R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Android Kullanıcılarına Kötü Haber! O Bölümde Reklam Yayınlanacak!

  Android kullanıcılarını üzecek haber geldi. Mobil dünyada reklamların etkileşim verimliliğinin farkında olan şirketler sonunda cep telefonlarının o kısmı içinde reklam getirecek. İşte Android cihazlara gelecek yeni reklam modeli ve detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.07.2022 14:01 1768 2 dk okuma süresi
  Android Kullanıcılarına Kötü Haber! O Bölümde Reklam Yayınlanacak!
  Son Düzenleme:

  Mobil reklamcılığın oldukça dinamik ve verimli olması, televizyonların ardından web dünyasında da reklamlar yoğunluk kazanmıştı. Hatta dev sosyal medya platformları reklamsız kullanım için ücretli abonelik modelleri gibi farklı sistemler geliştirmişti. Bunun dışında özellikle mobil uygulamalar reklam gösterimi konusunda kullanıcıyı çoğu zaman boğabiliyor. Hatta Xioami kullanıcıları temel sistem uygulamalarında dahi bu tip reklam uygulamalarına fazlasıyla aşinadır. Şimdiyse mobil reklamlarla ilgili tüm Android kullanıcılarını ilgilendiren bir gelişme yaşandı.

  Dünyaca ünlü mobil reklam şirketi “Glance”, Android cihazlarının “kilit ekranı” üzerinde de reklam yayınlamaya başlayacak.

  Reklamlar Zorunlu Olacak!

  Ortaya çıkan bilgilere göre reklam şirketinin Eylül ayı sonuna kadar bu alandaki çalışmalarını sonuçlandırarak, faaliyete geçme hedefi bulunuyor. Şirket tarafından ilk denemeler ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Android kullanıcılarında yapılacak. Denenecek reklam modeli ise Android işletim sistemi bulunan cihazların “kilit ekranı” kısmında reklam yayınlanmasını oluşturuyor.

  Android Glance

  Glance mobil reklam şirketi, “InMobi” kuruluşlarından birisidir. Google gibi şirketlerden oluşan devlerden oluşan büyük bir yatırımcı desteği mevcuttur. 

  Glance, bazı Samsung modelleri başta pek çok farklı cihaz ve yanı sıra ülke pazarında Android işletim sistemi bulunan cihazlarda yüklü olarak gelmektedir. Bunun dışında uygulamayı kullanmak isteyenler Google Play Store’den kolayca cihazına indiriyor.

  Kilit Ekranı Reklam Alanına Dönüşecek!

  Android kilit ekranı reklamı

  Şirketin üzerinde çalıştığı büyük projesi kapsamında akıllı cep telefonlarının kilit ekranı, fonksiyonel bir reklam alanına dönüşecek. Uygulanacak yeni modele göre Android kullanıcısının kilit ekranında haberler ve yanı sıra duvar kağıdı ve video içeriklerle zenginleştirilen içeriklerin paylaşımı sağlanacak. Bu paylaşımlar arasında da reklamların yer alabilmesi tabii ki mümkün olacak.

  Kullanıcılar, kilit ekranında Glance tarafından sunulan herhangi bir içeriği geçebilmek adına cihaz kilidini açacak. Eğer kullanıcı, kilit ekranına gönderilen haberin veya videonun ilgisini çekmesi durumunda daha iyi bir şekilde görmek veya daha fazlasını görebilmek için ekranı kaydırması gerekiyor. Kullanıcının bu hamlesi ise ona daha fazla reklam gösterimi potansiyeli oluşturacak.

  Söz konusu reklam modeline ilişkin doğal olarak ilk tepkiler cihazların performansında yaratacağı problemler oluyor. Bununla birlikte “zorunlu” yani devre dışı hale getirilememesi gibi bir detayın olması da genel kullanım esnasında kullanıcıları fazlasıyla rahatsız edebileceği de belirtiliyor. Tüm bu hususlara karşın modelin uygulamaya alınmasına dair resmi bir gelişme yok. Ancak ABD’de en azından 2022 sonuna kadar faaliyete geçeceği yönünde önemli bir beklenti bulunuyor.

  Mobil platformda bu gibi reklam modellerinin uygulamaya alınmasının getireceği sonuçlarla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu tip gelişmeler faydalı mı? Yoksa zararlı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Resmi Kamera Özellikleri Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Xiaomi 14 Ultra, yenilikçi kamera sensörleri ve üstün performansıyla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor. Cihaz, 25 Şubat'ta resmen tanıtılacak!

  Android 15 Geliyor: İlk Geliştirici Ön İzlemesi Yayınlandı!

  Android 15, reklam kontrolü, kısmi ekran kaydı ve geliştirilmiş kamera optimizasyonuyla kullanıcı deneyimini yeniden şekillendiriyor.

  Android Kullanıcılarına Kötü Haber! O Bölümde Reklam Yayınlanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et