et