R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter Blue'da Hangi Özellikler Olacak? Ekipten Açıklama Geldi!

  Twitter, yakın zamanda Elon Musk tarafından satın alındı. Satın alımın ardından Twitter Blue özellikleri de sıklıkla araştırılmaya başlandı. Bu ipucumuzda Twitter Blue özelliklerinden bahsettik.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  10.11.2022 17:47 2592 4 dk okuma süresi
  Twitter Blue'da Hangi Özellikler Olacak? Ekipten Açıklama Geldi!
  Son Düzenleme:

  Twitter, hala çok yüksek kullanıcı sayısına ulaşmasa da gündemi takip edenler için harika bir platform oldu. Bu yıl sıklıkla Elon Musk ile anılan Twitter, davalarla ve maliyetlerle de uğraşmıştı. Yakın zamanda Elon Musk’ın satın almış olduğu platformda yavaş yavaş değişimler başladı. Bu değişimlerden birisi de Twitter Blue ile ilgili oldu. Twitter Blue’da yapılan değişiklikler ile beraber kullanıcılar, bu aboneliğin özelliklerini merak etmeye başladı.

  Twitter Blue nedir?

  Son yıllarda YouTube, Instagram ve Snapchat gibi çeşitli sosyal medya platformlarında abonelik sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Bu sistemlere katılım sağlayan bir diğer ortam Twitter oldu. Twitter Blue, sosyal medya üyelerinin ayrıcalıklar elde etmesine imkan tanıyan bir sistem. Abonelik ile beraber kişinin daha fazla özelliğe sahip olması mümkün hale geliyor. Bu özellikler sayesinde Twitter’dan en iyi deneyim alınıyor.

  Twitter Blue özellikleri hakkında bilgiler sunmadan önce özelliğin henüz Türkiye’de bulunmadığını açıklamak gerekiyor. Bu özellik şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da mevcut. Hem web hem Android hem de iOS kullanıcıları, abonelik sistemine bu ülkeler üzerinden ulaşabiliyor.

  Kullanıcıların yeni abonelik sistemi ile ilgili sorguladığı sorulardan birisi abonelik fiyatı olmaktadır. Twitter Blue fiyatının aylık olarak 4,99 dolar olduğu belirtiliyor. Ancak Elon Musk, daha önce yaptığı bir paylaşımda abonelik fiyatlarının ülkeden ülkeye değişiklik göstereceğini ifade etti. Yani abonelik fiyatı, ülkemizde daha uygun olacak.

  Twitter Blue’ya sahip olmak için Twitter’a giriş yapıldıktan sonra profil menüsüne girilmesi gerekiyor. Ardından “Twitter Blue” seçeneğinin seçilmesi gerekir. Bu işlemlerin ardından abonelik ücreti ödenmeli ve abonelik alınmalı. Bu şekilde Twitter Blue aboneleri arasına katılım sağlanıyor.

  Twitter Blue özellikleri neler?

  Twitter Blue’nun sunduğu ayrıcalıklardan birisi tweet geri alma özelliği. Bu özellik sayesinde atılan bir tweet kısa süre içerisinde geri alınabilir yapıda bulunuyor. Özellikle hatalı tweet atanlar, tweeti düzenleyebiliyor ve tekrar paylaşma olanağına sahip oluyor. Yani bu özelliğin temel amacı, paylaşılan gönderinin düzenlenip tekrar yayına alınmasını sağlamak. Bu işlemin paylaşımdan sonraki 30 saniye içerisinde yapılması gerekir. Bu süre zarfında tweet, kimseye görünmez. Sürenin amacı, yazarın tweeti kontrol etmesine imkan tanımak.

  Twitter Blue özellikleri arasında daha uzun video yüklemenin mümkün olacağı söylenmekte. Normalde kullanıcılar, kısa videolar atıyor. Abonelik alan kullanıcılar ise 10 dakikaya kadar video paylaşıp bu alanda daha esnek olacak.

  Çok basit bir özellik gibi durabilir, ancak Twitter, aboneliğe sahip olanlara sohbet sabitleme imkanı da tanıyor. Sohbet sabitleme ile beraber sohbette bazı sohbetlerin üst sırada yer alması mümkün oluyor. Bu özelliği amacı, önemli sohbetleri hemen bulmak. Bu da kullanıcıların zaman kaybetmeden istediği sohbete ulaşmasında etkili oluyor.

  Twitter ile beraber karşımıza çıkan bir diğer özellik, uygulama teması olarak yer almakta. Twitter kullanıcısı, özel temalar arasından seçim yaparak platformu kişiselleştirerek istediği gibi görüntüleyebiliyor.

  Kullanıcılar Twitter Blue özellikleri arasında en popüler makalelere hızlı bir şekilde ulaşma olanağına sahip oluyor. Bazı kullanıcılar, son zamanların en çok okunan makalelerini öğrenmek isteyebiliyor. Bu özelliğin amacı, son 24 saat içerisinde en popüler makalelerin, abonelerin önüne çıkmasını sağlamak.

  Abonelikten yararlanan kişilerin elde edeceği bir diğer özellik, uzun tweetlerin rahatlıkla okunması. Uzun olan tweet dizilerini okumak için her tweete bakmak gerekiyor. Bu durum, biraz zaman kaybına neden oluyor. Bunun çözümü olarak Blue abonelerine tweet dizilerinin birleştirilmesi özelliği sağlanıyor. Bu özellikle beraber tweet dizisi, birleşik bir yazı olarak görüntüleniyor. Okuyucu modunun yazı boyutunu ayarlama özelliğinin de olduğunu açıklamak istiyoruz.

  Twitter Blue özellikleri ile birlikte yer işareti klasörlerine de yer veriliyor. Aslına bakarsak bu özellik, Instagram’ın gönderi kaydetme özelliği ile aynı! Bu özellikle üyeler, istediği tweetleri kaydederek o tweete pratik bir şekilde ulaşıyor olacak. Bu özellik, Instagram’da olduğu gibi klasör desteğine de sahip oluyor. Yani tweetler klasörlere ayrılıyor.

  Karşımıza çıkan bir diğer ayrıcalık ise reklamsız makale okumak. Twitter’da makale okumak isteyenler, bu makalelere reklamsız bir şekilde erişerek makalelerden rahatlıkla faydalanabiliyor olacak.

  Bunun yanı sıra Twitter Blue özellikleri ile beraber gezintiyi kişiselleştirme özelliğini de mümkün kılmakta. Şu an için bu özellik, sadece iOS işletim sisteminde bulunuyor. Buna göre abonelerin, en az 2 en fazla 6 öğe olmak üzere öğeleri kaydetmesi sağlanıyor. Bu sistemin amacı, Twitter’da gezerken en çok sevilen tweetlerin daha ön planda olmasına imkan tanımak.

  Twitter Blue abonelerinin elde etmiş olduğu bir diğer avantaj, uygulama simgesinin güncellenmesi olarak yer alıyor. Kullanıcılar, Twitter uygulamasının simgesini istediği şekilde değiştirerek istediği bir tasarımı tercih edebiliyor. Bu da görünüm açısından bazıları için önemli olabilecek bir mekanizma.

  Henüz resmî olmasa da Twitter Blue abonelerinde karakter sınırının kaldırılacağı da söylenen bilgiler arasında bulunuyor. Twitter Blue özellikleri arasında yeni özelliklerin erkenden test edilmesini de ifade edebiliriz. Kullanıcılar, yeni özelliklere önceden erişip bu özellikleri deneyebilirler. Ayrıca Twitter geliştirici ekibine geri bildirimde bulunabilirler. Bu da Twitter’ın gelişmesine katkı sağlarken aynı zamanda üyelerin yeni özellikleri öğrenmesini sağlar.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Twitter Blue'da Hangi Özellikler Olacak? Ekipten Açıklama Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et