R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  GIF Nasıl Yapılır?

  Çoğu zaman emojiler istenilen duyguyu aktarma noktasında yetersiz kalır. Bu yetersizliğin giderilmesinde ise GIF’ler en çok kullanılan dijital dosyalardan biridir. Standart olarak dijital dünyada yerini almış olan birçok GIF bulunmaktadır.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  08.09.2022 17:14 1533 4 dk okuma süresi
  GIF Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Emojilerin, duyguları aktarmada yetersiz kaldığı durumlarla başa çıkabilmek adına GIF kullanımı tercih edilmektedir. Mevcut GIF’ler, bazı durumlarda yetersiz kalabileceğinden özgün GIF hazırlama olanağı sağlayan programlar tasarlanmıştır. Bu programlar, mobil cihazlara indirilir. Ardından tercih edilen bir video üzerinden kolaylıkla özgün GIF'ler hazırlanır. 

  GIF nedir? 

  GIF (Graphics Interchange Format), ABD’li yazılımcı Steve Wilhite tarafından 1987’de icat edilen görüntü formatının adıdır. GIF, en küçük dosya boyutundaki görüntülerin hareketli hale getirilmesi ile oluşturulmaktadır.

  GIF’ler, görsel kalite seviyesini düşürmeden dosya boyutunu küçülten bir Bitmap görüntüdür. Bir JPEG görüntü, 16 milyona kadar farklı renk görüntüler. GIF, her bir görüntü için piksel başına 8 bit’e kadar destek vermektedir. Toplam olarak, görüntü boyunca 256 renge kadar izin vermektedir.

  İlk ortaya çıktığı zamanlarda amatör görüntüler olarak değerlendirilen GIF’ler artık kabul görmüştür. Genellikle sosyal medya paylaşımlarında da sıklıkla yer alan temel araçlardan biridir. GIF’ler, birden fazla sosyal mecrada kolaylıkla paylaşılır. Deneyimli tasarımcılar veya sıradan kullanıcılar tarafından oluşturulan GIF’ler, arama motorlarından bulunur. GIF‘ler, paylaşımlara ek değer katıp, ifade edilmek istenenleri daha etkili biçimde yansıtır.

  GIF nasıl yapılır? 

  GIF, farklı fotoğrafların bir araya getirilmesi ile veya videoların belirli kesitlerinin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. GIF, oluşturmak üzere tasarlanmış bir uygulama kullanılarak veya GIF sitesi aracılığıyla oluşturulur. 

  GIF hazırlamanın ilk aşamasında kullanılacak uygulamanın, bilgisayar veya mobil cihaza indirilip kurulması gerekir. Eğer bir site aracılığı ile GIF oluşturulacaksa siteye üye olmak gerekir.

  GIF oluşturmak herhangi bir uzmanlık gerektirmemektedir. Arama motorlarına ‘GIF indir’ yazılarak yapılan arama ile kaynaklara kolaylıkla sahip olunur. Görseller ve videolar çevrimiçi araçlara yüklenmelidir. Böylece hızlı ve kolay şekilde GIF oluşturulur.

  GIF yapma yöntemleri nelerdir? 

  GIF yapmak için 4 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasındaki fark, GIF yapmak için aracı olarak kullanılan programdır. Kullanılan cihaza veya uygulamaya göre hangi GIF yapma yolunun seçileceğine karar verilmelidir. 

  WhatsApp’ta GIF yapma

  En popüler mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp'ta da GIF yapılır. Bunun için başka bir ek mobil uygulamaya gerek yoktur. Bunun için bir akıllı telefonda WhatsApp uygulamasının yüklü olması yeterlidir.

  WhatsApp uygulaması ile GIF yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  WhatsApp uygulaması açılmalı.
  Bir mesaj ekranına tıklanmalı.
  Klavyenin üzerinde bulunan kamera butonuna tıklanarak kamerayı açılmalı.
  Kayıt butonuna basılı tutularak GIF uzunluğunda bir video çekilmeli.
  Video çekildikten sonra çıkan gönderim ekranında GIF ve video seçenekleri görülecektir. Buradan GIF seçeneğine dokunulmalı.
  Gönder tuşuna basıldığı an, çekilen video bir GIF olarak karşı tarafa iletilecektir. 
  Böylece gönderilen GIF, akıllı telefona indirilir.

  Ekran kaydından GIF yapma

  Bilgisayarda ekran kaydı yapılarak GIF oluşturulur. Bu yol ile istenen görüntü kayıt altına alınır. Böylece GIF haline getirilir.

  Ekran kaydından GIF oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  GIPHY Capture, ScreenToGif, LICECap veya GifCam gibi programlardan herhangi biri, bilgisayara indirilmeli. 
  Kurulum aşamaları doğru bir şekilde izlenerek program bilgisayara kurulmalı.
  Programı başlatıldığında, kırmızı çerçeveli bir ekran çıkacaktır.
  Kırmızı çerçeveli ekranın boyutu, kaydetmek istenilen alan kadar genişletilmeli.
  Ardından kırmızı çerçeveli ekranın altında bulunan renkli kayıt tuşuna basılarak kayıt başlatılmalıdır.
  Kırmızı renkli kayıt tuşuna tekrar basıldığında da kayıt duracaktır.
  GIF’in piksel boyutu, saniyedeki kare hızı ayarlanabilir ve farklı eklemeler yapılır.
  Tüm düzenlemeler yapıldıktan sonra GIF kaydedilir.
  Artık oluşturulan GIF, paylaşılır.

  Telefon ya da tablette GIF yapma

  Bir telefon ya da tablette GIF yapmak için yine program veya uygulama indirilmelidir. İndirilebilen mobil uygulamalar sayesinde kolayca GIF yapılır. 

  Yapılması gereken, indirilen uygulamadaki adımları takip etmektir. GIF Maker, ImgPlay ve GIPHY, popüler GIF yapmaya aracı uygulamalardır. Bu uygulamalardan biri telefon veya tablete indirilerek kolayca GIF oluşturulur.

  YouTube videosundan GIF yapma

  Telefondan veya bilgisayardan GIF yapmanın diğer yoluysa halihazırdaki bir Youtube videosunu kullanmaktır. Bir Youtube videosunun seçilen bir bölümü, online bir GIF sitesi üzerinden GIF’e dönüştürülür.

  En iyi GIF yapma programları nelerdir?

  • ImgFlip 

  YouTube gibi platformların URL kısımları kullanılmak üzere özgün GIF hazırlamak mümkündür. 

  • GIPHY 

  En popüler GIF oluşturma programları arasında yer alır. Bu uygulama, YouTube ve benzeri birçok sitenin videolarını GIF olarak değerlendirme imkanı tanımaktadır. Aynı zamanda program, bilgisayara yüklü videolar veya fotoğrafları da GIF yapar.

  • IMGUR 

  Ücretsiz şekilde GIF yapmaya yarayan programlardan biri de IMGUR’dur. Üstelik bu popüler programla daha uzun süreli GIF'ler yapılır.  

  • Make A GIF 

  Kolay şekilde bu program ile GIF hazırlanır. Bu uygulama, aynı zamanda bilgisayar kamerası kullanılarak çekilen videoları da GIF yapar. Diğer taraftan uzun süreli videoları da destekler. 

  • EzGIF

  Bu program ile GIF boyutları güvenli bir şekilde ayarlanır. Ayrıca, istenilen özgün içerik yaratılır. Etkin optimizasyon özelliği sayesinde kullanımı kolaydır. Kısa süre içerisinde GIF hazırlama imkanı tanır. Sunulan diğer servislere göre daha ayrıntılı bir kullanım imkanı vardır. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  GIF Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et