R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!

  Intel, uzun bir süredir kullanmakta olduğu Core "i" isim şemasından vazgeçmeye hazırlanıyor. Bernard Fernandes, Intel Corporation'un Küresel İletişim Direktörü olarak, isim değişikliğinin gerçekleşeceğini doğruladı. Bu değişiklikle birlikte, Intel'in yeni işlemci modelleri farklı bir isimlendirme şeması kullanabilirler.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  02.05.2023 16:35 2011 2 dk okuma süresi
  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!
  Son Düzenleme:

  İşlemci sektörünün dev ismi Intel, uzun yıllardır kullandığı Core i3, Core i5, Core i7 ve Core i9 adlandırma sistemini değiştirebilir. Yakın zamanda yapılan bir açıklamada Intel Corporation Küresel İletişim Direktörü Bernard Fernandes, ürün adı değişikliği hakkındaki söylentileri teyit etti.

  Intel Core 'i' Serisiyle Vedalaşıyor!

  Birkaç hafta önce ortaya çıkan bir raporda, Intel'in Core Ultra 5 1003H adında yeni bir işlemci üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu nedenle, özellikle mobil platformda yapılacak bir isim değişikliği hakkında birçok söylenti duyulmaya başlandı. Intel, bu iddialara açıklık getirerek konuyu netleştirdi.

  Yapılan açıklamada, "Evet, Meteor Lake işlemcilerimizi piyasaya sürmeye hazırlanırken, müşteri yol haritamızda önemli bir dönüm noktasında olduğumuz için marka değişikliğine gidiyoruz. Önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sunacağız!" denildi.

  Hangi Platformlar İçin Geçerli Olacak? 

  Ürün adı değişikliğinin hangi platformlar için geçerli olacağı henüz netlik kazanmadı. Fakat yeni açıklama, Meteor Lake veya yeni nesil Intel Core işlemcilerin "Core Ultra 3 / 5 / 7 / 9" adlarıyla tanıtılacağını doğrulamış gibi görünüyor.

  Intel Core Mobile H-Serisi marka değişikliği şöyle olacak:

  • Core i9 1XX00H → Core (Ultra) 9 1X0XH
  • Core i7 1XX00H → Core (Ultra) 7 1X0XH
  • Core i5 1XX00H → Core (Ultra) 5 1X0XH
  • Core i3 1XX00H → Core (Ultra) 3 1X0XH

  Raptor Lake Serisi ve Yeni İsim Şeması 

  Intel, geçen Ekim ayında tanıttığı Raptor Lake serisini bu yılın sonlarında yenilemeye hazırlanıyor. Bu nedenle, yeni isim şemasının Raptor Lake Refresh işlemcilerde de kullanılması muhtemel. Ancak sızıntı kaynağı, "Ultra" adının isteğe bağlı olabileceğini ve sadece daha yeni işlemciler için geçerli olabileceğini belirtiyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni iPad Pro ve iPad Air Geliyor: İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatları!

  Apple, yeni iPad Pro ve iPad Air serilerinin çıkış tarihini açıkladı. Güvenilir kaynaklar, her iki serinin de yaz öncesi güncelleneceğini belirtiyor.

  Poco C61 Çok Yakında Geliyor: İşte Lansman Tarihi!

  Poco C61, 26 Mart'ta tanıtılacak! Telefon, MediaTek Helio G36, 90Hz LCD ekran, çift kamera kurulumu ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

  GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Çıkış Tarihi Ertelenmiş Olabilir!

  GTA 6'nın merakla beklenen lansmanı, beklenenden daha geç gerçekleşebilir. Kotaku'nun aktardığı bilgilere göre oyunun çıkış tarihi, 2026 yılına sarkabilir.

  PS5 Pro Geliyor: Çıkış Tarihi Paylaşıldı!

  PS5 Pro'nun çıkış tarihi ve gelişmiş özellikleri açıklandı. 2024'te yeni bir oyun devrimi başlıyor!

  Intel, Tarihi Değişiklikle Core "i" Markasına Veda Ediyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et