R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku

  Daha önce Facook, Snapchat ve TikTok'tan tazminat alan Illionis eyaleti vatandaşlarının yeni hedefi Google oldu. 2016 yılında Google Photos'ta yüzleri izinsiz kullanılan Illionis sakinleri, Google'a karşı davasını kazandı.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  19.09.2022 20:33 1417 2 dk okuma süresi
  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli arama motoru Google’ın başı Photos uygulaması yüzünden dertte! Google Photos uygulamasında yüzü görünen vatandaşlar, arama motoru devine 2016'da açtıkları davayı kazandı.  

  Yapılan açıklamalara göre Google, ABD'nin Illionis eyaletindeki vatandaşlara toplamda 100 milyon dolarlık tazminat ödeyecek.  

  Biyometrik bilgi gizlilik kanunu ihlal edildi  

  İlk kez Mayıs 2015’te yayımlanan Google Photos uygulaması, anlaşılana göre içeriklerinde bazı bilgi gizlilik kanunlarını ihlal etmiş.  

  2016 yılında ABD’nin Illionis eyaletinde açılan davaya göre Google, büyük bir hata yaptı. Google, eyalet vatandaşlarından izin almadan yüzlerini uygulamada kullandı. Bu durum, Biyometrik Bilgi Gizlilik Kanunu ihlalini içerdiğinden Google, davadaki haksız taraf haline geldi.  

  2016’dan bu yana devam eden dava sonuçlandı. Mahkeme tarafından verilen karara göre 1 Mayıs 2015 ile 25 Nisan 2022 tarihleri arasında uygulamada yüzü bulunan vatandaşlar tazminat almaya hak kazandı. Bu tarihler arasındaki herhangi bir fotoğrafta yüzü olan Illionis eyaleti vatandaşı Google'dan tazminat alacak. 

  Vatandaşlara ödenecek olan tazminat miktarı kişi başına 200-400 dolar arasında değişecek. Toplamda Google, 100 milyon dolarlık tazminat ödeyecek. Bu miktarı ise tam 1.4 milyon Illionis vatandaşına paylaştıracak. 

  Son olarak jüri, 28 Eylül tarihinde son onayı verecek. 90 gün içerisinde mağdurlara ödemenin başlatılmasını sağlayacak.  

  Illionis internet devlerinden iyi kazandı!  

  Öte yandan Illionis, daha önce de birçok internet devinden tazminat alan eyaletlerden biriydi. Aşağı yukarı aynı sebeplerle TikTok’a dava açan Illionis sakinleri, toplam 92 milyon dolarlık tazminat almıştı. Ayrıca, Snapchat’ten 35 milyon dolar ve Facebook’tan 650 milyon dolar tazminat aldılar. Illionis vatandaşları, Biyometrik Bilgi Gizlilik Kanunu konusunda oldukça hassas görünüyor.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Haftaya BİM Marketlerde Teknoloji Rüzgarı Esecek: LG ve TCL Markalı Akıllı Televizyonlar Geliyor!

  19 Nisan BİM aktüel kataloğu, TCL ve LG akıllı TV'lerden elektrikli bisikletlere kadar çeşitli teknoloji ürünleri sunuyor.

  Google Chrome Premium Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Google, gizlilik konularına öncelik veren işletmeleri hedefleyerek Chrome Enterprise Premium adında yeni bir Chrome tarayıcı sürümünü piyasaya sürdü.

  WhatsApp'ın Çizim Düzenleyici Aracı Güncellendi: İşte Yeni Tasarımı ve Özellikleri!

  WhatsApp çizim düzenleyici aracı yenilendi! Yeni tasarım daha kullanışlı, 24 renk seçeneği sunuyor ve Android beta kullanıcıları için hazır!

  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et