R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Whatsapp GIF Nasıl Yapılır?

  Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp 2016 senesinde yaptığı güncelleme ile kullanıcılarına GIF gönderme özelliği sunmaya başladı. Whatsapp nedir? Whatsapp GIF nedir? GIF nasıl oluşturulur ve gönderilir? Bu gibi soruların tamamını teker teker cevaplayalım.

  Ceren Varlı Ceren Varlı 24.04.2022 12:14 388 3 dk okuma süresi
  Whatsapp GIF Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  21. yüzyılda akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte insanlar birbirleriyle iletişime geçebilmek için mesajlaşma uygulamaları kullanmaya başladılar. Yaşlısından gencine, şehirlisinden kırsalda yaşayanına kadar herkesin artık akıllı telefonu var. İnsanlar sürekli olarak bir paylaşım yapma halindeler. Birbirlerine güncel olayları aktarmak için, günlük rutin içerisinde sosyalleşmek için, birbirlerinden haber almak için veya bir organizasyon planlamak için mesajlaşma uygulamalarının yardımına her zaman ihtiyaç duyuyoruz. 

  Grup kurma özelliği sayesinde birden fazla insanla aynı anda karşılıklı iletişim kurabilen Whatsapp kullanıcıları, belirli bir mesajı çoklu mesaj özelliğiyle birden fazla insana özel olarak da gönderebiliyorlar. Video, fotoğraf gibi dosyaları çok hızlı bir şekilde bu gruplara veya özel konuşmalara yükleyip paylaşabiliyorlar. Aynı zamanda telefon görüşmeleri de yine Whatsapp üzerinden yapılabiliyor. Hem sesli hem de görüntülü konuşmak isteyen kullanıcılar Whatsapp uygulamasını kolayca kullanabiliyorlar. 

  Akıllı telefonlar için internet üzerinden mesaj, sesli mesaj, fotoğraf ve video gönderimine olanak sağlayan Whatsapp, GSM operatörlere ödediğimiz kısa mesaj ücretlerini azaltıyor. Üstelik mesaj sınırı olmadan insanlar istedikleri kadar konuşup dosya paylaşabiliyorlar. Ayrıca yurtdışı veya yurtiçi farketmeksizin bu uygulamaya sahip olan herkesle ücretsiz bir şekilde mesajlaşıp, sesli veya görüntülü konuşup, dosya paylaşabilirsiniz. 

  Akıllı telefonunuzun internete bağlı olması yeterli. Bir kablosuz ağ bulduğunuz takdirde Whatsapp’ı kullanabilirisiniz. Kablosuz ağa bağlanma imkanınız yoksa bir internet paketi satın alarak Whatsapp üzerinden iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. 

  Whatsapp mesajlaşma uygulamaları arasında en çok tercih edileni. Geçtiğimiz yıllarda birçok ülkede en çok indirilen iPhone ve Android uygulaması oldu. WhatsApp eski Yahoo! çalışanı olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kuruldu. 2014’ün başlarına geldiğimizde WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı.

  Peki Nedir Bu Whatsapp GIF?

  GIF, bir tür sayısal resim saklama biçimidir. Veri kaybı olmaksızın sıkıştırma yöntemi kullanılan bir dosya formatına verilen isimdir. İngilizce açılımı Graphics Interchange Format, Türkçe karşılığı Grafik Değiştirme Biçimi'dir. 8-bit renge destek veren GIF formatı, 1-bitlik saydamlık sunar. Yani video ve fotoğraf arasındaki bir konumda tanımlayabiliriz. 

  Mesajlarımızın anlamını derinleştirmek, duygu ve düşüncelerimizi daha iyi ifade etmek için video ve fotoğraflar kullanırız. Bazen aradığımız şey video ya da fotoğraf değil, bir GIF olabilir. Fotoğrafların yetmediği, videoların ise uzun kaldığını düşündüğümüz durumlarda GIF kullanımına başvururuz. Sosyal medyada hazır olarak bulup kullanabileceğimiz binlerce GIF mevcut. Fakat insanlar kendi çektikleri videolardan GIF hazırlamayı tercih ediyorlar. Sosyal medyada paylaşılan GIF’lerden sıkılan ve kendi hayatından GIF’ler hazırlamak isteyen insanlar Adobe, Photoshop gibi uygulamaları kullanıyorlardı. 

  Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformu arasında hızla yaygınlaşan GIF formatı, bir nevi hareketli fotoğraf ya da sessiz video gibi tanımlanabilir. Son yıllarda emojiler dışında duyguları anlatmanın bir başka yolu olan GIF’lerin popülaritesi her geçen saniye artıyor.  

  Bu yaygınlaşma hızı ise Whatsapp gibi uygulamaların GIF üretme konusunda kolaylık sağlamak için adımlar atmasına sebep oluyor. İlk kez 2016 senesinde GIF gönderme özelliğini kullanıcılarına sunan Whatsapp, artık kullanıcıların kendi GIF’lerini saniyeler içinde yaratabilecekleri bir imkan daha sunuyor. Gerek kendi galerilerindeki videoları kullanarak, gerekse YouTube gibi video platformlarındaki videoları kullanarak kolayca GIF üretebilen kullanıcılar artık bu özelliği kullanarak GIF paylaşımına çok daha fazla önem veriyorlar. 

  Nasıl GIF Oluşturulur?

  GIF oluşturmak Whatsapp ile çok kolay bir hale geliyor. Hem Android hem de iOS (iPhone) için uygun olan bu uygulamada GIF oluşturma konusunda birtakım farklılıklar mevcut. O yüzden Android telefonlar için GIF oluşturma ve iPhone’lar için GIF oluşturmayı ayrı ayrı inceleyeceğiz. 

  Android Telefonlar İçin GIF Oluşturma:

  1. Adım: WhatsApp uygulamasını açın ve mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin.
  2. Adım: Mesaj yazma bölümünün solunda bulunan emoji simgesine tıklayın.
  3. Adım: Ekranın alt kısmında yer alan GIF yazısına dokunarak GIF sekmesini açın.
  4. Adım: Ekranda çıkan GIF’lerden dilediğinizi seçip gönderebilirsiniz.
  5. Adım: Soldaki arama imlecinden istediğiniz GIF’i aratabilirsiniz.


  iPhone (iOS) İçin GIF Oluşturma:

  1. Adım: WhatsApp uygulamasını açın ve mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin.
  2. Adım: Mesaj yazma bölümünün solunda bulunan + simgesine dokunun.
  3. Adım: “Fotoğraf ve Video Galerisi” seçeneğini seçin.
  4. Adım: Ekranın sol alt köşesinde yer alan GIF yazısına dokunun ve GIF sekmesini açın.
  5. Adım: Ekranda çıkan GIF’lerden dilediğinizi seçip gönderebilirsiniz.
  6. Adım: Yukarıdaki arama kutucuğundan istediğiniz GIF’i aratabilirsiniz.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  Whatsapp GIF Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et