R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google, Paylaşılan Bütün Bilgileri Yapay Zeka İçin Kullanacak!

  Google'ın güncellenmiş gizlilik politikasına göre yapay zeka eğitimi için internette paylaştığınız neredeyse her şey incelenecek. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  04.07.2023 17:49 2240 2 dk okuma süresi
  Google, Paylaşılan Bütün Bilgileri Yapay Zeka İçin Kullanacak!
  Son Düzenleme:

  Google, son güncellemesi ile gizlilik politikasında büyük bir değişikliğe gitti ve internette paylaştığınız hemen her veriyi inceleyerek, yapay zeka araçları oluşturmak için kullanabileceğini belirtti. 

  Bu durumun en basit anlatımı, eğer Google kelimelerinizi okuyabiliyorsa, bunları artık Google'ın mülkiyetinde olduğunu ve bir yapay zekanın eğitiminde kullanılabileceğini anlamına geliyor.

  Veriler Yapay Zeka İçin Kullanılacak!

  Google'ın yeni politikası, bilgileri hizmetlerini geliştirmek ve kullanıcılarına ve topluma faydalı yeni ürünler, özellikler ve teknolojiler geliştirmek için kullanacağını ifade ediyor. 

  Örneğin, Google'ın yapay zeka modellerinin eğitilmesi için Google Translate, Bard ve Cloud AI gibi ürün ve özellikler oluşturmak üzere kamuya açık bilgileri kullanacaklarını açıklıyor.

  Google Gizlilik Politikasındaki Yeni Madde

  Daha önce Google, verilerin "AI modelleri" yerine "dil modelleri için" kullanılacağını belirtiyordu. Ancak yeni politikada, Google Translate'e ek olarak Bard ve Cloud AI da eklendi. Bu, gizlilik politikalarında pek de alışılmış bir durum değil. Bu politikalar genellikle işletmelerin yayınladığınız bilgileri nasıl kullandıklarını belirtir. Yeni durumda ise, Google sanki tüm internet kendi yapay zeka oyun alanıymış gibi, kamuya açık internetin herhangi bir yerinde yayınlanan verileri toplama ve kullanma hakkını saklı tutuyor.

  Bu durum, yeni ve ilginç gizlilik sorularını beraberinde getiriyor. Artık sorun bilginin kimin görebileceği değil, nasıl kullanılabileceği. Bard ve ChatGPT gibi araçların, uzun süre önce unutulan blog yazılarınızı veya 15 yıl önceki restoran yorumlarınızı çoktan özümsemiş olabileceği belirtiliyor.

  ChatGPT, Google ve Veri Kazıma

  ChatGPT sonrası dünyada, sohbet robotlarının bilgileri nereden aldığına dair sorunsallar ortaya çıkıyor. Google ve OpenAI gibi şirketlerin, araçlarını beslemek için internetin büyük bir bölümünü kazıdığı belirtiliyor. 

  Bu durumun hukuksal açıdan kabul edilebilir olup olmadığı henüz belirsiz. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda, bilim kurgu gibi görünen telif hakkı sorunlarıyla mahkemelerin boğuşacağı öngörülüyor. Bu durum, tüketicileri beklenmedik şekillerde etkileyebiliyor.

  Twitter ve Reddit gibi platformlar, yapay zeka konusunda kendilerini mağdur hissediyorlar ve platformları korumak için tartışmalı değişiklikler yapıyorlar. Twitter ve Reddit'in API değişiklikleri, pek çok kişinin bu sitelere erişmek için kullandığı üçüncü parti araçları olumsuz etkiledi. Yakın zamanda, veri kazıma konusu, Elon Musk'ın da gündeminde oldu. Musk, son zamanlarda Twitter'dan yüksek miktarda veri çekildiğini belirtti ve ardından bilinen tweet görüntüleme sınırı getirildi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Yapay Zeka, Prostat Kanserini Tespit Etti: Doktorları Geride Bıraktı!

  Yapay zeka, MR taramalarında prostat kanserini tespit etmede radyologlardan daha başarılı çıktı. Bu gelişme, gereksiz biyopsileri azaltarak iş yükünü hafifletecek.

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  Google, Paylaşılan Bütün Bilgileri Yapay Zeka İçin Kullanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et