R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PUK Kodu Öğrenme Nasıl yapılır? 2024

  PIN Kodunun üst üste yanlış girilmesi sonucu kilitlenen SIM kartını, bloke olma durumundan kurtarmak ve yeniden kullanılabilir hale getirmek için PUK koduna ihtiyaç duyulur. PIN kodunun aksine, PUK kodu kolay ulaşılabilen bir kod değildir. Peki PUK kodu nasıl öğrenilir?

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  28.06.2022 03:06 4004 4 dk okuma süresi
  PUK Kodu Öğrenme Nasıl yapılır? 2024
  Son Düzenleme:

  PUK kodu nedir? Ne işe yarar?

  Cep telefonlarının korunabilmesi adına PIN koruması özelliği geliştirilmiştir. PIN kodu, telefon açıldıktan sonra SIM kartı üzerinde bulunan kilidin kaldırılması ve arama, SMS gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla, cihaza girilmesi gereken 4 ila 8  haneden oluşan şifre olarak tanımlanabilir. Bu şifre kullanıcılar tarafından yanlış gidildiği takdirde, cihaz kullanıcılara doğru şifreyi girebilmeleri adına toplamda 3 kez hak tanır. Kullanıcılar bu 3 hakkın hepsinde şifreyi yanlış girdikleri takdirde, SIM kartı  bloke olur ve bu aşamadan sonra kullanıcılardan artık PIN kodu değil, PUK kodu istenir. PUK kodu girilinceye kadar SIM kartı üzerindeki bloke kalkmaz. PUK kodu girildiği takdirde SIM kartının blokesi iptal olur ve telefon tekrar kullanılabilir hale gelir.

  PIN kodunun 3 kereden daha fazla yanlış girilmesi sonucunda bloke olan SIM kartı, PUK kodunun girilmesi ile tekrardan aktif hale gelebilir. Yani PIN kodunun 3 kereden  fazla yanlış girilmesi sonucunda gerçekleşen bloke geçici bir blokedir. Fakat PUK kodunun üst üste yanlış girilmesi sonucunda gerçekleşecek olan bloke geçici değil, kalıcı bir bloke olacaktır. Telefonlar, kullanıcılardan PUK kodunun girilmesini istediği takdirde kullanıcıların çok dikkatli bir şekilde bu kodu girmeleri gerekmektedir. PUK  kodu 10 defadan fazla yanlış girildiği takdirde, daha önce geçici olarak bloke olan SIM  kartı, kalıcı olarak bloke olacaktır ve kullanılamayacak hale gelecektir. Bu durumda kullanıcıların yeni bir SIM kartı almaları gerekir.

  Bu nedenle PUK kodu öğrenme işlemi ve kodun cihaza girilmesi işlemi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hem PIN kodu, hem de PUK kodu öğrenildikten sonra güvenli bir yerde saklanmalıdır. 

  Operatörlere göre PUK kodu öğrenme işlemleri farklılık gösterir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerine göre PUK kodunun nasıl öğrenileceği aşağıda açıklanmıştır.

  PUK kodu öğrenme – Turkcell

  Turkcell operatörü kullanan kullanıcıların PUK kodunu öğrenebilmek adına uygulayabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıda verilmiştir.

  1. Yöntem:

  • Turkcell.com.tr sayfasına gidilmesi gerekmektedir. Buradan “Giriş Yap / Üye Ol”  bölümüne tıklanması gerekmektedir.
  • GSM numarası ile ilgili alan doldurulmalı ve “Giriş” butona tıklanmalıdır.
  • Telefona gönderilen SMS doğrulaması ile onaylama tamamlanmalı ve hesaba giriş yapılmalıdır.
  • Karşılaşılan ekranda Ana Menü’de en altta yer alan “İşlem Merkezi” butonuna tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada sol tarafta yer alan “Ayarlarım” Kısmındaki “PUK Numaram” yazan yere tıklanmalıdır.

  Bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcılar PUK kodlarını öğrenmiş olurlar ve bu sayede bloke olan SIM kartlarını tekrar aktif hale getirebilirler.

  2. Yöntem:

  Turkcell hesabına giriş yapamayan kullanıcılar T.C. kimlik numaraları ya da SIM kart numaraları ile de PUK kodlarını öğrenebilirler. Bunun için izlemeleri gereken adımlar şu şekildedir:

  • Turkcell’in Puk Kodu Öğrenme web sayfasına giriş yapılmalıdır. 
  • PUK kodunun öğrenilmek istendiği seçenek seçilmelidir.
  • Karşılaşılan ekrandaki boşluk, GSM numarası ile doldurulmalıdır ve diğer bilgiler de doldurulduktan sonra “Gönder” butonuna basılmalıdır.

  Bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcılar ekranda kendilerine ait olan PUK kodunu görebileceklerdir. Bu kod sayesinde cihazlarını tekrardan kullanılabilir hale getirebilirler.

  T.C. kimlik numarası ile PUK kodu öğrenmek isteyen kullanıcılar, girmiş oldukları T.C. kimlik numarasının, hattın yasal sahibine ait olmasına dikkat etmelidirler. .

  Bunun yanında, Turkcell mağazaları ya da 532’yi arayarak da yasal olarak sahip olunan hatlar için PUK kodu öğrenmek mümkündür. 

  PUK kodu öğrenme – Vodafone

  Vodafone operatörü kullanan kullanıcıların PUK kodunu öğrenebilmek adına uygulayabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıda verilmiştir.

  1. Yöntem

  • Vodafone'un kullanıcıları için özel olarak geliştirdiği Vodafone Yanımda uygulaması açılmalıdır.Buradan “İnternet Hat Ayarlarım”a gelinmelidir. 
  • Bu ekrandan PUK kodu öğrenilebilir.
  • Vodafone Yanımda internet sayfası şifresini bilmeyen kullanıcılar yazarak 7000’e ücretsiz SMS göndererek şifre alabilirler. 

  2. Yöntem

  Vodafone Yanımda uygulamasına giriş yapamayan kullanıcılar T.C. kimlik numaralarını kullanarak ya da SIM kart numaralarını kullanarak PUK kodlarını öğrenebilirler. Bunun için yapmaları gerekenler adım adım aşağıda verilmiştir:

  • Vodafone’un PUK Kodu Öğrenme web sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.
  • T.C. kimlik numarası kullanmak isteyen kullanıcılar, T.C. kimlik numarası seçeneğini; SIM kart numarası kullanmak isteyen kullanıcılar ise SIM kart numarası seçeneğini seçmelidirler. 
  • Bu aşamadan sonra, “Sorgula” butonuna basılmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra ekranda beliren PUK kodu kullanılabilir. 

  puk kodu öğrenme vodafone

  PUK kodu öğrenme – Türk Telekom

  Türk Telekom operatörü kullanan kullanıcıların PUK kodunu öğrenebilmek adına uygulamaları gereken adımlar aşağıda verilmiştir: 

  • Türk Telekom Online İşlem Merkezine giriş yapılmalıdır. 
  • Sol tarafta yer alan Kişisel Bilgilerim bölümünden “PUK Bilgisi” seçeneği seçilmelidir.
  • Buraya tıklandıktan sonra ekranda kullanıcıların PUK kodu görünecektir. puk kodu öğrenme türk telekom

  PUK1 ve PUK2 arasındaki fark ne?

  Üst üste 3 defa dan daha fazla yanlış girilen PIN kodu sonucunda kilitlenen SIM kartı, PIN1 ve PIN2 olmak üzere 2 farklı parolayı aktifleştirir. PIN1 telefonu açmak için girilmesi gereken kod olur iken, PIN2 ise birtakım hat işlemlerinin gerçekleşebilmesi için kullanıcılardan istenen kod olarak tanımlanabilir.Bu kapsamda PUK1 ve PUK2 kodları da ayrı olarak sunulur. 

  PUK1, PIN1 kodu üst üste 3 defadan daha fazla yanlış girildiğinde bloke olan SIM kartındaki blokeyi kaldırmak için kullanılırken; PUK2, PIN2 kodu üst üste üç defadan fazla yanlış girildiğinde bloke olan SIM kartındaki blokeyi kaldırmak için kullanılır. Her ikisi de unutulmaması gereken ve güvenli bir yere not edilmesi gereken kodlar olarak kullanıcıların bilgisine sunulur. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Toyota Severlere Müjde: 2024 Corolla Fiyatı Kısa Süreliğine 698.000 TL

  Firmanın en popüler modellerinden Toyota Corolla için başlatılan özel satış kampanyası, aracın fiyatını 698.000 TL'ye indirdi.

  2024 iPhone SE 4 Geliyor: İşte Muhtemel Fiyatı ve Özellikleri!

  Apple'ın 2024 iPhone SE 4 modeli geliyor! Yeni bütçe dostu iPhone, gelişmiş özellikler ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

  Doğuş Otomotiv 2024’te Ne Kadar Temettü Ödeyecek? DOAS Temettü Verimi ve Geçmişi

  Doğuş Otomotiv (DOAS), 2024 yılı temettü ödemesi için açıklama yaptı. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirket, son beş yılda dört kez temettü ödemesi yaparak ortalama karının %75,7'sini ortaklarıyla paylaştı.

  PUK Kodu Öğrenme Nasıl yapılır? 2024

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et