R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!

  Ana şirket Facebook veya yeni adıyla Meta, Metaverse ile birlikte gündemden düşmemeye devam ediyor. Meta, şimdi de ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün satışıyla gündemde. Arttırılmış gerçeklik gözlüğünün satış tarihi açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 14.04.2022 13:29 376 2 dk okuma süresi
  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!
  Son Düzenleme:

  Facebook adını Meta olarak değiştirmenin hemen ardından dünyayı ve hatta gelecek algısını tümüyle değiştirecek Metaverse’yi duyurmuştu. Sanal sosyal dünyalar olan Metaverse’ye giriş yapabilmek için arttırılmış gerçeklik gözlüğüne gereksinim duyuluyor. Metaverse’yi duyuran şirket olmasıyla beraber Meta, bu arttırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde önemli çalışmalara imza atıyor.

  Meta şirketleri arasında dünya VR sanal gerçeklik gözlüğü şirketi Oculus’ta bulunuyor. Meta, Oculus sayesinde gerçeklik gözlüğü pazarında ciddi bir hakimiyete sahip konumdadır. Meta şimdi de Oculus ile arttırılmış gerçeklik gözlüğü yani kısa adıyla “AR” konusunda çalışmalara imza atmaya başladı.

  AR kelime olarak çok yabancı gelse de, şu an VR kavramına çok alışıldığı gibi Metaverse ile birlikte “AR” de çok sıradan hale gelecek.

   

  Meta arttırılmış gerçeklik gözlükleri 2024’te satışa çıkacak

  Meta, çalışmalarını titizlikle ve acele etmeden yürütüyor. Bu çerçevede de şirket ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024’ten önce piyasaya sürmeyecek. Meta, ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğü çalışmalarına “Project Nazare” adı verilen proje kapsamında yürütüyor. 

  Meta’nın 2026 yılında gelişmiş özelliklerinin yanı sıra daha hafif olması beklenen bir  AR başlığını da kullanıcıya sunmaya başlayacağı iddiası bulunuyor. Arttırılmış sanal gerçeklik gözlüğündeki projelerinin üçüncüsü ve şuan için en üst seviyesi olan modelin ise ancak 2028 yılında piyasada olabileceği belirtiliyor. 

  Arttırılmış gerçeklik; Sanal dünya ile gerçek dünyayı bir araya getirmedir. Bunu sağlayabilmek içinde arttırılmış gerçeklik gözlüğü teknolojisine ihtiyaç duyuluyor.

  Meta’nın 2024’te piyasaya sunacağı iddia edilen arttırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin teknik detaylarda belirginleşmeye başladı. Her ne kadar resmi açıklama olmasa da ilk AR gözlüğün Android mobil işletim sistemi ile gelmesi bekleniyor. Ayrıca AR gözlük üzerinde göz takibi, kamera ve stereo ses teknolojilerinin yer alacağı belirtiliyor.

  Tasarımı güneş gözlüğüne benzer olacak

  Meta, AR gözlüklerin gündelik yaşantı da dikkat çekme endişe duymadan rahatlıkla kullanılabilmesini hedefliyor. Bu yüzden tasarımı daha çok bir güneş gözlüğüne benzer nitelikte tutmaya özen gösteriyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi’nin İnsansı Robotu CyberOne Tanıtıldı! İşte Xiaomi’nin ilk İnsansı Robotu!

  Xiaomi, robot teknolojisi alanındaki çalışmalarının ilk ürününü tanıttı. Xiaomi, tanıtım etkinliğinde ilk insansı robotu CyberOne'yi tanıttı. İşte şirketin ilk insansı robotu Xiaomi CyberOne özellikleri!

  Instagram'a ilk yüklenen fotoğraf, video ve reels nasıl görülür?

  Sosyal medya uygulaması Instagram’da ilk yüklenilen fotoğraf nasıl görülür? Yüzlerce paylaşımın arasından ilk gönderiye ulaşmanın basit bir yolu var.

  Elon Musk’ın Hyperloop projesi için test sürecinin başlayacağı açıklandı!

  Son gelen bilgilere göre hyperloop projesi bu yıl içerisinde tam ölçekli test aşamasına giriyor. Sistem çok yüksek hızda yolculukları mümkün kılacak.

  Instagram'da ilk beğendiğiniz gönderi ve ilk yaptığınız yorum nasıl görülür?

  Instagram üzerinde yaptığınız yorum ve beğeniyi nasıl görebilirsiniz? İlklerinizi görmek için tüm detaylar rehberimizde.

  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et