R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En Çok Kullanılan İngilizce Erkek Bebek İsimleri Ve Anlamları

  Dünya genelinde en çok kullanılan İngilizce erkek bebek isimleri belli oldu! Güncel listeye göre en çok kullanılan İngilizce erkek bebek ismi “Albert” oldu. Bu ismin sözlük anlamı “parlak ve ışıltılı” olarak geçmekte.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  28.01.2023 17:14 4870 6 dk okuma süresi
  En Çok Kullanılan İngilizce Erkek Bebek İsimleri Ve Anlamları
  Son Düzenleme:

  Dünya genelinde en çok kullanılan İngilizce erkek bebek isimleri belli oldu! Güncel listeye göre en çok kullanılan İngilizce erkek bebek ismi “Albert” oldu. Bu ismin sözlük anlamı “parlak ve ışıltılı” olarak geçmekte.

  2023 senesine girilmesi ile beraber dünyada en çok kullanılan erkek isimleri açıklandı! Yeni listeye göre dünya genelinde en çok kullanılan erkek bebek ismi “Albert” oldu. Parlak ve ışıltılı anlamlarına gelen bu isim, en çok tercih edilen erkek ismi. Anlamının, bu kadar çok tercih edilmesinde etkisi büyük. Ebeveynler, bebeklerinin geleceklerinin parlak olmasını temenni ettikleri için bu ismi seçiyorlar. 

  Amerika, Kanada ve İngiltere ülkeleri ele alındığında, popüler isimler arasında “Christian” da yer alıyor. Bu isim, bu ülkelerde muhafazakar aileler tarafından sıklıkla tercih edilmekte. Hristiyan anlamına gelen isim, başlı başına bir dini sembol olarak görülüyor. Müslüman ülkelerde kullanılan erkek isimleri arasında popüler olan “İslam” ismi gibi düşünülebilir. Hristiyan anlamının yanında, Christian isminin sahip olduğu başka anlamlar da var. Bunlar; merhamet gösteren kişi ve şefkat sahibi insan olarak sıralanırlar. Dünya genelinde en çok kullanılan erkek bebek isimleri, alfabetik olarak aşağıda yer almaktadır.

  Dünya genelinde en popüler olan erkek bebek isimleri listesi

  Günümüzde dünyada İngilizce’nin hakim olduğu ülkelerde kullanılan en popüler isimler belli olmuştur. Bu isimlerden erkek bebeklere ait olanlar, alfabetik olarak aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Aşağıdaki tabloda en popüler İngilizce erkek bebek isimleri ve anlamları verilmiştir:

  SıralamaİsimAnlamı
  1AdamBirçok dinde ilk insan anlamına gelir. Cennetten kovulmaya yol açan günaha iten Havva'nın eşi Adem anlamındadır. Birçok inanca göre ilk peygamberin ismidir. 
  2AxelBarışsever anlamına gelir. Her zaman sükunet ve barıştan yana olan insan anlamındadır.
  3Alex / AlexanderKoruyup gözeten anlamına gelir. Bazı kaynaklarda cesur savaşçı anlamına da gelmektedir. Tarihin yönünü değiştiren cesur komutan, Büyük İskender’in sahip olduğu isimlerden biridir. Bazı inançlarda, Tanrı’nın sahip olduğu “gözeten” vasfına karşılık gelmektedir. 
  4Benedictİbadet edilen yer anlamına gelir. Kutsal tapınak anlamındadır ve genellikle muhafazakar aileler tarafından tercih edilir. Kilise ayinlerinde insanlar tarafından Tanrı’ya okunan dua anlamında da kullanılmaktadır.
  5BertDaha çok Albert adının kısaltması olarak kullanılmaktadır. En çok kullanılan isim olan Albert’in kısaltmasıdır. Anlam olarak Albert ile aynı anlamı taşır. Parlak ve ışıltılı anlamlarına gelmektedir.
  6ConroyUzman kişi anlamına gelir. Bilge insan ve bilgili kişi anlamına gelir. Çoçuğunun bilge olmasını temenni eden aileler tarafından tercih edilir. 
  7DavidMuhafazakar aileler tarafından tercih edilen bir diğer isimdir. Yahudiler tarafından sıklıkla kullanılır. Yahudilik dinin sembolü olarak altı köşeli bir yıldız kullanılmaktadır. Bu altı köşeli yıldızın adı olarak kullanılmaktadır. Bu yıldıza verilen farklı isimlerden biridir. 
  8DrewUnisex bir isim olarak kullanılmaktadır. Yani hem erkek hem kadın ismi olarak tercih edilir. Kelime anlamı olarak sadık ve dürüst anlamlarına gelir.
  9ElleryEn popüler isimler arasında yer alan bu isim, güleç, sevimli ve mutlu anlamlarına gelir.
  10FrankFrank ismi, doğru söz söyleyen kişi anlamına gelir. Yalandan uzak olan insan anlamına gelir. Bebeklerin dürüst olmasını temenni ettikleri için, aileler tarafından sıklıkla kullanılır. 
  11HectorHector, sabırlı insan anlamına gelir. Hayatın zorlukları karşısında sabırlı olunması gerektiğine inanan aileler tarafından tercih edilir. 
  12JackJack ismi, Tanrı merhametlidir anlamına gelmektedir. Bir diğer ifadeyle, tanrının merhameti anlamına gelir.
  13LowellLowell ismi, beğenilen ve sevilen kişi anlamına gelir. Bebeklerine karşı sevgilerini ifade etmek için aileler tarafından kullanılır. Aşık olunan anlamına da gelmektedir.
  14MichaelMichael, melek anlamına gelir. Türkçe’de Mikail olarak kullanılan ismin, İngilizce karşılığıdır. 4 büyük melekten birinin adıdır. 
  15RobertKelime anlamı olarak eş, arkadaş, yardımcı anlamlarına gelmektedir. 
  16StewartStewart, muhafız anlamına gelir. Koruyan ve kollayan anlamları da vardır. 

  Yer ve şehir adlarından alınmış erkek isimleri

  Popüler İngilizce erkek bebek isimleri arasında yer ve şehir isimleri de yer alır. Bu isimlerin, genel olarak sözlükte bir karşılığı bulunmamaktadır. Tarih boyunca, zaman içerisinde son halini alan konum isimleri olarak bebeklere verilirler. Bu tarz isimlendirme, dünyada kullanılan bütün dillerde görülmektedir. Bu isimlerin dünya dillerinde anlam olarak bir karşılıkları bulunmamaktadır. Yer ve şehirlerden esinlenilerek bebeklere verilen en popüler isimler, aşağıda yer almaktadır:

  1. Barry: Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan şehirlerden birinin ismidir. Bu şehir, Minnesota eyaletinde bulunur.
  2. Washington: Amerika'nın başkentinin ismidir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla kullanılır.
  3. Paul: Idaho eyaletinde yer alan birçok yerleşim yerinin ön adıdır. Örnek vermek gerekirse; Paul Klee ve Paul Allen. 
  4. Gilbert: Arizona’nın kuzey taraflarında yer alan bir şehir ismidir. 
  5. London: İngiltere’nin başkentinin adıdır. Yalnıza erkek bebeklerde değil; kız bebeklerde de sıklıkla tercih edilir. 

  Benzer Türkçe ve İngilizce isimler

  Türkçe ve İngilizce’de ortak olarak kullanılan bazı isimler vardır. Bu isimlerin telaffuzları birbirlerine çok benzemektedir. Çoğu zaman anlam olarak da aynı anlamı taşırlar. Yazılış olarak ise, dile göre farklılıklar göstermekle beraber, oldukça benzerdirler. Bu isimlerin tarihleri genellikle çok eskilere dayanır. Anlam olarak taşıdıkları yük ise genel olarak dinidir. Birçok araştırmacıya göre bunun sebebi, eskiden gerçek olan tek bir dinin olmasıdır. Zaman içerisinde geniş coğrafyalara yayılan bu din, ayrımlar yaşamıştır. Fakat köken olarak bütün dinler, aynı yerden gelmektedir. Bu da, farklı dinlere mensup olan insanların, neredeyse aynı isimleri kullanmasının nedenidir. 

  Türkçe ve İngilizce’de ortak olarak kullanılan isimler, aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  Sıralamaİsmin İngilizce’de kullanılan versiyonu İsmin Türkçe’de kullanılan versiyonuİsmin Anlamı 
  1AdamAdemBirçok dinde ilk insan anlamına gelir. Cennetten kovulmaya yol açan günaha iten Havva'nın eşi Adem anlamındadır. Birçok inanca göre ilk peygamberin ismidir.
  2Benjamin BünyaminBen, İbranice'de "oğul" anlamına gelir. Benyamin ise "sağ elimin oğlu" anlamına gelmektedir. Yani en gözde erkek çocuk anlamında kullanılır. Tevrat'a göre, doğumdan hemen sonra vefat eden anne tarafından, erkek çocuğa verilmiştir. Anne tarafından bebeğe verilen orijinal isim, “Benoni”dir. Bu isim, acı çekerek ölen anne Rahel’in “acının oğlu” anlamına gelen isim tercihidir. Annenin vefatından sonra Hz. Yakup, bu ismi biraz değiştirmiştir. Böylece bebeğin adı Bünyamin olmuştur.
  3Jakob YakupYakup ismi, izleyen ve takip eden anlamına gelmektedir. Dini bir isim olduğu için genellikle muhafazakar aileler tarafından tercih edilir. Kelime anlamı olarak, erkek keklik anlamına da gelmektedir. 
  4Michael MikailMichael, melek anlamına gelir. Türkçe’de Mikail olarak kullanılan ismin, İngilizce karşılığıdır. 4 büyük melekten birinin adıdır. 
  5Honour OnurÖz saygı ve şeref anlamlarında kullanılır. Başkaları tarafından saygı duyulan anlamına da gelmektedir. 
  6David DavudMuhafazakar aileler tarafından tercih edilen bir diğer isimdir. Yahudiler tarafından sıklıkla kullanılır. Yahudilik dinin sembolü olarak altı köşeli bir yıldız kullanılmaktadır. Bu altı köşeli yıldızın adı olarak kullanılmaktadır. Bu yıldıza verilen farklı isimlerden biridir. 
  7Moses MusaBir peygamber ismidir. Aynı zamanda sudan gelen anlamında da kullanılır. Su, birçok inançta berraklık ve şeffaflığı temsil eder. Aynı zamanda farklı inanışlarda iyileştirici gücüne de inanılır. Temizliğe, berekete, hayata ve iyiye yol açtığı için, her zaman kutsal kabul edilir. Sudan gelen denildiğinde de, bütün bunlar anlama dahil olmaktadır.
  8JosefYusufYusuf isminin birçok anlamı vardır. Bu anlamlar arasında ilki, akarsuyun çıktığı yerdir. Diğer anlamı ise, inleyendir. Yani feryat ve ah eden insan anlamına gelir. İnilti anlamına da gelmektedir. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Galaxy Z Flip 6'nın Fiyatı Şaşırttı: Beklenenden Çok Pahalı!

  Samsung Galaxy Z Flip 6'nın fiyatı beklenenden pahalı çıktı. Yeni model, gelişmiş özellikler ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. İşte detaylar!

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  En Çok Kullanılan İngilizce Erkek Bebek İsimleri Ve Anlamları

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et