R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)

  InterNetX ve Sedo nun birlikte hazırladığı rapor üzerinden 2021 yılında en çok kayıt edilen domain uzantılarını inceledik. İncelemek için hemen tıkla!

  HyperZone
  HyperZone R10 Editörü
  15.04.2022 20:04 2409 3 dk okuma süresi
  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz günlerde iki önemli alan adı şirketi olan InterNetX ve Sedo, 2022 için ayrıntılı bir rapor oluşturdu. Bu yazımda bu raporda yer alan domain kayıt istatistiklerini inceleyeceğiz.


  2021 yılında;

  • Tüm TLD'lerde 364.6 milyon alan adı kayıt edildi. 
  • 13 yeni gTLDs genel kullanıma sunuldu.

   

  TLD (Üst Seviye Alan Adı)

    

  En çok kayıt edilen 10 TLD uzantıları tablosunda sırasıyla .com, .tk, .de, .cn, .net, .org, .uk, .ga, .nl ve .ru uzantıları yer aldı. En popüler domain uzantısı olan .com 158.6 milyon kayıt ile birinci sırada yer aldı.

   

  gTLDs (Genel Üst Seviye Alan Adı)

    
  En çok kayıt edilen 5 gTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .com, .net, .org, .info ve .biz uzantıları yer aldı.

   

  ccTLDs (İnternet Ülke Üst Seviye Alan Adı)   

  En çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .tk, .de, .cn, .uk, .ga, .nl, .cf, .ru, .ml ve .br uzantıları yer aldı.

  Listenin ilk sırasında yer alan .tk Tokelau ülkesinin internet kodudur. Bu uzantı ve  .ga, .cf, .ml uzantıları ücretsiz alınabildiği için listede üst sıralarda yer almaktadır.

  Kısa Bilgi: Tokelau 1400 nüfusuyla en az nüfusa sahip ülkeler listesinde 4. sırada yer alıyor.

  Thomas Keller: Pandemi, geçtiğimiz aylarda internetin önemini ve alan adlarına olan ihtiyacı pekiştirmeye devam etti. Rakamlar söz konusu olduğunda 2021 bizim için harika bir yıldı: 17 milyonun üzerinde .de kaydıyla en başarılı ccTLD'lerden birisiyiz.

   

  Avrupa

  Avrupa'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .de, .uk, .nl, .fr, .eu, .it, .pl, .ch, .es ve .be uzantıları yer aldı.

   

  Amerika

  Amerika'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .br, .co, .ca, .us, .mx, .cl, .ar, .pe, .ai ve .uy uzantıları yer aldı.

  Ron Jackson: Bir alan adı yatırımcısı olarak, ülkemin ccTLD - .us'daki satışlarıyla şimdiye kadarki en iyi yılını geçirmesine çok sevdim. Her zaman büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşündüm çünkü ccTLD alan adları diğer ülkelerde başarılı oldu.

   

  Afrika

  Amerika'da en çok kayıt edilen 10 ccTLD uzantıları tablosunda sırasıyla .br, .co, .ca, .us, .mx, .cl, .ar, .pe, .ai ve .uy uzantıları yer aldı.

   

  Yeni gTLDs'ler (Genel Üst Seviye Alan Adı)

  Yeni 10 gTLDs uzantıları tablosunda sırasıyla .xyz, .online, .top, .site, .shop, .club, .store, .icu, .vip ve .app uzantıları yer aldı.

  Daniel Negari: Eylül 2021'de günlük ortalama 10.000 .xyz kaydı almaya başladık! 2020'de benzer bir dönemde ortalama günlük kayıtlar yaklaşık 5.000'di. Bu karşılaştırma, muazzam yıllık büyümeyi gösteriyor. Bazı günlerde 20.000'den fazla yeni alan adının oluşturulduğunu görüyoruz. Bizi buraya getirmemize yardımcı olan tüm .xyz sahiplerine ve ortaklarına çok minnettarım.

   

  geoTLDs (Coğrafi Üst Düzey Alan Adı)

  10 geoTLDs uzantıları tablosunda sırasıyla .asia, .cat, .bayern, .africa, .pyc, .swiss, .nrw, .wales, .scot ve .eus uzantıları yer aldı.

  Bu Rapora Nereden Ulaşabilirim?

  Bu bilgiler ve daha fazlası için altta verdiğim linke girin. Gelen sayfadaki formu doldurun ve DOWNLOAD tuşuna basın. Girdiğiniz mail adresine bu raporun indirme linki gelecektir.
   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Microsoft, Windows 11 Yüklü Olsa Bile Eski Bilgisayarların Açılmasını Engelleyecek: İşte Detaylar!

  Microsoft, Windows 11 24H2 ile eski bilgisayarların açılmasını engelleyerek teknoloji ve güvenlik standartlarını yükseltiyor.

  Apple’ın En Hızlı Cihazları Belli Oldu: İşte Şaşırtıcı Liste!

  Apple'ın en hızlı cihazları açıklandı. iPad Pro serisi zirvede, iPhone 15 Pro ve Max modelleri ise performansıyla dikkat çekiyor.

  WhatsApp'tan Yenilik: Kilit Ekranından Engelleme Özelliği Geldi!

  WhatsApp, kilit ekranından rahatsız edici mesajları engelleme özelliği sunuyor. Güvenliği artıran bu yeni adım, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  2021 Yılında En Çok Kayıt Edilen Domain Uzantıları (InterNetX & Sedo Raporu)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et