R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft, Bethesda'yı Sony Yüzünden Satın Almak Zorunda Kaldı!

  Microsoft, Bethesda'yı satın alma sebebini açıkladı. Bu satın alımın arkasında Sony'nin oldukça rekabetçi ve stratejik yaklaşımının etkili olduğu görülüyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  25.06.2023 16:48 1379 2 dk okuma süresi
  Microsoft, Bethesda'yı Sony Yüzünden Satın Almak Zorunda Kaldı!
  Son Düzenleme:

  Microsoft'un Xbox müdürü Phil Spencer, Bethesda'nın ana şirketi ZeniMax'in satın alınmasının altında yatan esas nedeni ortaya çıkardı. 

  Bu satın alma eyleminin ardındaki asıl itici güç, Sony'nin varlığı gibi görünüyor. İddialara göre Microsoft, Sony'nin oyunlarını Xbox'tan uzaklaştırmak amacıyla Bethesda ile görüşmeler yaparak, bu satın almanın önemini belirtiyor.

  Bethesda, Starfield İçin Microsoft'un Kontrolüne Geçti

  Spencer, Sony'nin Bethesda ile görüşmeler yaparak Starfield'ı PlayStation'a özel bir oyun haline getirme önerisinde bulunduğunu belirtiyor. Bu açıklamalar, Microsoft'un Activision'ı satın alma görüşmelerinin Federal Ticaret Komisyonu (FTC) duruşmasında dile getirildi. Spencer, Sony'nin düzenli olarak rakiplerine "platformumuzdan sıçrama" yapmaları için ödeme yaptığını ve Microsoft'un rekabet etme kabiliyeti için Bethesda'ya sahip olma zorunluluğunu ifade etti.

  Spencer, "ZeniMax'i satın aldığımızda, itici güçlerden biri Sony'nin Deathloop ve Ghostwire için bir anlaşma yapmış olması ve Bethesda'ya bu oyunları Xbox'ta yayımlamama ödemesi yapmış olmasıydı" dedi. Spencer, sözlerine "Starfield'ın Xbox'a gelmeyebileceğini duyduğumuzda Starfield konulu tartışmalar başladı, üçüncü sıradaki bir konsol olarak içerik sahibi olma konusunda daha da geri kalmamamız gerekiyordu, bu yüzden işimizi devam ettirebilmek için içeriği korumak zorunda kaldık." şeklinde devam etti.

  Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout'un Ana Şirketi Bethesda'yı Satın Aldı

  Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout stüdyosu Bethesda Softworks'ün ana şirketi ZeniMax Media'yı satın almak için 7,5 milyar dolar harcamıştı. Anlaşma kapsamında Microsoft, Xbox ve PC'ye özel oyunlar sunma taahhüdünde bulundu ve şimdiye kadar sadece Redfall'u piyasaya sürdü. Starfield ise 6 Eylül'de piyasaya sürülecek. Bethesda'nın yakında çıkacak olan Indiana Jones oyunu da Xbox ve PC'ye özel olacak.

  Spencer'ın duruşmadaki ifadeleri büyük ölçüde Sony'yi saldırgan ve düşmanca bir rakip olarak betimlemeye yönelikti. Spencer, "Her oyunu PlayStation'a çıkardığımızda Sony, platformunda elde ettiğimiz gelirin yüzde 30'unu ele geçiriyor ve bu parayı Xbox'ın pazardaki varlığını azaltmak için kullanıyor. Rekabet etmeye çalışıyoruz ama dediğim gibi, son 20 yılda bunu etkin bir şekilde başaramadık." şeklinde konuştu. Spencer, Bethesda'yı satın almanın ve Activision Blizzard'ı bünyesine dahil etme çabalarının Sony ile rekabet etme yöntemlerinden biri olduğunu savunuyor.

  Sony'nin Stratejik Adımları ve Xbox'ın Yanıtı

  Sony'nin stratejik hamleleri Xbox'ın önünü kesmeye çalışırken, Microsoft, Bethesda'nın satın alınmasıyla duruma aktif bir şekilde yanıt verdi. Özellikle Bethesda'nın yüksek kaliteli oyunlarının Xbox ve PC platformlarına özel olarak çıkacağının garantisi, Microsoft'un piyasadaki varlığını güçlendirme çabalarının bir parçası.

  Bethesda'nın yeni projeleri arasında, yakında çıkacak olan Indiana Jones oyunu da Xbox ve PC'ye özel olacak şekilde belirlendi. Bu, Microsoft'un Bethesda'yı satın almasının ardından, Sony'nin düşmanca stratejilerine karşı bir hamle olarak görülüyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony'nin Ultra Hassas Mikrocerrahi Robotu: Mısır Tanesi Dikme Yeteneği ile Dikkat Çekiyor

  Sony'nin ultra hassas mikrocerrahi robotu, cerrahlara en küçük dokularda bile üstün hassasiyetle müdahale imkanı sunarak mikrocerrahide yeni bir dönem başlatıyor.

  Microsoft, Tüm Hesaplar İçin Şifresiz Giriş Seçeneği Dönemini Başlattı!

  Microsoft, tüm bireysel hesaplar için şifresiz giriş özelliğini sunuyor. Windows, Android ve iOS platformlarında, parola kullanmadan oturum açabilirsiniz.

  ŞOK Marketler’den Yeni Hamle: Online Market Platformu İstegelsin'i Satın Aldı!

  ŞOK Marketler, online market platformu İstegelsin'i 220 milyon TL karşılığında tamamen satın aldıklarını açıkladı.

  Microsoft, Copilot’u Fotoğraflar Uygulamasına Getiriyor!

  Microsoft, Fotoğraflar uygulamasına yapay zeka destekli Copilot özelliğini ekleyerek fotoğraf düzenlemeyi yeniden tanımlıyor.

  Microsoft, Bethesda'yı Sony Yüzünden Satın Almak Zorunda Kaldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et