R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Geniş Bant İnternet Hızı Arttırılıyor! Yeni Hız Kaç Mbps Olacak?

  Geniş bant internet hızlarında yaşanan verimsizlik yeniden gündemde. Bu defa önemli açıklama ABD’den geldi. ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan en düşük geniş bant internet hızının yükseltilmesi gerekliliği açıklaması yapıldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  18.07.2022 20:23 1700 2 dk okuma süresi
  Geniş Bant İnternet Hızı Arttırılıyor! Yeni Hız Kaç Mbps Olacak?
  Son Düzenleme:

  Geniş bant hızındaki sınırlamalar teknoloji dünyasını meşgul etmeye devam ediyor. Firmalar ve yanı sıra bireysel kullanıcılar şu anki geniş bant internet hızlarının oldukça yetersiz olduğu görüşünü sıklıkla paylaşıyordu. Genel olarak dikkate alınmayan bu konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Söz konusu açıklama ABD “Federal İletişim Komisyonu(FCC)” Başkanı Jessica Rosenworcel tarafından yapıldı. Rosenworcel tarafından yapılan açıklamaya göre şu anki geniş bant internet hızlarının arttırılması gerekiyor.

  Güncel olarak uygulanan hızların “25 Mbps Download(İndirme)” ve 3Mbps Upload(Yükleme)” şeklinde uygulandığına dikkat çekti. Açıklamasının devamında söz konusu geniş bant internet hız uygulamalarının oldukça düşük ve yetersiz olduğuna vurgu yapıldı. Bu doğrultuda da söz konusu hızların indirme için 100 Mbps’ye, yükleme için ise 20 Mbps’ye çıkartılması gerektiğini belirtti.

  Geniş Bant İnternet Hızlarındaki Sınırlama Sorun Oluşturuyor

  Geniş Bant <a class=İnternet Hızı">

  Gerçekleştirilen açıklamayla birlikte FCC tarafından geniş kapsamlı bir anket hazırlandı. Böylelikle söz konusu hız limitlerinin 2015’te belirlenmiş olan en düşük hız limitlerinin yetersizliğini somut şekilde ortaya koydu.

  ABD’de eyaletler arasında farklılık teşkil eden “geniş bant ağları” kurulumu noktasında FCC aracılığıyla tam 42 Milyar Dolarlık bir kaynak sağlandığı belirtildi. Bu çerçevede tüketiciye daha uygun şekilde hizmet erişim olanağının yaratılabilmesi için en düşük geniş bant hız seviyelerinin daha yukarıya çekilmesinin elzem olduğuna dikkat çekildi.

  FCC Başkanı yaptığı açıklamasında kullanıcıların mevcut gereksinimlerinin karşılanması noktasında uygulamada olan hızların yetersiz kaldığına vurgu yapıldı. Ayrıca açıklamanın devamında dijitalleşmenin gündelik yaşamın merkezine girmesiyle beraber, bu alandaki ihtiyacın tepe noktaya ulaştığı belirtildi. Özellikle “düşük gelir grubunun yaşadığı bölgeler” ve “kırsal alanlar” açısından altyapıdaki en düşük sınırın internetsizliğe neden olabildiğine dikkat çekildi. Bu yüzden dijitalleşen ve bunun üzerine inşa olan insan geleceği için en düşük hızların yükseltilmesi gerektiği belirtildi.

  Altyapı ve enerji şirketleri geniş bant hız seviyesinde en düşük sınırın 1 Gbps seviyesinde olması yönünde de talep belirtiyor.

  Türkiye’deki geniş bant hızlarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Sizce Türkiye’deki uygulamalar yeterli seviyede mi? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Skoda Superb Türkiye'de Satışa Çıkıyor: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Yeni Skoda Superb, Türkiye'de lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu. Gelişmiş teknolojiler, yüksek konfor ve çeşitli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Android 15'e Yeni Özellik Geliyor: Pil Ömrü Artacak!

  Google'ın Android 15 ile pil ömrünü 3 saate kadar uzatan yeni Doze modu ve güvenlik güncellemeleri I/O 2024'te tanıtıldı. WearOS 6 da yeniliklerden yararlanacak.

  Valve'ın Yeni Oyunu Deadlock Geliyor: İşte Detaylar!

  Valve'ın yeni nişancı oyunu Deadlock, sızdırılan detaylarla büyük heyecan yarattı. Oyun, Overwatch ve Valorant gibi yapımların bir karışımı olarak tanımlanıyor.

  Geniş Bant İnternet Hızı Arttırılıyor! Yeni Hız Kaç Mbps Olacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et