R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kişisel gizliliği bir adım öne taşıyan Google, arama sonuçlarında kişisel bilgileri göstermeyecek!

  İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel bilgilerin gizliliği konusunda ciddi problemler yaşanıyor. Arama motorunda bir kişiyi aratarak neredeyse her türlü kişisel bilgilerine erişim sağlanabiliyor. Google yeni güncellemesiyle bunu önlemeyi hedefliyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  01.05.2022 16:03 1676 1 dk okuma süresi
  Kişisel gizliliği bir adım öne taşıyan Google, arama sonuçlarında kişisel bilgileri göstermeyecek!
  Son Düzenleme:

  Google, kullanıcıların arama sonuçlarında çıkan kişisel bilgilerin izinsiz olmasının çok ciddi sorunlara neden olabildiğinin farkında olduğunu açıkladı. Bu yüzden artık Google’de yapılan aramalarda izinsiz fiziksel adres, telefon numarası ve e-posta bilgileri gibi bilgilerin görülmemesini sağlayan bir güncelleme gerçekleştiriyor. 

  Google duyuruya ilişkin bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada kişisel bilgilerin internet ortamında kolayca bulunabilir olmasının rahatsız edici olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca bunun istenmeyen durumlara ve mağduriyetlere neden olabileceği de belirtildi. Açıklamanın devamında hem şirket politikası olarak, hem de kullanıcılardan çok fazla geri bildirim alınması üzerine böyle bir güncelleme yapıldığı belirtildi.

  Google’deki yeni özellikler belirli koşullarda bilgilerin kaldırılmasına müsaade eden, Avrupa Birliği(AB) tarafından uygulamaya alınan “Unutulma Hakkı” politikası kapsamında değerlendirilmektedir. Çeşitli nedenlerle haberlere konu olan birisinin, bilgilerinin açıkça ifadesinin gelecek hayatı açısından ciddi olumsuzluklara ve mağduriyetlere yol açabilmesi uzun zamandır tartışılıyordu. Google yeni güncelleme ile birlikte tanımlayıcı, kişisel bilgilerin izin alınmaması halinde sonuçlardan çıkartılmasını sağlayacak.

  Google geçtiğimiz haftalarda 18 yaşında olan küçüklere ait resimlerin Google Aramalar sonuçlarında gösterilmemesini kapsayan yeni bir politika güncellemesi yayınlamıştı.

  Siz Google’nin mahremiyet ve kişisel bilgi güvenliği konusundaki bu adımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5'i Resmen Tanıttı: Sınır Tanımayan İşlem Kapasitesine Sahip!

  Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5'i tanıttı. Gemini 1.5 modeli, büyük verileri işleyebilme kapasitesiyle yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatıyor.

  Uçan Taksi Dönemi Resmen Dubai'de Başlıyor: İşte Detaylar!

  Dubai'nin uçan taksileri ile hava yolculuğu dönemi başlıyor. Joby Aviation ile BAE arasındaki anlaşma, ulaşımı kökten değiştirecek.

  Google, Android İçin Dolandırıcılara Karşı Yeni Bir Araç Test Ediyor: İşte Detaylar!

  Google, Android cihazları dolandırıcılığa karşı koruyacak yeni bir güvenlik özelliği test ediyor. İşte detaylar!

  Windows'ta iTunes Devri Kapanıyor: Apple'dan Yeni Döneme Özel Uygulamalar

  Apple, Windows için iTunes'u sonlandırıyor. Yeni döneme özel Apple Music, TV ve Aygıtlar uygulamaları geliyor.

  Kişisel gizliliği bir adım öne taşıyan Google, arama sonuçlarında kişisel bilgileri göstermeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et