R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Telefonum Fazla Isınıyor! Telefon Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

  Telefonunuzun sıcaklığı nasıl ölçülür? Telefonun aşırı ısınmasına ne sebep olur? Telefonun aşırı ısınması pil yüzünden midir? İşte detaylar.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 30.05.2022 12:39 1353 4 dk okuma süresi
  Telefonum Fazla Isınıyor! Telefon Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?
  Son Düzenleme:

  Cep telefon veya pilini normalden biraz daha fazla ısındığını fark ettiniz mi? Telefonunuzun veya pilinizin aşırı ısınıp ısınmadığını anlamanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç yolu sizler için sıraladık.

  Telefonunuzun sıcaklığı nasıl ölçülür?

  Son zamanlarda telefonunuzun sıcaklığının çok mu yoksa çok mu soğuk (çoğunlukla çok sıcak) olduğu konusunda şüpheleriniz varsa, telefonunuzun sıcaklığını kontrol etmenin üç yolunu aşağıda listeledik.

  Tuş takımı özellik kodunu kullanma

  Telefonunuzun pil bilgisi menüsüne erişmeye çalışacağız. Birçok Android cihazında pili kontrol etmek için özellik kodu bulunur.

  Cep telefonunuzun tuş takımına erişerek ve *#*#4636#*#* yazarak başlayın. Akıllı telefonunuz bu özellik koduyla çalışıyorsa, birkaç seçenek arasından seçim yapmanızı sağlayan bir ekran görünmelidir. Pil Bilgileri seçeneğini bulun ve açın.

  • Pil Durumu: şarj oluyor veya dolu olarak gösterilmelidir.
  • Pil Seviyesi: pilin şarj seviyesini gösterir.
  • Pil Ölçeği: “100”
  • Pil Sağlığı: Android'inizin Pil Sağlığı "bilinmeyen" veya "bilinmeyen hata" gösteriyorsa pil sorununuz olabilir. “İyi” dışında bir şey görürseniz, bir güç döngüsü yapmanızı (telefonu kapatıp tekrar açmanızı), kodu tekrar girmenizi ve Pil Bilgilerini kontrol etmenizi öneririz. Hala düzelmediyse pil arızalı olabilir.
  • Pil Sıcaklığı: Esasen telefonunuzun sıcaklığı pilinizin sıcaklığını yansıtır. Pil sıcaklığı 29°C ile 43°C arasında olmalıdır. Ancak pil sıcaklığı 40 dereceyi geçerse yüksek çözünürlüklü oyun ve uygulamaları oynamayı bırakmalısınız. 
  Pil için fiziksel göstergeler

  Pil için fiziksel göstergeler

  Cep telefonunuzun güç kaynağının sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, pilin görsel olarak incelenmesi şiddetle tavsiye edilir, çünkü yukarıda belirtilen yöntemler genellikle pilin durumunu belirlemede oldukça doğrudur. 

  Telefonunuzun garantisini geçersiz kılmaktan kaçınmak için, bunu yapmanıza izin verecek şekilde üretilmemişse pili çıkarmaya çalışmayın. Ancak arka kapak ve pil çıkarılabilir ise pili çıkarıp yenisi ile değiştirebilirsiniz.

  Herhangi bir şeyin eğri veya şişmiş olup olmadığını düz bir yüzeye koyarsanız ve düz oturup oturmadığını veya sallanıp sallanmadığını izlerseniz anlayabilirsiniz. Düz oturmuyorsa ve pili bozuksa yenisini almalısınız.

  Telefon ayarlarını değiştirmek

  Aşağıda ayrıntıları verilen adımları izlerseniz, telefonunuzun sıcaklığını doğrudan Android'inizin Ayarlar uygulamasından kontrol edebilirsiniz:

  • Adım 1: Android telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin ve Sistem'i seçin.
  • Adım 2: Pil ve Performans bölümüne gidin.
  • Adım 3: Pil'e dokunun.
  • Adım 4: Pil sıcaklığını ve telefonun o ana kadar gün içinde kaç kez şarj edildiğini görebilirsiniz. 

  Ek olarak pil tasarrufunu açabilir ve telefonunuzun ne zaman açılıp kapanacağı için bir zaman çizelgesi belirleyebilirsiniz. Pil tasarrufu sekmesine giderseniz, pil sorunlarını düzeltebilir ve pil performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

  Cihaz ayarlarını değiştirmek

  Telefonun aşırı ısınmasına ne sebep olur?

  Normal şartlar altında telefonunuz sıcak olmamalıdır. Ancak telefonunuzun ısındığını düşünüyorsanız, düzeltmeniz gereken bir sorununuz olabilir.

  15 dakika oyun oynadıktan sonra telefonunuzun biraz ısınması anlaşılabilir. Ancak, telefonunuzda aşırı ısınma alarmı görüntüleniyorsa veya dokunulduğunda alışılmadık derecede sıcak geliyorsa, bunu incelemelisiniz.

  Sorun gidermek için muhtemelen birkaç uygulamayı kapattınız veya cihazınızı yeniden başlattınız. Belki de Google'da birkaç hata mesajına bile baktınız.

  Neredeyse her zaman telefonunuzun aşırı ısınmasının aynı eski nedenlerinin bir listesiyle karşılaşacaksınız:

  • Ekranınızın parlaklığı çok yüksek ayarlanmış.
  • Wi-Fi'niz çok uzun süredir açık durumda.
  • Çok fazla oyun oynuyorsunuz.

  Ancak bu argümanlar yalnızca eski telefonlar için geçerlidir. Bu nedenlerden herhangi biri nedeniyle, bugün piyasadaki hiçbir akıllı telefon aşırı ısınmamalıdır. Yeni Samsung telefonunuz aşırı ısınıyorsa, diğer faktörlerin suçlanması muhtemeldir. 

  Elbette, hangi marka telefona sahip olduğunuz önemli değil; akıllı telefonun aşırı ısınmasına neden olan nedir?

  Telefonun aşırı ısınmasına ne sebep olur?

  Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın

  Telefonunuz çoğu zaman doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı için ısınır. Güneşli bir günde dışarıda olduğunuzda güneşin UV ışınları telefonunuzu hızla ısıtabilir. Bu nedenle, güneşli bir günde dışarı çıktığınızda telefonunuzun güneşten korunduğundan emin olun. Gölgelenmeyen telefon kılıfı kullanarak telefonunuzu serin tutabilirsiniz.

  Telefon kılıfı yerine parlama önleyici temperli cam da kullanabilirsiniz çünkü temperli cam dışarıda kullanıldığında telefonun aşırı ısınmasının ana nedenidir.

  İşlemciyi aşırı yüklenme

  Bir bilgisayar ve bir akıllı telefon, öncelikle bilgisayarların işlemciyi serin tutmak için dahili fanlara sahip olması bakımından farklılık gösterir. Öte yandan bir akıllı telefon, işlemesini yavaşlatma yeteneğinden yoksundur.

  Cep telefonları ısıyı dağıtma yeteneğine sahip olsa da, bir sınırı vardır. Bir akıllı telefonda aynı anda çok fazla uygulama açıldığında, işlemci aşırı çalışarak telefonun aşırı ısınmasına neden olabilir.

  Telefonun aşırı ısınması pil yüzünden mi?

  Bir cep telefonunda ısınan pil her zaman pilin arızalı, kusurlu veya arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu, telefonun kendisinde bir sorun anlamına gelebilir, bu nedenle dışarı çıkıp yeni bir pil satın almadan önce garanti seçeneğini deneyin.

  Kusurlu veya arızalı ekipmanı kapsayan üretici garantisi, birçok kişi ve durum için yalnızca cep telefonunuzu değil, aynı zamanda cep telefonunuzun pilini de kapsamalıdır. Pilinizde herhangi bir fiziksel veya sıvı hasarı yoksa ve bir yıldan daha eski değilse, ücretsiz olarak yeni bir pil edinme şansınız çok yüksektir. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  487 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Telefon Numarası Satışa Sunuldu!

  WhatsApp, yine kötü bir haberle gündeme geldi. Bilgilere göre ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı ve 487 milyon kullanıcının telefon numarası satışa sunuldu.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Telefonum Fazla Isınıyor! Telefon Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et