R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)

  InterNetX ve Sedo nun birlikte hazırladığı rapor üzerinden 2021 yılında en çok kayıt edilen domain uzantılarını inceledik. İncelemek için hemen tıkla!

  HyperZone HyperZone 15.04.2022 20:04 1623 3 dk okuma süresi
  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz günlerde iki önemli alan adı şirketi olan InterNetX ve Sedo, 2022 için ayrıntılı bir rapor oluşturdu. Bu yazımda bu raporda yer alan domain kayıt istatistiklerini inceleyeceğiz.


  2021 yılında;

  • Tüm TLD'lerde 364.6 milyon alan adı kayıt edildi. 
  • 13 yeni gTLDs genel kullanıma sunuldu.

   

  TLD (Üst Seviye Alan Adı)

    

  En çok kayıt edilen 10 TLD uzantıları tablosunda sırasıyla .com, .tk, .de, .cn, .net, .org, .uk, .ga, .nl ve .ru uzantıları yer aldı. En popüler domain uzantısı olan .com 158.6 milyon kayıt ile birinci sırada yer aldı.

   

  gTLDs (Genel Üst Seviye Alan Adı)

    
  En çok kayıt edilen 5 gTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .com, .net, .org, .info ve .biz uzantıları yer aldı.

   

  ccTLDs (İnternet Ülke Üst Seviye Alan Adı)   

  En çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .tk, .de, .cn, .uk, .ga, .nl, .cf, .ru, .ml ve .br uzantıları yer aldı.

  Listenin ilk sırasında yer alan .tk Tokelau ülkesinin internet kodudur. Bu uzantı ve  .ga, .cf, .ml uzantıları ücretsiz alınabildiği için listede üst sıralarda yer almaktadır.

  Kısa Bilgi: Tokelau 1400 nüfusuyla en az nüfusa sahip ülkeler listesinde 4. sırada yer alıyor.

  Thomas Keller: Pandemi, geçtiğimiz aylarda internetin önemini ve alan adlarına olan ihtiyacı pekiştirmeye devam etti. Rakamlar söz konusu olduğunda 2021 bizim için harika bir yıldı: 17 milyonun üzerinde .de kaydıyla en başarılı ccTLD'lerden birisiyiz.

   

  Avrupa

  Avrupa'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .de, .uk, .nl, .fr, .eu, .it, .pl, .ch, .es ve .be uzantıları yer aldı.

   

  Amerika

  Amerika'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .br, .co, .ca, .us, .mx, .cl, .ar, .pe, .ai ve .uy uzantıları yer aldı.

  Ron Jackson: Bir alan adı yatırımcısı olarak, ülkemin ccTLD - .us'daki satışlarıyla şimdiye kadarki en iyi yılını geçirmesine çok sevdim. Her zaman büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşündüm çünkü ccTLD alan adları diğer ülkelerde başarılı oldu.

   

  Afrika

  Amerika'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .br, .co, .ca, .us, .mx, .cl, .ar, .pe, .ai ve .uy uzantıları yer aldı.

   

  Yeni gTLDs'ler (Genel Üst Seviye Alan Adı)

  Yeni 10 gTLDs uzantıları tablosunda sırasıyla .xyz, .online, .top, .site, .shop, .club, .store, .icu, .vip ve .app uzantıları yer aldı.

  Daniel Negari: Eylül 2021'de günlük ortalama 10.000 .xyz kaydı almaya başladık! 2020'de benzer bir dönemde ortalama günlük kayıtlar yaklaşık 5.000'di. Bu karşılaştırma, muazzam yıllık büyümeyi gösteriyor. Bazı günlerde 20.000'den fazla yeni alan adının oluşturulduğunu görüyoruz. Bizi buraya getirmemize yardımcı olan tüm .xyz sahiplerine ve ortaklarına çok minnettarım.

   

  geoTLDs (Coğrafi Üst Düzey Alan Adı)

  10 geoTLDs uzantıları tablosunda sırasıyla .asia, .cat, .bayern, .africa, .pyc, .swiss, .nrw, .wales, .scot ve .eus uzantıları yer aldı.

  Bu Rapora Nereden Ulaşabilirim?

  Bu bilgiler ve daha fazlası için altta verdiğim linke girin. Gelen sayfadaki formu doldurun ve DOWNLOAD tuşuna basın. Girdiğiniz mail adresine bu raporun indirme linki gelecektir.
   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  DuckDuckGo Eleştiriler Sonrası Microsoft Dosyalarını Engellemeye Başladı

  DuckDuckGo, gelen tepki ve eleştiriler sonrasında geri adım atarak, Microsoft dosyalarını engellemeye başladı.

  Elif 1135

  Uncharted 4: A Thief's End Sistem Gereksinimleri

  Uncharted 4: A Thief's End aksiyon ve macera türlerini bir araya getiren bir oyundur. Oyunu oynamak için minimum sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Uncharted 4: A Thief's End sistem gereksinimleri nelerdir? Hemen öğrenin.

  Spotify’a Tercih Edilen Mod Özelliği Geliyor!

  Spotify, uzun süredir tartışmaların odağında olan "Oynat/Karışık Çal" butonu için yeni bir güncelleme getiriyor. Platform artık kullanıcılarına albüm ve çalma listeleri sayfasında 2 farklı butonu "tercih edilen mod" özelliğiyle sunacak.

  Google, Oyun Oynarken Karşılaştığımız Sinir Bozucu Tam Ekran Reklamları Engelleyecek

  Google, Android cihazlarda kullanılan uygulamalarda çıkan tam ekran reklamların kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için sınırlandıracak. İşte yeni Play Store politikaları!

  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et