R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  New York Borsası Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Seyirle Başladı

  New York Borsası haftanın son işlem gününe yatay seyirle açıldı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,11 artışla 39.911,72 puana çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,11 artarak 5.303,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,06 artışla 16.708,49 puana tırmandı.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  17.05.2024 18:02 1079 2 dk okuma süresi
  New York Borsası Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Seyirle Başladı
  Son Düzenleme:

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik sürerken, pay piyasalarında yatay bir seyir izleniyor. Analistler, hafta içinde açıklanan verilerin ekonomide bir miktar soğumaya işaret ettiğini, ancak fiyat baskılarının sürdüğünü ve bazı Fed yetkililerinin açıklamalarının faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını gösterdiğini belirtiyor. Kurumsal tarafta ise GameStop'ın hisseleri yüzde 25'in üzerinde düşerken, AMC'nin hisseleri hafta başındaki yükselişin ardından yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetti.

  New York Borsasında Yatay Seyir

  New York Borsası, haftanın son işlem gününe sakin bir başlangıç yaptı. Dow Jones endeksi yüzde 0,11 artışla 39.911,72 puana yükseldi. Aynı zamanda S&P 500 endeksi de yüzde 0,11 artarak 5.303,10 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,06 artışla 16.708,49 puana tırmandı. Bu yatay seyir, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikalarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle temkinli bir yaklaşım sergilemesinden kaynaklanıyor.

  Fed'in Faiz Politikası ve Piyasa Tepkisi

  ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlikler sürüyor. Bu durum, pay piyasalarında yatay bir seyir izlenmesine neden oluyor. Hafta içinde açıklanan ekonomik veriler, ekonomide hafif bir soğuma işaretleri gösterse de, fiyat baskıları devam ediyor. Analistler, bu verilerin Fed yetkililerinin açıklamalarıyla birleştiğinde, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceğini belirtiyorlar. Bu durum, yatırımcıların temkinli davranmasına neden oluyor.

  GameStop ve AMC Hisselerinde Dalgalanma

  Kurumsal tarafta ise dikkat çeken hareketlilikler yaşanıyor. Hafta başında "Roaring Kitty" adlı Reddit kullanıcısı ve bireysel yatırımcı Keith Gill'in yaklaşık 3 yılın ardından ilk kez sosyal medyada paylaşım yapmasının ardından yükselişe geçen ABD'li video oyun satıcısı GameStop'ın hisseleri, yüzde 25'in üzerinde değer kaybetti. Aynı zamanda, sosyal medya aracılığıyla yatırımcılar arasında popülerlik kazanan ve "Meme Stock" olarak adlandırılan hisselerden AMC'nin hisseleri de, hafta başındaki yükselişin ardından yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetti.

  Ekonomik Veriler ve Piyasa Beklentileri

  Ekonomik veriler, yatırımcıların piyasalardaki yönelimlerini belirlemede önemli bir rol oynuyor. Hafta içinde açıklanan veriler, ekonomide bir miktar soğuma olduğunu gösterse de, fiyat baskılarının devam ettiğini ortaya koyuyor. Bu durum, Fed'in faiz politikalarına ilişkin belirsizlikleri artırıyor ve piyasaların yatay bir seyir izlemesine neden oluyor. Analistler, bu belirsizliklerin yatırımcıların temkinli davranmasına yol açtığını ve piyasalardaki dalgalanmaların devam edebileceğini öngörüyor.

  Fed Yetkililerinin Açıklamaları

  Fed yetkililerinin açıklamaları da piyasalardaki beklentileri şekillendiriyor. Bazı yetkililerin, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını belirtmesi, yatırımcıların piyasalara olan güvenini etkiliyor. Bu durum, pay piyasalarında yatay bir seyrin izlenmesine neden oluyor. Analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının yatırımcılar üzerindeki etkisinin büyük olduğunu ve piyasaların gelecekteki yönelimini belirlemede önemli bir rol oynayacağını belirtiyorlar.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Hollanda-Polonya Maçı Sonucu: Hollanda’nın Geri Dönüşüyle 2-1 Zaferi

  2024 Avrupa Futbol Şampiyonası D Grubu'nun ilk maçında Hollanda, Polonya karşısında unutulmaz bir geri dönüş gerçekleştirdi. Hamburg'taki Volkspark Stadyumu'nda oynanan bu önemli müsabakada, Polonya'nın erken golüne rağmen, Hollanda 2-1'lik galibiyetle sa

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Mastercard, 2030 itibarıyla Avrupa'da kart numarası yerine token kullanımına geçerek dolandırıcılık riskini azaltacak ve online ödemeleri daha güvenli hale getirecek.

  Kurban Bayramı'nda Bankalar ve Borsa Tatilde: EFT ve Havale İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, bankaların ve Borsa İstanbul'un çalışma saatleri merak konusu oluyor. Bayram boyunca banka şubeleri kapalı olacak ancak dijital bankacılık hizmetleri devam edecek. EFT işlemleri tatil sonrası ilk iş gününde gerçekleşecek

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  New York Borsası Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Seyirle Başladı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et