R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Deniz Suyunu İçmek Tek Tuşla Mümkün Olabilir: Yeni Cihaz Geliştirildi!

  Bilim insanları, insanlık için çığır açacak bir çalışmaya imza attılar. Deniz suyu tek bir tuşla ve küçük bir cihazla içme suyuna dönüştürülebilecek.

  Ecem
  Ecem R10 Editörü
  02.08.2022 11:07 3107 2 dk okuma süresi
  Deniz Suyunu İçmek Tek Tuşla Mümkün Olabilir: Yeni Cihaz Geliştirildi!
  Son Düzenleme:

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatı kolaylaştıracak yeni buluşlar gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü çok heyecanlandıracak bir çalışmaya imza attı. Bu enstitü içerisinde yapılan çalışmalar modern bilim üzerinde oldukça etkili buluşların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

  Enstitüde yapılan son çalışmaların gelecek dönemde insanlık için oldukça faydalı bir çalışmaya imza attığı öğrenildi. 

  Tek bir tuşla çalışabilen cihazla deniz suyunun içme suyuna dönüştürülebildiği bir çalışma yapıldı. Bu keşif insanlığı gelecek dönemde mutlu edecek, kaynakların tüketilmesini engelleyerek tasarruflu bir çalışma yapılacak dönemi de beraberinde getirecek. 

  Deniz Suyu Tek Tuşla İçilebilecek!

  Kirli suların dönüştürülerek ve arıtılarak temiz su haline getirilmesi insanlık için son derece önemli. Bilim insanlarının yapmış oldukları son çalışmalara göre, daha önce yapılan filtreler ve yüksek basınç gösteren pompalara ihtiyaç duymadan kirli suyu temiz içme suyuna çeviren sistem sadece portatif bir arıtma ünitesinden oluşuyor. Arıtma cihazı denildiği zaman akla büyük ve ağır cihazlar geliyor ancak yeni geliştirilen cihaz en fazla bir bavul boyutunda. Kullanımı da son derece basit olmakla birlikte tek bir tuşa basarak tuzlu suyu arıtmak mümkün olacak. 

  Deniz Suyunu Dönüştürmek Kolaylaşacak!

  Deniz suyunu içme suyuna dönüştürmek normal şartlarda neredeyse imkansız. Çalışmanın yapılması için büyük arıtma sistemlerine ve ağır cihazlara ihtiyaç duyulacak. Yoğun tuzdan arındırabilmek için suyun pek çok kez filtrelerden geçmesi gerekiyor. Yeni arıtma cihazında ise tuz parçacıklarını ayrıştırmak için elektrik sisteminin kullanılmasına karar verildi. 

  Deniz suyunu içme suyuna dönüştürebilmek için filtreler kullanmak yerine iyon konsantrasyonu polarizasyonu kullanılmasına karar verildi. 

  Yeni sistemle birlikte su içerisindeki tuzlar tamamen ortadan kaldırılmıyor. Bilim insanları şimdilerde kalan tuzlarında arındırılması için elektrodiyaliz işlemini kullanmaya başladılar. Sistemin başarılı bir şekilde ilerlemesinin ardından deniz suyu tamamen içme duyuna dönüştürülebiliyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  AMD Anti-Lag 2 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler!

  AMD, oyunlarda gecikmeyi %37 azaltan Anti-Lag 2 teknolojisini tanıttı. Radeon RX 5000/6000 serisi ve Ryzen 600 GPU'larla uyumlu, CS2'de kullanıma hazır.

  iOS 18 ile iPhone'lara Yeni Emojiler Geliyor: İşte Gelecek Emojiler!

  iOS 18'in yeni emojileri duyuruldu! Göz altı torbaları olan yüz, parmak izi ve daha fazlasıyla mesajlaşmalarınızı renklendirecek yeni emojiler geliyor.

  Microsoft’un Yeni Yapay Zekası Phi-3-Vision: Beklentilerin Üzerinde Performans Gösteriyor!

  Microsoft'un yeni yapay zekası Phi-3-Vision, dil ve görme yeteneklerini birleştirerek rakiplerinden üstün performans sergiliyor. İşte modelin detayları ve yenilikleri!

  iPhone 16 Pro ve Pro Max: İki Yeni Kamera ile Geliyor!

  iPhone 16 Pro ve Pro Max, iki yeni kamera sensörü ile geliyor. 48MP Sony IMX903 sensörlü bu yeni modeller, gelişmiş fotoğraf özellikleriyle piyasaya sürülecek.

  Deniz Suyunu İçmek Tek Tuşla Mümkün Olabilir: Yeni Cihaz Geliştirildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et