R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Kredi kartı alışverişlerinde kart numarası ve şifre girme dönemi sona eriyor. 2030'dan itibaren Mastercard, Avrupa'da tokenize edilmiş ödemeler sunacak.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  14.06.2024 15:49 1275 3 dk okuma süresi
  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!
  Son Düzenleme:

  Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde, kart numarası ve şifre girme dönemi sona eriyor. Mastercard'ın yenilikçi yaklaşımı ile 2030 yılından itibaren Avrupa'da tüm online ödemelerde kart numarası yerine "token" kullanılacak, böylece dolandırıcılık riski azalacak ve ödeme işlemleri daha güvenli hale gelecek.

  Alışverişlerde Kart Numarasını Girmek Gerekmeyecek

  Kredi kartları 1950'lerin sonlarında ve 1960'larda sahneye çıktı, ancak o zamanlar ödeme teknolojileri mevcut değildi ve onay için bankanın aranması gerekiyordu. 1980'lerde manyetik şeritler ve elektronik ödeme terminalleri, ardından da çipli kartlar devreye girdi. Bugün ise, kartınızı veya mobil cihazınızı bir okuyucuya dokundurarak saniyeler içinde ödeme yapabiliyorsunuz. Bu hızlı ödeme yeteneği şimdi Mastercard ile e-ticarete geliyor. Mastercard, alışverişlerde kart numarası ve şifre girme zorunluluğunu ortadan kaldıracak yeni bir sistem tanıttı.

  Mastercard tarafından yapılan duyuruya göre 2030 yılından itibaren Avrupalılar hangi platform ya da cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar, online ödeme yaparken kart numaralarını manuel olarak girmek zorunda kalmayacaklar. Firma, 2030 yılından itibaren Avrupa'daki ağında dağıttığı tüm kartların tokenize edileceğini belirtti. Bu yeni sistemde, işlemler için kullanılan 16 haneli kart numarası yerine rastgele oluşturulan bir "token" kullanılacak.

  Mastercard, Avrupa'da 2030 yılına kadar e-ticaret için manuel kart girişini tüm çevrimiçi platformlarda tek tıklama ile değiştirmek için bankalar, fintech şirketleri, perakendeciler ve diğer ortaklarla iş birliği yapıyor. Firma, bu yeniliğin tüketicilerin kartlarını dolandırıcılık girişimlerine karşı daha güvende tutacağını vurguluyor. Şifre konusunda ise geçiş anahtarları kullanılacak ve kullanıcılar her ödeme yapmaya çalıştıklarında şifre girmek zorunda kalmayacaklar. Müşterilere, kasada parmak iziyle biyometrik kimlik doğrulama kullanarak tek tıkla ödeme (Click to Pay) yapma imkanı da sunulacak. Aynı sistem online ödemeler için de geçerli olacak.

  Dolandırıcılık Oranlarının Azalması Bekleniyor

  Mastercard, e-ticaret sitelerinde yüzde 100 tokenizasyonun dolandırıcılık oranlarını önemli ölçüde azaltacağını belirtiyor. Önümüzdeki beş yıl içinde çevrimiçi ödeme dolandırıcılığından kaynaklanan kayıpların küresel olarak toplam 362 milyar dolardan fazla olması bekleniyor. Sürecin nasıl işleyeceğini detaylı bir şekilde anlatan videolar da Mastercard tarafından yayınlanacak.

  Yeni ödeme sistemi nasıl işleyecek?

  Yeni sistemde, kredi kartı numaraları yerine rastgele oluşturulan "token"lar kullanılacak. Bu tokenlar, işlemler sırasında kart bilgileri yerine geçecek ve güvenlik sağlayacak.

  2030 yılına kadar neler değişecek?

  2030 yılına kadar Mastercard, Avrupa'daki tüm online ödemelerde kart numarası ve şifre girme zorunluluğunu kaldırarak, yerine token ve biyometrik kimlik doğrulama sistemlerini getirecek.

  Bu değişiklik dolandırıcılığı nasıl engelleyecek?

  Tokenizasyon ve biyometrik kimlik doğrulama sistemleri, kart bilgilerini koruyarak dolandırıcılık girişimlerini engelleyecek. Bu sayede, online ödemelerde güvenlik artacak.

  Kullanıcılar bu sisteme nasıl adapte olacak?

  Mastercard, bankalar ve diğer iş ortakları ile birlikte çalışarak kullanıcıları yeni sisteme adapte edecek. Kullanıcılar, alışveriş sırasında biyometrik doğrulama ve token kullanarak ödeme yapmayı öğrenmek için bilgilendirilecek.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  POCO M6 Plus Geliyor: Özellikleri ve Fiyatı Sızdırıldı!

  POCO M6 Plus'ın özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. 108MP kamera, 120Hz ekran, Snapdragon 4 Gen 2 işlemci ile geliyor ve başlangıç fiyatı da 167 dolar olacak.

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  iQOO Yeni Kablosuz Kulaklığını Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  iQOO, uygun fiyatlı yeni kablosuz kulaklığı TWS 1i'yi tanıttı. Yüksek ses kalitesi, uzun pil ömrü ve Bluetooth 5.3 özellikleri ile dikkat çekiyor.

  Honor Choice, Yeni Akıllı Saatini Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Honor, fiyat-performans odaklı yeni akıllı saati Haylou Watch Vitality Edition'ı tanıttı. 1.95 inç AMOLED ekran, 120 spor modu ve 12 gün pil ömrü ile dikkat çekiyor.

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et