R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!

  Ana şirket Facebook veya yeni adıyla Meta, Metaverse ile birlikte gündemden düşmemeye devam ediyor. Meta, şimdi de ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün satışıyla gündemde. Arttırılmış gerçeklik gözlüğünün satış tarihi açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.04.2022 13:29 964 2 dk okuma süresi
  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!
  Son Düzenleme:

  Facebook adını Meta olarak değiştirmenin hemen ardından dünyayı ve hatta gelecek algısını tümüyle değiştirecek Metaverse’yi duyurmuştu. Sanal sosyal dünyalar olan Metaverse’ye giriş yapabilmek için arttırılmış gerçeklik gözlüğüne gereksinim duyuluyor. Metaverse’yi duyuran şirket olmasıyla beraber Meta, bu arttırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde önemli çalışmalara imza atıyor.

  Meta şirketleri arasında dünya VR sanal gerçeklik gözlüğü şirketi Oculus’ta bulunuyor. Meta, Oculus sayesinde gerçeklik gözlüğü pazarında ciddi bir hakimiyete sahip konumdadır. Meta şimdi de Oculus ile arttırılmış gerçeklik gözlüğü yani kısa adıyla “AR” konusunda çalışmalara imza atmaya başladı.

  AR kelime olarak çok yabancı gelse de, şu an VR kavramına çok alışıldığı gibi Metaverse ile birlikte “AR” de çok sıradan hale gelecek.

   

  Meta arttırılmış gerçeklik gözlükleri 2024’te satışa çıkacak

  Meta, çalışmalarını titizlikle ve acele etmeden yürütüyor. Bu çerçevede de şirket ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024’ten önce piyasaya sürmeyecek. Meta, ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğü çalışmalarına “Project Nazare” adı verilen proje kapsamında yürütüyor. 

  Meta’nın 2026 yılında gelişmiş özelliklerinin yanı sıra daha hafif olması beklenen bir  AR başlığını da kullanıcıya sunmaya başlayacağı iddiası bulunuyor. Arttırılmış sanal gerçeklik gözlüğündeki projelerinin üçüncüsü ve şuan için en üst seviyesi olan modelin ise ancak 2028 yılında piyasada olabileceği belirtiliyor. 

  Arttırılmış gerçeklik; Sanal dünya ile gerçek dünyayı bir araya getirmedir. Bunu sağlayabilmek içinde arttırılmış gerçeklik gözlüğü teknolojisine ihtiyaç duyuluyor.

  Meta’nın 2024’te piyasaya sunacağı iddia edilen arttırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin teknik detaylarda belirginleşmeye başladı. Her ne kadar resmi açıklama olmasa da ilk AR gözlüğün Android mobil işletim sistemi ile gelmesi bekleniyor. Ayrıca AR gözlük üzerinde göz takibi, kamera ve stereo ses teknolojilerinin yer alacağı belirtiliyor.

  Tasarımı güneş gözlüğüne benzer olacak

  Meta, AR gözlüklerin gündelik yaşantı da dikkat çekme endişe duymadan rahatlıkla kullanılabilmesini hedefliyor. Bu yüzden tasarımı daha çok bir güneş gözlüğüne benzer nitelikte tutmaya özen gösteriyor. 

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  GTA 6 ne zaman piyasaya çıkacak? GTA 6'nın çıkış tarihi belli oldu mu?

  GTA serisinin son oyunu olan GTA 6'nın çıkış tarihi ve sistem gereksinimleri hakkında en son bilgileri sizler için derledik

  Arka Sokaklar ilk ne zaman başladı? Arka Sokaklar kaç bölüm?

  Arka Sokaklar dizisi, 2006 yılında başlayan ve yıllardır izleyicileri ekran başına kilitleyen uzun soluklu bir yapımdır. Bu yazıda, Arka Sokaklar'ın başlangıç tarihi, bölüm sayısı ve dizi hakkında merak edilen diğer detayları bulabilirsiniz.

  Meta’nın Ray-Ban Akıllı Gözlükleri Gelişiyor: Artık Tur Rehberi Olabilecek!

  Meta'nın Ray-Ban akıllı gözlükleri artık tur rehberiniz olacak. Bu eşsiz teknolojik cihaz, çevrenizdeki önemli yerleri tanıyıp bilgi sunuyor.

  OnePlus Nord CE 3 Lite uygun fiyatlı cihazın özellikleri ve çıkış tarihi belli oldu!

  OnePlus, uygun fiyatlı telefonu Nord CE 3 Lite'ın özelliklerini ve çıkış tarihini açıkladı.

  Meta’nın ilk arttırılmış gerçeklik gözlüğünün çıkacağı tarih açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et