R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta ve WhatsApp “Veri Paylaşma Zorunluluğu” Soruşturması İçin Rekabet Kurulu’nda İfade Verecek!

  WhatsApp, çatı şirketi olan Meta ile birlikte Rekabet Kurulu’nda ifade vermeye hazırlanıyor. Veri paylaşma zorunluluğu kapsamında 11 Ekim 2022 tarihinde kurulun karşısına çıkacaklar. Detaylar haberimizde!

  Dide Su Kaya Dide Su Kaya 10.10.2022 18:18 1529 2 dk okuma süresi
  Meta ve WhatsApp “Veri Paylaşma Zorunluluğu” Soruşturması İçin Rekabet Kurulu’nda İfade Verecek!
  Son Düzenleme:

  Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarına çatı görevi yapan Meta, kurul karşısına çıkıyor. Veri paylaşma zorunluluğu soruşturması kapsamında Meta, kurul karşısında ifade verecek. Savunma ise, WhatsApp tarafından kullanıcılara zorunlu tutulan veri paylaşma olayına ilişkin olarak gerçekleştirilecek. 

  2021 senesinde Meta’ya soruşturma açılmıştı

  2021 senesinin Ocak ayında, Rekabet Kurumu tarafından Meta’ya soruşturma açılmıştı. “Veri paylaşma zorunluluğu” hakkında açılan soruşturma günümüzde hala devam etmektedir. Meta Platforms (FaceBook) ile WhatsApp LLC ve Modaka Turkey Bilişim Hizmetleri sözlü savunma yapacak. Sözlü savunma için Rekabet Kurulu’nun karşısına ise yarın çıkılacak. 

  11 Ocak 2021 tarihinde açılan soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağı ise şimdilik bilinmemekte. Yarın saat 10.30’da şirket yetkilileri tarafından yapılacak olan sözlü savunmalar dinlenecek. Soruşturma hakkında kesin kararın verilmesi ise savunmadan sonraki 15 gün içerisinde bekleniyor. Kurul, yarın yapılacak olan toplantı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. 

  Rekabet Kurulu’nun açıklamaları

  Rekabet Kurulu, yarınki toplantı ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunarak kamuoyunu bilgilendirdi. Yapılan açıklamalarda şu cümlelere yer verildi:

  “Yarın gerçekleşecek olan sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılanlar olacak. Dinleyici olarak katılmak isteyenler toplantıyı online olarak da takip edebilecek. Bu amaç kapsamında Rekabet Kurumu web sitesinde yer alan yönlendirmeler takip edilmelidir. Toplantı saatinden en geç yarım saat öncesine kadar katılım formlarının doldurulmuş olması gerekmektedir.”

  Yürütülen soruşturmada Meta şirketinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6’ncı maddesini ihlal edip etmediğine bakılacak. Diğer taraftan, soruşturma devam ederken WhatsApp verilerinin paylaşılması ise zorunlu kılındı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  WhatsApp Masaüstü Sürümüne Yeni Özellik Geliyor!

  Meta, yeni WhatsApp iyileştirmeleri geliştirmeye devam ediyor. WhatsApp, masaüstü sürümünde grup sohbetlerini sessize almayı sağlayan yeni buton geliştiriyor. Yeni özellikle grup sohbetleri daha kolay sessize alınabilecek!

  Epic Games Yılbaşında 25 Oyunu Ücretsiz Verecek!

  Epic Games, bu yılbaşında 25 oyunu ücretsiz verecek. Oyun tutkunları bu yılbaşında 25 farklı oyunu ücretsiz kalıcı olarak alabilecek. İşte Epic Games yılbaşı kampanyasının detayları!

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Meta ve WhatsApp “Veri Paylaşma Zorunluluğu” Soruşturması İçin Rekabet Kurulu’nda İfade Verecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et