R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku

  Daha önce Facook, Snapchat ve TikTok'tan tazminat alan Illionis eyaleti vatandaşlarının yeni hedefi Google oldu. 2016 yılında Google Photos'ta yüzleri izinsiz kullanılan Illionis sakinleri, Google'a karşı davasını kazandı.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  19.09.2022 20:33 1401 2 dk okuma süresi
  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli arama motoru Google’ın başı Photos uygulaması yüzünden dertte! Google Photos uygulamasında yüzü görünen vatandaşlar, arama motoru devine 2016'da açtıkları davayı kazandı.  

  Yapılan açıklamalara göre Google, ABD'nin Illionis eyaletindeki vatandaşlara toplamda 100 milyon dolarlık tazminat ödeyecek.  

  Biyometrik bilgi gizlilik kanunu ihlal edildi  

  İlk kez Mayıs 2015’te yayımlanan Google Photos uygulaması, anlaşılana göre içeriklerinde bazı bilgi gizlilik kanunlarını ihlal etmiş.  

  2016 yılında ABD’nin Illionis eyaletinde açılan davaya göre Google, büyük bir hata yaptı. Google, eyalet vatandaşlarından izin almadan yüzlerini uygulamada kullandı. Bu durum, Biyometrik Bilgi Gizlilik Kanunu ihlalini içerdiğinden Google, davadaki haksız taraf haline geldi.  

  2016’dan bu yana devam eden dava sonuçlandı. Mahkeme tarafından verilen karara göre 1 Mayıs 2015 ile 25 Nisan 2022 tarihleri arasında uygulamada yüzü bulunan vatandaşlar tazminat almaya hak kazandı. Bu tarihler arasındaki herhangi bir fotoğrafta yüzü olan Illionis eyaleti vatandaşı Google'dan tazminat alacak. 

  Vatandaşlara ödenecek olan tazminat miktarı kişi başına 200-400 dolar arasında değişecek. Toplamda Google, 100 milyon dolarlık tazminat ödeyecek. Bu miktarı ise tam 1.4 milyon Illionis vatandaşına paylaştıracak. 

  Son olarak jüri, 28 Eylül tarihinde son onayı verecek. 90 gün içerisinde mağdurlara ödemenin başlatılmasını sağlayacak.  

  Illionis internet devlerinden iyi kazandı!  

  Öte yandan Illionis, daha önce de birçok internet devinden tazminat alan eyaletlerden biriydi. Aşağı yukarı aynı sebeplerle TikTok’a dava açan Illionis sakinleri, toplam 92 milyon dolarlık tazminat almıştı. Ayrıca, Snapchat’ten 35 milyon dolar ve Facebook’tan 650 milyon dolar tazminat aldılar. Illionis vatandaşları, Biyometrik Bilgi Gizlilik Kanunu konusunda oldukça hassas görünüyor.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  A101'de Bu Hafta: Aktüel Elektronik Ürünler ve Fırsatlar

  7 Aralık A101 aktüel kataloğu belli oldu. Toshiba akıllı TV'ler, QCY akıllı saat ve kulaklıklar gibi elektronik ürünlerde kaçırılmayacak fırsatlar sizi bekliyor.

  Apple Açıkladı: İşte 2023'ün En İyi Oyunları ve Uygulamaları!

  Apple, 2023'ün en iyi uygulama ve oyunlarını belirleyerek ödüllendirdi. Bu ödüller, iPhone ve iPad ile beraber Mac ve Apple Watch uygulamalarını da kapsıyor.

  Google Açıkladı: İşte 2023'ün En İyi Android Oyunları ve Uygulamaları!

  Google Play Store, 2023'ün en iyi Android uygulamaları ve oyunları listesini yayınlandı. Geçen yıllardan farklı olarak bu yılın trendine yeni kategoriler eklendi.

  Huawei MatePad Pro 11 (2024) Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Huawei MatePad Pro 11 (2024) resmen tanıtıldı. Cihaz hem teknik özellikleri hem de tasarımı ile tablet piyasasında önemli bir yer edinmeye aday!

  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et