R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Online Para Kazanmak İçin 15 Harika İş Fikri

  Milyonlarca insan mevcut işlerine ek olarak yaptıkları online bir işten para kazanıyorlar ya da sadece online para kazanarak hayatlarına devam ediyorlar. Siz de eğer online para kazanma yollarını araştırıyorsanız bu yazımızda maddeler halinde birbirinden farklı online para kazanma fikirlerini bulabilirsiniz.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  11.05.2022 17:57 1706 47 dk okuma süresi
  Online Para Kazanmak İçin 15 Harika İş Fikri
  Son Düzenleme:

  Teknoloji ve internet çağında yaşayan insanlar olarak hayatımızın her alanında teknolojik aletleri ve interneti kullanıyoruz. Pandemi ile birlikte insanlar bütün işlerini online olarak hallede bilmenin yollarını öğrenir ve sürekli olarak kullanır hale geldiler. Bankacılık işlemleri, borsa işlemleri, eğitim işlemleri, sağlık işlemleri ve hatta devlet daireleri ile ilgili işlemler bile online olarak çok kısa bir süre içerisinde halledilebilir hale geldi. Market alışverişleri, kıyafet alışverişleri, mobilya alışverişleri ve daha birçok alışveriş tamamen online olabilecek şekilde halledilebiliyor. Hal böyle olunca da internet üzerinden online bir şekilde para kazanma olanakları her geçen gün daha da genişliyor.

  Online Olarak Nasıl Para Kazanılır?

  Neredeyse 8 milyar insanın yaşadığı dünyada 4 milyardan fazla aktif internet kullanan insan mevcut. Yaşayan insan sayısının neredeyse yarısı internet erişimine sahip ve interneti aktif olarak kullanıyorlar. Bu insanlara ulaşmak sadece bir tıklama  ile gerçekleşebilir. İnternetin bize sağlamış olduğu bu imkanı para kazanmaya çevirmek için başvurulabilecek yolları inceleyeceğiz. Normal hayatta yasal sebeplerle ya da fiziksel sebeplerle ulaşabileceğimiz insan sayısından çok daha fazlasına internet sayesinde ulaşabiliriz. Normal hayatta yurtdışına yapacağımız bir satış için çok fazla engelle karşılaşırken, internet üzerinden yurt içine yaptığımız bir satıştan hiçbir farkı olmaksızın yurtdışına satış yapabiliriz. İçerikler üretip dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşabilir, onlara kendi hobilerimizi, kendi hayatlarımızı, kendi tecrübelerimizi aktarabilir ve bu yollardan para kazanabiliriz. Günlük hayattaki işlerden farklı olarak online işlerin ulaşabileceği insan kitlesi çok çok çok daha fazla. 

  Böylesine geniş bir kitleye hitap etmek, onlar üzerinden para kazanmak ve böylece ek gelir elde etmek ya da hayatı idame ettirmek gibi fırsatlar hepimiz için var aslında. Online olarak satılan ürünler, online olarak verilen hizmetler, oyunlar, içerik üreticileri, influencerlar, markalar ve bunların yanında sayamayacağımız kadar çok madde online olarak para kazanmamız için bize yeni fikirler kazandırdıkları gibi bu endüstriye girerken işimizi zorlaştırma potansiyeline de sahipler. Bazen herkesin aklına gelebilecek çok basit bir fikir çok iyi pazarlanarak çok güzel başarılara imza attırabilir. Bazen ise büyük başarılar kazanmak için fikrin çok sağlam olması gerekebilir. Her iki durumda da pazarda çok ciddi bir rekabet ortamının bulunduğunun akıldan çıkarılmaması gerekir.

  Değişik ve güçlü bir fikir bulmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Denenmişi denemek kendi başına zaten cesaret isteyen ve riskli bir hamle olacaktır. Bu zorluklara bir de denenmemiş bir şeyi bulma zorluğu eklenince, başlangıçta her şey karmaşık görünebilir. Fakat işlere başlayınca ve işlerin nasıl ilerlediğine dair daha fazla fikir sahibi oldukça kendinizi geliştireceksinizdir. Çok çaba harcamak ve asla pes etmemek bu işin sırrı.  


   

  İnternet üzerinden para kazanma konusunda ilk olarak bilmemiz gereken şey çok yüksek bir rekabet ortamını giriş yapıyor olacağımızdır. Bütün bu çekişmelerin içerisinde başarılı olup hedeflerimize ulaşabilmek için yapmamız gereken şey sıkı çalışmak, özgün olmak ve güncel trendleri her zaman takip ediyor olmaktır

  Müşteri segmentasyonunun çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. İnternet kullanıcı sayısı çok fazla olduğu için hitap etmek istenen özel kitlenin çok iyi analiz edilmesi ve belirlenmesi gerekir. Örneğin spor malzemeleri satıyorsanız sporla ilgilenen İnsanları kendimize müşteri kitlesi olarak belirlemiş olabilirsiniz. Ya da YouTube üzerinden bir yemek kanalı açmak istiyorsanız ve bu sayede binlerce insana ulaşıp verdiğiniz tarihlerle abone sayınızı her geçen gün artırıp sonrasında reklamlar üzerinden para kazanmak istiyorsanız, takipçi kitlenizi yemek ile uğraşan insanlar olarak belirlemiş olabilirsiniz. Bir blog açıp seyahat ettiğiniz yerlerle ilgili güncel yazılar paylaşmak istiyorsanız seyahat etmekten hoşlanan ya da yeni şeyler öğrenmekten hoşlanan insanlara hitap etmiş olursunuz. 

  Bir ihtiyacı karşılamak amacıyla online bir platform kurmak istiyorsanız pazardaki bir açığı araştırıp bulup onu kapatabilecek şekilde bir ürün veya hizmet sunmamız gerekir. Bu tarz bir girişim için oldukça fazla araştırma yapılması gerekir. Araştırmalardan sonra bir işletme kuracaksanız ona isim vermeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse pandemide insanlar markete bile gidemediler. Virüs kapmaktan korktukları için gönül rahatlığıyla raflardaki ürünlere dokunamadılar. Pandeminin başında virüsü kontrol altına alabilmek için sokağa çıkma yasakları uygulandı. Bu durumda market alışverişlerini yapamayan insanlar evlere sipariş vermeye başladılar. Fakat böylesine geniş bir kitlenin market alışverişini evlere götürebilecek bir işletme yoktu. Piyasadaki bu ihtiyaç açıklarından faydalanarak piyasaya giriş yapan Getir şirketi Türkiye'nin unicorn şirketlerinden biri oldu. 1 milyar doların üzerinde yatırım olarak yurtdışında açılmaya başlayan şirket hala daha büyümeye devam ediyor. Market alışverişlerini online olarak yapabilmemize olanak sağlayan bu şirket, online bir uygulama üzerinden çok fazla para kazanabileceğini bizlere gösteren örneklerden sadece biri. 

  Hangi yolu seçerseniz seçin istediğiniz verimi ilk başta alamayabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bazı fikirlerin yer edinmesi zaman alır. Çabalamayı bırakmazsanız ve yaptığınız hatalardan ders alırsınız eninde sonunda siz de online olarak istediğiniz paralara ulaşabilirsiniz. 

  Şimdi hep beraber daha önce yapılmış ya da yapılabilecek online para kazanma yollarını teker teker inceleyelim! 

  Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak

  Pandemi ile birlikte milyonlarca ticaret şirketi internet üzerinden satış yapmaya başladılar. Satışlarını genel olarak e-ticaret platformlarından yapan bu şirketler bazen de kendi e-ticaret sitelerini kurarak satış yaptılar. Dünyada en çok bilinen e-ticaret platformlarından bazıları şunlardır:

  • Amazon
  • eBay
  • Etsy
  • Alibaba
  • Suning
  • Wayfair
  • Zalando 

  Türkiye’de en çok bilinen e-ticaret platformları ise şunlardır:

  • Trendyol
  • Gittigidiyor
  • HepsiBurada
  • n11
  • Morhipo 


   

  Bu platformlardan herhangi birinden açacağınız mağaza sayesinde satmak istediğiniz ürünleri kolayca siteye yükleyip, insanlara gösterip, müşterilere ulaşıp satış yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri ise bu platformlarda bir insanın ihtiyaç duyup da bulamayacağı hiçbir ürünün olmaması. Yani sizin satmak istediğiniz ürün zaten bu platformlarda satılıyor vaziyette. Bu da müşterilerin sizi tercih etmesi için ekstra bir sebebe ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. Bu sebep ürün fiyatları olabilir, ürün kalitesi olabilir, müşteri memnuniyeti olabilir, marka değeri olabilir, sosyal sorumluluk projeleri olabilir, yapılan reklamlar olabilir ya da bambaşka bir sebep olabilir. Hitap edeceğiniz müşteri kitlesini çok iyi bir şekilde analiz edip rakiplerinizin önüne geçmeniz için size gereken şey ne ise onu bulmamız gerekiyor. 

  Ayrıca insanlar için artık hız çok önemli. O yüzden hangi platformu seçerseniz seçin ürünlerinizi nasıl  kargolayacağınızı ve ürünlerinizin müşteriye ne kadar sürede ulaşacağını mutlaka hesap edin. İnsanlar için ürünün hızlı ulaşması sizi rakiplerinizin önüne geçirebilecek etkenlerden belki de en önemlisidir. Ürünün müşteriye yavaş ulaşması da sizi çok kısa süre içerisinde rakiplerinizin gerisine düşürebilir. 

  Stoksuz Satış Sitesi

  Satış becerilerinizi güveniyorsanız ancak ürünleri depolamak istemiyorsanız stoksuz satış sitesi kurarak başkalarının ürünlerini satıp kar elde edebilirsiniz. Ürün stoğu yapmaksızın başkalarının ürünlerini satıp kar elde etmeye drop-shipping denir. Verilen her siparişte müşteriden ücreti siz alırsınız, ürünleri ise müşteriye tedarikçi sağlar. Yani tedarikçiden satın aldığınız ürünü satarak kar elde etmiş olursunuz ve ürünün teslim edilmesi ile ilgili adımlarla ilgilenmek zorunda da  kalmamış olursunuz. Bunun dışında bir ek masraf da yoktur çünkü ürünlerle ilgilenen siz değilsinizdir. 

   

  Stoksuz satış için önden ufak da olsa bir yatırım yapmanız gerekir. Yani eğer online para kazanma yollarından bu yolu tercih edecekseniz cebinizde ufak bir miktar sermayenizin olması gerekir. Stok yapılarak yapılan satışlara göre stoksuz satış daha az risklidir ve daha düşük masraflıdır. Stoksuz satış yapacaksanız tedarikçilerden aldığınız ürünleri sergileyebileceğiniz, ürünleri müşteri ile buluşturabileceğiniz bir web siteye ihtiyacınız vardır. Web siteyi kurduktan sonra müşterilerden online olarak iş veya sipariş alabilirsiniz. 

  Aşağıda sıralanan platformlardan drop-shipping yapabilirsiniz:

  • Amazon
  • Shopify
  • AliExpress
  • eBay
  • Gittigidiyor
  • Hepsiburada
  • N11
  • Trendyol 

  Freelance İçerik Yazarı Olun

  Yazı yazmaktan zevk alıyorsanız ve bu konuda yatkınlığın uzun olduğunu düşünüyorsanız freelance içerik yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Ana dilinizde ya da bildiğiniz başka bir dilde yazma yeteneklerinize güveniyorsanız web siteleri, haber siteleri, bloglar, sosyal medya platformları, içerik açıklamaları, ürün açıklamaları vb gibi birçok platforma yazı yazarak kendi paranızı kazanabilirsiniz. 

  Bu platformlarda genellikle yazılan kelime sayısı başına belirlenen sabit bir ücret vardır. Bu işe yeni başlıyorsanız düşük ücretlerle yazılar yazmanız muhtemeldir. Fakat daha sonrasında yazma becerileriniz de gelişince farklı mecralar tarafından fark edilip daha yüksek ücretler karşılığında yazı yazma teklifleri alabilirsiniz. 

   

  İçerik yazarlığı online olarak yapıldığı için bu işi yapan insanların çalışırken oldukça rahat oldukları söylenebilir. Çalışma saatlerini kişiler kendilerine göre ayarlayabilirler. Çalışma ortamlarını da yine kendi istedikleri şekilde dizayn edebilir, herhangi bir kurala, kılık kıyafet zorunluluğuna, saat sınırlamasına maruz kalmadan kafaları rahat bir şekilde evlerinden, ofislerinden ya da istedikleri başka bir yerden paralarını kazanabilirler. 

  İçerik yazarlarının yapabileceği işler aşağıda sıralanmıştır:

  • Makale yazımı
  • İçerik üretimi
  • İçerik editörü
  • Kitap editörü
  • Redaksiyon
  • Senaryo yazımı

   Türkçe içerik yazıları yazarak para kazanabileceğiniz bazı siteler şunlardır:

  • Armut.com
  • Medium.com
  • Yazkazan.net
  • Yazankazanır.net
  • Bionluk.com
  • İçerik.net
  • Makalehizmeti.com 

  İçerik yazarlığı hayatın tamamını idame ettirmek için yeterli parayı kişilere çoğu zaman sağlamasa da, ek gelir olarak sütlü tercih edilen bir iştir. Yazmayı seven insanların severek yaptıkları bir iş olduğu için kişileri her zaman rahatlatan, maddi ve manevi olarak hayat kalitelerini yükselten bir iştir. Siz de yazmayı seviyorsanız ve imla kurallarına hakimseniz ek gelir kazanmak için bu online para kazanma yolunu da tercih edebilirsiniz. 

  Uygulama Geliştirme

  Günümüzde her şeyin uygulamalar üzerinden yapıldığı göz önünde bulundurunca, uygulama yapmanın da oldukça karlı bir fikir olacağını düşünen bir sürü girişimci bu işten para kazanmaya devam ediyor. Eğlence, sanat, ekonomi, siyaset, yemek, oyun, alışveriş, haber, güzellik, kozmetik, spor, eğitim, iş, akademi ve daha birçok alanda binlerce uygulama var. Teknolojik cihazların işletim sistemlerine göre insanlar bu uygulamaları App Store ya da Google Play'den indirerek kullanıyorlar. Uygulamaların beğenilerine göre indirme sayıları da hızlı artabiliyor. 

  Piyasada her kategori ile ilgili birbirinden farklı binlerce uygulama varken yeni bir uygulama geliştirip uygulama üzerinden para kazanabilmek için iyi bir fikre sahip olmanız gerekir. İyi bir fikrin kaynağı insanların bir isteğine ya da mevcut bir ihtiyacına cevap verebilmeden geçer. Yani mobil uygulamanız bir sorunu çözmeli veya bir değer yaratmalıdır


   Sıfırdan bir uygulama yaratmak yerine mevcut bir uygulamanın eksikliklerini fark edip bu eksiklikleri nasıl giderebileceğinize dair fikirler sunarak da para kazanabilirsiniz. Ya da mevcut bir uygulamadaki eksiklikleri fark edip bu eksikliklerin olmadığı yeni bir uygulama ile insanlara ulaşıp diğer uygulamalardan daha iyi olduğunuzu ispatlayarak uygulamanızı indirmeleri için insanları ikna edebilirsiniz.


  Uygulamanız ne kadar çok indirilirse kazanacağınız para da o kadar artacaktır. Bir uygulama geliştirdiğiniz de uygulama içerisinde satın alınabilecek özellikler sayesinde para kazanabilirsiniz. Uygulamanızı ücretli bir hale getirip indirilirken insanlardan ücret talep edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki insanlara bu ücrete karşılayabilecekleri bir sebep vermeniz gerekir. Uygulamanız için reklam yoluyla da para kazanabilirsiniz. Eğer reklam yoluyla para kazanmayı tercih ediyorsanız uygulamanın geliştirilme aşamasında reklam için uygulama içerisinde yeterli alanları bırakmış olmanız gerekir.


  Bir başka uygulama üzerinden para kazanma yöntemi ise gelir modeli abonelik üzerinden olan uygulamalar geliştirmektir. Böyle uygulamalarda uygulamalar hem ücretsiz kullanıcılar hem de Pro kullanıcılar için farklı özelliklere sahiptirler. Uygulamanın ücretsiz kullanım versiyonunu bütün insanlar kullanabilirler. Ücretsiz versiyondan memnun kalan ve daha fazlasını isteyen insanlar ise Pro versiyonu indirerek belirli bir ücret karşılığında çok daha fazla özelliğe ulaşabilirler. Eğer para kazanmak için bu yolu tercih edeceksiniz uygulamanın ücretsiz versiyonunun insanları çok daha fazlasını istemeye gidebilme potansiyelinde olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

  Mobil uygulama geliştirmek için sahip olmanız gereken yetilerin başında bilgisayar kullanımı ve kodlama yapabilme yer alır. Kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan da mobil uygulama geliştirmek mümkündür fakat bu uygulamalar için internet üzerinde mevcut olan hazır taslaklar kullanılır ve bu hazır taslaklar kişiselleştirmeye açık değildirler. Yani para kazanabileceğiniz kadar farklı ve iyi bir uygulama yapmak istiyorsanız bu hazır taslaklardan çok daha iyisine ihtiyaç duyacaksınızdır. Unutmamak gerekir ki mobil uygulama piyasasında da çok fazla rekabet vardır ve para kazanabilmek için piyasadaki uygulamalardan daha iyi olduğunuzu ya da en azından piyasadaki uygulamaların özellikleri arasında sizden daha iyi özelliğe sahip başka bir uygulamanın olmadığını insanlara ispat etmeniz gerekir.


  Mobil uygulama geliştirmek için sahip olmanız gereken yetilerden bir diğeri de dijital tasarım yapabilmedir. Dijital tasarım bilmeden mobil uygulama geliştirip daha sonrasında işin tasarım kısmını belirli bir ücret karşılığında bu işi yapan şirketleri yaptırmak da seçeneklerden biridir. Piyasadaki uygulama sayısındaki fazlalık ve rekabetteki yükseklik sebebiyle uygulama tasarımlarının da özgün, çarpıcı ve kolay kullanım olanağı sağlayıcı olması gerekir. 


   Podcast’e Başlayın

  Insanların paylaşmak istedikleri konularda seslerini kaydetmesi ve bunu diğer insanlarla paylaşması yoluyla da para kazanılabilir. Bu dijital ses veya video dosyalarına Podcast nedir. Bir seri olarak oluşturulan ve online platformlarda paylaşılan bu dosyalar her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Hem bu kayıtları yapan yayıncılar hem de dinleyen aboneler için karşılıklı etkileşime imkan sağlayan bu popüler akım online olarak para kazanma yollarından bir tanesi olarak sayılabilir.


   


   

  Podcast yayınları daha önceden kaydedildiği için canlı değillerdir. Yayınları dinlemek isteyen insanlar daha sonra istedikleri yerde istedikleri vakitte bu yayınları tekrar tekrar dinleyebilirler. Yayınlar online bir platformda yayınlandıkları için yayın sahipleri sponsorluk alarak yayınlarının aralarına koydukları reklamlar sayesinde para kazanabilirler. Dinleyici sayısı arttıkça sponsorluk teklifleri artacaktır ve reklamlardan kazanılan para da artacaktır.


   

  Ayrıca yayıncılar dinleyicilerinden kitlesel bir fon toplayarak da para kazanabilirler. Yayını dinleyen insanlar yayın sahibine bağış yapmak isterlerse, yayın platformu da buna uygun ise, dinleyiciler gönüllülük esasına göre kendi istedikleri miktarda parayı yayın sahibine bağışta bulunabilirler. 


   

  Grafik Tasarım

  İnternet üzerindeki bütün tasarımlar sitelerdeki sosyal medya platformları uygulamalardaki oyunlardaki ve daha birçok yerdeki bütün tasarımlar grafik tasarımcıları elinden çıkmışlardır. Grafik tasarımı bilginize ve becerinize güveniyorsanız bunu kolaylıkla online olarak para kazanabileceğiniz bir işe dönüştürebilirsiniz. İnternet üzerinde binlerce grafik tasarımcı arayan ve grafik tasarımcı arayan insanları onlarla buluşturan Web siteleri mevcuttur. 


   


   

  Grafik tasarımı çok geniş bir alana yayılır. Tasarımcılar broşür, kartvizit, ikon, photoshop figürleri, web siteleri ve daha birçok şey tasarımlayarak para kazanabilirler. Grafik tasarımı ile uğraşarak para kazanabilmenin önünü açan birkaç aracı sizin için buraya bırakıyoruz:

  • GraphicRiver
  • Creative Market
  • Shutterstock
  • iStock
  • Adobe Stock


   

  YouTube Kanalı Açmak

  Bir video paylaşım platformu olan YouTube, dünya üzerindeki en çok bilinen sosyal medya platformları arasında yerini alıyor. Birçok sosyal medya platformu gibi, YouTube da kullanıcılarının  içerik üretip diğer insanlarla paylaşmalarına olanak sağlıyor. YouTube’un dünyada en çok kullanılan video paylaşım merkezi olmasının onlarca sebebi var. Bu sebeplerden en önemlisi ise, kullanıcılarının kendi kanallarını açmalarına ve bu kanallar üzerinden para kazanmalarına imkan sağlaması. Yani YouTube, kendi büyürken kullanıcılarının da büyümesine imkan sağlayan; kendi kazanırken kullanıcılarına da kazandıran bir platform. 


   

  YouTube üzerinden video paylaşarak para kazanan insanlara YouTuber ismi verilir. Günümüzde binlerce insan kendi mesleklerini bırakıp sadece YouTube üzerinden YouTuber’lık yaparak para kazanıyorlar. Özellikle genç kesim klasik anlamda sınavlara hazırlanıp meslek edinmek yerine, henüz reşit olmayı bile beklemeden YouTube kanalı açıyorlar ve buradan izleyici kitlelerini genişleterek para kazanmaya çalışıyorlar. YouTube kanalları istenilen her şey üzerine olabilir. Yemek yapmayı seven insanlar yemek videoları yaparken kendilerini çekip YouTube’a yükleyerek, yemek yapmayı isteyen insanlara faydalı içerikler üretebilirler. Oyun oynayan insanlar YouTube kanalları üzerinden oyun oynarken ekran kaydı alıp, sonrasında bunu platforma yükleyerek, diğer oyunculara oyun tüyoları verebilirler. YouTube canlı yayın özelliği sayesinde oyun oynayan insanlar anlık olarak oynadıkları oyunu takipçileriyle paylaşıp, aynı zamanda onlarla sohbet edebiliyorlar. Spor alanında kendilerine güvenen insanlar futbol, yüzme, basketbol, tenis, kayak, yamaç paraşütü, rafting ve daha birçok spor dalında yaptıkları sporları videoya kaydedip bunu yükleyerek insanların bilgilenmesine ve eğlenmesine olanak sağlıyorlar. Belirli bir konuda bilgi birikimi olan insanlar siyaset, ekonomi, eğitim, çocuk gelişimi, kitaplar, yazarlık, sağlık, spor ve daha birçok konuda bilgilendirici, sohbet tarzında ya da karşılıklı tartışma tarzında videolar çekip YouTube üzerinden insanlarla paylaşabiliyorlar.


   


   

  YouTube artık sadece gençlerin eğlenmek için ya da bilgi edinmek amacıyla ziyaret ettikleri bir sosyal medya platformu değil; aynı zamanda toplumsal olaylara yön veren bir araç. Siyasetçiler, belediye başkanları, milletvekilleri, gazeteciler ve daha birçok farklı rütbedeki insanlar YouTube’un özgürlükçü ortamından da yararlanarak hitap etmek istedikleri kesimlerle çok daha verimli bir şekilde iletişime geçme fırsatı yakalıyorlar. Özellikle gençlere ulaşmak isteyen milletvekilleri ya da adaylar; YouTube’da şöhret kazanmış, belirli bir takipçi sayısını geçmiş YouTuber’lar ile birlikte video çekerek dikkat çekmeye çalışıyorlar.


   

  Kendi ülkelerinde tanınmış ses sanatçıları eserlerinin başarısını artık plak, CD ya da kaset satma sayıları ile değil, YouTube’a yüklendiği andan itibaren birim zaman başına düşen izlenme sayılarına göre ölçüyor. Kısa süre içerisinde en çok izlenen şarkıların oluşturduğu rekor listesine kendi eserlerinin de girebilmesi için canla başla uğraşıyorlar. Sadece ses sanatçıları değil, görsel sanatçılar da eserlerinin yapılış aşamalarını detaylı bir şekilde ya da hızlandırılmış videolar halinde insanlara paylaşıp isimlerini çok daha fazla insana duyurma fırsatı yakalıyorlar. Yine görsel sanatçı kategorisine giren yönetmenler, dizi ve film yapımcıları, oyuncular ve kameramanlar ortaya çıkardıkları sanatsal içerikleri YouTube üzerinden paylaşıyorlar ya da en azından fragmanları kesinlikle YouTube’a yüklüyorlar. Günümüzde televizyonda yayımlanan neredeyse her dizinin bir YouTube kanalı var. Dünya üzerindeki neredeyse her filmin fragmanı YouTube üzerinde mevcut; binlerce filmin kendisi de yine YouTube aracılığı ile izlenebiliyor. 


   


   

  Yani YouTube artık istesek de istemesek de hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bunun sonucu olarak da birçok insan bu kadar güçlü bir isim değeri olan ve para kazanma olanaklarına sahip olan YouTube’u mevcut hayattaki işlerine tercih eder hale geldi. Açılan her kanalla, yüklenen her içerikle daha da büyüten YouTube, ileriye doğru attığı her adımda kullanıcılarını da kendisiyle beraber ilerletmeye devam ediyor. Binlerce YouTuber farklı içeriklerle farklı miktarlarda para kazanarak hayatlarını idame ettiriyorlar. 


   

  YouTube üzerinden para kazanan insanların kazandıkları para, kanalın izleyici kitlesine, abone sayısına, izlenme ve yorum sayılarına göre değişiklik gösterdiği gibi; videolarınızı izleyen insanların bulunduğu bölge ya da ülke, kanal sahibinin bulunduğu bölge ya da ülkeye göre de değişiklik gösterebiliyor. Hal böyle olunca, tam olarak şu kadar izlenme sayısına bu kadar ücret alınır diye bir bilgiye ulaşmak imkansız oluyor. Yine de YouTube üzerinden para kazanmak için neler yapılması gerektiğine ve arka planda çalışan yapay zekanın para kazandırma ölçütlerinin neler olduğuna dair bilgiler mevcut.


   

  YouTube üzerinden para kazanmanın en garanti yolu, videolara reklam almaktır. Videolarınız ne kadar çok izlenirse, videolardaki reklama tıklama sayıları da o kadar artacaktır. Reklama tıklanma sayılarına göre kazanılan para da artacaktır. YouTube kanalınız için reklamları seçerken izleyici kitleniz için alakalı reklamlar olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü sadece reklam izlenme sayıları değil, reklamı ilgi çekici bulup tıklayan insan sayıları da kazanılan para üzerinde etkili; hatta reklama tıklayan insanlarin etkisi sadece izleyen insanlardan çok daha büyük. Reklam sayesinde alışveriş yapan insanların sayısının fazla olması, ilgili markanın sizinle tekrar çalışmak istemesine ve bir sonraki teklifin daha yüksek olmasına neden olabilir. O yüzden takipçilerinizi iyi analiz etmeli ve kanalınızla hiç alakası olmayan reklamları elemelisiniz. 


   

  YouTube kanalınız dikkat çektikçe, markaların dikkatini çekmeniz de daha olası hale gelecektir. Markalarla iş birliği yapıp, videolarınıza sponsor alarak da para kazanabilirsiniz. Vİdeolarınızı çekerken kullandığınız kameraları videonuzda tanıtarak, ya da kanalınızda yemek yaparken kullandığınız mutfak malzemelerini tanıtarak; bu markalarla iş birliği içerisinde olup markalardan belirli ücretler alabilirsiniz. Bu noktada da yine takipçilerinizi iyi analiz etmeli ve onların ilgilerini çekmeyecek ürün ve hizmet tanıtımlarından uzak durmalısınız. Her YouTube kanalının ve kanal sahibinin bir mizacı ve konsepti vardır. O YouTube kanalının takip eden insanların da bu konsepte ilgisi vardır ya da bu mizaç etrafında ortak bazı noktalara sahiptirler. Bu da benzer zevklere, hobilere, ilgi alanlarına sahip insanların aslında kendiliğinden bir araya gelmelerine olanak sağlar. Markalar, kendi ürünlerini satmak istedikleri hedef kitlesini doğru saptayabilmek için çok fazla efor harcarlar. Hedef kitle belirlendikten sonra müşteri segmentasyonu için de bir o kadar daha efor harcamaları gerekebilir. Belirli bir konsept etrafında, ortak ilgi alanları olan, yakın yaş aralıklarına sahip ya da benzer demografik özelliklere sahip insanların bir arada kendiliğinden bulunmaları, markalar için bulunmaz bir fırsattır ve markalar bu fırsatları değerlendirmek için asla geri durmayacaklardır. YouTube kanal sahipleri de markaların bu fırsatları değerlendirmelerini kendi yararlarına çevirerek, para kazanırlar. Bu iş birlikler ve sponsorluklar, YouTuber’ların maddi kaynaklarının en şiddetli beslendiği derelerdir. 


   


   

  Bunun yanında, belirli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra kendi ürün ve hizmetinizi yaratabilir; YouTube kanalı ile birbirlerini karşılıklı olarak destekleyen bir web site kurabilir ve bu siteden ürün ve hizmetinizi satarken, YouTube kanalı üzerinden de kendi reklamınızı yapabilirsiniz. Sizi bilen, takip eden ve seven insanlar olan takipçileriniz, ürünlerinizi alırken daha rahat olacaklardır.


   

  Bir diğer para kazanma yolu ise son zamanlarda duyurularn yeni bir YouTube özelliği sayesinde açılmış oldu. YouTube “katıl” butonu ile, kanala maddi olarak destek olmak isteyen takipçilerin bu arzularını yerine getirmelerine olanak sağlamış oldu. Katıl butonu, abone ol butonundan farklı olarak belirli bir ücret isteyen bir özelliktir. Kanalın daha büyümesini, kanal sahibinin daha iyi işlere imza atmasını ve maddi olarak desteklenmesini düşünen takipçiler, belirlenen ücret karşılığında kanala katılabilirler. Katılan takipçilere özel yayınlar yapma hakkı kanal sahibinindir. 


   

  Kripto Para Ticareti

  Kripto paralar, fiziki olarak mevcut olmayan, sanal dünyadaki paralardır. Herhangi bir şekilde izleri sürülemez ve hiçbir zaman somut paralara dönüştürelemezler. Bu özellikleri sayesinde normal hayatta kullandığımız paralarda sahtecilik ya da aynı para ile birden fazla işlem yapma gibi usulsüzlüklerden de insanları kurtaran bir olgudur. 


   

  Dünyada kripto parayı ilk kez 2008 yılında Bitcoin ile duyduk. Bitcoin’in adının dünyanın dört bir tarafında duyulması ile beraber çeşitli kripto para türleri de hızla türedi. Özel şirketlerden iş adamlarına kadar birçok mecra kendi kripto paralarını çıkarmak için hamlelerde bulundular. Devletler kripto paraya karşı çekimser yaklaştılar çünkü günlük hayatta kullandığımız klasik paraların aksine, kripto paralar merkezi bir otorite tarafından üretilmezler. Zaten bu şekilde olmaları kripto para ile uğraşan insanların belki de en çok hoşuna giden özelliklerinden biri. Çünkü bu özellik sayesinde devletlerin veya herhangi bir özel şirketin bu paranın işlemlerine bir müdahale hakkı olmuyor. Aynı zamanda ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerden de günlük hayatta kullanılan klasik para kadar etkilenmiyor ve manipülasyonlardan muaf kalıyor.


   


   

  Kripto para kavramı hayatımıza her ne kadar son senelerde girmiş gibi görünse de aslında daha önce yaptığımız bütün banka işlemlerinde, online ödemelerde, sanal kartlarda, internet üzerinden yapılan alışverişlerde biz kripto paraları kullanıyorduk. Bu sayılan işlemlerde fiziki bir para alışverişi olmaksızın dijital temellere dayanan bir değişim gerçekleşiyordu. Dolayısıyla bir başka deyişle, biz kripto paraları zaten kullanıyorduk. Bu işlemlerin sonucunda sadece finansal hesaplarda rakamsal değişiklikler oluyordu. Somut olarak nitelendirebileceğimiz gerçek dünyada ise herhangi bir değişiklik olmuyordu. Kripto para mantığı işte aslında tam olarak budur. Kripto paranın günlük hayattaki paralardan farkı ise banka hesaplarımızda, devletlerin ve milletlerin kendi para birimlerinin gerçek hayatta da bir karşılığının olmasıdır. Kripto paraların ise gerçek hayatta bir karşılıkları yoktur, yani sanal cüzdandaki kripto para biriminin somut dünyadaki cüzdanlarımızda yer alması gibi bir durum söz konusu değildir.


   

  Klasik anlamdaki ülkelere ait paralardan ayrıldığı bir diğer nokta da dünyadaki herhangi bir kripto para işlemi için tüm kullanıcıların kontrolü esas alınıyor. Yani aslında bütün kullanıcıların onayından geçmeden herhangi bir işlem gerçekleşmiyor. Bu da klasik anlamda merkezi bir otoritenin kontrolünü ortadan kaldırmış oluyor ve bu kontrolü bütün kullanıcılar üzerinde dağıtmış oluyor. Bu özelliği de insanların hoşuna gidiyor çünkü para biriminin daha güvenli olarak hissedilmesinin de önemli bir rol oynuyor. 


   

  Kripto paralar özel şifrelerle şifrelendirilmiş soyut para birimleridir. Bu şifrelerin çözülmesi ile dünyanın dört bir tarafından erişilebilen bir süreç içerisinde meydana gelirler. Özel bir donanıma sahip her insanın belirli bir hizmet karşılığında bir ağa bağlanarak madencilik adı verilen işlemi tamamladıktan sonra kripto paraya sahip olabilmeleri mümkündür. Madencilik adı verilen işlemde henüz oluşumu tamamlanmamış kripto paralar piyasaya kazandırılır. Bu kripto paralar piyasaya kazandırıldıktan sonra alım satım işlemleri ile kripto para ticareti yapılabilir. Yani aslında kripto para üzerinden para kazanmak isteyen insanların önünde 2 farklı seçenek bulunur. 


   

  Kazanmak istedikleri Kripto paranın madenciliği için gereken özel donanım neyse ona sahip olup kripto para madenciliği yaparak kripto paralara ulaşmak bu seçeneklerden ilkidir. Halihazırdaki kripto paraların, yani borsada bulunan kripto paraların al sat işlemleri ile ticaretini yapıp bu ticaret üzerinden kâr sağlamak ise ikinci seçerek olarak karşımıza çıkar.


   


   

  Madencilik işi yapmak isteyen insanlar arasında çok yüksek bir rekabet ortamı oluşursa, ve birim zamana düşen ulaşılan kripto para sayısı artarsa, kar etme zorluğu da doğru orantılı olarak artacaktır. Yani bir kripto paranın madenciliğinde ne kadar çok insan talepkar olursa iş o kadar zorlaşacaktır. Bu da kar etmenin çok daha zorlu bir hale geleceği anlamına gelir. Kripto paralardan en meşhur olan Bitcoin, geçen her saniyede madenciliğinin bir tık daha zorlaştığı kripto paralardan bir tanesi. Limitli sayıda şifreli halde bulunan kripto paralar, şifreler çözüldükçe bir sonraki şifrenin kırılmasını çok daha zor hale getirebilecek bir teknolojide yaratıldılar. Şifresi çözülen her kripto para kendinden sonra şifresinin çözülmesi gereken kripto paranın madencilik işlemini daha zor hale getiriyor. Bitcon’in zaman içerisinde popülaritesinin artması ve buna bağlı olarak borsa değerinin artmasının temel nedenlerinden biri de teknolojisinin arkasında yatan bu ideoloji. 


   

  Dünyada binlerce insan, hatta milyonlarca insan kripto para ticareti üzerinden para kazanıyorlar. Farklı teknolojilerle birlikte birleştirilen kripto para ticareti kısa süre içerisinde çok fazla para kazandırması sayesinde insanların ilgisini her geçen gün biraz daha fazla çekiyor. Siz de kripto para ticaret yapmak istiyorsanız ilk önce bir sanal cüzdan oluşturmalısınız. Güvenilir bir kripto para borsası sitesi sayesinde sanal cüzdanlarınızı birlikte kripto para ticareti yapabilirsiniz. Kripto para ticareti yaparken, eğer al sat yapma yolundan ilerleyecekseniz, piyasayi yorumlamak ve insanların bir sonraki hamilelerini iyi tahmin edebilmek adına internet üzerinde var olan online kursları incelemek isteyebilirsiniz.


   

  Madencilik yapma yolundan ilerlemek istiyorsanız öncelikle hangi kripto paranın madenciliğini yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Daha sonrasında ilgili kripto paranın madenciliği için ne gibi bir donanıma sahip olmanız gerektiğini araştırmanız ve bu araştırmanıza uygun olarak satın almanız gereken teknolojik aletleri, kurmanız gereken maden ortamını ve sağlamamız gereken koşulları ayarlamanız gerekir. Örneğin, Bitcoin madenciliği için yüksek hızlı internetin kapsama alanında bulunan bir madenci düzeneği kurulması gerekir. Kullanılan cihazlar çok fazla ısınacağı için, kurulan ortamın sıcaklığını belirli bir düzeyde tutabilmek adına klimalara ihtiyaç duyulabilir. Bu gibi ekstra ihtiyaç duyulabilecek unsurları iyi analiz etmek ve daha önce denemiş insanların tecrübelerinden yararlanabilmek adına iyi araştırma yapmak gerekir. 


   

  NFT Ticareti

  Son zamanlarda hızla popülerliği artan bir başka online para kazanma yolu ise  NFT ticaretidir. Açılımı Non-fungible Tokens’tır. Kısaca tanımlamak gerekirse NFT, blockchain teknolojisini kullanan ve bu sistemde depolanan, bu sistemde korunan somut karşılığı olmayan dijital eserlerin tamamına verilen isimdir. Bir başka deyişle dijital dünyadaki sanat eserlerinin tamamı NFT olarak adlandırılabilir.


   

  NFT’ler resim, video, GIF, müzik ve daha birçok formatta olabilirler. Eşi benzeri bulunmayan NFT’ler, bu özellikleri bakımından sanat eserlerine benzetiyorlar. Bir tweet bile NFT formuna çevrilebiliyor ve buna uygun olarak ticareti yapılabiliyor. Blockchain teknolojisi ile korunduğu için, diğer NFT’lerden farklı olan ve başka hiçbir şeye de benzemeyen bu dijital eserler daha sonrasında herhangi bir değişme ile eşsizliğini kaybetme tehlikesi de yaşamamış oluyor.


   


   

  NFT’den para kazanan kişiler bazen çok yüksek meblağlarda paralara ulaşabiliyorlar. Bu işin ticaretini yapan insanlar birkaç farklı şekilde para kazanabiliyorlar. Dijital tasarım becerileri olan insanlar NFT’leri kendileri tasarlayıp piyasaya sunabiliyorlar. Bu şekilde aslında klasik hayattaki ressamların, müzisyenlerin ve diğer sanatçıların yaptığı gibi ortaya bir eser koyarak bunu paraya çeviriyorlar. Eserlerinin özgünlüğü, çıkış zamanı, sanatçısının şöhreti gibi geleneksel hayatta eser fiyatını etkileyebilecek faktörler bu dijital dünyada da yine kendini gösteriyor. Yeteneklerine ve sanatına güvenen insanlar NFT yaratıp piyasaya sunmayı tercih ederken; ticari zekasına güvenen insanlar ise piyasadaki eserleri alıp satarak kar edebliyorlar.


   

  Eser yaratıp piyasaya sunmak ve piyasadaki eserlerin al-sat yoluyla ticaretini yapmak dışında NFT’den para kazanmak için 2 Yol daha mevcut. Bunlardan ilki NFT Staking olarak adlandırılan yol. 


   

  NFT’lerinizi satmadan basit bir gelir elde etmek istiyorsanız bu stake yöntemini kullanabilirsiniz. Tıpkı bir sanat eseri olan NFT’lerin mülkiyet hakkı onu yaratan kişide oluyor. Eğer bir satış gerçekleşirse, mülkiyet hakkı satın alan kişiye devrolmuş oluyor. Siz NFT’nizi satmak istemiyorsanız, yani mülkiyet hakkını elinizde tutmak istiyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Staking yönteminde NFT’lerinizin mülkiyet hakkı sizde kalır fakat onları kendi tercih edeceğiniz bir platformda kilitli bir şekilde tutmanız gerekir. Bunu yaptığınız takdirde seçtiğiniz platform tarafından size birtakım ödül ya da avantajlar sunulabilir. Bu ödülü ve avantajları paraya çevirebilirsiniz. Hatta ödülün kendisi direk para olabilir. Kripto para ticaretinde de benzer bir mantık vardır aslında. Kripto para ticareti yapılabilecek platformlarda da staking yöntemi ile para kazanan insanlar vardır.


   

  Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise seçeceğiniz platformun güvenilirliği. Binance, NFTX ve Mbox gibi güvenilirliğini ispat etmiş platformlar arasında seçim yapmak daha mantıklı olacaktır.


   

  NFT  ile para kazanma yollarından sonuncusu ise oyunlardır. Günümüzde teknoloji ilerledikçe oyun dünyası her geçen gün daha da gelişiyor. Dünyanın dört bir tarafından oyuncular birbirleriyle yarışıyorlar ya da kendi rekorlarını kırmaya çalışıyorlar. NFT’lerin de oyunlara dahil olması ile beraber aslında oyun dünyasına yeni bir pencere açıldı. Birçok oyun, NFT ile birlikte oynanabilir hale geldi. Bunun yanında oyun oynadıkça da NFT kazanmak da artık mümkün. NFT oyunları olarak geçen bu oyunların birçoğu tamamen ücretsiz ve herkesin oynamasına açık durumdalar. 


   


   

  Oyun dünyasında belirli bir kitle tarafından tanınan, oyun dünyasının şöhret sahibi insanları, NFT oyunlarına ayrı bir ilgi duyuyorlar. NFT oyunları sayesinde tanındıkları kitleyi her geçen gün biraz daha genişletmeyi hedef haline getirmiş durumdalar. Kimi zamanda, oynadıkları oyunların gerçek kullanıcılar tarafından oynanmasını deneyimlemek amacıyla bunu yapıyorlar. 


   

  Artık klasik anlamda sadece puan toplayarak ya da rekor kırarak oyun oynamak maziye karışmak üzere. Oyun dünyasında bir oyunun binlerce insan tarafından, hatta milyonlarca insan tarafından benimsenmesi, beğenilmesi için o oyunda üstün dijital grafik teknikleri vee oyuncuları içine çeken sürükleyici bir hikaye olmazsa olmaz hale geldi. Oyun oynandıkça kendi içinde gelişmeli, oyuncu sürekli yeni şeyler ile karşılaşmalı ve karakterin de oyun ilerledikçe yeni özellikler kazanarak hem daha çekici hem daha heyecan verici hale gelmesi gerekiyor. NFT oyunları ise işte tam olarak bu noktada oyuncuları heyecanlandırıyor.


   

  Oyuncular, oyunda başarı elde ettiklerinde, bir üst levele atladıklarında ve karakterleri geliştiğinde NFT oyunları oyunculara token kazandırıyor. Her bir oyunun kendine has bir tokeni vardır ve bu tokenler oyuncular tarafından sanal cüzdanları sayesinde kripto para borsaları aracılığıyla gerçek dünyadaki paraları dönüştürülebilirler. Yani NFT oyunları aslında kripto paralar ile işbirliği içerisinde bulunan, aynı teknolojiyi kullanan ve çağı komple değiştirmesi beklenen son teknoloji bir dijital devrim niteliğinde.


   

  Günümüzde en iyi NFT oyunlar arasında DeFi Kingdoms, Alien Worlds, Splinterlands, Sandbox 3D ve Axie Infinity sayılabilir. Ancak her geçen gün bu oyunların yenilendiğini ve aralarına yenilerinin eklendiğini de unutmamak gerekir.


   

  Web Geliştirme

  Web geliştirme, internette var olan bütün web sitelerinin ve web sayfalarının geliştirilme sürecinde verilen isimdir. Günümüzde artık her şeyin internet aracılığı ile yapıldığını düşünürsek web sitelerinin ve sayfalarının, kişiler ve kurumlar için ne kadar büyük bir önem arz ettiğini de tahmin edebiliriz. Kişisel bloglar, sosyal medya sayfaları, şirketlerin kendi Web siteleri, e-ticaret mağazaları, okulların Web siteleri, özel hastane ya da eğitim kurumlarının siteleri, devlete bağlı web siteler, çevrimiçi hizmet siteleri, çevrimiçi video akışı hizmetleri ve daha akla gelmeyen binlerce alanda milyonlarca web sitesi mevcut. Bu sitelerin tamamı bir web geliştirici tarafından geliştirilmek zorundalar.


   

  Günümüzde en hızlı büyüyen mesleklerden biri haline gelen web geliştirme, çeşitli yazılım dilleri ile yapılan bir meslektir. Web geliştirme uzmanları genellikle freelance çalışmayı tercih ederler. Yani bir şirkete bağlı olmaksızın bireysel olarak evlerinden çalışmayı tercih ederler. İstedikleri kadar iş alabilme, yoruldukları zaman ara verebilme ya da kendilerini potansiyel olarak verimli hissettikleri anlarda daha fazla iş alabilme gibi özgürlüklere sahip oldukları için, freelance çalışma ve geliştiricileri tarafından oldukça tercih edilir.


   


   

  Web geliştirme uzmanları tür olarak üçe ayrılır: Front-End, Back-End ve Full-Stack.


   

  Front-end developerlarbir web sitesinin kullanıcı tarafından görülen tarafı ile ilgilenirler. Sİtenin nasıl görüneceği ile ilgili yazılımsal ve bazen de tasarımsal şeylerle ilgilenirler. Sitenin temasını, görüntüsünü, stilini ve tasarımını front-end developerlar ayarlarlar.


   

  Back-end developerlar ise arka plandaki veritabanının yanı sıra, sitenin siber suçlara karşı güvenlikli hale gelmesini ve kullanıcı sayısı artsa bile performansta düşüş yaşanmamasını sağlamakla görevlidirler. Web sitesinde bir işlem yapıldığı zaman arka planda çalışan her şeyden back-end developerlar sorumludur.


   

  Full-stack ise hem front-end developerların hem de back-end developerların yaptıkları işleri yapabilen insanlara verilen isimdir. Bu insanlar yazılım dilleri, sunucu, ağ ve barındırma ortamlarına hakim kişilerdir. İşin hem mantık tarafını hem de kullanıcı deneyimi tarafını aynı anda düşünebilen ve buna uygun adımlar atabilen insanlar olmalarının yanı sıra, web sitesini içerisindeki stratejiye de rehberlik edebilirler. Web geliştirme için kullanılan en popüler programlama dilleri arasında Java, Ruby, Python ve PHP bulunur.


   

  Sizin de kodlamaya ilginiz varsa ve bu sayılan diller arasında iddialı olduğumuz bir kodlama dili varsa, web geliştirme ilanlarının verildiği online platformlarda bir profil oluşturup, işe açık olduğunuzu web geliştirme uzmanı ihtiyacı olan kişi veya kurumlara bildirebilirsiniz. Bu şekilde online olarak aldığınız işin karşılığında anlaştığınız paralara ulaşabilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz. 


   

   E-kitap Yazarlığı

  Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada kitapların dijitalleşmesini şaşırtıcı olarak saymamız saçma olurdu. Günümüzde artık haberlerin internet üzerinden takip edildiği, gazetelerin tarihe karıştığı bir gerçek. Kitaplar da artık taşınması bir yük olarak görülen, ağır ve elektronik ortamdaki yazılara göre daha az işlevsel kabul ediliyorlar.


   

  Bu noktada hayatımızda elektronik kitap ya da e-kitaplar girdi. Her türlü bilgisayar ve telefon çeşidinde okunabilmesi için özel formatlarda tasarlanan elektronik kitaplar, içlerinde binlerce kitabı da bulunabiliyorlar. Her geçen gün satış sayısı daha da artan elektronik kitaplar her türlü ortamda binlerce kaynağa ulaşılabilmesine imkan sağlıyorlar.


   

  Elektronik kitapların yaygınlaşmasıyla beraber e-kitap yazan insanların sayısı da her geçen gün artmaya başladı. Kağıt kullanımına gerek duyulmaksızın görüntü veya etkileşimli bağlantıları da içerebilen bu kitaplar, internet üzerinden kolaylıkla indirilebilir ya da insanların birbirleri ile paylaşabilmesi için elektronik postalara uygun hale gelebilirler.


   


   

  Güncellenme kolaylığı, depolanma sorununun olmaması, kağıt kullanımını ortadan kaldırması, hafif olması, kolay taşınması ve içerisinde binlerce kitabı bulundurabilmesi gibi avantajları sayesinde insanları daha da cezbeden bu kitaplar, evlerinden çalışan birçok insanın yazdığı eserlerle dolular. Ayrıca klasik anlamdaki kitaplardan farklı olarak kelime taramasının da yapılabilmesi, yine birçok insanın elektronik kitaplara yönelmesine neden oluyor. Bu özellik sayesinde, akılda kalan bir sayfayı bulabilmek için dakikalar boyunca sayfa çevirme zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Kaydedilmesi istenen herhangi bir kısım kolay bir şekilde seçilebiliyor, ya da not alınmak istendiği zaman ilgili kısım üzerinden  istenilen uzunlukta notlar alınabiliyor.


   

  Yazarlığına güvenen insanların elektronik kitaplar için içerik yazabilecekleri ve bunu üzerinden para kazanabilecekleri bir sürü site internet üzerinde mevcut. Edebiyata meraklı, şiir, roman, hikaye alanlarında kalemini durduramayan yazarlar elektronik kitaplar için yazdıkları takdirde baskı ve dağıtım masrafları olmaksızın eserlerini çok kolay bir şekilde internet ortamında satabilecekler. Kağıt masrafının ortadan kalkması başlı başına çok cezbedici bir unsur olsa da, bunun yanında kağıt tüketimini sıfıra indirdiği ve doğaya çok daha fazla katkı sağladığı içinde elektronik kitaplar insanların gönüllerini fethetmiş durumda. Maliyeti neredeyse sıfıra indirerek yazarların eserlerini çok daha rahat bir şekilde yazmalarına olanak sağlayan elektronik kitap yazarlığı birçok insanın gelir kaynağı olmuş durumda.


   

  Siz de yazma becerilerinize güveniyorsanız, yazdıklarınızı insanlarla buluşturarak para kazanmak istiyorsanız elektronik kitap yazarlığı yaparak  geçiminizi sağlayabilirsiniz.


   

   Sosyal Medya Yönetimi

  Günümüzde inkar edilemez bir yere ulaşan sosyal medyalar, her geçen gün daha da geniş bir insan kitlesi ile yollarına devam ediyorlar. Sosyal medyaya duyulan ilgi her geçen gün daha da büyüyerek artıyor. Yeni uygulamalar ve yeni sosyal medya platformlarının ortaya çıktığını, insanların sosyal mecralarda çok daha fazla zaman geçirdiğini, hayatımızın artık vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve onlar üzerinden para kazanma yollarını bulunduğunu artık hepimiz biliyoruz.


   

  Bu kadar geniş bir kitlenin kullanımı altında olan sosyal medyalar insanların ilgisini çektikleri gibi; işletmelerin, markaların, şöhret sahibi olmak isteyenlerin ve kendini duyurmak için bir çaba içerisinde olanların da ilgisini çekiyor.  Daha fazla insana ulaşarak başarıyı yakalayabilecek her kişi ve kurum sosyal medyayı bu başarı yollarına giden bir araç olarak kullanıyor.


   


   

  Bu da sosyal medya hesaplarının yürütülmesi kapsamında yeni bir piyasanın doğuşuna neden oluyor. Kişilerin ya da şirketlerin sosyal medya hesaplarını yöneterek, kişilere ya da şirketlere sosyal medya danışmanlığı vererek, ya da kendi sosyal medyaların geliştirerek para kazanan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Yeni bir iş alanının oluşmasına neden olan bu sosyal medya,  birçok insanın ekmek teknesi olmuş durumda.


   

  En çok tercih edilen sosyal medya platformları arasında sayılabilecek platformlar Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Snapchat ve Twitter.


   

  Artık sosyal medya hesabı bulunmayan herhangi bir şirket, en azından büyük markalar arasındaki şirketlerden herhangi bir şirket, kalmadı. Küçük işletmelerin bile neredeyse tamamının artık sosyal medya hesapları mevcut. Bu kadar hesabın yönetimi ise sosyal medyada uzman olan kişiler tarafından yapılmakta. Sosyal medyada başlatılan bir kampanya çok fazla ses getirebileceği gibi, olumsuz olarak nitelendirilebilecek herhangi bir paylaşım da hesap sahibinin ya da hesabın ait olduğu şirketin zor duruma girmesine sebep olabilir. Oldukça hassas bir konu olan sosyal medya yönetimi için titiz, güvenilir, sorumluluk sahibi, insanlarla iletişim becerileri yüksek ve yaptığı işi sahiplenen insanların arayışı piyasada görülüyor.


   

  Sosyal medya yönetiminde en önemli noktalardan biri de takipçilerin ilgisini canlı tutabilme yeteneğine sahip olmak. Sürekli ilgi çekici bir içerik paylaşım trafiği sayfada kendini göstermeli. Bunun için de en az 1 kişinin gün boyunca sürekli olarak sosyal medya hesabı ile ilgilenme halinde olması gerekiyor. Ayrıca içeriklerin özgün, yaratıcı, eğlenceli ve dikkat çekici olması da çok önemli bir unsur.


   

  Son dönemlerde popülerliği her geçen gün daha da artan sosyal medya yönetimi işi, dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bir sosyal medya sayfasını yönetmek ve bu sayfalarda sürekli olarak kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretmeye çalışmak herkesin yapabileceği bir iş değildir.


   

  Bu nedenle işletmeler, şirketler ve kişiler sosyal medya sayfasını canlı tutabilmek adına ve daha büyük kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medyalarını yönetecek insanlara oldukça dolgun ücretle ödemeye hazır bulunuyorlar.


   

  Genellikle sosyal medya hesaplarını yönetmek için yetki verilen insanlarda deneyim aranır. Şirketler, sürekli olarak geri bildirimler üzerinden kendini geliştirmeye açık İnsanları işe almayı tercih ederler. Sayfayı takip eden insan sayısı, paylaşılan gönderiler ile etkileşime giren insan sayısı, sayfayı diğer insanlara önerme sayıları gibi kriterlerle sosyal medya sayfasını başarılı bir şekilde yönetilip yönetilmediğini karar verilir. Ayrıca sosyal medya üzerinden ne kadar bir müşterinin geldiği de satış yapan firmalar için çok önemlidir. Bu gibi rakamlarla sürekli olarak performans ölçüleceği için, bu işi yapan insanların bu tarz streslerle baş edebilme yetisinin de olması gerekir.


   


   

  Sosyal medya hesabı yöneten insanların görsel içerik hazırlama, viral olabilecek içerikleri tahmin edip ona göre hazırlıklar yapma, sosyal medya platformunda yeni çıkan içeriklerle ilgili bilgi sahibi olma gibi sorumlulukları vardır.


   

  Sosyal medya hesabı yöneten bir insanın, çalıştığı sosyal medya platformunun arkasındaki algoritmanın nasıl çalıştığını bilmesi, arka planındaki yapay zeka ile ilgili herhangi bir güncelleme olduğu zaman bu güncellemeleri yakından takip etmesi ve belki de en önemlisi takipçi kitlesini iyi bir şekilde analiz edebilme yeteneğine sahip olması gerekir.


   

  Takipçi analizine göre paylaşım sıklığına, içeriklerin konusuna ve paylaşımların kişilerde yaratacağı duygulara karar vermek de yine kritik noktalardan biridir. Daha önce paylaşılan paylaşımların tekrar paylaşılması, ya da sürekli olarak benzer paylaşımların yapılması sayfanın dinamik yapısını kaybetmesine neden olacaktır ve takipçi sayısında azalmaya yol açacaktır.


   

  Bu işten para kazanmak isteyen kişilerin dijital pazarlama alanında da bilgi sahibi olması gerekir. Hesabı yöneten kişilerin hesaba mesaj atan takipçilere tatmin edici cevaplar vermesi, yönettiği hesap hakkında tam olarak bilgi sahibi olması, takipçilerini iyi anlaması ve onlara yönelik paylaşımlar yapması önemlidir.


   

  Yönettiğiniz sosyal medya hesabında memnuniyet verici bir performansınız varsa, bu işi uzun süreli olarak yapabilir,  yönettiğiniz sayfanın sahibi olan insanların diğer insanlara önermesiyle farklı sosyal medya sayfalarını da yönetebilir ve kazandığınız parayı arttırabilirsiniz. Sosyal medya yöneten insanlar genel olarak haftalık  ya da aylık ücretler alırlar.


   

  Sosyal medya hesap yöneticiliği işlerini inceleyebileceğiniz güvenilir siteler arasında Bionluk, Freelancer, Upwork gibi online iş bulma siteleri sayılabilir. Bunun dışında herhangi bir kariyer sitesinden de sosyal medya yönetimi iş ilanlarını araştırabilir ve kendinize uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öncelikle bir profil oluşturmak ve kendi yetkinliklerinizi siteye yükleyerek iş başvurularına başlamaktır.


   

  Daha önce bu işi yapmışsanız, kendinize bir blog veya web site kurarak yapmış olduğunuz işleri burada belirtebilir, sahip olduğunuz yetkinlikleri buraya ekleyebilir ve daha önce yaptığınız işleri nasıl yaptığınızı kısa bir şekilde anlatabilirsiniz. Referanslarınızı da yine sitenize eklemeyi unutmayın. Böylece sosyal medya yönetimi için arayışta olan taraflar sizin daha önce tecrübelerinize bakarak neler yaptığınızı ve bundan sonraki işler için kendilerine uygun olup olmadığınızı kolaylıkla anlayabilir, referanslarınız da  bakarak sizin hakkınızda fikir sahibi olabilir, referanslarınıza sizi sorarak çalışmanız ve performansınız hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.


   

  Sosyal medya yönetimi ile kazanılan paralar sayfa sahibine, sayfayı yöneten kişiye, takipçi sayısındaki ve etkileşimdeki artışa, sayfa yöneten kişinin  tecrübe sahibi olup olmamasına göre oldukça değişiklik gösterebilir. Fakat bütün sosyal medya yönetimleri için çıkarılabilecek tek bir ortak sonuç varsa o da işini iyi yapan sosyal medya yöneticilerinin kısa süreler içerisinde kazandıkları parayı 3-4 katına çıkarabiliyor olmalarıdır.


   

  Takipçi sayısının artması, reklam verildiği takdirde reklamların işe yaraması, yani reklamlardan gelen geri dönüşün tatmin edici bir seviyede olması, sosyal medya platformunun arkasındaki yapay zekayı ve algoritmaya anlayabilme yeteneğinin olması, güncellemelerin yakından takip edilmesi, reklam modellerinin detaylı incelenmesi, kullanıcıların sayfadan memnun olması gibi kriterler sosyal medya yöneticisinin bir sonraki aşamada çok daha iyi paralar kazanmasında önemli olan faktörler arasında sayılabilirler.


   


   

  Sosyal medya yöneticisinin sayfasını yönettiği kişi veya kurumlara yaptığı işi açıklayıcı bir şekilde raporlaması da yine işinin bir parçası olarak karşısına çıkacaktır.


   

  Daha önce bir sosyal medya yönetimi tecrübeniz yoksa ve sadece sayfa sahipleri tarafından katı kurallar çerçevesinde belirtilen bir şekilde sosyal medya platformu yönetmek istiyorsanız, bu şekilde tecrübe kazanmak istiyorsanız R10 ve Wmaracı gibi forumlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.


   

  Bu şekilde başlayarak hayatınızı tam anlamıyla idame ettiremeyecek olsanız bile en azından tecrübe kazanarak bir sonraki adımlarınızı daha büyük atabilmenize neden olabilir. Ayrıca ek gelir olarak ekonomik anlamda sizi rahatlatabilir. 


   

   Online Ders Verme

  İnternetin hayatımızdaki her alana etki etmesi ile birlikte aklınıza gelebilecek her kategoride yürütülen işler farklı dozlarda etkilenmiş haldeler. Covid-19’un da etkisi ile beraber evinden çıkamayan insanlar her türlü işini elektronik ortamda ve internet sayesinde halledebilmeyi öğrendiler. Klasik anlamda okula giderek, sınıflardaki sıralara oturarak, sınıf arkadaşları ile beraber ders alan öğrenciler evlerinden çıkamaz hale geldiler.


   

  Covid-19 kısa süren bir etki yaratmadı maalesef. Aylarca hayatı sekteye uğratan, insanların evlerinden çıkamadığı bir ortam yaratan ve buna uygun olarak kendilerini değiştirmek zorunda kaldıkları bir dünya oluşturan bir virüstü.


   

  Etkileri kısa sürmediği için, eğitime ara vermek de mümkün değildi. Çünkü o kadar uzun süre eğitime ara verilmesi daha sonrasında bu açıklığın hiçbir şekilde kapatılamamasına neden olabilirdi. Hal böyle olunca da öğrenciler eğitim hayatlarına evlerinden devam etmek zorunda kaldılar. Online olarak eğitim alan öğrenciler uzaktan eğitim araçlarına hakim bir hale geldiler. İlkokul çağlarındaki çocuklardan üniversite çağındaki gençlere kadar herkes online olarak eğitim alabilmek için ne gibi araçların kullanılabileceğini iyice öğrenmiş oldu.


   


   

  Uzaktan eğitim sayesinde derslerinden geri kalmak istemeyen öğrenciler, eğitim ve teknolojiyi harmanlayarak farklı bakış açıları ile hayatlarına devam edebilmeyi başardılar. Yüzyüze gerçekleştirilen ders seanslarının online derslerle de yapılabileceğini bütün dünya öğrenmiş oldu.


   

  Pandeminin etkisi azalmasına rağmen artık böyle bir kullanım kolaylığını öğrenen insanlar, eğitim alanında yine online olarak ders almaya devam ediyorlar. Ve muhtemelen dünyanın bu yöne evlenmesinden dolayı bundan sonraki eğitim ve daha pek çok şey online olarak devam edecek.


   

  Daha öncesinde yüz yüze özel ders veren insanlar da, yine bu pandemi döneminde özel derslerini Zoom, Skype ya da bir başka video konferans platformları sayesinde devam ettirebildiler. 


   


   

  Herhangi bir alanda, bilmeyen bir insana öğretebilecek kadar bilgiye sahip olan insanlar bu konuda özel ders verebilirler. Özel dersler okullarda öğretilen dersler kapsamında verilebileceği gibi, herkesin sorumlu olmadığı hobiler ya da farklı ilgi alanlarında da verilebilir. Dersleri iyi olan bir üniversite öğrencisinin kendisinden yaşça daha küçük olan öğrencilere matematik, Türkçe, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih ve benzeri alanlarda özel ders vermesi mümkün olduğu gibi; derslerden bağımsız olarak kodlama alanında belirli bir bilgiye sahip olan bir insanın da kodlama ilgisi olmayan bir başka insana online olarak özel ders vermesi mümkündür. Ya da yelken ile uğraşan bir insanın bu bilgilerini aktarması için yelkencilik ile uğraşan ya da uğraşmak isteyen bir başka insana özel ders vermesi mümkündür. Müzik alanında da yine herhangi bir enstrüman çalmak için belirli bir ücret karşılığında bilen insanların bilmeyene öğrettiği dersler online platforma kolaylıkla taşınabilmiştir.


   

  Online olarak özel ders vererek para kazanmak için yapılması gerekenler ise kişiden kişiye göre değişebilir. Eğer özel ders vermek İstediğiniz bir tanıdığınız varsa ve çeşitli sebeplerden dolayı bir araya gelmekte zorluk yaşıyorsanız online olarak derslere devam edebilirsiniz.


   

  Özel ders vermek için henüz bir öğrenciniz yoksa, özel ders verme sitelerinden bir profil oluşturarak özel derse ihtiyacı olan insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yine bu profil üzerinden özel ders vermek istediğiniz alanda bir ilan oluşturup insanların sizinle iletişime geçmelerini olanak sağlayabilirsiniz. Özel ders vermek isteyen kişiler, sokaklara ilan yapıştırarak insanlara kendini duyurmaya çalışıyorlar fakat online ortamda çok daha fazla insana, çok daha kolay bir şekilde ulaşılabileceğini artık anlamış olduk.


   

  İlanınızda iletişim bilgilerinize kesinlikle yer vermeniz gerekir. Kendinizle ilgili yazabileceğiniz herhangi bir metin, kısa bir bilgi yazısı veya eski tecrübelerinizden bahsetmek istediğiniz birkaç cümle insanların sizinle iletişime geçerken daha rahat olmalarına neden olacaktır. Üniversite öğrencisi iseniz, bölümünüzü belirtebilirsiniz veya kendinizi başarılı gördüğünüz alanda herhangi bir belge sunabilirsiniz.


   

  İlanınızı kendi sosyal medya sayfalarınızda paylaşarak çok daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çok sayıda özel ders verme sitesi bulunmaktadır. Sadece bir tanesi üzerinden ilerlemek yerine birden fazla özel ders verme sitesinde ilan yayınlayarak öğrenci bulma şansınızı daha da arttırabilirsiniz. Özel ders ihtiyacı olabilecek öğrencilerin ve onların ebeveynlerin bulunduğu sosyal medya gruplarında da ilanınızı paylaşabilir, farklı internet sitelerine reklam vererek öğrenci bulmaya çalışabilirsiniz.


   

  Halihazırda  özel ders veren bir insansanız, kendinize bir blog ya da YouTube kanalı açarak blog ya da YouTube kanalı üzerinden de para kazanabileceğiniz gibi, izlenme ve okunma sayıları sayesinde çok daha fazla insana da ulaşabilir ve öğrenci sayınızı arttırabilirsiniz. Memnun kalan öğrenci sayısı, size bir sonraki öğrencinizde ücret arttırma esnekliği tanıyacaktır. Kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeniz, güven ortamının yaratabilmesi için karşı tarafa sizin hakkınızda merak ettiği sorulara kolaylıkla yanıt bulabilmesi ve en önemlisi donanımlı olduğunuzu iddia ettiğiniz konuda gerçekten karşı tarafa da iletebilecek kadar bilgi birikimine sahip olması özel ders veren kişinin aranan isim olması haline getirebilir.


   


   

  Bir blog ya da YouTube kanalı açarak bu platformlarda ulaşmak istediğiniz öğrencilere motivasyon sağlayabilir, onlara verimli ders çalışma yöntemleri hakkında tüyolar verebilir ve zorlanılan konular ya da noktalar ile ilgili tecrübelerinize dayanarak bir açıklayıcı video çekebilirsiniz. Ders çalışan öğrenciler zorlandıkları noktalarda ya da eksik olduklarını hissettikleri noktalarda internet üzerinden aramalar yaparlar. Sizin çektiğiniz videolarda ya da yazdığınız içeriklerde bahsi geçen konular zorluk çeken öğrenciler tarafından arama yapıldığı takdirde onların önüne çıkacaktır. Videolarınızı izleyerek ya da yazılarınızı okuyarak anlayamadıkları konuları anlayan öğrenciler, sizi arkadaşlarına önererek kanalınızın daha da büyümesini ya da blogunuzun okuyucu sayısının daha da artmasını sağlayabilirler.


   

  Bu şekilde bir taraftan özel ders vererek diğer taraftan da YouTube veya blog üzerinden para kazanabilirsiniz.


   

  İlan vermenin yanında özel ders almak için ilan veren insanların da takibini iyi yaparak öğrenci sayısını arttırabilirsiniz. Özel ders vermek isteyen insanlar gibi, özel derse ihtiyacı olan insanlarda özel ders bulma platformlarında ilan paylaşırlar. Yani öğrencilerinizin sizi bulmalarını beklemenizi yerine, sizin de onları bulabileceğiniz bir yolun olduğunu da bilmek işinize yarayabilir.


   

  Online eğitimde yüz yüze iletişimde olduğu gibi göz kontağı kurmak ya da fiziksel olarak varlığı ile otorite sağlamak gibi avantajlar eğitimi veren insanın elinden alınmış olur. Bu avantajların boşluğunu online dersi daha verimli hale getirmeyi öğrenerek doldurmak eğitimi veren insanın sorumluluğudur. Bunu yapabilmek için ders verdiğiniz öğrencilerin tamamının birbirinden farklı olduğunu, öğrenme kapasitelerinin, öğrenme hızlarının, anlama kabiliyetlerinin birbirlerine göre değişiklik gösterebileceğini, ve farklı insan tiplerine göre öğretilmek istenen şeyin nasıl  öğretilebileceğini  çözümlemeniz gerekir.


   

  Online dersler genelde 1 saatlik seanslar halinde gerçekleşir. Öğrencilerinizin dersten memnun kalması kazanılan paranın devamlılığı açısından ve diğer öğrencileri önerilme ihtimalin izin artması açısından çok önemlidir. Bu yüzden bir saatlik seanslara gelmeden önce bu süre içerisinde nasıl bir plan izleyeceğiniz de önceden hazırlamış olmanız gerekiyor. Anlatacağınız konu, vereceğiniz örnekler, öğrencinin zorlanabileceğini düşündüğünüz noktalarda üstesinden gelmek için yapılması gerekenler gibi hazırlıkların tamamının derse gelmeden önce bitmiş olması gerekiyor.


   

  Online ders sürecini planlama esnasında, öğrencinin ilgisini canlı tutabilmek ve anlayabilmesi için farklı metotlar denemek gibi unsurların göz önünde bulundurulması gerekir. Yüz yüze dersten farklı olarak öğrenci ilgisini canlı tutabilmenin daha zor olabileceği asla unutulmamalıdır. Bir bilgisayar ya da telefon aracılığıyla bir insanla iletişime geçmeye çalışmak, yüz yüze iletişime geçmekten daha zor olacaktır. Ve dikkat dağınıklıkları daha sık yaşanacaktır. Bütün bunlar önceden tedbirinin alınması gereken noktalar olarak özel dersi veren kişinin karşısına çıkar.


   

  Anlatacağınız konunun ilgi çekici olabilmesi için farklı şemalar, farklı grafikler, farklı örnekler, ilgi çekici videolar ya da ilgi çekici sunumları ders öncesinde hazırlamanız faydalı olacaktır. Öğrencinin ilgi alanlarına göre verilen örnekler ise daha akılda kalıcı olacaktır.


   

  Online ders esnasında kameranızın açık olması öğrencinin dikkatini size verebilmesi açısından çok önemlidir. Fakat bu yeterli değildir. Online ders vereceğiniz platformu seçerken ekran paylaşımına izin veren bir platform olmasına dikkat edin. Ekranınızda yaptınız herhangi bir şeyi öğrencinin görmesi anlatılan konunun anlaşılabilmesi açısından  çok önemlidir. Bu şekilde öğrencinin ilgisini canlı tutmak daha da kolay olacaktır ve ders daha verimli bir hale gelecektir.


   


   

  Online dersin yüz yüze derse karşı bir takım dezavantajları olduğundan bahsettik. Fakat bunun yanında online dersin yüz yüze derse göre avantajları da mevcut. Öncelikle buluşmak için yolda harcanan zamandan tasarruf edilmiş olur. Öğrenciniz uzak bir yerde oturuyorsa ve büyük bir şehirde ikamet ediyorsanız bir saatlik ders için belki de yolda bir saatten çok daha fazla zaman harcıyor olurdunuz. Fakat online dersler sayesinde 1 saatlik ders için harcanacak süre 1 saate inmiş oluyor. 


   

  Ayrıca sadece ikamet ettiğiniz yere yakın ya da ikamet ettiğiniz şehirdeki öğrenciler arasından özel ders vermek zorunda değilsiniz; farklı şehirlerden, hatta farklı ülkelerden öğrencilerle çalışma imkanı yakalayabilirsiniz. Değişen ve gelişen teknolojiler online görüşmeleri çok farklı boyutlara taşıyabiliyor. Bu gelişmeleri takip ederek özel ders verirken verimi arttırabilmek için farklı neler yapılabileceğini takip edebilir ve bu şekilde öğrencinizin sizden memnun kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu da tabii ki bir sonraki öğrencinize giden yolda size referans olacaktır ve kazandığınız paranın daha stabil ve daha fazla olabilmesine olanak sağlayacaktır.


   

   SEO Danışmanlığı

  Bir web sitesi ile ilgili aramalarda, kullanıcıların arama motorlarında o web sitesi ile ilgili kelime öbeklerini ilişkilendirip alakalı sonuçları kullanıcıya sunmak SEO olarak geçer. Açılımı Search Engine Optimization, yani arama motoru optimizasyonu olan SEO, ulaşılmak istenen sayfaya ulaşım aşamasında kullanıcıya kolaylık sağlar. Kullanıcılar arama motorunda cevabını aradıkları bir soru sordukları zaman alakalı cevapların kullanıcıya sunulması kapsamında SEO çalışmaları çok önemlidir. 


   

  SEO çalışmaları sayesinde bir web sitesinin, kendisine ihtiyaç duyan insanların karşısına daha optimal bir şekilde çıkabilmesi ve daha yüksek sıralamalar elde ederek daha yoğun bir organik kullanıcı trafiği yaratılabilmesi sağlanır. Bu çalışmalar SEO uzmanları tarafından profesyonel bir şekilde yürütülebileceği gibi, başkaları adına SEO çalışmalarını yapan SEO danışmanlık şirketleri ve hizmetleri de bulunmaktadır.


   


   

  Bir web sitesinin arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek amacıyla yapılan çalışmaların tamamı SEO çalışmaları kapsamına girer ve bu alanda verilen danışmanlık hizmeti de SEO danışmanlığı olarak adlandırılabilir. SEO danışmanlığı çok fazla alt başlığı bulunan kapsamlı bir çalışmadır. Oldukça hassas noktalara sahiptir. SEO uzun soluklu bir iştir ve ciddi bir emek ve disiplin ister. Aksi takdirde SEO çalışmalarından verim elde edilmesi mümkün olmaz ve uzun vadede bir başarı sağlamak söz konusu olamaz.


   

  SEO çalışmaları titizlikle ve disipline yürütüldüğü takdirde kayda değer geri dönüşlerini elde edilmesi mümkündür ve bu da şirketlerin göz önünde bulundurduğu bir durumdur.


   

  Bir web sitesi ile ilgili kelime ya da kelime gruplarının arama motorlarında aratılması sonucunda, o web sitesinin çıkan sonuçlar arasında üst sırada yer alması, sitedeki organik kullanıcı trafiğini arttırır ve siteden alınan verim de doğru orantılı olacak şekilde artmış olur. SEO çalışmalarının temel amacı siteden alınan verimi bu organik kullanıcı trafiğini artırarak arttırmaktır. Bir kullanıcı “en iyi bebek arabası” şeklinde bir arama yaptığı zaman, bebek arabası ürünü satışı yapan bir şirket SEO çalışmaları sayesinde en üst sırada sonuçlar arasında yerini alırsa, o şirketin SEO çalışmalarının iyi yürütüldüğünün çıkarımını yapabilir ve bunun sonucu olarak da şirketin kar edeceğini ön görebiliriz.  Çünkü ilk sırada çıkan bu şirketin web sitesi organik kullanıcı trafiği bakımından rakiplerine göre bir avantaj elde edecektir ve satışları da aynı oranda olumlu bir şekilde etkilenecektir. SEO danışmanlığı da işletmelere bu olanakları sağlamak için verilen profesyonel hizmetler. SEO danışmanları tecrübe sahibi insanlardır ve kendi alanlarında geniş bir bilgi birikimine sahip olmak zorundadırlar.


   

  İnternet üzerinde SEO eğitim alınabilecek binlerce seçenek mevcuttur. Son zamanların yükselen iş alanlarından biri olan SEO alanında bilgi ve tecrübe sahibi olan insanlar, sadece kendi ülkelerinde değil diğer ülkelerde de kolaylıkla para kazanabilir hale gelirler. İnternetin nasıl çalıştığını, arkasındaki algoritmanın ve yapay zekanın hangi kriterlere bağlı olarak önerilerde bulunduğunu anlayabilmek ve bunu yönetebilmek iş dünyasında İnsanlara çok büyük avantajlar sağlar.


   

  Günümüzde işletmelerin tamamı SEO çalışmalarına çok büyük önem vermektedirler. Bu durum da SEO danışmanlığı veren insanların iyi paralar kazanmasının önünü açmaktadır. SEO çalışmaları ne kadar iyi yürütülürse, bir şirketin elde edeceği kar da doğru orantılı olarak artacaktır. Ürün satışları ya da hizmet satışları bakımından başarıya ulaşmak isteyen şirketler SEO çalışmaları için kayda değer bir bütçeyi ayırmak için hazırdırlar.


   

  SEO  çalışmalarından çok iyi paralar kazanılabilir. Fakat bu paraları herkes kazanamaz. Çünkü uzun soluklu ve disiplin isteyen bir çalışma olan SEO çalışmaları kısa süre içerisinde başarıya ulaştırabilecek bir hizmet değildir. SEO ile ilgili işler yürütmek isteyen insanların sabırlı olmaları gerekir. Farklı stratejiler uygulayıp, bu stratejilerin nasıl geri dönüş sağladığını beklemek ve sonrasında bu geri dönüşlerden yola çıkarak değiştirilmesi gereken noktaların değiştirilmesini sağlamak gerekir.


   

  SEO çalışmaları yapmak isteyen insanların, bu hizmeti sunacakları şirketleri iyi bir şekilde analiz etmesi ve kullanıcıların bu şirketlere ulaşabilmek için arama motorlarında aratacakları anahtar kelimeleri önceden tahmin etmesi gerekir. İyi bir SEO danışmanı, anahtar kelimelere  çok önem vermesi gerektiğini bilir ve bu kelimeleri gelişigüzel kullanmaz. İçeriklerin akışında sırıtmayacak şekilde yerleştirilmesi gereken bu anahtar kelimeler, SEO çalışmalarının mihenk taşıdır.


   


   

  Sabırlı bir insansanız, kendinizi disiplinli olarak tanımlıyorsanız ve küçük detayların büyük etkiler yaratabileceğini düşünüyorsanız bu iş size göre olabilir. SEO danışmanları dolgun ücretler aldıkları için, şirketler danışmanlık hizmeti alacağı insanları titizlikle seçerler. SEO çalışmaları yürütmek istiyorum demek tek başına yeterli olmayacaktır. SEO danışmanlık hizmeti veren insanların neredeyse tamamı tecrübeli insanlardır, işe yeni başlayacak insanlar da ise bir eğitim ve sertifika beklentisi, şirketler tarafından olacaktır. İnternet üzerinden alınabilecek online kurslar sayesinde veya yüz yüze gidilebilecek eğitimler sayesinde, sizi iş hayatına hazırlayacak, SEO eğitimi veren birçok kurum mevcuttur. SEO hizmetini hangi ülkede vermek istediğinizde göre bu eğitimler arasından size uygun olanını seçip,  uzun vadede stabil bir gelir elde edebilmek adına SEO danışmanı olabilirsiniz. 


   

  Online olarak yürüteceğiniz bu iş sayesinde hem paranızı kazanabilir hem de günlük hayatınızda kendinize göre planlayıp rahat bir işe sahip olabilirsiniz. Geçerli bir kurumdan aldığınız sertifika sayesinde kariyer sitelerinden iş başvuruları yapabilir, SEO danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyan şirketler için çalışabilirsiniz. SEO danışmanlık hizmeti veren şirketlere başvuru yapıp bu şirketlerde tam zamanlı olarak işe girme imkanınız da mevcut. Freelance çalışmak istemeyen insanlar için SEO danışmanlık hizmeti veren şirketler de yine kariyer siteleri üzerinden ulaşılabilir durumdalar. 


   

   Blog Yazıp Para Kazanmak

  İnsanların kendi seçtikleri konular hakkında düşündüklerini, hissettiklerini, tecrübe ettiklerini, hayal ettiklerini; teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kendi tarzlarında dile getirdikleri yazılara blog yazıları denir. Blog yazıları genellikle en güncel olandan en eski olana doğru sıralanmış bir şekilde web tabanlı yayınlardır. Blog yazıları günlüğe benzetilebilir. Çünkü blog yazın insanlar genelde her gün başlarına gelen şeyleri ya da bir konu hakkındaki düşüncelerini yazıya geçirir ve bunu diğer insanlarla paylaşırlar. Blog yazan insanlara blogger denir. Dünya üzerinde milyonlarca blog yazan insan vardır ve her gün milyonlarca blog yazısı diğer insanlarla paylaşılır. 


   

  İnsanların neden blog yazdığına dair verilebilecek binlerce cevap vardır. Bazı insanlar kendileri gibi düşünen diğer insanları bulabilmek adına blog yazarlar. Bazı insanlar bir konu hakkındaki fikirlerini başkaları tarafından duyulmasına ihtiyaç duydukları için blog yazarlar. Bir diğer blog yazma amacı da insanların kendileriyle aynı kafadan olan insanlarla eğlenme ihtiyacını karşılamaktır. Blog yazmanın bir başka amacı da edinilen tecrübeler ışığında diğer insanların hayatını kolaylaştırma gayesidir. Örneğin daha önce 3 çocuk büyütmüş Bir annenin bebek bakımına dair blog yazılarını, yeni anne olan kadınlar okuyabilir ve böylece bebekleri ile ilgilenirken karşılaşabilecekleri potansiyel zorlukları önceden tecrübe etmiş bir anneden öğrenip ona göre önlem alabilirler. Ya da bozulan arabasını kendisi tamir eden bir adamın tamir aşamasında başına gelenleri paylaştığı blog, aynı marka ve model arabaya sahip ya da aynı arıza ile karşılaşan başka biri tarafından okunabilir. Böylece tamir hakkında bir başkasının tecrübelerini de edinerek daha hızlı aksiyon alabilir. 


   


   

  Blog yazmanın amaçlarından biri de para kazanmak olabilir. Bazı blog siteleri yazılan blog yazısının okunma sayısına göre yazara belirli bir ücret ödüyor. Ne kadar çok insan yazıyı okursa yazar o kadar fazla para kazanmış oluyor. Para kaygısı güden yazar daha geniş bir kitleye ulaşmak için daha kaliteli yazılar ortaya çıkarmaya çalışır. Bazı blog yazarları yazıları için reklam vererek daha geniş okuyucu kitlesine ulaşmak için bir takım stratejik planlamalar yapıyorlar. Belirli bir okuyucu kitlesine ulaştıktan sonra blogunuza reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. 


   

  Bir blog yazarı olarak online  içeriğiniz için düzenli bir gelir akışı istiyorsanız reklam almaya başlayabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kitleye göre reklamverenler sizin için ödeme yapacaklardır. Her blog yazarını takip eden belirli bir kitle vardır ve bu kitleyi oluşturan insanlar birbirleriyle ortak özelliklere sahiptirler. bu ortak özellikleri hitap eden markalar ise blog yazarlarına reklam karşılığı para vermeyi teklif ederler. Markalar bu reklamlar için para harcamaya hazırdırlar çünkü, müşteri segmentasyonu yapmalarına gerek duymaksızın hitap etmek istedikleri kitleye elleri ile koymuşçasına bulabilirler. Örnek vermek gerekirse hayvanlarla ilgili blog yazıları yazan bir yazar hayvan maması markalarından reklam teklifi alabilir. Çünkü o blog yazılarını okuyan insanların hayvanlara ilgisi vardır ya da evcil hayvan besliyorlardır. Yani hayvan mamasını halihazırda satın alan insanlardır. Bu da mama markalarının bu insanları aramasına gerek duymadan bulabilecekleri bir ortam yaratmış olur. Hayvan bakımı ile ilgili yazılar yazan yazar İste bu şekilde reklam ile parasını kazanabilir. Sayfanın popülerliği arttıkça kazanan para da doğru orantılı olarak artacaktır. 


   

  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey blog içeriği ile reklamların uyum içerisinde olmasıdır. Okuyucularınıza hitap eden ve güvenilir ürün ya da hizmet sunan markalarla çalışmanız bir sonraki reklamınız için güzel bir temel oluşmasının önüne açar. İçeriklerle ve okuyucu kitlesi ile alakalı reklamların geri dönüşü de oldukça verimli olur. Alakasız reklamlarda ise aynı verimi beklemek mümkün değildir.


   

  Ayrıca kendi dijital ya da fiziksel ürünlerinizden bahsederek de para kazanabilirsiniz. Birçok blog gözleri belirli bir okuyucu kitlesine ulaştıktan sonra kendi ürün ya da hizmetlerine üretmeye başlarlar. Bu dijital ya da fiziksel ürünleri kurduğunuz online bir platformda satmaya başlayabilirsiniz. Halihazırda sizin dijital ya da fiziksel ürünlerinizle ilgilenen bir kitleniz olduğu için satış yapmanız kolaylaşacaktır. Birçok blogger kurdukları e-ticaret sitelerinde ya da platformlarında oluşturdukları mağazalardan ürün ya da hizmet satışı yapmaktadır. Böylece yazdıkları blog yazıları üzerinden para kazanmaktadırlar. 


   


   

  Bunun dışında belirli bir başarıya ulaşmış blog yazarları, blog yazmaya yeni başlayan insanlara danışmanlık ve koçluk hizmeti vererek de para kazanabiliyorlar. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılan blog sitelerinde kullanıcılar birbirlerinin bloglarını takip edebiliyorlar. Birbirlerini takip eden kullanıcılar birbirlerinin abonesi haline geliyorlar. Abone sayısı arttıkça blog yazarının kazanacağı para da artıyor. Bu tarz bir sitede blog yazarak abone sayısını arttırmayı hedefleyerek de para kazanabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz bloga reklam alarak para kazanma fırsatı da yine abone sayısı arttıkça artıyor. 


   

  Son olarak blog yazarak para kazanma imkânlarından bir tanesi de, yazılan blog yazılarıyla ilgili bilgi birikimi biriktikçe yazarın uzmanlaşması sonucu kendisinden talep edilen online ya da yüz yüze eğitim  fırsatlarından faydalanmaktır. Uzmanlaşılan konu üzerinde özel ders verilebilir ve bu özel derslerden gelir elde edilebilir. 

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Huawei HarmonyOS NEXT İçin İkinci Beta Süreci Başlıyor: Android ile Bağ Kesiliyor!

  Huawei, ABD ambargosu sonrası geliştirdiği HarmonyOS NEXT'in ikinci beta sürecini başlattı. Yeni sistem, Google ile bağlantıyı kesip bağımsız yapıya geçiyor.

  Motorola Edge 50 Neo Geliyor: İşte RAM ve Renk Seçenekleri!

  Motorola Edge 50 Neo, yeni RAM ve renk seçenekleriyle ortaya çıktı. 8/128GB ve 12/256GB depolama, Gri, Mavi, Süt ve Poinciana renkleriyle dikkat çekiyor.

  Samsung Galaxy Ring Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Samsung, Galaxy Ring akıllı yüzüğü tanıttı. 399 dolar fiyatla satışa sunulan yüzük, sağlık takibi ve uzun pil ömrüyle dikkat çekiyor.

  Yeni Elektrikli Ford Capri Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Ford Capri, elektrikli SUV olarak geri döndü. 627 km menzil, modern tasarım ve gelişmiş teknoloji ile dikkat çekiyor. Fiyatı 47 bin euro'dan başlıyor.

  Online Para Kazanmak İçin 15 Harika İş Fikri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et