R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google, Coinbase Entegrasyonu İle Bulut Hizmetlerde Kripto Ödemelerine İzin Verecek!

  Google, 2023 senesinden itibaren Coinbase entegrasyonunu yapacağını duyurmuştu. Bu entegrasyon ile birlikte bulut ödeme işlemlerinde kripto para kullanımına izin vereceğini de duyurdu!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.10.2022 17:05 3388 6 dk okuma süresi
  Google, Coinbase Entegrasyonu İle Bulut Hizmetlerde Kripto Ödemelerine İzin Verecek!
  Son Düzenleme:

  Kripto para dünyasına olan ilgi her geçen gün artmakta. Bazı ülkelerin yasal para birimi olarak kabul ettiği kripto para birimleri bile mevcut. Son birkaç yıl içerisinde kripto para ticareti ile uğraşanların sayısı ciddi oranda arttı. Bu artışların sonucu olarak da şirketler, ödeme sistemlerinde değişikliklere gidiyor. Bu değişikliklerden biri de Google'dan geldi.

  Önümüzdeki sene itibarıyla bulut sistemleri için yapılacak olan ödemelerde bir değişiklik yapılacak. Bu ödemelerin kripto paralar ile yapılmasına izin verilecek. 

  Google ve Coinbase entegrasyonu

  Coinbase, Visa kartlarıyla Google Play içi satın alımlarda kripto para kullanılmasına izin vermektedir. Bu ödemelerde ilk önce Visa kartlarının tanımlanması gerekir. Önümüzdeki seneden itibaren ise direkt olarak kripto paralar ile ödemeler alınacak. 

  Yani aracı bir Visa kartı tanımlama işlemine gerek duyulmayacak. İnsanlar kripto varlıkları ile bulut sistemler üzerinden direkt olarak satın almaları gerçekleştirecekler. Coinbase ve Google iş birliği kapsamında bulut hizmetlerin ödemelerinde bir devrim gerçekleşecek. Henüz resmi olarak detaylı bir açıklama gelmedi. Fakat buna rağmen konu ile ilgili bazı söylentiler hızlıca yayılmakta. 

  Bu söylentiler arasında Coinbase müşterisi olmanın zorunlu tutulacağı da yer alıyor. Yani kripto para ile doğrudan ödeme yapmak isteyen kullanıcılara bir zorunluluk şart koşulacak. Coinbase müşterisi olmayanlar, kripto para varlıkları ile direkt ödeme yapamayacak. Bu bilgilerin kesinleşmesi ise yapılacak açıklamalardan sonra gerçekleşecek. 

  Bunların yanında son olarak güvenli saklama hizmeti ile ilgili söylentiler de duyuldu. Bu söylentilere göre Google, güvenli saklama hizmeti noktasında da çalışmalar yapmakta. Bu çalışmalar kapsamında Coinbase Prime ile entegre olarak hizmetler sunulacak. Bu yeni ödeme hizmetlerinin ise önümüzdeki sene kullanıcılara sunulması bekleniyor. Öncelikle belirli bir kullanıcı kitlesine sunulacak olan özellik, testlere tabi tutulacak. Deneme aşamasından sonra ise tüm kullanıcılar bu ödeme sisteminden yararlanacak. 

  Kripto para ödemelerini kabul eden devasa şirketler

  Kripto para birimlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. Bu ilgi, sadece bireysel ilgi olarak da sınırlandırılamaz boyuta ulaştı. Birçok kurumsal firma, kendi kripto para birimlerini çıkardı. Bazı ülkelerde yasal para birimleri arasına kripto paralar da girdi. Dünyanın önde gelen iş adamları Twitter üzerinden kripto para paylaşımları yapar oldular. Şirketler ise bu yeniliklere ayak uydurmak için adımlar atmaya başladılar. Ödeme yöntemlerinin revize edilmesi de bu adımlar arasında. 

  Google’ın haberi ile kripto para ile ödeme kabul eden şirketlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bu haberden önce de bu şekilde gerçekleştirilen ödemeleri kabul eden şirketler vardı. Kripto para ile ödeme kabul eden dünya devi şirketler mevcut. Adını neredeyse dünyanın her yerine duyuran bu şirketlerden bazıları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  Kripto para ile ödeme kabul eden dev şirketler
  MicrosoftMicrosoft, günümüzde en büyük yazılım şirketleri arasında yer almaktadır. Böylesine dev bir şirketin Bitcoin ile ödeme kabul etmesi ise bir devrim niteliğindedir. Microsoft şirketinin Bitcoin ile ödeme kabul etmesinden sonra kriptoya karşı güven büyük ölçüde arttı. Kullanıcı hesaplarına bakiye yüklenerek kullanılmasına izin verilen Bitcoin, ödemelerde kullanılabiliyor. Xbox Live ve Skype gibi hizmetlerin satın alınmasında Bitcoin ödemelerin gerçekleştirmesine izin verilmekte.
  StarbucksStarbucks, kripto para ile ödeme yapılabilmesi adına uzun bir süre testler gerçekleştirdi. Bu deneme testlerinin sonunda ise kripto para ödemeleri başlatıldı. Kullanıcılara sunulan bu imkan ile Baktt uygulaması üzerinden ödemeler gerçekleştirilebiliyor. 500.000 kişi kripto para ödemeleri gerçekleştirmeden önce dijital cüzdan ile bu sistemi test etti. Davet yoluyla bir programa katılarak ödeme yöntemi test edildi. Sonuçlar tatmin  edici olduğu için, şirket bu sistemi ödeme yöntemlerine entegre etme kararı aldı.
  TeslaDünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla şirketi de kripto para ödemelerini kabul ediyor. Araç alım satım işlemlerinde Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini açıklayan şirket, aslında şaşırtmadı. Elon Musk’a ait olan şirket, bir süredir kripto para ödemeleri alabilmek için hazırlıklar yapmaktaydı. Kripto para dünyasını aktif olarak kullanan şirket sahibi, ödeme yöntemlerine kripto paraları da eklemekte şaşırtmadı. Kripto para biriminde yapılan bir buçuk milyar dolarlık yatırımdan sonra bu kararın açıklanması gerçekleşti.
  AmazonAmazon şirketi, kendine ait kripto para çıkaran şirketler arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Amazon, kripto para ödemelerini doğrudan kabul etmemektedir. Fakat kripto paraların kuponlara ve hediye kartlarına dönüştürülerek alışveriş yapılması mümkündür.
  VisaYine dünyada en çok kullanılan kredi kartı şirketlerinden olan bir Visa da, kripto para ile ödeme kabul etmektedir. Şu an için sadece USD Coin ile ödeme kabul eden şirket, gelecekte farklı uygulamalar uygulayacak. Farklı kripto para birimleri ile de ödemelerin kabul edilebilmesi için çalışmalar yapılmakta.
  PayPalPaypal, geçtiğimiz sene Ekim ayında bir duyuru yapmıştı. Bu duyuru kapsamında farklı kripto para birimleri ile al sat işlemlerinin yapılabileceği açıklanmıştı. Bu birimler arasında Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin birimleri de yer almıştı. 
  airBalticLetonya havayolu olan airBaltic, kripto para ile ödeme kabul eden ilk havacılık şirketi olmuştur. 2014 senesinde Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştır. Şirketin paylaşmış olduğu verilere göre o seneden itibaren yüzlerce işlem, kripto para ile gerçekleştirilmiştir.
  Coca ColaCoca Cola şirketinin Asya-pasifik bölgesindeki distribütörü olan Amatil, kripto para ile ödeme kabul etmeye başlamıştır. 2020 senesinden itibaren Avustralya ve Yeni Zelanda'daki ödeme yöntemlerinde değişiklikler yaşanmıştır. Bu bölgelerde de kripto para ile ödeme yapılmasına izin verilmektedir. Bu ödeme yöntemleri için 2 binden fazla satış makineleri şirkette yer almaktadır.
  LOT Polish AirlinesLOT Polish Airlines şirketi de 2015 senesinden itibaren Bitcoin ile ödemelerini aldığını duyurmuştur. Kripto para ile ödeme seçeneği sunan nadir havayolu şirketlerinden biri olmaya devam etmektedir.
  ExpediaDünyanın önde gelen seyahat şirketlerinden olan Expedia, kripto para ile seyahat rezervasyonlarını yapılabilmesine izin vermektedir. Bitcoin ile ödeme kabul eden seyahat acenteleri arasında önce olmuştur. Bitcoin haricinde 30'dan fazla kripto para birimine de yine izin vermektedir.
  LushLush, Global Şirketler arasında kripto para ile ödeme kabul eden ilk şirketler arasında yer almıştır. El yapımı kozmetik ürünleri üreten Bitpay.com şirketi ile ortak olarak çalışmaktadır. 2017 senesinden beri Bitcoin ile ödeme yapılarak sipariş kabul etmektedir. 
  MastercardMastercard kendi paydaşlarına, kripto paralarla alım satım işlemleri yapabilmeleri imkanı sunmaktadır. Bu işlemler Mastercard’a ait özel ağ üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında sadık müşterilere ödül olarak kripto para verilmesinin de uygulaması aktiftir. Normalde sadık müşteriler, puan ödülü almaktadırlar. 
  Pavilion Hotels & ResortsHong Kong menşeili Pavilion Hotels & Resorts grubu da kripto paralar ile ödeme kabul etmektedir. Kripto para ödemelerini kabul eden uluslararası ilk otel zinciri, Pavilion Hotels & Resorts olmuştur. Amsterdam, Madrid, Lizbon, Roma, Bali ve Puket gibi yerlerde şubeleri olan otel grubu, 40 farklı kripto para birimi ile çalışmaktadır. Bu kripto para birimlerinin arasında Bitcoin ve Ethereum birimleri de bulunmaktadır. 
  AXA InsuranceSigortacılık sektöründe dünya devi olan AXA Insurance da Nisan ayından itibaren kripto paralar ile ödeme kabul etmeye başladı. Şirket, İsviçre’deki müşterilerine özel olarak Bitcoin ile ödeme yapma imkanları tanımaktadır. Bu kararın alınmasında ise 2019 senesinde gerçekleştirilen anketin etkisi olmuştur. 18 ile 55 yaş arasındaki katılımcılardan oluşan bu anket sayesinde, karar alınmıştır. Katılımcıların üçte birinin kripto para ticareti yaptığı ortaya çıkmıştır. 

  Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkeler

  El Salvador’dan sonra, Orta Afrika Cumhuriyeti de Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etti. Ulusal basına yansıyan haberlerde, meclise sunulan yasanın onandığı duyurulmuştu. Dijital Ekonomi ve Telekomünikasyon Bakanı Gourna Zacko tarafından Ulusal Meclis’e sunulan yasa kabul edilmişti. Böylece Bitcoin’in yasal para birimi olması oy birliği ile kabul edilmişti. 

  Böylece El Salvador gibi, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de kripto para ile işlemler gerçekleştirilebilir oldu. Bu iki ülkede şirketler ve şahıslar, her türlü işlemlerini kripto paralar ile yapabiliyorlar. Aynı zamanda vergi ödemelerinde de yine kripto paralar kullanılabilmektedir. 

  Afrika’da Bitcoin para birimini yasal hale getiren ilk ülke Orta Afrika Cumhuriyeti oldu. Dünya’da ise El Salvador’dan sonra geldiği için, ikinci sıraya yerleşti. Bu iki ülkenin kripto paraları kabul ettikleri tarihlerin de yer aldığı tablo aşağıdadır:

  #Ülke / BölgeKıtaDesteklenen Para BirimleriTarih
  1Orta Afrika CumhuriyetiAfrikaXAF ve BTC23.04.2022 tarihinden itibaren
  2El SalvadorAmerikaUSD ve BTC09.06.2021 tarihinden itibaren
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ChatGPT Google Drive ve Microsoft OneDrive Entegrasyonu Başlatıyor

  OpenAI, bugün ChatGPT'nin veri analiz yeteneklerine yönelik geliştirmeler sunduğunu ve dosya yükleme, etkileşimli tablolar ve özelleştirilebilir grafikler gibi yeni özelliklerin tanıtıldığını duyurdu.

  Google, Yeni Görüntü Oluşturucu Yapay Zekasını Tanıttı: Karşınızda Imagen 3!

  Google, I/O 2024'te gelişmiş doğal dil anlama yeteneklerine sahip yeni yapay zeka modeli Imagen 3'ü tanıttı. Bu model, yüksek kaliteli görüntüler oluşturabiliyor.

  Google, Bombayı Patlattı: Artık Telefon Kapalı Bile Olsa Konumu Bulunabilecek!

  Google'ın yeni özelliği ile artık kapalı ya da pil bitmiş telefonlar bile bulunabiliyor; güvenlik ve erişim kolaylığı sağlanıyor.

  Samsung'dan Yenilikçi Hamle: One UI 6.1.1 İle Video AI Özelliği Geliyor

  Samsung, One UI 6.1.1 güncellemesinde yenilikçi bir yapay zeka özelliği sunacak. Bu özelliğin, temmuz ayındaki Unpacked etkinliğinde tanıtılması bekleniyor.

  Google, Coinbase Entegrasyonu İle Bulut Hizmetlerde Kripto Ödemelerine İzin Verecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et