R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor

  Rekabet Kurumu, arama motoru sektöründeki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla Google'a soruşturma başlattı.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  02.02.2023 14:09 2285 1 dk okuma süresi
  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor
  Son Düzenleme:

  Rekabet kurumu, Google’ın 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi gereğince arama motoru sektöründeki lider pozisyonunu kötüye kullanması sebebiyle soruşturma başlattı. Kurumun  4054 sayılı Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediği belirlenecek. 

  Rekabet kurumundan yapılan duyuruda, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. gibi ekonomik birimlerin bir bütünlük olarak genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunun mevzuata uygun kullanıp kullanmadığının belirlenmesi amacıyla bir soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ancak, Google arama sayfasındaki hangi özelliklerin soruşturma konusu olduğu belirtilmedi.

  Rekabet kurumu sayfasında alınan karar ise;

  “Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-03/27-M sayı ile karar vermiştir. “


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  Google Arama Sil Baştan: Yeni Web Araması ve Yapay Zekayı Kapatacak Buton Geliyor!

  Google, arama sonuçlarını sadeleştiren yeni web filtresini tanıttı. Özellik, yapay zeka içeriklerini devre dışı bırakarak geleneksel deneyimi geri getiriyor.

  Rekabet Kurumu, Google'ın Arama Sonuçlarındaki Durumunu İnceliyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et