R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bill Gates: ChatGPT, Son 40 Yılın En Büyük Teknolojik Gelişmesi

  Bill Gates, ChatGPT 4'ün son 40 yılın en büyük teknolojisi gelişmesi olduğunu söyledi. Kullanıcı arayüzünden sonra yapılan en ileri dönüm noktası olduğunu vurguladı.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  22.03.2023 16:45 1994 2 dk okuma süresi
  Bill Gates: ChatGPT, Son 40 Yılın En Büyük Teknolojik Gelişmesi
  Son Düzenleme:

  Microsoft'un kurucusu ve eski CEO'su Bill Gates, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka dil modeli GPT'nin (Generative Pre-trained Transformer) son 40 yılın en büyük teknolojik gelişmesi olduğunu söyledi. Gates, geçmişte grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) teknolojisi ile bir dönüm noktası yaratırken, GPT modellerinin insan çıktısına benzeyen metinler yazabilen ve neredeyse kullanılabilir bilgisayar kodu üretebilen yetenekleriyle benzerlikler gördüğünü ifade etti.

  Son 40 Yılın en büyük gelişmesi

  Geçtiğimiz hafta tanıtılan GPT-4'ün başarısı da Gates'in bu görüşünü destekleyen bir diğer faktör oldu. Yapay zekanın sağlık hizmeti alma, öğrenme, seyahat etme, iletişim kurma ve iş dünyasındaki kullanımı gibi konularda insanların hayatını değiştireceğini vurgulayan Gates, tüm sektörlerin yapay zeka etrafında şekilleneceği konusunda uyarıda bulundu. İşletmelerin geleceğinin ne kadar iyi bir şekilde yapay zeka kullanabilecekleriyle belirleneceğini savunan Gates, hükümetlerin ve hayırseverlerin yapay zekaya destek vermesi gerektiğini söyledi.

  Gates, yazısında yapay zekanın gelecekte eğitim ve sağlık alanında ciddi kazanımlar sağlayabileceğine dikkat çekerken, yapay zekanın fırsatlar ve sorumluluklarla dolu bir çağın başlangıcını temsil ettiğini belirtti. Ancak yapay zekanın potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesi için devlet desteğinin de önemli olduğunu ifade etti. Gates, yazısını yapay zekanın henüz başarabileceklerinin başında olduğumuzun altını çizerek sonlandırdı.

  Microsoft'tan dev yatırım

  Microsoft ve OpenAI arasındaki yakın bağlar da Gates'in bu görüşlerini destekliyor. Microsoft, geçtiğimiz aylarda OpenAI'a 10 milyar dolarlık bir yatırım yaparak şirketin yapay zeka yazılımlarını Azure bulut hizmetlerine, Windows'a, Office programlarına, Bing arama motoruna ve Edge internet tarayıcısına ekledi.

  Ayrıca Gates, yapay zeka hakkında konuşan insanların önyargılarını bir kenara bırakmaları gerektiğini söylerken, yapay zekanın sağladığı fırsatların yanı sıra sorumluluklarının da farkında olunması gerektiğini vurguladı. Gates'e göre, yapay zekanın gelişimi, mikroişlemcilerin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonlarının ortaya çıkışı kadar önemli bir dönüm noktasıdır.

  GPT, doğal dil işleme konusunda büyük bir başarıya imza attı ve dilin doğasını anlamak için geliştirilen bir dizi yapay zeka algoritmasını bir araya getirerek insan benzeri metinler üretebildi. Ayrıca, GPT'nin önemli bir özelliği, önceden eğitilmiş bir model olmasıdır. Bu sayede, belirli bir işlem için eğitilmesi gerekmez, sadece daha önce görülmemiş bir veri setiyle beslenir ve öğrenme süreci başlar.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MediaTek Dimensity 9400’ün İlk Sonuçları Paylaşıldı: Beklentilerin Altında Kaldı!

  MediaTek Dimensity 9400, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4'üne kıyasla performans testlerinde geride kaldı.

  Exxen ve ExxenSpor Abonelik Ücretlerine Büyük Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  Exxen ve ExxenSpor, içerik kalitesini artırmak için üyelik ücretlerine zam yaptı. İşte güncel abonelik fiyatları!

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Microsoft, Windows 11 Yüklü Olsa Bile Eski Bilgisayarların Açılmasını Engelleyecek: İşte Detaylar!

  Microsoft, Windows 11 24H2 ile eski bilgisayarların açılmasını engelleyerek teknoloji ve güvenlik standartlarını yükseltiyor.

  Bill Gates: ChatGPT, Son 40 Yılın En Büyük Teknolojik Gelişmesi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et