R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En İyi Borsa ve Hisse Senedi Takip Uygulamaları 2022

  Hisse senedi alım ve satımında doğru ve anlık analiz olmazsa olmaz bir konu. Hem hisse senedi durumlarını takip edebileceğiniz, hem şirket haberlerini öğrenebileceğiniz, hem de yapay zeka tavsiyeleri ile yeni yatırımlara karar verebileceğiniz en iyi borsa uygulamalarını avantaj ve dezavantajlarıyla ele aldık.

  Bekir Aydoğan
  Bekir Aydoğan R10 Editörü
  04.06.2022 23:01 8065 6 dk okuma süresi
  En İyi Borsa ve Hisse Senedi Takip Uygulamaları 2022
  Son Düzenleme:

  Yatırımcılar için borsa takibini anlık olarak yapabilmek alım ve satım fırsatlarını kaçırmamak için hayati derecede önemli bir konu. Ek olarak gelecek yatırımlara yönelik tavsiyeler, borsa gelecek öngörüsü, şirket haberleri ve hisse senedi tavsiyeleri de bu takip sürecinin birer parçası.

  Günümüzde tüm hisse senedi yatırım ve takip işlemlerini mobil cihazınızdan yapmanız mümkün. Ancak daha önce Etoro, Trading212 gibi örneklerde yaşandığı gibi BIST kurallarına aykırı işlemler yapan, hesaplara haksız şekilde blokaj koyan platformlardan uzak durmanız gerekmekte. Böylesi bir durum yaşamamak adına kullanıcı çekmek adına promosyon, referans ödülleri vermeyen (kripto para piyasası araçları hariç), mümkünse Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, İsveç merkezli bir platformu tercih etmenizi öneririz.

  En İyi Borsa Siteleri Hangileri?

  Yatırımcıların kendilerine en uygun hisse senedi takip sistemini kurabilmeleri adına avantaj ve dezavantajları ile en iyi borsa uygulamalarını ele aldık. Listede yalnızca yatırım yapılabilir güvenilirliğe ve kullanıcılar tarafından çokça olumlu değerlendirilmiş adreslere yer verildi.

  Borsa İstanbul

  5. Borsa İstanbul

  Web adresi: https://borsaistanbul.com/tr/ 

  Borsayı takip etmeye BIST’in kendisinden başlamak en mantıklısı olabilir. Borsa İstanbul web sitesinde anlık olarak BIST yükselen ve azalan endeksleri, VIOP en yüksek pozisyonlu senetleri görebilir; temettü rakamlarını ve yakın zamanda halka arzı gerçekleşecek yeni hisse senetlerini görüntülüyebilirsiniz.

  Avantajları

  • Ana kaynak olduğu için birkaç saniye de olsa daha erken anlık veriler sunulması.
  • Uzun vadeli yatırım planları için tek noktada ücretsiz ve doğru bilgiler edinme.
  • BIST30, BIST 100 ve VIOP trendlerini anlık rakamlarla görebilme.
  • Katılım, sürdürülebilirlik, KOBİ yatırımları ve şehir endeksi gibi bilgilerin bir arada sunulması.
  • Halka arzı gerçekleşecek hisse senetlerini banka bildirimlerinden önce öğrenebilme.
  • Amatör yatırımcı için öğretici içerikler açısından en zengin kaynak.

  Dezavantajları

  • Android ve iOS borsa takip uygulamasının olmaması ancak bunu üçüncü taraf uygulamalar ile edinebilirsiniz.
  • Hisse senetlerini toplu olarak inceleme ekranının bulunmaması.
  • Hesap oluşturarak favori veya takip listesi ile kolay inceleme imkanı sunulmaması.
  • Endekslere dair herhangi bir yorum veya beklenti rakamlarının sunulmaması, yatırımcı tüm bilgileri kendi başına derlemek ve analiz etmek durumunda.
  RobinHood

  4. RobinHood

  Web adresi: https://robinhood.com/ 

  ABD, Kaliforniya merkezli RobinHood bünyesinde hem kripto para piyasasına, hem yatırım fonlarına, hem de hisse senetlerine yönelik işlem yapılabilmesi nedeniyle son zamanların popülerleşen borsa uygulaması. Teknik analiz ve kripto ve şirket haberleri ile de yatırımcısına çeşitli yönlendirmeler yapıyor. 

  Avantajları

  • Yatırımcıların şirket ve fon hisseleri dışında kripto piyasasına da aynı noktadan erişebilme imkanı var.
  • Android ve iOS uygulamaları son derece yalın ve işlevsel.
  • Yurt dışı para piyasalarına doğrudan yatırım yapabilme imkanı sunuyor.
  • %0 komisyon ile tüm işlemlerinizi ücretsiz gerçekleştirebiliyorsunuz.

  Dezavantajları

  • Türkçe dil desteği bulunmaması Türkiye yatırımcıları için en büyük sorun.
  • Para yatırma ve çekme yöntemlerinin Türkiye için yüksek kesintili olması.
  • Borsa İstanbul’a yatırım yapılamaması yine yerli yatırımcı için bir başka sorun.
  Foreks

  3. Foreks

  Web adresi: https://www.foreks.com/ 

  Türkiye’nin en popüler borsa uygulamalarından biri olan Foreks, adını 100.000$’lık sanal yatırım hesabı ile duyurdu. Kaldıraçlı işlemler denilince ilk akla gelen adres. Foreks’te kaldıraçlı işlemlerin haricinde normal piyasa yatırımları da yapabilirsiniz. Anlık takip sistemi, hisse grafikleri ile diğer tüm uygulamalardan kendisini ayırabiliyor.

  Avantajları

  • Kaldıraçlı işlemler için en iyi ve en çok tercih edilen borsa uygulaması.
  • Detaylı ve yatırımcının özelleştirebileceği hisse grafik takip modülü.
  • Şartlı emirler ile farklı piyasa senaryolarına yönelik farklı seçenekler oluşturulabilmesi.
  • Demo hesap kullanımı ile yatırımcının deneme, yanılma ile işlem yapmayı öğrenmesine imkan tanınması.
  • Hisse senetleri dışında altın, gümüş, pamuk, kahve gibi farklı araç ve mamullere yatırım yapılabilmesi.

  Dezavantajları

  • Yeni başlayanlar için karmaşık görünen arayüzü.
  • Kaldıraçlı işlemlerin çok fazla öne çıkarılması ve amatör yatırımcının bu yüksek riskli işlem tipine kolay erişebilmesi.
  TradingView

  2. TradingView

  Web adresi: https://tr.tradingview.com/ 

  Kripto paralar, yatırım fonları, endeksler, döviz birimleri ve çok daha fazlasını takip edebilmenizi sağlayan TradingView, aynı zamanda yatırım ipuçları ve derinlemesine analizleri ile de dünyanın en çok tercih edilen “ücretli” borsa uygulaması. Kendi bünyesinden değil ama aracı farklı platformlar ile TradingView’de yatırım yapmanız da mümkün.

  Avantajları

  • En yüksek kullanım oranına sahip borsa uygulaması.
  • Global hisse piyasalarını, kripto paraları, tahvil ve fonları ayrı ayrı takip edebilme.
  • Yapay zeka tarafından çıkarılmış derinlemesine analizlere erişim.
  • Orta ve uzman seviye piyasa yatırımcıları için kitle öngörüsü edinme imkanı.

  Dezavantajları

  • 30 günlük kullanım sonrasında ücret ödenmesi gerekmesi.
  • Yapay zeka analizlerinin bazılarının aylık ödemeye ek ücret gerektirmesi.
  Investing

  1- Investing

  Web adresi: https://tr.investing.com/ 

  En iyi borsa uygulaması olarak Investing’i seçiyor ve öneriyoruz. 100.000’i aşan yatırım aracını takip edebilme olanağı, ücretsiz haliyle de yatırımcıya pek çok fayda sağlaması, hisse senetleri altında diğer yatırımcılar ile iletişim kurabilme imkanı, hem amatör, hem de uzman yatırımcıya aynı anda hitap edebilmesi ile Investing tartışmasız şekilde en iyi hisse senedi takip uygulaması.

  Avantajları

  • Hisse senetlerini farklı listeler ile takip edebilme.
  • Diğer yatırımcılar ile direkt iletişim kurabilme.
  • Uzman görüş ve önerilerine ücretsiz erişebilme.
  • Ücretli paket fiyatlarının uygun olması.
  • Yapay zeka ve uzman analizlerinin sentezi ile ortaya net bir “al” - “sat” sonucu koyabilmesi.

  Dezavantajları

  • Platformun kendisinden yatırım yapılamaması.
  • Düşük hacimli hisse senedine sahip şirketlerin haber ve bilgilerinin geç gelmesi.
  • Diğer yatırımcılar ile iletişim kurmanın yatırımcıyı zaman zaman yanlış yönlendirmesi.

  En İyi Borsa Banka Uygulamaları Hangileri?

  Sadece BIST’e yatırım yapacaksanız bir bankanın borsa, hisse senedi uygulamasını kullanmanız en kolay seçenek olur. Vadesiz mevduat hesabınızdan, maaş veya birikim hesabınızdan direkt olarak borsaya aktarım yapabilir veya kazancınızı geri banka hesabınıza çekebilirsiniz. Ancak bankaların sundukları borsa uygulamaları maalesef hisse senedi takip uygulamaları kadar avantaja sahip değiller. Bu nedenle banka uygulamasını yanında bir de borsa takip uygulaması ile kullanmanızı öneririz.

  Yapı Kredi Bankası: Yatırım Dünyam

  Yapı Kredi yatırımcılara hem mobil banka uygulamasından, hem de internet bankacılığı arayüzünden borsaya erişim imkanı sağlıyor. Ek olarak Yatırım Dünyam isimli borsa uygulaması ile de daha ileri seviye emir ve takip işlemleri yapmak isteyen kullanıcılara teknik detay ve grafik-ölçümler sunuyor. En büyük avantajı düzensiz ama sık aralıklarla “Akıllı Borsa Tavsiyeleri” başlıklı al-sat-tut önerileri vermesi.

  Akbank: Yatırımcı

  Yapı Kredi Bankası’na benzer şekilde Akbank da hem banka uygulaması üzerinden, hem de ayrıca sunduğu “Yatırımcı” uygulaması ile borsa işlemlerine erişim imkanı veriyor. Uygulama aracılığı ile global yatırım fonları da dahil pek çok finansal araca işlem yapabilirsiniz. Düzenli şekilde hisse senedi öngörüleri paylaşıyor.

  İşBank: Mobil Borsa

  Tek uygulama üzerinden banka ve borsa işlemlerini yürüten İşBank’ın diğer bankaların sunduklarına göre en büyük avantajı “VarantSeçer” modülü ile kısmi kaldıraçlı diyebileceğimiz Endeks, Pay, Döviz ve Emtia temelli varant analiz modülü sunması. İş Varant adındaki bu yardımcı araç ile varantlara yatırım yapabilirsiniz

  TEB: Yatırım Prime

  Detaylı ama işlevsel arayüzü ile TEB Yatırım Prime son derece kullanıcı dostu. Hisse senetlerinin her biri için ayrı ayrı sunduğu analiz ve grafikler ile de yardımcı bir hisse senedi takip uygulamasına olan ihtiyacı azaltıyor. 

  Garanti BBVA Yatırım

  Borsa İstanbul bünyesinde sunduğu işlem tiplerinin haricinde Garanti BBVA Yatırım 25 farklı ülkenin borsa piyasasına da erişim imkanı tanıyor. Aylık ve haftalık raporlamalar, analizler ile de yatırımcısını yönlendiriyor. Yurt dışı piyasalarına ilginiz varsa mutlaka göz atmanızı öneririz.

  BONUS: Papara Borsa-Hisse Senedi Yatırım Uygulaması

  Listemizin sonuna geldik ancak çok yakında aktifleşmesi beklenen Papara’nın borsa ve hisse senedi hizmetinden de bahsetmeden konuyu sonlandırmak doğru olmaz. Çoğu kişinin bir sanal kart, dijital banka uygulaması olarak tanıdığı Papara bu yılın başında yaptığı duyuruya göre ABD borsaları da dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ait borsalara ve Borsa İstanbul hisselerine yatırım yapabilme imkanı getirecek.

  Ülkemizdeki yatırımcıların en büyük sorunu yurtdışı piyasalarına erişim. Netflix, Apple, Amazon, Google gibi dünyanın en değerli hisse senetlerine “paylı” yatırım yapılabileceği de bilinenler arasında. Yani hisse 250$ olsa dahi siz 50$ karşılığında yatırım yapabiliyorsunuz, bu da yüksek değerlere ulaşmış şirket hisselerinde düşük bir payla da olsa bulunmanızı sağlayacaktır. Şimdilik yatırım komisyonları, çekim ücretleri vs. konularda detay bulunmuyor. Ancak Papara uygulamasında “kur” seçeneğine tıkladığınızda “Yatırım Hesabı” seçeneğini görebilir ve uygulama aktif olduğunda size haber verilmesini isteyebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Haftaya BİM Marketlerde Teknoloji Rüzgarı Esecek: LG ve TCL Markalı Akıllı Televizyonlar Geliyor!

  19 Nisan BİM aktüel kataloğu, TCL ve LG akıllı TV'lerden elektrikli bisikletlere kadar çeşitli teknoloji ürünleri sunuyor.

  Google Chrome Premium Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Google, gizlilik konularına öncelik veren işletmeleri hedefleyerek Chrome Enterprise Premium adında yeni bir Chrome tarayıcı sürümünü piyasaya sürdü.

  WhatsApp'ın Çizim Düzenleyici Aracı Güncellendi: İşte Yeni Tasarımı ve Özellikleri!

  WhatsApp çizim düzenleyici aracı yenilendi! Yeni tasarım daha kullanışlı, 24 renk seçeneği sunuyor ve Android beta kullanıcıları için hazır!

  En İyi Borsa ve Hisse Senedi Takip Uygulamaları 2022

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et