R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor

  Rekabet Kurumu, arama motoru sektöründeki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla Google'a soruşturma başlattı.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  02.02.2023 14:09 2113 1 dk okuma süresi
  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor
  Son Düzenleme:

  Rekabet kurumu, Google’ın 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi gereğince arama motoru sektöründeki lider pozisyonunu kötüye kullanması sebebiyle soruşturma başlattı. Kurumun  4054 sayılı Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediği belirlenecek. 

  Rekabet kurumundan yapılan duyuruda, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. gibi ekonomik birimlerin bir bütünlük olarak genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunun mevzuata uygun kullanıp kullanmadığının belirlenmesi amacıyla bir soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ancak, Google arama sayfasındaki hangi özelliklerin soruşturma konusu olduğu belirtilmedi.

  Rekabet kurumu sayfasında alınan karar ise;

  “Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-03/27-M sayı ile karar vermiştir. “


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Instagram Arama Sonuçlarında Reklam Gösterimi Başlıyor

  Instagram arama sonuçlarında kullanıcılara reklam göstermeye hazırlanıyor. Geçen hafta ücretli abonelik sistemini duyuran Instagram şimdi de bildirimlerde ve arama sonuçlarında reklam gösterecek. İşte detaylar.

  Rekabet Kurumu Twitter’a Para Cezası Kesti!

  Twitter, Türkiye'den yeni bir ceza daha aldı. Rekabet Kurumu tarafından Twitter'a kesilen cezanın ödenip, ödenmeyeceği ise belli değil.

  WhatsApp’ta Bilinmeyen Numaraların Aramaları Otomatik Sessize Alınacak!

  WhatsApp için yeni bir özellik üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre WhatsApp'ta artık bilinmeyen numaralardan gelen aramalar sorun olmaktan çıkacak. İşte yeni özellik hakkında ortaya çıkan ilk bilgiler!

  Android Arama Tasarımı Güncelleniyor!

  Google, yeni bir Android güncellemesine hazırlanıyor. Android 14 ile birlikte tasarım açısından büyük değişiklik yaşanacak.

  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et