R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!

  Intel, uzun bir süredir kullanmakta olduğu Core "i" isim şemasından vazgeçmeye hazırlanıyor. Bernard Fernandes, Intel Corporation'un Küresel İletişim Direktörü olarak, isim değişikliğinin gerçekleşeceğini doğruladı. Bu değişiklikle birlikte, Intel'in yeni işlemci modelleri farklı bir isimlendirme şeması kullanabilirler.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  02.05.2023 16:35 2042 2 dk okuma süresi
  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!
  Son Düzenleme:

  İşlemci sektörünün dev ismi Intel, uzun yıllardır kullandığı Core i3, Core i5, Core i7 ve Core i9 adlandırma sistemini değiştirebilir. Yakın zamanda yapılan bir açıklamada Intel Corporation Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, ürün adı değişikliği hakkındaki söylentileri teyit etti.

  Intel Core 'i' Serisiyle Vedalaşıyor!

  Birkaç hafta önce ortaya çıkan bir raporda, Intel'in Core Ultra 5 1003H adında yeni bir işlemci üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu nedenle, özellikle mobil platformda yapılacak bir isim değişikliği hakkında birçok söylenti duyulmaya başlandı. Intel, bu iddialara açıklık getirerek konuyu netleştirdi.

  Yapılan açıklamada, "Evet, Meteor Lake işlemcilerimizi piyasaya sürmeye hazırlanırken, müşteri yol haritamızda önemli bir dönüm noktasında olduğumuz için marka değişikliğine gidiyoruz. Önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sunacağız!" denildi.

  Hangi Platformlar İçin Geçerli Olacak? 

  Ürün adı değişikliğinin hangi platformlar için geçerli olacağı henüz netlik kazanmadı. Fakat yeni açıklama, Meteor Lake veya yeni nesil Intel Core işlemcilerin "Core Ultra 3 / 5 / 7 / 9" adlarıyla tanıtılacağını doğrulamış gibi görünüyor.

  Intel Core Mobile H-Serisi marka değişikliği şöyle olacak:

  • Core i9 1XX00H → Core (Ultra) 9 1X0XH
  • Core i7 1XX00H → Core (Ultra) 7 1X0XH
  • Core i5 1XX00H → Core (Ultra) 5 1X0XH
  • Core i3 1XX00H → Core (Ultra) 3 1X0XH

  Raptor Lake Serisi ve Yeni İsim Şeması 

  Intel, geçen Ekim ayında tanıttığı Raptor Lake serisini bu yılın sonlarında yenilemeye hazırlanıyor. Bu nedenle, yeni isim şemasının Raptor Lake Refresh işlemcilerde de kullanılması muhtemel. Ancak sızıntı kaynağı, "Ultra" adının isteğe bağlı olabileceğini ve sadece daha yeni işlemciler için geçerli olabileceğini belirtiyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PS5 Pro'nun Muhtemel Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony'nin PS5 Pro modelinin çıkış tarihi ertelenebilir. Tom Henderson'a göre, konsol 2025'e kadar gecikebilir. Yeni özellikler ve performans artışları bekleniyor.

  Minyonlar 3'ün Çıkış Tarihi Kesinleşti!

  Universal ve Illumination, "Minyonlar 3"ün 30 Haziran 2027'de vizyona gireceğini duyurdu. Pierre Coffin yönetmen koltuğuna geri dönerken Bryan Lynch senaryoyu yazacak.

  NBA 2K25 Resmi Olarak Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

  NBA 2K25, 6 Eylül 2024'te çıkıyor. PS5, Xbox Series X/S ve PC'de yeni nesil özellikler sunacak. Fiyatı 2.900 TL, Steam'de 69.99 dolar.

  İnternet Tarihinin En Büyük Şifre Veritabanı Yayınlandı: Tam 10 Milyar Şifre!

  İnternet tarihinin en büyük şifre sızıntısı yapıldı. Tam 10 milyar şifre içeren "rockyou2024.txt" isimli dosya yayınlandı.

  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et