R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter Anlaşmazlığı Elon Musk’a Pahalıya Patladı! Yine Tesla Hisselerini Sattı!

  Twitter ile anlaşmazlık yaşayan ve mahkemelik olan Elon Musk, hisse satışına devam ediyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Musk, CEO’su olduğu Tesla’da hisse senedi satmaya devam ediyor. İşte Tesla’daki yeni hisse satışının detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  10.08.2022 17:40 1618 3 dk okuma süresi
  Twitter Anlaşmazlığı Elon Musk’a Pahalıya Patladı! Yine Tesla Hisselerini Sattı!
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil devi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter yüzünden maddi kayıp yaşadı. Twitter ile 44 Milyar Dolarlık anlaşmaya varan Musk, anlaşma için Tesla hisselerini satmıştı. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Musk, Tesla’da yine hisse satışı gerçekleştirdi.

  Elon Musk 7.92 Milyon Tesla Hissesini Sattı

  9 Ağustos’ta yayınlanan mali raporlara göre yeni Tesla hisse satışı gerçekleştirildi. Raporda yer alan verilere göre Elon Musk, şirketteki hisselerinden 7.92 Milyon adedini sattı. Satıştan elde ettiği net gelir ise 6.9 Milyar Dolar olarak açıklandı.

  Rapora göre söz konusu hisse satışları Ağustos ayının 5’i ile 9’u arasında gerçekleşti. Böylelikle milyarder iş adamı Twitter’ı satın alma macerasında yine Tesla hissesi kaybetti. Üstelik 44 Milyar Dolarlık anlaşma için önemli bir Tesla hisse satışı gerçekleştirmişti. Yeni satış ise anlaşmayı iptal etmesinden sonra Twitter yönetimiyle mahkemelik olduğu dönemde geldi. Satışın bu dönemde olmasından, davadan çıkabilecek olumsuz karar ihtimaline karşı olduğu değerlendirildi.

  Twitter anlaşmasının gündeme geldiği Nisan’dan beri 8.5 Milyar Dolarlık Tesla hissesi satıldı. Satışlar nedeniyle Nisan ayında 1.145 Dolar olan Tesla hisseleri %25 değer kaybı yaşadı.

  Elon Musk Satışları Değerlendirdi

  Elon Musk, söz konusu satış haberlerinin ardından resmi Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu. Twitter’da attığı tweet ile Twitter yönetiminin anlaşmayı sonlandırmaya zorladığını belirtti. Öz sermaye ortaklarının başaramaması halinde, Tesla’da acil hisse satışından kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. Musk ayrıca Tesla hissesi satışını artık sonlandırdığını da vurguladı.

  Elon Musk, açıklamalarının devamında Twitter yönetimince 44 Milyar Dolarlık anlaşma için zorlandığını belirtti. Açıklamasında kendisinin ise anlaşmadan çekilmek için çaba sarf ettiğini belirtti. 

  Twitter cephesiyse geçen ay anlaşmanın yerine getirilmesi için dava açtı. Dava kapsamında iş adamının kişisel servetinde kayıp yaşadığı ve maliyetin arttığı belirtildi. Hatta Elon Musk’ın anlaşmadan vazgeçmesinin temel nedeninin de bu olduğu iddia edildi.

  Elon Musk ile Twitter Anlaşmazlığı

  Elon Musk

  2021 yılından beri Musk, Twitter’ı satın almak için yönetime baskı uyguluyordu. 2022’de amacına ulaşarak, 44 Milyar Dolarlık anlaşmayı kabul ettirmişti. Anlaşma sonrasında Twitter yönetimiyle sıkça sürtüşme yaşayan Musk, anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

  Twitter yönetiminin iddialarına ise Musk’tan yalanlama geldi. Anlaşmayı iptal etmesinin nedeninin iddia edildiği gibi olmadığını belirtti. Aksine anlaşmanın iptalinin yanlış bilgi aktarımından kaynaklı olduğunu açıkladı. Musk, Twitter’ın günlük kullanıcısının %5’inden daha azının spam olduğunu doğrulamadığı belirtmişti. Bununda resmen Twitter yönetiminin bir pazarlama tekniği olduğu ithamında bulunmuştu. Taraflar arasında anlaşmanın 17.10.2022 tarihine kadar sağlanamaması halinde mahkeme başlayacak.

  Twitter yönetim kadrosunun anlaşmaya ilişkin 17.09.2022 tarihinde gerçekleştireceği toplantıda oylama yapacağı açıklandı.

  Tesla 2022 Gelir Tablosu

  Tesla

  Twitter ile mücadelenin yanı sıra Çin’deki yasaklar ve uluslararası krizle mücadele ediyor. Hisse senedi satışlarına rağmen Elon Musk’ın 2022 2. Çeyreğinde büyüme hedefi bulunuyor. İşte Tesla gelir tablosu!

  Gelir Tablosu 
  Gelir (ttm)67.17 Milyar Dolar
  Hisse Başına Gelir (ttm)65.79
  Üç Aylık Gelir Artışı (yıllık)%41.60
  Brüt Kar (ttm)13.61 Milyar Dolar
  FAVÖK14.03 Milyar Dolar
  Net Gelir Avi'den Ortak'a (ttm)9.52 Milyar Dolar
  Seyreltilmiş EPS (ttm)8.37
  Üç Aylık Kazanç Büyümesi (yıllık)%97.80

  Twitter ile Elon Musk arasındaki anlaşmazlığa dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter Reklam Gelirleri Üyelere Dağıtılacak!

  Twitter reklam gelirleri ile ilgili önemli bir karar aldı. Bu karara göre reklam gelirleri, kullanıcılar arasında pay edilecek.

  Twitter Kimlik Doğrulama Sistemi Getirebilir!

  Sosyal medya platformu Twitter, "gerçek bilgi" ilkesine ağırlık vermeye devam ediyor. Bu çerçevede platformda "kimlik doğurlama" modeline geçilecek. İşte Twitter kimlik doğrulama sisteminden ilk bilgiler!

  Twitter API Erişimi Ücretli Hale Gelecek!

  Twitter'dan gelen son bilgiler Twitter API kullanıcılarını üzdü. Gelen bilgilere göre Twitter API ücretli olacak. İşte detaylar!

  Twitter Blue Aboneliği Türkiye’de Gözükmeye Başladı!

  Twitter Blue aboneliği Türkiye'de gözükmeye başladı. Twitter blue aboneliği nedir, nasıl alınır, kullanıcılara hangi özellikleri sunuyor?

  Twitter Anlaşmazlığı Elon Musk’a Pahalıya Patladı! Yine Tesla Hisselerini Sattı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et